Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pohádkohraní na sto způsobů

pohadkohrani-01

Takové zakletí není žádná legrace. Stačí rozčílit mocného čaroděje a najednou z vás může být komár, myš nebo králík, v lepším případě pak medvěd nebo vlk. Všichni ale mají jednu věc společnou – nedokáží mluvit, takže musí k naznačení ostatním obyvatelům království používat pouze a jenom svoje končetiny. Pak ale vypadají jen, jako by si chtěli hrát..

A kdo by si nechtěl hrát v pohádce? Možná proto je na světě tolik zakletých pohádkových hrdinů. Naštěstí příležitost je osvobodit dostanou všechny děti v nové hře Pohádkohraní, která si s sebou nese podtitul Pohádkové hry nejen na dětskou párty. Jedná se o soubor her a jako takový nemá autora. Přesto ale najdeme v nitru nějaká ta jména, konkrétně pak ilustrace zpracovala Petra Šolcová a hádanky vymyslel Robin Král. Krabice je dílem společnosti Albi, která ji vydává i distribuuje a to vše od roku 2015.

Krabice Pohádkohraní je menší, čtvercová, ale překvapivě těžká. Na víku najdeme rozverné pohádkové hrdiny, kteří nás zvou do nitra zámku. Tím je pro nás právě ten kartonový box. V přihrádce zde najdeme šest čelenek, přesýpací hodiny, jedno losovací zařízení s šesti výsečemi, ale především čtyři stovky karet s různými využitími. Podle toho na nich najdeme v levém horním rohu symbol, ale především obrázek a někdy i pořádnou dávku textu. Karty se od sebe odlišují někdy i barevným pozadím.

pohadkohrani-04

V pravidlech se hráči dočtou, že na ně čeká rovnou šest různých her. V každé z nich je možné soupeřit zvlášť. Pokud se ale soupeři nedokáží dohodnout, můžou si vybrat hru s pomocí točítka. My se ale na plastový ukazatel spoléhat nebudeme a raději projdeme hry pěkně jednotlivě a popořadě.

Většina z nich je nějakou variantou klasiky. V první řadě tu máme Kouzlo čaroděje Čáryfuka, což je hra, která jako jediná využívá plastových čelenek. Z balíčku karet je třeba vytřídit ty se symbolem dlaně a každý z hráčů si vylosuje jednu, a aniž by se na ni koukal, ji zastrčí do kapsičky na čelence. Tak na její obrázek vidí všichni, kromě samotného hráče.

Karta dodala každému nějakou roli, neboli identitu, kterou se budou hráči snažit uhodnout. Můžou za tímto účelem klást soupeřům otázky, na které lze odpovědět ano nebo ne. A musí je klást chytře, aby na ně odpověď byla kladná. Do té doby může hráč pokračovat v hledání svojí postavy. Odpověď ne znamená konec tahu a šanci pro soupeře, který se bude ptát zase na svoji kartu. Vítězem hry se stane ten, kdo jako první odhalí, kým se v této hře stal.

pohadkohrani-05

Jedná se o populární hru na odhalení identity, se kterou už jsme měli tu čest v podobě anglické hry What’s Up. Tentokrát k tomu všemu ale dostáváme navíc také možnost utéct soupeřům správnými otázkami, protože hráč tak může položit i několik otázek v kole. To ale kromě schopnosti dobře se ptát počítá také s trochou štěstí. A ačkoliv je samotná hra fajn a děti baví, může vliv náhody pro někoho být zbytečný. Výhodou je pak možnost hrát už od dvou.

Další dvě hry, tedy Němý kašpárek a Kreslení víly Amálky využívají samostatné balíčky karet s tématy pro pantomimu nebo kreslení. Obě hry vyžadují alespoň dva týmy po dvou, takže celkem čtyři hráče. Samotná hra pak probíhá klasicky, jak jsme zvyklí u jiných party her – jeden hráč napovídá a druhý z týmu hádá. Správná odpověď získává kartu a nejvíce karet vítězí.

Na obou těchto hrách není nic objevného. Podobné party hry tu už byly mnohokrát a ani tentokrát nedostanete nic nového. Snad jen to pohádkové téma je pro děti lákavé. Hry jsou samozřejmě rychlé a dostatečně variabilní, s nabídkou stovky karet pro každou z her.

pohadkohrani-12

Padesátka karet je věnovaná hře Hádanky princezny Rozmarýny. A tady už se dostáváme do zajímavých oblastí balíčků karet. Hráči si budou navzájem pokládat otázky, na které se snaží odpovědět správně. Na tom není nic překvapivého, ale hádanky jsou veršované a vždy mají pěkné řešení.

