Všude kolem hoří svíčky. U stolu sedí vrásčitá stařena, oči má zavřené a ruce na stole. Nejistě přistoupím k židli, posadím se a po chvíli dorazí i ostatní. Chytíme se za ruce. Atmosféra by se dala krájet. Když začnou téct z dosud pevně sevřených úst tichá slova, plamen svíčky se poprvé zavlní. Nervózně poposednu a vím, že za chvíli se spojíme se záhrobím.
Kontakt s duchy naváží i hráči v party hře Paranormální detektivové, kterou vytvořila společnost Lucky Duck Games. Především je pod ní podepsaný ale autorský tým Marcin Laczynski, Szymon Malinski a Adrian Orzechowski. Pro české hráče je ale zásadní informace, že si tuto novinku vyhlédli pro lokalizaci také ve firmě ADC Blackfire, takže je teď možné navazovat spojení se záhrobím i z České republiky.
Na víku černé velké krabice vidíme ducha, jak se snaží svojí gestikulací vysvětlit účastníkům seance, jak přišel o život. Hráči si mezi sebou zvolí jednoho ducha, který se jako jediný může podívat na kartu příběhu a zjistit, jaké důvody stojí za jeho předčasným úmrtím. Hráči pak společně položí mezi sebe plán, vybaví jej drátěnými provázky, trojicí posuvníků, pěticí šipek, fixou a tabulkou. Každý si musí vybrat svoji identitu, získá tak zástěnu a balíček karet interakcí s odpovídajícím portrétem. Duch si vezme balíček tarotových karet a své tři pomocné karty.
Hráči v rolích detektivů se střídají na tahu tak, že pokaždé mohou položit duchovi jednu otázku. Musí k tomu ale využít kartu interakce z ruky. Její volbou určí, jak bude moci přijít odpověď ze záhrobí. Podle toho by měl také tázající se hráč zvolit svoji otázku, která musí být položena tak, aby na ni nešlo odpovědět jednoduše ano či ne.
Duch bude tedy pokaždé odpovídat jinak, a to v závislosti na zvolené kartě. Hráči se tak mohou koukat na krátkou třívteřinovou pantomimu, čekat na zohýbání provázků (drátků), mohou hledat slovo na písmenkové tabulce nebo význam v tarotových kartách. Každá z možností je úplně jiná než ty ostatní, takže je také vhodná na jiné otázky, respektive hlavně odpovědi.
Každý z duchů před sebou má poznámkovou tabulku, ve které hraje hlavní roli pět sloupců nadepsaných Kdo, Kde, Proč, Jak a Čím. Na základě každé otázky a odpovědi si může poznamenávat a dedukovat tak, aby přišel jako první na řešení všech těchto pěti záhad.
Ve svém tahu pak může detektiv zkusit správně odpovědět. V případě, že jeho řešení není zcela správné, duch mu sdělí pouze počet správných odpovědí bez jakékoliv konkretizace. Jednotliví účastníci mají každý dva pokusy, při tom druhém jsou z partie vyřazeni. Vyhrává ten, kdo se trefí a s ním také duch. Pokud by hráči ani do vyčerpání všech karet a pokusů nevyřešili záhadu, všichni prohráli.
Paranormální detektivové jsou úžasnou dedukční hrou, která exceluje atmosférou a variabilitou. Nikdy se nenudíte, protože duch odpovídá pokaždé trochu jinak. A všichni musí pečlivě sledova, co se děje, aby mohli každý drobný náznak přetvořit ve svoji výhodu nad soupeři.
Všichni jsme zvyklí z jiných her naopak v rámci rychlosti formulovat otázky tak, aby byly ve stylu ano/ne. Ale tady se celá situace obrací. Vymýšlení správných otázek je bezesporu zcela zásadní pro úspěch a schopnost vyřešit celou hádanku. Hráči mají každý dostupnou trochu jinou sadu karet interakcí (liší se dle postavy).
Ale úspěch možná ze stejné míry závisí také na schopnostech ducha. Není vůbec jednoduché modelovat z drátků nějakou odpověď nebo vybrat vhodné slovo, které budou ostatní schopní najít. To proto, že šipka vždy na tabulce ukazuje na tři společná písmenka a tak pětipísmenné slovo je někdy pořádnou záhadou k vyřešení.
Kresba na zádech, duší zavytí nebo kresba s pomocí ruky někoho jiného. To jsou další způsoby, jakými může duch komunikovat s živými. A celková volba všech akcí výborně podporuje pocit, že se opravdu účastníte nějaké seance. Vlastně to doptávání vypadá přesně tak, stejně jako ty složité dohady a interpretace, které vás čekají potom.
Tedy pokud se rozhodnete hrát kooperativní verzi, která je také součástí pravidel. My jsme ale popisovali tu, kde bojuje každý za sebe a jen ten, kdo najde první správné řešení, zvítězí. Tahle kooperace je minimálně stejně dobrá jako soupeřivá verze. Počet hráčů je při tom nastavený už od dvou (pro kooperaci) a tam funguje skvěle. V soupeřivé hře pak je minimum o kapku vyšší.
Ještě bychom se chtěli vyjádřit k obtížnosti. Ta nám přijde opravdu vysoká a není vůbec snadné uhodnout řešení, a to někdy ani v plném počtu čtrnácti karet. Všechno závisí na dobrém odhadu a také troše štěstí. Duch může po špatném tipu hráčům pomoci a napovědět jedenkrát dle své volby nad rámec povolených dotazů.
Z povahy hry je jasné, že každý příběh si můžete zahrát pouze jednou, protože potom už budete znát odpověď na záhadnou otázku. To ale není tak zásadní, protože uvnitř boxu je rovnou 28 příběhových karet, které vám při více než hodinové době jedné partie vystačí s přehledem na pořádnou várku herních seancí. Navíc najdete v pravidlech odkaz na aplikaci, kde najdete další tajemná zadání!
Paranormální detektivové jsou ohromnou zábavou. Možná je to tou chytrou – a při tom tak jednoduchou – volbou nápovědních variant. Možná to je tím, že si díky kartám příběhů připadáte trochu jako v černých historkách. Duch ví všechno, ostatní prakticky nic. Jen kde byl dotyčný zraněn a jak zhruba vypadá. To vám musí stačit. A právě proto z vás budou opravdu zapálení Paranormální detektivové.
Více o hře.
+ různé způsoby dotazování duchů
+ dostatek případů
+ kompetitivní i kooperativní verze
+ duch může hráčům pomoci
One Comment