Dejte písmenko k písmenku, dejte si záležet mnoho, nepoužijte lepenku, a budete mít slovo. To slovo možná bude sníh, může však být i mráz, a nebo tučňák na saních, záleží jen na vás. Obrázek barevný napoví, přecejen o trochu více, poznejte ho a vyhrajte, partii v téhleté hříčce.
Druhé díly jsou obvykle pokračovateli tradice těch prvních. Snaží se jít v jejich stopách, nabídnout něco víc a znovu pobavit zákazníky jedničky. Nebo mohou v některých případech nabídnout alternativu k prvnímu dílu, záleží, o jaký produkt se jedná.
Která z těchto možností to bude v našem případě u hry Písmenko k písmenku 2? Hru vydává společnost Pexi, která má pod svými křídly všechny hry polského vydavatelství Alexander. Mohli jste si u nás už dříve přečíst recenzi na první díl Písmenko k písmenku (recenze) a teď tu máme druhý.
V otvírací krabici s ušima najdete na první pohled to samé – spoustu kartonových destiček dvou tvarů, přesýpací hodiny nebo červené žetony pro bodování. Kartičky na sobě mají buď jednoduše nějaké to písmenko a odpovídají tak názvu, zatímco ty větší barevný obrázek. Kromě těchto dílů najdete v krabici už jen pravidla v českém a slovenském jazyce.
Určitě si pamatujete z minulé recenze, že úkolem hráčů v Písmenko k písmenku je vytvořit společnými silami slovo podle obrázku. Písmenka si losují ze společné zásoby otočené symboly dolů, takže mohou mít štěstí, ale také nemusí.
Pokud si vytáhnou písmenko, které do slova obrázku patří, mohou jej vyložit na stůl a vzít si žeton. Ten z hráčů, který k tvorbě slova přispěje nejvíce body, se stává vítězem kola a může si zapsat na kousek papíru svoje vítězství. Hru můžete hrát na libovolný počet kol nebo do několika vítězství.
Pro fanoušky máme dobrou zprávu – hra se vůbec nezměnila ani ve dvojce. Samozřejmě tu ale máte nové obrázky a tedy nové výzvy pro děti. Takže znovu děti podle otočeného obrázku hledají písmenka. A i zde je druhá varianta hry, ve které obrázky nepotřebujete a sestavujete z písmenek slova.
Doporučujeme pak vyzkoušet i variantu, ve které obrázek je společný, ale děti se snaží složit slovo sami pro sebe. Někomu se to samozřejmě nemůže podařit, protože písmenek je omezený počet.
Další variantou, která lze pro hru vymyslet, je rozdání obrázků na začátku. Písmenka jsou rozložena tentokrát znaky nahoru. Úkolem hráčů je co nejrychleji najít a poskládat písmenka pro svůj obrázek a to také gramaticky správně.
Písmenko k písmenku 2, podobně jako jeho předchůdce, zabaví děti a u toho také učí češtinu, psaní a pojmenovávání různých obrázků. Proto je vhodná už od pěti let, ve kterých se děti obvykle již učí číst a psát.
Stále je to stejná jednoduchá hra, což je výhodou i nevýhodou. Majitele jedničky varuje dvojka v názvu, přesto bychom očekávali v pravidlech alespoň nějakou novou variantu či vychytávku oproti jedničce.
Takto hráči dostanou pouze nové obrázky. Samozřejmě to není málo, protože obrázků k hádání není nikdy dost, ale nové varianty pravidel by byla příjemná přidaná hodnota, která by usnadnila rozhodování koupit-nekoupit.
Tím jsme si současně odpověděli na otázku ze začátku. Písmenko k písmenku 2 je alternativa k prvnímu dílu. Majitelé jedničky si ji nejspíš nekoupí, ale ti, kdo ještě nemají ani jednu z her, mohou si vybrat, které obrázky se jim líbí víc. Důvodem k pořízení dvojky je, že vaše dítě Písmenko k písmenku opravdu baví a všechny obrázky z jedničky už zná nazpaměť.
+ nové obrázky
+ dvě varianty hry
+ trénuje skládání slov a gramatiku
+ učí zábavnou formou
+ kvalitní kartonové díly
+ pěkné obrázky
- totožné s prvním dílem
- podobné jiným hrám
- kartičky písmenek bez obrázků