Slepičí kdákání je nejhorší noční můrou, která může potkat každého odynauta. Není to způsobené tím, že by se tyhle barevné potvůrky kdákajících kvočen báli. Právě naopak. Starají se o ně na farmách, chovají je na vajíčka, jenže slepic je málo a po nocích se potulují v okolí nejen hladové lišky, ale také farmáři hledající způsob, jak rozšířit své hejno..
A tak každou noc stojíte u vrat s vidlemi a hlídáte. I když se vám zavírají víčka, stále se snažíte. Naštěstí nuda a ticho nehrozí u karetní hry Rule the Roost, která je třetí a zatím poslední hrou z odynautí rodiny. Malé barevné příšerky ovládly už kasína v Chipleader (recenze) a dobu kamennou v Cavemen Playing with Fire (recenze).
Všechny (a tedy i třetí, dnes recenzovaná hra) byly vydané ve stejném roce 2012. Mají společného autora Steffana Rose a také ilustrátora Uco Egmonda. Roztomilé kresby nás ani tentokrát neopustí, když si přečteme název vydavatelské společnosti Odynaut Games. Její hry se bohužel do České republiky zatím nedostaly, ale snad se to už brzy změní.
Krabička s touto hrou na sobě má obrázek naštvaného farmáře s vidlemi, kterak honí jednu vyděšenou slípku. Rozměry krabičky jsou o jeden balíček menší a blíž klasickému formátu, než u minule recenzovaného Chipleadera.
To znamená zcela logicky, že do krabičky se vedle sebe vejdou dva balíčky karet. Hra se tedy dohromady skládá z celkové šedesátky karet, které k nám přichází v osmi druzích. Jsou tady kohouti, kteří se stanou z hráčů a díky tomu mají také čtyři různé barvy pozadí. Každý odstín je k dispozici ve třech exemplářích.
Další karty představují tři stodoly, u nichž se bude všechno odehrávat. Tím nejdůležitějším jsou ale samotné slepice. Jen ty vám mohou svojí přítomností na konci hry přinést body a vítězství. Patří k nim ale také pětice různých akčních karet – je tady vajíčko, liška, klíč a dvojice farmářů. Jednotlivé karty mají různé počty a výjimkou jsou jen farmář s klíčem a právě klíč. Tyto dvě karty mají uvnitř balíčku pouze jeden kus.
Název této hry je ve skutečnosti idiom. Znamená, že jste ve skupině tou nejsilnější osobou, která dělá všechna rozhodnutí. A právě o takovou pozici ve stádu slepic budete bojovat u třech stodol. Jejich rozložením na stůl začnete přípravu hry. Vytvořili jste farmu.
Každý z hráčů si vybere svoji barvu z červené, modré, fialové a žluté. V těchto bojových barvách dostane trojici kohoutů, kteří začínají hru venku, před stodolou. Jejich (a vaším) úkolem je odhadnout, kde je nejvíce slepic a právě tam se pokusit usídlit. Všechny ostatní karty zamícháte a připravíte z nich dobírací balíček a z něj doplníte dvěma kusy počet vašich karet na pět.
Průběh partie je tentokrát snadný. V každém kole zahrajete právě jednu kartu z ruky obrázkem dolů pod nějakou stodolu. Může to být slepice nebo kohout, záleží jen na vás. Slepice zvyšují hodnotu stodoly, ale tu získá jen ten z hráčů, který zde bude na konci partie mít víc kohoutů, než soupeři. V případě remízy se o body protivníci dělí.
Protože karty hrajete tajně obrázkem dolů, nikdo neví, koho zrovna do stodoly posíláte. V tom je současně také kouzlo a napětí, protože protivníci mohou právě v tu chvíli zahrát kartu rozbitého vejce. Těch je v balíčku celkem pět a dokážou pořádně zamíchat situací ve hře. Pokud na vás někdo hodí vajíčko ve chvíli, kdy posíláte svoji kartu do stodoly, tahle karta tam nedorazí. Místo toho putuje na odkládací balíček a do partie už se nevrátí!
Je tedy životně důležité hrát karty kohoutů (máte jen tři, vzpomínáte?) tak, aby vám je soupeři nemohli odehnat a vyfouknout. Jenže to není všechno, kromě toho můžete se stavem hýbat za pomoci akčních karet. Těmi jsou dva druhy farmářů a zámek. V případě, že jste se stavem některé stodoly spokojení (alespoň si to myslíte, protože dovnitř nakukovat nesmíte), můžete ji zamknout za pomoci jediného zámku v celém balíčku.