Balíček je rozlišen na tři části podle minimálního doporučeného věku. Děti tak mohou hádat ve čtyřech, šesti nebo osmi letech a samozřejmě i později. Hádanky jsou chytře napsané, zábavné a jednoduše rýmované. Děti si tak mnohé z nich zapamatují a vzhledem k oboustranným kartám je těch úkolů opravdu pořádný ranec. Tohle je hra, která se nám z těch základních líbí asi nejvíc.

Pak tu je ještě poslední pátá hra Královské vědomosti, která stejným systémem (tedy otázka – odpověď – získaná karta) prověří znalosti hráčů z klasických pohádek. Zabývají se tak nejen názvy filmů či večerníčků, ale také jejich hlavními hrdiny nebo předměty, se kterými se hrdinové v přiběhu setkávají. Zjistíme tak, co sbíraly děti v pohádce Jezerní královna nebo které zvíře je hlavním hrdinou filmu Horton. Otázky jsou variabilní a je jich dost.

pohadkohrani-16

 

Ale to je pouze pět her, tak co ta šestá?  To vlastně není ani tak hra, jako spíš soubor nejrůznějších činností a to rovnou na stovce karet. Jsou to takzvané Čertovské hry rozdělené do čtyř skupin. Lze je hrát nejen doma, ale některé i venku. Hry mohou být seznamovací, pohybové, míčové nebo zaměřené na paměť a pohyb. Všechno to je označeno patřičnými symboly na jednotlivých kartách.

Děti tak čeká třeba Hra na netopýry, v níž budou hádat předměty podle zvuku. Nebo hra na Básníka rámu, kde hráči rýmují slova. Jednotlivé karty jsou tedy spíš nápady na zábavu, ale s popsanými pravidly a také doporučeným věkem. Každá karta navíc obsahuje i seznam předmětů, které jsou ke hře potřeba.

pohadkohrani-18

Tyhle karty jsou podle nás neuvěřitelným počinem. Ačkoliv kvalita her je nevyrovnaná, jejich počet je opravdu ohromný. Sto her, které dokážou zabavit všechny malé čertíky, je víc než byste mohli doufat v jakékoliv hře.

Díky velkému počtu her dokáže tato krabice zabavit libovolný počet hráčů. Ti si najdou snadno hru, která jim sedne a to i mezi těmi pěti základními. Dvě z nich mají jako minimální počet čtyř účastníky, což může být mírně limitující, ale je to pochopitelné vzhledem k jejich zaměření. Pokud by děti chtěly spolupracovat, mohou i tady hrát ve dvou.

pohadkohrani-09

Pohádkohraní nás sice nepotěšilo originalitou svých her, ale všechno to vynahrazuje neuvěřitelnou kvantitou. Už jednotlivé klasické hry mají dostatek karet, takže ani jedna z nich se neohraje příliš brzy. Jenže pak jsou tu Čertovské hry, které nabízí ohromnou studnici nápadů. Celkově je Pohádkohraní vynikajícím souborem dětských her do každé rodiny, kde frčí pohádky.

Recenze: Pohádkohraní na sto způsobů
Pohádkohraní je krabice, která obsahuje všechno kreslené a se šťastným koncem, stačí jen dát průchod fantazii. Všechna ta pohádková zábava přichází hned v několika baleních. Všechny jsou zábavné, ačkoliv většina z nich tu už byla v různých podobách dříve. Naštěstí tu máme rýmované hádanky a pohádkové vědomosti, které vše zachraňují. Jednotlivé hry ale mají vždy dostatek obrázků či otázek, aby byly zajímavé i při opakovaném hraní. Ale ten úplně nejlepší dojem zachovává tato novinka až díky Čertovským hrám, kterých je rovná stovka a slouží jako skvělá inspirace pro rodiče. Pohádkohraní je díky tomu parádní krabice pro rodiny s dětmi.
Klady:

+ solidní variabilita jednotlivých her
+ pěkná hádanková hra
+ vědomosti z pohádek
+ ohromující počet nápadů na aktivní hry (venku i doma)
+ pohádková hra
+ jak pro dva, tak pro více hráčů
Zápory:

- chybějící originalita her
- nevyrovnaná kvalita Čertovských her
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dorn – Výprava za Bránu osudu