Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Oink! – nejen prasátko dělá kvik

oink-14

Kví, kví, kvík, vykřikuje prasátko radostí. Ostatní zvířátka si s ním konečně hrají. Po letech samoty jsou konečně přáteli. Co k tomu bylo potřeba? Stačilo, aby oslík ze sna začal místo svých tradičních zvuků také kvíkat. Najednou zvířátka pochopila, že i ony čas od času mohou být prasátkem a budou potřebovat pomoc od ostatních. A tak prasátko získalo nové kamarády.

Pojmenovat hru podle zvířecího citoslovce je naprosto logické. Zvlášť pokud právě toto zvířátko je hlavním hrdinou nové karetní hry Oink!, což je právě synonymum k českému Kvík. Nápad na tuto hru se urodil v hlavě designéra Inona Kohna a v krabičce plné karet ji vydala společnost Abacus Spiele s ilustracemi Michaela Menzela v roce 2014.

Malá krabička se zvířátky na víku se dostala o chvíli později i do naší redakce. Prasátko se sice raduje, ale my ještě nevyhráli, takže se k jeho veselí zatím nepřipojíme. Místo toho prozkoumáme dobře krátký čtyřstránkový návod ke hře a celkových devadesát karet. Na nich je celkem sedm zvířátek – šest po čtrnácti exemplářích a poté rovných šest prasátek.

oink-04

Na začátku souboje si hráči mezi sebe rozdělí balíček zamíchaných karet rovným dílem. Poté už mezi sebou stačí zvolit začínajícího hráče, který jako první vezme horní kartu ze své hromádky (ani on sám neví, jaký obrázek se tam nachází), otočí ji směrem od sebe a zahraje do středu stolu. Hráči na základě nového obrázku mohou reagovat.

Postřeh si ale vyžaduje určení chvíle, kdy je správný moment křičet. Stačí, aby na sobě přistála dvě stejná zvířátka. Nestačí ale pouze být nejrychlejší a položit ruku na společný odhazovací balíček. K tomu všemu musí hráč ještě udělat správný zvířecí zvuk. Teprve poté si může celou hromádku ze středu stolu vzít k sobě. Pokud ale udělal chybu a unáhlil se, musí naopak jednu ze svých nastřádaných karet odevzdat.

Jenže dvojice stejných zvířátek je jediný moment, kdy obvykle neuslyšíme prasečí kvíkání. Hráči napodobují konkrétní zvířátko, které právě vytvořilo sadu. Jenže kromě toho je důležitý také součet sedm. Bez ohledu na obrázek na kartách stačí, aby dvě po sobě následující karty daly v součtu číslici sedm. To je poměrně jednoduché, protože na zvířátkách jsou natištěné číslice od nuly do šestky.

oink-02

Správně zareagovat je třeba také na objevení se samotného čuníka. Hráči i v tu chvíli, stejně jako při součtu sedm, musí udělat zvuk kvík a plácnout rukou do středu stolu. To všechno co nejrychleji, protože pouze ten nejlepší získá balíček karet pro závěrečné bodování. Ukořistěné karty se nevrací nikam a místo toho udělají svému majiteli radost. A mohou z něj na konci partie udělat vítěze v okamžiku, kdy hráčům dojdou jejich dobírací hromádky. Vítězem je ten, kdo má nejvíce nastřádaných karet.

Oink! je jednoduchá potřehová karetní hra a to ještě navíc se zvuky zvířátek. Jedná se tedy o to úplně nejpravědpodobnější téma, pokud chcete zaujmout děti. Ale při tom právě napodobování zvuků je něco, co už jsme tu měli. A ne jednou. Bohužel tento fakt stahuje dojem z novinky přecejen trochu dolů.

Výhodou ale je fakt, že hra je rychlá. Hráči se střídají ve vykládání karet a musí pouze sledovat všechny prvky karet, které na stole leží. Není snadné se soustředit v jednu chvíli na obrázky i na součet. A do toho vám ještě hlavu zamotají čuníci. Celkově tak je s hrou opravdu legrace, i když vlastně nenabízí nic nového.

oink-10

 

Hra je nejlepší s úplně nejmenšími dětmi. Sice v krabičce najdeme pouze německá a anglická pravidla, ale k hraní už nic takového není potřeba. Stačí troška toho počítání a děti se mohou bavit. A také budou, pokud tedy nehráli některou z konkurenčních postřehovek (například Bengál). Hry jsou si dost podobné a je pouze otázkou preferencí, která se vám bude líbit víc.

Na hře rozhodně oceňujeme už zmiňovanou dobu potřebnou k dohrání. A to i v šesti, protože každý z účastníků má pro změnu menší počet karet ve svém startovním balíku. Tady je všechno hladké a transparentní. Při tom ale souboje ve dvou zůstávají být o rychlosti a díky tomu sice nejsou tak 100 % zábava, ale umí i tak pobavit.

oink-11

Oink! je hra, ve které se všichni utkají současně. Tedy jeden odhalí kartu a všichni se pak snaží ji nakombinovat s dostupnými možnostmi. Hra je rychlá, neobsahuje žádné zádrhele a především se líbí malým dětem. Pro ty je tato jinak poměrně dost neoriginální karetní hra určena nejvíc. My ale nemůžeme vidět Oink! jinak než jako čistě průměrnou karetní hru.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorInon Kohn
IlustraceMichael Menzel
VydavatelABACUSSPIELE, Enigma (Bergsala Enigma), G3, GoKids 玩樂小子, Hobby World
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game
RodinaAnimals: Pigs
Alternativní názvyChrum, Chrum!, Хрю!, 幸運豬仔Oink!

Více o hře.

Recenze: Oink! – nejen prasátko dělá kvik
Oink! tak vlastně není ničím jiným, než pokračovatelem tradice postřehových her a současně také naprosto průměrnou hrou, která nenabízí nic závratně nového. Vykládáte karty a čas od času musíte být rychlejší než ostatní. Třeba vykřiknout nějaký ten zvířecí zvuk. Hra je u konce opravdu velmi rychle a zabaví především ve vyšších počtech. Oink! se veze na vlně populárních postřehových her a záleží pouze na vás, jestli na ni nasednete.
Klady:

+ zvířátka pro děti
+ v šesti blázinec
+ musíte sledovat více věcí
+ herní doba
+ trénuje přehled
Zápory:

- nesmí vám vadit hlasité hraní (zvuky zvířat)
- chybí originalita
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kamisado – bojovné dračí věže