Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Osadníci z Katanu Kupci a barbaři

Svět Katanu se díky objevitelům neustále rozrůstá, ale musí také čelit stále větším a větším nebezpečím. Každý z šlechticů na území již má svoje rytíře a vesnici povýšenou na kamením opevněné město a začali se poohlížet po novinkách ze zahraničí.

Nyní kvete obchod. Kupci z dalekých zemí, které ještě před rokem neměly žádné jméno, se sjíždějí na ostrov, aby prodali své exotické zboží. Vezou je na zádech velbloudů, podivných stvoření, která na Katanu vypadají stejně legračně, jako kdyby se na poušti promenádoval zajíc. Poddaní od prodejců kupují svým pánům krásné dary.

Jenže zatímco všichni utrácí nastřádané jmění, slovo o bohatství se doneslo také do severní říše barbarů. Ti začali plánovat útok na zdánlivě bezbranný ostrov. Jak to dopadne? A donese se k ostrovanům zpráva o nájezdu včas? O všech těchto dobrodružstvích a mnoha dalších pojednává nová hra ze série Osadníci z Katanu (recenze).

Rozšíření dnes již klasické hry z roku 1995 od Klause Teubera se jmenuje logicky Kupci a barbaři a vzniklo v roce 2010. Tím se trošku vymykáme chronologii, protože zatímco o Městech a rytířích (recenze) a Atlantidě (recenze) jste už u nás mohli číst, Námořníci zůstávají pojmem na Katanu stále našimi recenzemi netknuté.

I pod Kupci a barbary je podepsaný původní autor Klaus Teuber, zatímco ilustrací ke kartičkám a na víko krabice se chopili Michael Menzel a Tanja Donner. V češtině hru přináší opět vydavatelství Albi, díky němuž máme hru právě na redakčním stole.

Zatímco Města a rytíři byli rozšířením zaměřeným jednostranně, Kupci a barbaři přináší v krabici hned několik věcí. Po zvednutí víka s kresbou obchodního povozu na popředí nezaměnitelného kotouče Slunce, se opět dočkáte příjemného přídělu všech věcí, na které jste v Katanu zvyklí.
Všemu na začátku zdánlivě vévodí nové dílky v archu.

Zklamání však vystřídá velice rychle nadšení, když objevíte v krabici figurky 24 rytířů, 12 mostů a 4 vozů. Všechny jsou v barevných variantách a je tedy jasné, že každý z hráčů bude ovládat svoje.

Neutrální bronzovou barvu pak mají tři tucty barbarů, čtyřicítka mincí a také dvaadvacet krásných figurek velbloudů. Dohromady tedy je figurek úctyhodných 98, když započítáme i mrňavé mosty a jsou opět velice pěkně provedené, ačkoliv jsou všechny z plastu. Jenže obsah dále pokračuje ještě čtyřmi balíčky herních karet, které vás budou provázet různými variantami a scénáři hry.

Brožurka pravidel je právě podle toho rozdělená na sekce, ve kterých se představí nejdříve varianty a pak scénáře seřazené podle obtížnosti. My ze stejných důvodů použijeme toto pořadí i pro další část recenze, kterou bude postupné představení všech způsobů, jakými si můžete hru Kupci a barbaři spojit se základními Osadníky.

Rozjezd návodu je velice pozvolný – nejdříve v textu první varianty Přátelský zloděj máte možnost ze hry vyřadit zloděje do doby, než budou mít všichni hráči alespoň dva vítězné body. Do té doby hráče nijak figurka neohrožuje. Zrychluje to samotnou hru, protože lakomé postavičky neblokují suroviny potřebné k pořádnému rozehrání partie. Jednoduchá úprava a přitom velice pomůže. Jen přibude nepříjemná nutnost sledovat, kdy vlastně figurku do hry opravdu zařadit.

