Pro dnešek se celá společnost zastavila. Obrovské chlupaté stvoření spočinulo nedaleko a jen po očku pozorovalo nomády, jak rozdělávají oheň a jeden po druhém se u něj usazují. Naši únavu ale přemohla zvědavost, když na nás šaman pokýval a přizval nás do kruhu. Využili jsme i další nabídky, napili se podivného barevného nápoje a od té doby si pamatujeme jen části okolního vyprávění.
Do světa Luma nás zve už druhá hra v pořadí. Volné pokračování hry Oh, Captain! se jmenuje Nomads a připravil si ji pro nás designér Gary Kim. Jeho dílo pak do svojí stáje zařadila firma Ludonaute a za pomoci ilustrací sedmi autorů (Andrey Tatarchenko, Clément Masson nebo Cédric Lefebvre) představila v roce 2017. O distribuci pro evropský trh se stará společnost Esdevium Games.
Už samotná krabička zaujme na první pohled. Má totiž alespoň deset centimetrů ve všech třech prostorových rozměrech. Na víku krabice vidíme výjev od ohniště, u kterého sedí hrdinové hry společně s nomády. Tentokrát ale víko je pouze nasazeno a po otevření se hráčům otevře hluboké dno krabice ještě částečně překryté ve spodní části. To proto, aby všechny komponenty z krabice nevypadly.
Veškerý obsah ale překrývají čtyři části plánu, které je třeba propojit středovým dílkem a právě sem poté položit oheň z dvou kartonových částí. Tím hráči vytvoří ohniště a kolem něj najdou osm pozic pro umístění destiček příběhu, kterých je více než stovka. Rozdělí je do osmi hromádek po čtrnácti dílcích a rozmístí na obrázky sloupů. Za nimi je pak kruhové políčko, kam na začátku hráči umístí po jednom modrém žetonu nomáda.
Takto vybavený plán leží uprostřed stolu a kolem něj hráči rozmístí sady karet legend po skupinkách podle typu tak, aby byly vidět jejich bodové hodnoty. Totéž udělají také s kartami písní. Potom už si ale každý z účastníků rozebere svého hrdinu a dostane jeho kartu s natištěným portrétem a speciální dovedností. Podle zvolené barvy dostane také odpovídající dvojici disků. Zbývající nevyužité karty dobrodruhů rozloží kolem plánu. Poté už mají hráči možnost přiřadit své žetony k jedné pozici kolem ohniště. Pak už zbývá pouze umístit ukazatel Lys a nasměrovat jej k jedné z hromádek příběhových destiček.
Od přípravy se hráči střídají na tahu, ve kterém si mohou vybrat ze dvou možných akcí. Tou první volbou je sebrání všech žetonů z jedné pozice kolem ohně. Když je pak hráč drží v ruce, může je postupně po nebo proti směru hodinových ručiček přerozdělit. Po jednom žetonu tak přidá na vršek každé následující pozice a krouží tak dlouho, dokud má kameny na rozdávání. Tyto kameny představují myšlenky hráčů, jak putují po vypití lektvaru kolem ohně, neuspořádané. Pokud by s tímto pokládáním skončil u hromádky, kam ukazuje šipka Lys, přesune šipku jinam a získá horní žeton příběhu.
Právě kolem poslouchání takovým příběhům se točí druhá část této zvolené akce. Ale té se už účastní všichni hráči v partii, protože si rozeberou po destičce příběhu z hromádky, kde mají na vrcholku pyramidy žeton svojí barvy.
Tyto získané destičky vyprávění lze využít, pokud hráč zvolí na začátku tahu druhou možnost a nechce tedy přerozdělovat barevné disky. Mohou tak psát písně nebo vyprávět legendy utracením skupiny žetonů, které jim předepisuje vybraná karta. Těch je v nabídce více a hráč si tedy musí vybrat tu, která mu zrovna vyhovuje. Karty ale mají také odlišné bodové hodnoty, čímž se také mění preference.
