Angličtina není váš nepřítel. Jsme si vědomi, že tato věta může znít otřepaně a především nezajímavě pro všechny ty mladé studenty, kterých se týká. Jenže vysvětlujte si to. Jen jeden kantor za stupínkem a třicítka hlav, která si myslí, jaký to není opruz.
Věřte nám, že ne každá hodina angličtiny ale musí být nudná a plná tupého ovcovského opakování slovíček po přednášejícím. Stačí si ji obohatit o některou z deskových her, které vám při výuce pomohou. Některé jsou obecné a jiné tematické k daným okruhům. A právě dvě takové tu máme na návštěvě v redakci dnes. Jsou to hry Paired Words a Similes and Idioms.
Obě hry jsou novinkou roku 2012 a pochází z produkce firmy Grammar Gamecards. Jejím autorem je kolektiv angličtinářů. V České republice můžete hry zakoupit v internetovém obchodě Anglictina-hry.cz, který nabízí také mnoho dalších her, například Tip of the Tongue (recenze) nebo Backpacker (recenze).
Tyto hry jsou jednoduché ve svojí podstatě. Navíc je nenajdete ukryté v krabici, jak bývá u obvyklých her zvykem. Protože tyto dvě desky jsou zamýšlené jako především výukový nástroj, nevadí jejich jednoduché zabalení do velkých igelitových sáčků. Díky tomu ale také na první pohled vidíte obsah, který na vás uvnitř netrpělivě čeká.
Samozřejmě je to v první řadě oboustranný bílý herní plán. V případě Paired Words obsahuje dvě varianty hry na stejné téma – každá strana jednu. Naopak hra Idioms and Similes má na vás přichystané hned dvě překvapení – na jedné straně se herní plán věnuje idiomům, druhá se pak zabývá přirovnáními, tedy similes.
Kromě samotných plánů, které nejsou vyrobeny z kartonu ani z papíru, ale z tenkého plastu, najdete u každé hry také hromádku kulatých barevných žetonů. A pochopitelně i jednu kostku a naštěstí nechybí ani návod k hraní. Ten je překvapivě rovnou v angličtině, ale distributor ke hře dodává také natištěný překlad do češtiny. To pro případ, že byste si hru pořídili na domácí výuku.
Ačkoliv se jedná o dva pytlíky se dvěma odlišnými plány, ve skutečnosti obě hry fungují velice podobně. Oba plány totiž mají po svém obvodu cestu, po níž se budete ubírat. A uprostřed jsou výukové fráze, které se vztahují k právě probíranému tématu.
Jak se tedy vlastně tyto čtyři hry ve dvou nakonec hrají? Všechny stejně a jsou svorně pro dva až čtyři účastníky. Ve škole tedy budete hrát ve skupinkách. Jednoduše si nejdříve hráči vyberou jednu z dostupných barev žetonů (červená, modrá, zelená a žlutá).
Každý z hráčů pak položí svoji pyramidu žetonů na svůj barevný post na herním plánu. Úkolem hráčů je zbavit se jako první všech svých žetonů a položit je do středu herního plánu na odpovídající místa.
Po herním plánu se pohybují za pomoci hodu kostkou a po každém zastavení se pokusí doplnit konkrétní přirovnání nebo idiom. Hráči se střídají v tazích a ve chvíli, kdy jeden z nich položí do středu plánu poslední žeton je konec hry.
Tato pravidla platí pro idiomy, přirovnání i fráze z párových sloves. Ovšem neplatí pro poslední hru, která je na první straně plánu Paired Words. Ta se totiž jmenuje Compound Nouns a hráči zde hledají obrázek proti jeho významu.
Zde se všichni soupeři pohybují naopak ve středu plánu po slovech a snaží se umístit žetony po obvodu na správné obrázky. Vítězí opět ten, kdo místí jako první všechny svoje žetony.
Od her Paired Words a Similes and Idioms nemůžete čekat opravdovou herní zábavu. Místo toho na první místo dávají svoje výukové poslání a hra je zde pouze jako doplňěk. Je zřejmé, že po několika partiích se vše začne opakovat, hráči se slova a věty naučí a hra ztratí smysl.
Právě proto je opravdu nejvíce vhodná do škol, odkud ji lze třeba zapůjčovat dětem domů. Školy by o jejím pořízení opravdu měly uvažovat (více kusů na třídu), protože herní a vizuální činnosti jsou pro zapamatování určitě důležité.
Ze stejné řady pak můžete získat také hry Nouns, Verbs, Adjectives & More (Slovesa, podstatná jména a další), Go Prefix (Předložky), Go Phonic (Výslovnost) a Go Write a Story (Styly psaní a tipy). Všechno ze zásoby firmy Grammar Gamecards a vše vydáno v roce 2012. A i v distribuci Anglictina-hry.cz.
Paired Words a Similes and Idioms nebudeme tedy nijak hodnotit. Místo toho jste si určitě o hrách udělali obrázek sami z našeho článku. Více než srdečně tedy hry doporučujeme do nejrůznějších škol pro výuku anglického jazyka. Doma postrádá hra díky svojí krátké trvanlivosti smysl.
+ cena
+ záludná pravidla anglického jazyka hrou
+ skvělá pro výuku ve třídách
- chybí figurky, kterými by se pohybovalo místo žetonů
- není to až tak docela hra
- spíše do školního prostředí