Majitele rozšíření Města a rytíři asi nepotěší, že balíček karet, který nahrazuje kostky, je totožný s tím obsaženým v tomto rozšíření. Je to velká škoda, protože nápadů mají určitě autoři na rozdávání a nevidíme důvod, proč by nemohly být balíčky hned dva, každý tematicky zaměřený na jedno velké rozšíření.

Podobně i kartička Přístavní mistr je opakováním věcí, které jsme viděli již v minulém rozšíření. Naštěstí to je ale naposledy, kdy v tomto duchu zmiňujeme Města a rytíře.

Nyní totiž přichází první z důvodů, proč si Kupce a barbary mnozí hráči pořídí. Rozšíření totiž obsahuje variantu pro dva hráče! Možná jste si nikdy nemysleli, že by osadníky bylo možné ve dvou hrát, ale je to tak. Tato varianta využívá zařazení dvou neutrálních hráčů, tedy rodů, bojujících s ostatními o prostor na hracím plánu.

Na začátku partie každý ze soupeřů umístí kromě svých barevných dílků na plán také jednu neutrální vesnici. Kdykoliv hráč staví město, vesnici či silnici, musí umístit jeden dílek také za jednoho neutrálního hráče. Také obchodování zde má svá speciální pravidla, aby se hráči nemohli navzájem okrádat o karty surovin – do hry vstupují žetony obchodu, kterými se za tyto úkony platí. Tím je pochopitelně využitelnost výměny surovin omezena.

Mnohem důležitější však je, že se na ostrově udělá trochu těsno. Pokud jste se někdy již dříve pokusili hrát Osadníky z Katanu ve dvou klasickým způsobem, určitě jste se setkali s problémem, že hráči na sebe vůbec nenarazili a v podstatě si jen klidně stavěli bez omezení. Není to špatné, ale ten konflikt celé hře výrazně chybí. A přidání neutrálních hráčů jej zpět přidává, zvlášť díky skutečnosti, že hráč má na výběr, za kterou z neutrálních ras bude stavět. Tím může účinně blokovat soupeři jeho plány a má nad hrou větší kontrolu než ve vyšším počtu hráčů.

Varianta pro dva se prostě povedla. Nepřináší žádné výrazné zdržení nebo nepříjemnosti, které by mohly hráče obtěžovat a plusy jednoznačně převažují. Pokud tedy máte rádi Osadníky a občas se vám stane, že nad plánem sedíte smutně ve dvou, pak už nemusíte číst dál. Toto rozšíření je pro vás. Přidá vám obchodní žetony, které jsou ke hře nezbytné. Všechny ostatní dílky však již máte ve svém Katanu, možná tedy bude rozumnější přecejen číst dál a dozvědět se, co za scénáře vlastně ten Klaus Teuber připravil.

Scénáře jsou totiž hlavním těžištěm tohoto rozšíření. Tentokrát jsou svým rozsahem a úpravami větší než v menším bratříčkovi Atlantis. V pravidlech jsou seřazeny podle obtížnosti od nejjednoduššího po nejobtížnější.

Prvním scénářem jsou Rybáři z Katanu. Mezi kartonovými díly jste vycvakali také modré šipky s čísly kostek a obrázky ryb. Na rozloženou mapu Katanu položíte do libovolných míst na pobřeží tyto dílky. Přímo na hracím plánu ostrova pak nahradíte jednu kartičku (doporučená je poušť) symbolem jezera. I v něm se dají chytat ryby.

Do přípravy pak patří i vytvoření hromádky s kartičkami s jednou, dvěma a třemi rybami a jedna se starou botou, kterou lze také z vody na prutu vytáhnout. Všechny dílky stačí zamíchat a nechat je poblíž plánu, odkud je budou hráči „lovit“. Rybáři teď konečně zkrotí ty mrskavé malé mršky, které tak dlouho utíkaly z talířů obyvatel Katanu.

Pokud postavíte město na břehu moře, kde leží některá z nových šipek s rybkami nebo na břehu jezera, můžete chytat ryby. Tedy pokud vám padne odpovídající číslo na kostce v rámci klasického „zásobovacího“ hodu, můžete si vylosovat náhodně jeden žeton ryb, v případě města pak dva.