Mezi destičkami příběhů se ale nachází také čtvrtiny opálového Měsíce. Jakmile z nich vytvoří kompletní obrázek Luny, nastává čas na průběžné bodování. Všichni soupeři sečtou svoje bodové zisky z karet legendy a písní, ale musí si odečíst všechny destičky příběhů, které ještě mají v zásobě. Vítěz takového mezisoučtu dostane tři ze čtyř částí Měsíce, které mají na konci partie každý hodnotu jednoho bodu. Zbývající čtvrtý dostane hráč, který je v součtu na druhém místě.
Partie pak pokračuje do chvíle, kdy v nabídce zbývají pouze dvě poslední hromádky destiček příběhů. V tu chvíli všichni soupeři naposledy sečtou body ze svých karet, přičtou bod za každý kousek Měsíce a odečtou bod za každý dílek příběhu, který jim zbyl nevyužitý. Ten z hráčů, který má nejvyšší bodový součet, se stává vítězem.
Nomads je fantasticky vypadajícím honem na body. Hráči musí správně skloubit přerozdělování žetonů z hromádek a ve správnou chvíli tyto destičky utratit za body. Jejich nabídka je dostatečná, takže není možné tak snadno propásnout šanci k nákupu. Ale je zřejmé, že o ty hodnotnější karty bude velký zájem. Navíc dobře naplánované přemístění hromádky hráči může přinést opravdu vysoký bodový zisk, včetně bonusu, pokud skončí na místě s ukazatelem.
Téma je zajímavé, ale se samotným průběhem partie je spojené pouze vzdáleně. Současně je ale svět Luma důvodem, proč je hra opravdu povedená z hlediska vizuálního požitku. A samotný námět fantazírování a honby za spojením příběhů je originální.
Ústředním motivem tedy je braní žetonů a rozdávání na jiné pozice. Tím si hra bere za vzor jednu z populárních starodávných her – africkou Mancalu. A vzhledem k její popularitě nemusí být jednoduchost Nomads na škodu. A ona to je pravda. Sice díky tomu nebude hra nijak výjimečná nebo originální, ale stále zůstává zábavná a to je hlavní.
Základem všeho samozřejmě u takto jednoduché hry musí být herní doba. Ta je naprosto odpovídající a partie bude obvykle trvat nějakých třicet minut. Ve hře je důležitá konkurence. Díky tomu je lepší partie ve vyšších počtech, tedy od tří až do pěti. Ve dvou se toho na stole tolik neděje, ale i přesto je třeba ukázat taktické schopnosti a odhad.
Ke zpracování jsme se vyjadřovali už několikrát. Hra má nádherné barvité ilustrace, luxusní (i když zbytečně velkou) krabici a žetony se samolepkami. To celé vypadá na stole opravdu moc pěkně a těžké si hru při tomto vzhledu neužívat.
Nomads je hra, která funguje moc příjemně. Nezlomí sice žádné rekordy v originalitě nebo taktické hloubce, ale při tom se hráči opravdu utkají v kontaktním sportu. Základem všeho je přerozdělování hromádek žetonů, což je z hlediska náplně naprosto dostačující pro hru se zaměřením na začátečníky. A přesně o tohle publikum hře Nomads jde a to si také pro sebe získává.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Gary Kim |
Ilustrace | Clément Masson, Ian Parovel, Radja Sauperamaniane, Andreï Tatarchenko, Swann Tolazzi |
Vydavatel | Ludonaute, Asmodee |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Fantasy |
Mechanismy | Mancala, Set Collection, Variable Player Powers |
Rozšíření | Brettspiel Adventskalender 2017, Nomads: Gift Promo Tiles |
Alternativní názvy | Nómadas, Nomaden, Nomades, Nomadi |
Více o hře.
+ krásné zpracování
+ jednoduchost
+ rychlost
+ skvělé pro rodiny
+ taktické možnosti rozdělování žetonů
- jen sbírání bodů
- pouze navazuje na úspěšný klasický mechanismus
- téma funguje jako ozdoba, ale není provázané s hratelností