Víte, že tělo obřích stonožek se skládá z kuliček? Obří stonožky se dorůstají v dospělosti délky i několika desítek centimetrů a jen tak někudy se neprotáhnou. Živí se trávou a byly speciálně vyšlechtěné ve Velké Británii, aby jim udržovaly fotbalová hřiště. Časem se rozšířily také mezi golfové kluby, které je dnes již hojně využívají.
Výhodou je, že stonožky vylézají ze svých úkrytů na stromě pouze v noci, když je úplná tma. Jejich nemotorná těla se totiž nejsou schopna nijak bránit před predátory, jako jsou kočky nebo sovy a obří stonožky tak musí být při krmení velice obezřetné.
Ale protože stonožky jsou složeny z kuliček, jak jsme napsali už dříve, potřebují ke svému životu nutně vlákninu, která jednotlivé části těla propojuje. A když dlouho hladoví, může se stát, že kuličky u sebe přestanou držet a stonožka je tak vydána na pospas osudu.
Jednoho dne se tak stalo, že obří stonožce jménem Stáňa se její kuličky rozsypaly a rozkutálely do několika stran. Chudák Stáňa nevěděla, co si počít, ale snažila se ze všech sil volat o pomoc. A představte si to, pomoc byla už na cestě!
O to větší překvapení je, že tou pomocí jste právě vy! Člověk, který bude opravovat stonožčí tělo, aby mohla dále vesele přežvykovat trávníky. A protože jde v takové situaci o každou vteřinu, budete potřebovat trenažér, na kterém si skládání stonožky nacvičíte. Zde přichází na řadu konečně hra, o které si budeme dnes povídat.
Nese název Navlékej, nečekej! a jejím výrobcem je polský Alexander, který je známý elegantními výukovými hračkami. Nejvíce nás z nich nadchla hra Pexeso pro uši (recenze) nebo také hmat procvičující Slepá bába (recenze).
A teď se k nim přidává další hra, která dává důraz na šikovnost hráče a jeho schopnosti, tedy Navlékej, nečekej! Český název a krabici jí dala pražská společnost Pexi, která je oficiálním distributorem Alexanderu u nás.
Krabici hlídá opět sovička, která se jmenuje Sova Moudrá hlava a jejím úkolem je označovat hry, které rozvíjí v dětech nějaké dovednosti. I Navlékej, nečekej! patří do této kategorie naprosto zaslouženě, stejně jako třeba Písmenko k písmenku (recenze).
I zde na vás čeká odklápěcí víko a pod ním veškerý obsah, který se tentokrát znatelně projevil na hmotnosti celého balení. Uvnitř vás z těch lehkých součástek čeká jeden malý list papíru, tři barevné splétané provázky, přesýpací hodiny a osmdesát kusů oranžových mrňavých placatých žetonů.
Na váze se už určitě nějakým způsobem projeví balíček 55 karet se zadáními, ale to nejzásadnější štěrchá už od začátku až dole na dně krabice a je to osmnáct dřevěných kuliček v nejrůznějších barvách. Uprostřed pak mají knoflíkovou dírku, kterou protáhnete při hře bez problémů jeden z provázků.
Příprava hry je pochopitelně velice jednoduchá. V pravidlech sice stojí, že hráči by měli kuličky vyskládat na stůl, ale tam se jim nejspíš rozkutálí do všech stran. Doporučujeme je proto raději nechat položené v krabici, kde jsou v bezpečí.
Každý ze soupeřů si vezme k sobě jeden provázek. Z balíčku karet odložíte obtížnosti, o které nestojíte (tedy délku stonožky, která se pohybuje v rozmezí dvou až sedmi kuliček) a pořádně jej zamícháte. Na dosah vedle krabice rozsypete oranžové bodovací žetony a mezi hráče postavíte přesýpací hodiny. Tím je všechno připraveno k zahájení hry.
Začínající hráč otočí horní kartu z balíčku a dobře si ji prohlédne. Je třeba, aby si zapamatoval barvy kuliček tak, jak jdou po sobě. Jakmile si myslí, že si vryl barvy dostatečně do paměti, kartu otočí zpět barevnou stranou dolů a některý z jeho soupeřů převrátí přesýpací hodiny. Teď má hráč několik desítek vteřin na to, aby navléknul na provázek kuličky ve správném pořadí.