Ryby slouží jako platidlo. Na přehledové kartičce dostanete přehledně popsaných všech pět akcí, které s nimi lze provádět – brát soupeřům karty, získávat suroviny, stavět cesty nebo nakupovat akční karty. Jen stačí mít u sebe dostatek ryb a na to potřebujete štěstí, jako každý rybář.

Ve hře se také čas od času objeví stará bota, které je zamíchaná mezi žetony ryb. Hráč, který ji vylovil má výhodu a může ji předat některému ze soupeřů. Ten, kdo ji má u sebe, potřebuje na vítězství rovnou jedenáct bodů a ne klasických deset.

Už na tomto rozšíření je vidět, že se snaží autor přidávat do Katanu nové možnosti a věci. Lovení ryb a jejich použití jako platidlo je vynikající věc. Přidává do hry další možnost, jak se dostat k bodům, ale také jak uškodit soupeřům. A to je rozhodně vždy vítané.

Druhý z pět scénářů se jmenuje Katanské řeky a využívá principu, který jsme viděli již v rozšíření Atlantis, ale využívá propracovanější myšlenky. Tentokrát totiž napříč ostrovem vedou toky rovnou dva a hráči je mohou překročit s cestou za pomoci mostů, které mají v zásobě. Hru však v této variantě obohatí nejen mosty a voda, ale také zlaťáky a s nimi spojené karty Nejbohatší osadník a Chudý osadník.

Hráči v průběhu partie dostávají zlaťáky za vesnice a města, která postaví na břehu řeky. Konkrétně pak vždy jeden zlaťák, kdykoliv jednu z těchto staveb provedou. Na celém Katanu je možné postavit v průběhu hry také sedm mostů přes řeky, za které dostanete rovnou zlaťáky tři. Most stojí dva kameny a jedno dřevo.

A k čemu zlato slouží? Rozdíl mezi chudými a bohatými je rozdílem mezi vítězem a poraženým. Podle množství zlata v pokladně se totiž rozdávají karty Nejbohatší a Chudý osadník. Zatímco první hráči přidává jeden vítězný bod, Chudý odebírá rovnou dva. Kartu dostávají vždy všichni hráči, kteří se dělí o poslední pozici v součtu zlaťáků.

Tato varianta v hráčích probouzí skryté choutky po dobývání. Na plánu se tak neustále odehrávají konflikty a přetlačování o výhodné pozice u vody, do něhož se snaží zasáhnout všichni. Tím se ještě více zvýrazní interakce a hra získá zcela jiný styl. Nestačí si jen klidně stavět, ale lokalita je ještě důležitější, než kdy dřív!

Tažení karavan je třetím scénářem, který do hry konečně zapojí naše oblíbené velbloudy a také jedno pole s oázou, které opět nahradí na ploše Katanu jedno klasické políčko. Velbloudi vyráží z oázy a vytváří karavanu, kterou mohou hráči v rámci svého tahu vykládat vždy, když postaví vesnici nebo město. Toto privilegium však nedostane hráč, který vesnici postavil, ale následuje dražba s obilím a vlnou, jejíž vítěz může začít stavět.

A v čem vlastně spočívá výhoda těchto hrbatých stvoření? No jednoduše zvyšují hodnotu cesty i měst. Zatímco cesta s velbloudem se počítá za dvě cesty (kvůli zisku bodů za nejdelší cestu) a město mezi dvěma velbloudy se počítá za tři a ne za dva body.

Tažení karavan tedy vede k rychlejšímu vítězství. Ale pouze, pokud hráči dokáží využívat jejich výhod a dovést velbloudy tam, kde je potřebují. Tento scénář nám připadá asi nejslabší ze všech a tím nejvýraznějším na něm jsou postavičky velbloudů. Právě kvůli nim se budete k této možnosti hraní vracet.

