Strýček Donald farmu měl, hiahiaho. A na té farmě kuřátka měl, hiahiaho. Písk písk sem a písk písk tam, písk sem a písk tam… A na té farmě kachničky měl, hiahiaho. Málokdo už ale ví, že všechny tyhle zvířátka se bavila společně, když se navzájem hledali na poli, ve stodole i na zahradě.
Na schovávanou si teď s nimi budeme hrát i my v dětské hře Old MacDonald Lotto, kterou vydala společnost Orchard Toys a k nám ji pod názvem Ó, MacDonald, ten si žil přiváží z Velké Británie společnost DITIPO. To vše se děje pod záštitou značky Zábavné učení.
Hra Ó, MacDonald, ten si žil se ukrývá v modré krabici s portrétem farmáře a všech jeho zvířátek. Tvary i barvy jsou jednoduché právě proto, že se jedná o hru pro malé děti. Do boxu se dostaneme z horní strany a začneme objevovat obsah. Všechno tak určitě začnou velké hráčské desky, které jsou čtyři, a každá z nich ukazuje jeden výjev z farmy.
V hlavní roli jsou dvě děvčata a dva chlapci, kteří jsou u strýčka na prázdninách. Každý z nich se věnuje jedné práci – orání, zametání, dojení a sběru medu. Na obrázku jej ale při činnosti provází i další zvířátka a předměty, které jsou pod ilustrací ve čtverečcích nakreslené.
Každý z těchto objektů se nachází v krabici ještě jednou a právě na takových bílých destičkách. Sedm patří ke každému hernímu plánu, což nám dohromady dává 28 destiček. Kromě těchto silných dílků nám zbývá v krabici objevit už pouze list s českými a slovenskými pravidly (nechybí ani původní anglické).
Na začátku partie si hráči rozeberou herní desky podle toho, která zvířátka nebo postava se jim líbí. V pozdějších partiích bude lepší, když si je vyberou náhodně, aby museli pokaždé hledat a napodobovat jiná zvířátka. Všechny samostatné kartičky začínají soupeření rozložené obrázkem dolů ve středu stolu. Čtyři větší s farmáři položí hráči kousek stranou.
Hráči se střídají na tahu a vždy odkryjí jednu destičku a podívají se na obrázek. Hledají jen předměty ze svojí desky. V případě, že se jim nehodí, ukáží jej ostatním a vrátí zpět na místo, odkud jej vzali. Nechat si kartičku mohou pouze v případě, že obrázek patří do jejich scény. Ale ještě předtím než si jej opravdu vezmou, musí předvést ostatním zvuk, který dané zvířátko vydává.
V hledání pokračuje další hráč až do chvíle, než se někomu z hráčů podaří najít i poslední z šesti zvířátek a předmětů. Teprve v tu chvíli může přivolat kamaráda z obrázku, malého farmáře. Když se to někomu podaří, okamžitě vítězí a hra končí.
Old MacDonald Lotto je hra pro ty úplně nejmenší a jako taková také funguje. Nenabízí žádné taktiky ani složité nápady. Základem všeho je jednoduchá, barevná a hravá grafika, která není přeplácaná ani přehnaně kreativní.
Každé zvířátko je jasně rozeznatelné a právě proto se mohou snadno s pomocí této hry zabavit i děti od dvou let. Právě tento věk je současně překvapením, ale také pravdou, ačkoliv ke hře potřebují asistenci rodičů. O to lepší je fakt, že s nimi hra poroste a s radostí se k ní budou vracet až do nějakých pěti či šesti let.
Slogan „Když učení baví“, který provází tuhle řadu her tu je pravdivý. Děti si s obrázky ani neuvědomí, že trénují schopnost rozeznávat zvířátka, naučí se jejich zvuky a ještě se dobře pobaví v kolektivu svých kamarádů.
Hra je pochopitelně čistě náhodná a to především zpočátku partie. Poté ale přichází ke slovu „pexeso efekt“. Děti musí dávat dobrý pozor při tahu ostatních, aby si zapamatovali, kde leží zvířátka, která potřebují na svoji část farmy. Postupně se tak i největší nešikové doberou nějakého výsledku a šanci na vítězství mají všichni.
Old MacDonald Lotto, neboli Ó, MacDonald, ten si žil je hrou pro ty úplně nejmenší. Zvířátkům na farmě se tak mohou věnovat děti už od dvou let a s asistencí rodičů se dobře pobaví. Později už to zvládnou sami a hra funguje jako povedený doplněk pexesa.
+ jednoduché ilustrace
+ kvalitní a pevný karton
+ základní pexeso mechanismus
+ už od dvou let
+ zvířátka
- nevhodné pro starší děti či rodiče (příliš jednoduché)