Ať už to stihnul nebo ne, musí po uplynutí časového limitu přestat a zkontrolovat, jak dalece byl úspěšný. Za každou správně umístěnou kuličku dostane jako odměnu jeden bodovací oranžový žeton.
Složitější varianta, která je popsaná v pravidlech jako základní, je, že hráči navlékají kuličku všichni současně. Určitě je to zajímavější z pohledu toho, že se nikdo nenudí a všichni mohou porovnávat svoji rychlost s ostatními. Také počet kuliček (tři od šesti barev) pro tuto variantu stačí. Ovšem bohužel nezbývá ve hře nikdo, kdo by sledoval přesýpací hodiny, a děti se snadno ponoří do zábavy tolik, že přestanou písek sledovat. Pak může být výsledek hry trochu nespravedlivý.
V obou variantách hra trvá tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nezíská předem dohodnutý počet žetonů. Ten se stává nejlepším opravářem stonožek a navlékačem kuliček. Pokud by ve verzi, kdy hrají hráči současně, dosáhlo současně cílového počtu více hráčů, následuje prodloužení, kterého se účastní pouze oni dva, a trvá tak dlouho, dokud některý z nich neudělá chybu.
Silní hráči si zvolí pravděpodobně pouze karty s délkou čtyři až šest kuliček, zatímco menší děti budou rády, pokud začnou pouze se dvěma nebo třemi kuličkami. Hra je totiž náročná nejen na paměť, ale také na motoriku. Navléct totiž kuličku na provázek vyžaduje spoustu složitých pohybů a děti tak velmi dobře vytrénuje.
Ovšem síla, díky které si hru zahrají rádi i dospělí, tkví v náročnosti na paměť. Ta je při navlékání šesti kuliček už pomalu na hraně obvyklých lidských schopností. Navíc navlékání také něco zabere, takže v kombinaci s nutností si barvy pamatovat budete mít co dělat, abyste to stihli.
Pokud to pro vás ale není žádná výzva, pak není nic jednoduššího než si namíchat kombinaci karet tří a čtyřkuličkových a máte hned karty se sedmi kuličkami. V tuto chvíli samozřejmě už hráči nemohou soupeřit současně, ale musí se v tazích střídat. Na provázek lze navléknout až deset kuliček.
Na vyšší obtížnost můžete přeřadit ještě za pomoci námi vymyšlené týmové hry. V ní se hráči musí navzájem doplňovat – vezmou nejdelší šestikuličkovou kartu, kterou si však vezme jen jeden z páru a pořádně si ji prohlédne. Teď je úkolem dvojice vzít provázek společně do ruky a každý začne navlékat kuličky z jedné strany a na sestavě se musí podílet polovinou (tedy třemi) kuličkami. Protože ale zadání viděl pouze jeden, musí si ho dobře pamatovat a napovídat i spoluhráči. V příštím kole si hráči role prohodí.
Týmovou hru lze hrát i se dvěma kartami libovolné délky, které hráči zkombinují, a každý skládá svoji kartičku. Skóre pak tvoří součet obou úspěchů. Tímto způsobem může spoluhráčem být i dospělý a dítě, které může tahat a přidávat kuličky z karty jiné obtížnosti.
Zpracování je poctivé, provázky se netrhají a kuličky vydrží bez problémů pády na zem. I karty jsou z tvrdého materiálu. Vše je tedy připraveno i pro ten nejnižší možný věk, ve kterém jsou děti schopné rozeznávat barvy.
Navlékej, nečekej! je opět velice povedeným přírůstkem do sbírky naučných her od firmy Pexi. Je až překvapivé, kolik si s tak jednoduchým nápadem užije zábavy nejen dětská, ale i dospělá návštěva. A to už je neklamným znakem kvalitní dětské hry, nemyslíte?
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.
+ zpracování
+ dřevěné kuličky
+ různé obtížnosti
+ možnost vlastních variant
+ cena
+ trénuje šikovnost
+ pro hráče všech věkových kategorií
- kuličky při hře musíte skladovat v krabici
- jen pro tři hráče
Kuličky určitě nejsou dřevěné 😉 To by i cena byla asi jinde.