Poslední dva scénáře jsou výrazně obtížnější. Pravidla pro každý z nich se nachází na čtyřech stránkách. Jsou tedy složitější na hraní i naučení a méně zkušeným hráčům dají asi zabrat. Začneme tedy jednodušším z nich, který se jmenuje Nájezd barbarů.

Tento sécnář má kvůli vyváženosti předem stanovené základní rozložení, které jej rozděluje na dva kruhy. Na kraji u moře pak leží pole s hradem, kde mohou hráči rekrutovat svoje rytíře na koních. Budou pak čelit společné hrozbě nájezdu barbarů, ale mohou zase získávat speciální akční karty, které jsou připraveny právě pro tuto variantu (jak je psáno na jejich zadní straně).

Barbaři se na Katanu vyloďují opět ve chvílích, kdy hráči staví města. Vždy se objeví ve hře hned trojice barbarů náhodně po ostrově na základě hodů kostkou. Dokud jich není na políčcích moc, mohou figurky jen nahánět hrůzu, ale nijak neškodí. Jakmile však barbaři získají na síle, obsazují hráčům města, blokují zisky i vítězné body.

Jediným způsobem, jak je zahnat na útěk, je za pomoci vlastních rytířů. Těch musí vždy být na políčku alespoň tolik jako barbarů, aby je zastrašili. V takovém případě jsou poražení barbaři zajatí a rozdělí se mezi hráče. Každí dva barbarští zajatci mají hodnotu cenného vítězného bodu, který může být rozhodující v závěrečném zúčtování. Samozřejmě v průběhu partie mohou hráči o svoje rytíře také v bitvě přijít.

Nájezd barbarů je velice zajímavý a přináší do Katanu opět náznak spolupráce. Hráči totiž často mají společný prospěch z poražení některých barbarských hord. Jejich města leží u stejného dílku, nebo jim může jít prostě jen o vítězné body.

Právě nový způsob jak získávat vítězné body obohacuje partii Katanu opět nejvíce. Vzhledově však výrazně přispívají také figurky rytířů a barbarů. Jen se může zdát složité nasadit rytíře jen jako výsledek zahrání akční karty Pasování rytíře. Těch je v balíčku ale naštěstí dostatek. Jedná se zároveň o scénář, který je nejvhodnější pro bojechtivé hráče.

Poslední varianta se jmenuje Kupci a barbaři. Z barbarské hordy nastoupí do hry pouze tři figurky, ale využijete také kartičky se zbožím, figurky vozů jednotlivých hráčů a také mince. Neméně důležité jsou však speciální akční karty pro tuto variantu (25 akčních a 20 pro vozy). Na hracím plánu si najdete míto také pro tři nové budovy – hrad, který čeká na opravu, mramorový důl, který potřebuje nářadí a sklárna, která využívá písek.

Nové tři dílky přináší novinku – můžete přes ně stavět silnice a to konkrétně tak, jak jsou na nich cesty nakreslené. Na konci svého tahu mohou hráči pohybovat svým vozem o na začátku daný počet čtyř pohybů, který se může snižovat i zvyšovat. Jejich prostřednictvím přepravuje zboží mezi místem, které jej produkuje a dalším, kde jej potřebují. Za každou převezenou kartičku získává vítězný bod. Svoje vozy si mohou hráči vylepšovat, ale musí se také propracovat místy, která hlídají barbaři. Tam jejich vozy jedou pomaleji.

Kupci a barbaři jsou paradoxně na naučení a hraní jednodušší než předchozí scénář s vyháněním barbarů. Ovšem přináší do Osadníků podobné novinky, jen mírumilovnějšího rázu. Hráči v podstatě mají jen o jeden druh akce navíc v rámci svého tahu. Plánování přepravy a využívání co nejlepších cest je důležité ke splnění zakázek.

