Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nauticus – loďařem na plný úvazek

Nauticus - balení

Vůně moře mne probudila do dalšího slunného dne. Nejdřív jsem šel do podpalubí a zkontroloval náklad. Celý hlavní prostor voní po rybách. Spokojený jsem se otáčel k odchodu, když vtom se mé oči zastavily na huňaté černé kštici. Na první pohled vypadala jako hromádka řas, ale při bližším pohledu bylo jasné, že se pod nánosem vlasů skrývá lidské hlava. Potichu jsem se přikradl blíž a zpoza sudu vytáhl černého pasažéra.

Cukal se jako právě chycená ryba na udici. Byl to mladý chlapec, který musel v přístavu proklouznout na loď. Jediné, co ho zachránilo před koupelí se žraloky, byl fakt, že mi zrovna chybí jeden pomocník v kuchyni. Naše cesta do cíle bude ještě dlouhá a muži jsou stále hladoví. Uvidíme, jestli z něj může být opravdový námořník, jak říká.

Ve hře Nauticus na hráče čeká dřevěný domov. Kajuta o rozměru několik metrů čtverečních a kolem pak nekonečné lány moře. Ale kromě transportu budou muset také čas od času zakotvit a rozšířit své loďstvo. Celý námořnický život je tématem deskové hry Nauticus od společnosti KOSMOS. Autory hry jsou pak Wolfgang Kramer a Michael Kiesling, obrázky nakreslil Alexander Jung a celé dílo vyšlo v roce 2013 zatím pouze v německém jazyce.

Nauticus - připravená hra

Na světle modré krabici s portrétem lodi v přístavu se pyšně vyjímá také růžice světových stran. Podle ní se necháme neomylně navést ke krabici a do jejího nitra. Tam leží na šířku protáhlý herní plán, přeložený napůl. V jeho středu je akční kolo, skládající se hned z několika vrstev, přesně jako námořníkův dobrý přítel – cibule. Jsou tu ceny, samotné akce, ale také místo pro pohyblivé kolečko.

Kromě herního plánu by téměř všechny ostatní komponenty mohly umět plout po moři. Najdeme zde různé části lodí, ale také destičky se zbožím, mínusovými body a pořádnou hromadu mincí (tolarů) ve dvou hodnotách. Na hráče tu čeká také po jedné destičce skladu. Námořní činnost nabídnou nejen dílky přídavných akcí, ale především osm zahnutých výsečí akčních polí. Nemohou chybět ani jednobarevné dřevěné kostičky představující dělníky.

Na začátku partie dostane každý z účastníků jednu svou desku s obrázkem skladu, ve kterém bude nejen ukládat zboží, ale také stavět nové lodě. K tomu vezme ukazatel vítězných bodů ve své barvě a postaví jej na číslici deset. Obdrží i patnáct tolarů (plus další podle startovního pořadí), jednu destičku s bonusovou akcí a sadu žetonů mínusových bodů. A nesmí zapomenout i na čtyři dělníky, kteří tvoří jeho startovní pracovní sílu.

Nauticus - připravená hra

Počítadlo tahů začne svoji pouť na jedničce a disk ve středu herního plánu, v pravidly určené pozici. Všechny ostatní sady žetonů vytvoří zásobu vedle herního plánu, kde budou po celou dobu dostupné všem.

Počet kol celé partie je určený podle množství hráčů. Na začátku každého z nich má začínající hráč právo zamíchat všech osm výřezů z koblížku a rozložit je náhodně na kruh kolem akčního disku ve středu plánu. Začínající hráč má jako první možnost vybrat jednu z těchto akcí a provést ji. Poté ji ale mohou využít i ostatní soupeři nebo se mohou vzdát tahu. Jakmile měli všichni šanci činnost využít, otočí destičku obrázkem dolů a ze zbývajících akcí vybírá další hráč v pořadí. Tak vše pokračuje až do chvíle, kdy proběhlo sedm fází aktivace.

Bez ohledu na zvolenou akci a její polohu získá vždy hráč, který ji vybere pro danou fázi bonus. Ten je natištěný na herním plánu ve výseči pod dílkem. Odměny se liší od peněz a částí lodí až k volným dělníkům. S akcí hráčům kromě jejich vlastních pracovníků pomohou také dělníci přiřazení k akci z disku. Akci lze využít i několikrát, ale za každé další použití je třeba zaplatit jednoho dělníka. Při nákupu zboží nebo dílků lodi navíc číslice nad destičkou ukazují cenu (vždy čtyři hodnoty pro jednu akci).

Nauticus - rozehraná hra

Hráči si mohou v průběhu fází nakoupit části trupu lodě a z jiné fáze je naplnit nakoupeným zbožím, které se pokládá přímo pod daný úložný prostor. Lze také získat peníze, ale především nakupovat stěžně a vlajky. Ty však na každé lodi musí mít vždy stejný symbol na všech čtyřech částech (výjimku tvoří koruna). Teprve takovou loď lze považovat za dokončenou a hráči ji mohou využít k přepravě zboží. V průběhu hry je možné si koupit i dílky, které není možné rovnou využít. Poté využitím akce přesun může hráč ze své loděnice osadit všechny komponenty na lodě.

Na doručení každého dílku zboží je třeba zaměstnat jednoho dělníka. Za úspěšně odvezené zásoby hráči dostanou na konci partie odměnu. Stejně tak čekají vítězné body také na toho, kdo si vybere akci koruny. Za každý symbol koruny na vlajkách svých lodí dostane okamžitě vítězný bod. Ovšem i dokončená loď rovnou přináší svému majiteli odměnu dle jeho vlastní volby (body, dělníky, peníze a další).