Jediným, kdo pak tento zákaz může obejít, je farmář s klíčem. To je právě jedna ze dvou akčních karet. Druhý farmář drží místo klíče vidle. Oba vám umožní totéž – podívat se na obsah jedné ze stodol a jednu kartu vzít a přesunout ji do jiné budovy. Nebudete ji ukazovat soupeřům, takže všechno proběhne v naprosté tajnosti.
Na závěr jsme si nechali ještě lišku, která ovlivňuje závěrečný součet bodů ve stodole. I tu můžete z ruky zahrát přímo do stodoly, jako by se jednalo o slepici nebo kohouta. Lišek je v balíčku víc než vajíček, rovných šest.
Partie končí ve chvíli, kdy vám dojdou karty v dobírací hromádce. V tu chvíli hráči odehrají zbytek karet, které drží v rukou. Pak následuje sčítání bodů. Každá stodola má takovou hodnotu, kolik je v ní slepic. Lišky se odečítají a každé zrzce stačí k nakrmení jedna slepice. Body za stodolu získá hráč, který sem vyslal nejvíce kohoutů nebo více hráčů, kteří si bodový zisk rozdělí. Vítězem partie se pak stává hráč, který nastřádal ze všech tří stodol nejvíce bodů a má tak největší stádo slepic.
Rule the Roost je velice pěkná hra, která v sobě má znovu pořádnou dávku agresivity a konfliktu. Tentokrát ale s sebou nese také pořádnou nálož náhody, která bude mnoha hráčům vadit. Ty tedy tímto posíláme pryč, protože Rule the Roost není pro ně.
Naopak všichni, kteří hledají lehkou a opravdu zábavnou karetní hru, by měli zbystřit. Pro ně se může stát Rule the Roost skrytým pokladem, který tak dlouho hledali. Výběr karty není na první pohled nijak složitý, ale nesmí vás prokouknout soupeři. V takovém případě vás připraví třeba o cennou kartu kohouta.
Právě v téhle náhodě je skrytý největší problém, protože jakmile přijdete, byť náhodou, o jednoho ze svých kokrhalů, už prakticky nemáte šanci konkurovat ostatním hráčům. Ovšem stále se můžete pokusit sestřelit právě jejich kohouty.
Ovšem ani v případě smůly vás hra nestihne nudit, protože partie je u konce opravdu rychle. Proto není špatné hrát na několik soubojů, napříč kterými se bodové hodnoty sčítají. Teprve na jejich konci určíte vítěze. Tím se vliv náhodných sestřelení alespoň trochu sníží.
Pokud se pro někoho Rule the Roost hodí, pak jsou to rozhodně děti. Ty si hru užijí od začátku do konce. Navíc ji díky již zmiňované krátké herní době zvládnou i ty méně trpělivé děti. A to nemluvíme o ilustracích odynautů, které si rozhodně zamilují.
Naše hodnocení hry je nakonec tvořené přibližným průměrem někde mezi oběma tábory hráčů. Svým rychlým průběhem nejspíš nakonec neurazí ani ty odpůrce náhody, protože všechno to honění se za slepicemi je opravdu legrační. Hra je skvělá pro rodiny s dětmi, kteří si ji velice rychle zamilují. Díky povedeným ilustracím se ale hodí jako odpočinková rychlovka i do mnoha dalších sbírek..
A na závěr pro vás máme ještě jednu skvělou zprávu – v říjnu 2013 přinese tuto hru v lokalizaci Stragoo Game v říjnu pod názvem Kurník!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Steffan Ros |
Ilustrace | Uco Egmond |
Vydavatel | Odynaut Games, Stragoo Games |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Animals, Bluffing, Card Game, Humor |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Hand Management, Memory |
Rodina | Animals: Chickens / Roosters, Series: Odynauts |
Alternativní názvy | Hennen Jennen, Kurnik: Karetni Hra |
Více o hře.
+ skvělá hra pro děti
+ jednoduchá pravidla
+ odhadování, jak se ostatní hráči zachovají
+ rychlá partie
+ ilustrace odynautů
+ lehká zábava do všech situací
- příliš náhody
- když přijdete o kohouta, těžko budete ztrátu dohánět