Z předchozího textu jasně plyne, že rozšíření Osadníků z Katanu s názvem Kupci a barbaři se povedlo. Poskytuje totiž obrovské množství rozsáhlých scénářů, které do hry přináší zajímavá nová pravidla. Spolu s Městy a rytíři se dělí o post nejlepšího rozšíření k Osadníkům, které jsme zatím recenzovali. K tomu přispívá také skutečnost, že v krabici najdete variantu pro dva hráče. Pro fanoušky ostrova Katan je spolčení se s obchodníky a jejich velbloudy prostě povinností, které přinese hromadu nových zážitků.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Teuber
IlustraceVolkan Baga, Tanja Donner, Harald Lieske, Michael Menzel
VydavatelKOSMOS, 999 Games, Albi, Broadway Toys LTD, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Filosofia Éditions, Galakta, Giochi Uniti, GP Games, HaKubia, Hobby World, Ideal Board Games, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Laser plus, Lautapelit.fi, Mayfair Games, Piatnik, Smart Ltd, Spilbræt.dk, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(13 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Negotiation, Transportation
MechanismyAuction / Bidding, Dice Rolling, Hand Management, Memory, Modular Board, Network and Route Building, Trading, Voting
RozšířeníCatan: Traders & Barbarians – 5-6 Player Extension, The Siege (fan expansion for Catan), World Wonders (fan expansion for Catan), CATAN
RodinaGame: Catan
Alternativní názvyCATAN: Barbares & Marchands, CATAN: Handelsmænd & barbarer, CATAN: Handelsmän & barbarer, Catan: Händler & Barbaren, CATAN: Kauppiaat ja barbaarit, Catan: Kereskedők és barbárok, Catan: Kooplieden & Barbaren, Catan: Kupcy i Barbarzyńcy, Catan: Mercaderes y Bárbaros, Catan: Mercadores e Bárbaros, Catan: Купцы и варвары, Catane: Barbares et Marchands, I Coloni di Catan: Mercanti e Barbari, Colonistii din Catan: Negustori & Barbari, Los Colonos de Catan: Mercaderes y Bárbaros, De Kolonisten van Catan: Kooplieden en Barbaren, Naseljenci otoka Catan: Trgovci in barbari, Osadníci z Katanu: Kupci a barbaři, Osadnicy z Catanu: Kupcy i Barbarzyńcy, Settlers fra Catan: Handelsmenn & barbarer, Settlers of Catan: Traders & Barbarians, The Settlers of Catan: Traders & Barbarians, Die Siedler von Catan: Händler & Barbaren, Οι Άποικοι Του Κατάν: Οι Βάρβαροι του Κατάν, Колонизаторы: Купцы и варвары., קאטן: סוחרים וברברים, カタン 商人と蛮族版, 卡坦:蠻族與商人, 卡坦島 商人與野蠻人擴充, 카탄 확장: 상인과 야만인, 카탄의 개척자: 상인과 야만인

Více o hře.

Recenze: Osadníci z Katanu Kupci a barbaři
Osadníci z Katanu: Kupci a barbaři jsou dalším z řady rozšíření k slavným Osadníkům z Katanu. Tentokrát představují hned několik povedených novinek. Hlavní předností tohoto rozšíření je možnost hry pro dva hráče. Základním obsahem Kupců a barbarů jsou však pokročilé scénáře. Ty představují nespočet nových způsobů, jak získat body, ať už rybolovem, tvorbou karavan nebo stavěním mostů přes katanské řeky. Karty nahrazující kostky jsou shodné s předchozím rozšířením, ale jinak se jedná o rozšíření napěchované novinkami. Scénáře jsou sice složitější, ale o to propracovanější a dlouhodobou zábavu vám poskytnou.
Klady:

+ figurky velbloudů, rytířů i trhovců
+ varianta pro dva
+ více scénářů
+ variabilita partií
+ elegantní a jednoduchá rybářská varianta
+ bezproblémové uskladnění komponent
+ rozšiřující strategie, které obohatí hru
Zápory:

- cena
- složitější pravidla
- některé součástky stejné s ostatními rozšířeními
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Paku Paku – pandastická kostková hra