Na konci každého kola hráči vyhodnotí, kolikrát se vzdali svého tahu. Za každé takové pasování mohli v průběhu fází otočit jeden vynechávací žeton číslicí dolů. Všechny hodnoty, které jim zbyly neotočené, znamenají mínusové body. Partie končí po určeném počtu kol, kdy hráči dostanou vítězné body za sady doručeného zboží a za dokončené lodě.

Nauticus - rozehraná hra

Nauticus nabízí možnost stavět lodě a využívat je pak k transportu zboží. Ve hře však není žádná mapa a samotné převozy nákladu probíhají pouze imaginárně. To naštěstí nevadí, protože hlavní centrum hry leží někde jinde. V lodích jako takových, protože čím větší plavidlo hráč postaví, tím více bodů dostane. Hra je ovšem náročnější, než vypadá na obrázcích nebo podle pravidel. Tenhle kousek vyžaduje od hráčů pořádné plánování.

Musí ale dávat pozor, aby dodržel všechna stavební pravidla. Těch není příliš a tím nejhlavnějším je shoda symbolů na všech plachtách a vlajkách, které na lodi vlají. Velmi zásadní je správné využívání dílků – někdy je lze přiložit okamžitě, jindy si je hráči musí položit do skladu. Takový hromadný přesun později ve hře dokáže pěkně zamíchat pořadím.

Jenže cílem hráčů je dostavět lodě co nejrychleji, aby mohl začít přepravovat náklad. Také za to dostane body. Hra nabízí hned několik způsobů, jak získávat body. Tou nejdůležitější je dokončování lodí, ale také sbírání sad zboží, menšími pak akce koruny nebo střádání financí. Nemusíme ale zdůrazňovat, že všech zdrojů je stále nedostatek.

Nauticus - detail herního plánu

Nejzajímavějším prvkem na celé hře není samotné kolo volby, ačkoliv jeho využití hned tří výsečí je zajímavé. Autoři hráče nutí, aby se v průběhu každého kola několikrát vzdal tahu. To není snadné rozhodnutí, protože všechny akce jsou dobré a po většinu herní doby velmi dobře využitelné. Vzdává se tak opravdového zisku. Nemusí to udělat, ale pak jej čeká platba v podobě vítězných bodů.

Nauticus je příjemně variabilní. Velmi dobře se na tom podílí také náhodné rozložení akcí, díky kterým si nejsou podobná ani jednotlivá kola. Hráči musí být neustále ve středu. Ve výsledném stavění lodí si ale hra nakonec podobná je poměrně dost a po více partiích to může náročnějšímu publiku vadit.

Celkově jsou ale šance hráčů vyvážené a nerozhoduje o nich náhoda. Místo toho musí hráči dokázat správně odhadnout, která akce a její bonus se vyplatí vybrat. Při každé aktivaci se partie účastní všichni hráči, takže tu nenajdete žádné dlouhé čekání. Díky tomu vám ani devadesátiminutová délka souboje nebude připadat příliš. Protože ve hře není žádný zásadní vliv interakce, zábavná je i v nižším počtu soupeřů.

Nauticus - dílky

Zpracování je dokonale modré a navozuje opravdu dojem námořnické zábavy. Celkově se ale jedná o klasickou kartonovo-dřevěnou hru. Potěší otočné kolo i pěkně ilustrovaný herní plán, který slouží pouze pro volbu akcí.

Nauticus je solidní strategickou hrou, která se pouští do vod stavby lodí a řadí se mezi náročnější hry od slavného autorského dua. Námořnické téma se hře pěkně daří přenést na stůl, a ačkoliv se nebudete promenádovat na kanále před lidmi jako v případě Loděnice (recenze), hra dokáže zabavit jinak. Dostatek různých akcí a jejich zajímavá volba je jedním z hlavních důvodů, proč je Nauticus ve výsledku zábavná hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Kiesling, Wolfgang Kramer
IlustraceAlexander Jung
VydavatelKOSMOS
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieEconomic, Nautical, Transportation
MechanismyAction Drafting, Modular Board, Set Collection, Tile Placement
RodinaDigital Implementations: Yucata, Theme: Hanseatic League

Více o hře.

Recenze: Nauticus – loďařem na plný úvazek
Nauticus je pěknou strategickou hrou z lodního prostředí. Hráči se šikovnou volbou akcí a jejích bonusů snaží postavit co největší lodě. Ty jsou samy o sobě první odměnou, ale body lze získat také za sady přepraveného zboží. Každou loď lze naložit a poté pouze s využitím další akce (a dělníků) doručit materiál na smluvené místo. Bodování je jednoduché, ale přitom je ve hře více cest k zisku vítězství. Hráči jsou neustále zapojení do partie a ve hře nejsou žádné dlouhé prostoje. Zábavná je ve všech doporučených počtech a směstná se do proklamované herní doby, která odpovídá trochu náročnějšímu ladění celé hry. Po odehrání více partií v nich objevíte hodně podobností. Ale ani tento nedostatek nezabrání tomu, aby Nauticus byl pěknou a zábavnou hrou.
Klady:

+ zajímavá volba akcí
+ variabilita v rámci jednotlivých kol
+ stavění lodí
+ více možností zisku bodů
+ hráči jsou nuceni čas od času pasovat
+ zábava i ve dvou
+ absence náhody
+ náročnější hra
Zápory:

- jednotlivé partie jsou si podobné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gubs – pohádka o muchomůrkovém lese