Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Polterfass – jak to vypadá, když hostinskému dojde pivo

Polterfass - balení

Ten hospodský se mi od začátku nelíbil. Podivně se za výčepem šklebil od chvíle, kdy jsem si objednal první ležák. Jako by se o obsah sudu nechtěl dělit vůbec s nikým. Ostatní hosté, kteří seděli přímo na baru, před sebou měli už jen prázdné půllitry a já věděl, že tu něco nehraje ještě mnohem víc, než jsem si myslel.

Než mi stačil napěněný nápoj donést, už jsem vycházel ze dveří a dobře jsem udělal. Sotva jsem přešel ulici na druhou stranu, budovou otřásl výbuch a ze všech oken se vyvalily proudy piva. Zase další lakomý hostinský. Máte pocit, že moje přítomnost tam nebyla náhoda? To máte naprostou pravdu, jak by vám mohla vyprávět mince, která se vrtěla na stolu ještě chvíli před výbuchem. Jsem postrachem všech hostinských. Jsem kontrolor..

O jedné takové zapadené hospůdce nám bude vyprávět i autor Andreas Schmidt (autor kooperativní Hobit: Hra k filmu – recenze) ve svojí nové deskové hře Polterfass. To se odehrálo pod hlavičkou společnosti Zoch Verlag a hra byla představena na veletrhu Spiel 2013 v Essenu s ilustracemi od Alexandera Junga.
Malá krabička s hostincem vypadá na první pohled trochu nenápadně. Může za to nejspíš ta tmavě zeleno-modrá barva, ale velmi ráda odmění všechny, kteří se podívají dovnitř. Na začátku objeví nejen brožurku s pravidly ve čtveřici jazyků, ale také bodovací bloček s dostatkem stránek pro sledování mnoha budoucích partií.

Polterfass - připravená hra

Jenže je jasné, že tohle jsou spíš pomocníci, kteří budou vaši hru pozorovat zpovzdálí. Když zalovíte trochu hlouběji, vytáhnete černý kelímek, zevnitř poctivě vystlaný, aby zbytečně neštěrchal. Může vám sice připadat malý, ale jeho rozměry jsou dostačující na to, aby se dovnitř vešli všichni vaši rachtající sluhové.

Tentokrát to ale nejsou kostky, autor je nahradil devíti krásnými dřevěnými soudky. Dva jsou hnědé akční s ikonkami, zbývající světlé mají na víku i dně natištěnou číslici v rozmezí od dvojky do devítky. Těm na dně krabice dělají společnost karty v barvách hráčů. I ony jsou poctivě očíslované, tentokrát od nuly po sedmičku. Spolu s nimi zde leží také šest podtácků se spokojeným prasátkem.

Na začátku partie si každý ze soupeřů vybere jednu barvu karet a vezme si celou sadu k sobě. Karty bude mít v každém kole k dispozici, aby mohl hlasovat. K tomu dostane ještě jeden podtácek, který si položí před sebe. Do bločku napíšete zkratky jmen a začínající hráč dostane kelímek se všemi vrhacími soudky.

Polterfass - připravená hra

V každém bodovacím kole se jeden ze soupeřů stane výčepním, zatímco ostatní jsou jeho hosté. Nyní je třeba určit základní zásobu piva, která se v soudcích ukrývá. Hostinský zavře kelímek podtáckem, zaštěrchá soudky a položí je zpět. Po odkrytí vás budou zajímat jen soudky, které zůstaly stát. Součet hodnot představuje výchozí počet piv, se kterými můžete počítat.

Teď je na všech návštěvnících, aby udělali tajnou objednávku piv. Každý ze soupeřů před sebe položí jednu až dvě karty, jejichž součet znamená počet objednaných ležáků. Nemohou se spolu domlouvat ani nikomu neukazují, jaké číslo vybrali.

Výčepní se může na základě počtu karet, pocitu a rozložení soudků rozhodnout, jestli chce pokračovat v házení. Použít může ale pouze soudky, které spadly a k nim může přidat tmavě hnědé speciální a to i ty, které stojí. Všechny barely, které zůstanou stát, musí odložit stranou, ale stále se může rozhodnout pokračovat dál. Jeho tah končí ve chvíli, kdy je spokojen s výsledkem nebo se mu nepodaří hodit žádný stojící soudek. V takovém případě selhal a přijde zkrátka, zatímco hráči dostanou body odpovídající přesně jejich objednávce.

Polterfass - rozehraná hra

Tato situace ale nenastane tak často, protože nebudete chtít tolik riskovat. Teď je čas, aby se hostinský rozhodl o využití speciálních soudků, které mohou zdvojnásobit nebo zcela vynulovat hodnotu jednoho sudu. Součet všech ostatních číslic pak představuje počet piv, které jsou opravdu k dispozici a hráči nyní odkryjí svoje objednávky.

Kolo může skončit dvěma výsledky. Pokud si hráči objednali méně piv, než jich hostinský nabízí, dostanou každý body odpovídající objednávce. Výčepní dostane bod za každé pivo, které mu zbylo v zásobě. Čím vyšší rozdíl, tím lépe pro něj.

V případě, že byli hráči příliš chamtiví, nedopadne pro ně kolo dobře. Nejhůř na tom bude ten hráč (v případě shody hráči), který zahrál nejvyšší objednávku. Tomu se stejný počet bodů odečte. Naopak hráč, který se rozhodnul takticky správně, dostane stejný počet bodů do plusu. Soupeři se střídají v roli hostinského tak dlouho, dokud některý z nich nedosáhne 75 bodů. Ten se stává rovnou vítězem a může si dát to pivo na oslavu, pokud chce.

Polterfass - rozehraná hra

Polterfass je zdánlivě další variací na tolik známé a podle nás příliš protěžované téma riskovacích kostkových her. Jenže tohle je přesně příklad toho, jak by měla vypadat inovace stávajícího herního mechanismu. K zisku bodů se nestačí jen rozhodnout včas skončit, místo toho musíte ještě oblafnout ostatní hráče.

Každý z protivníků má velký vliv na výsledek jednotlivého kola. Hráči nesmí být přehnaně chamtiví a musí počítat s tím, že protivníci si mohou ukrojit příliš velký krajíc. K blafování jsou skvěle připravené balíčky hlasovacích karet, které obsahují dokonce i kartu s číslem nula. Počet karet tak zdaleka nemusí být jednoznačné vodítko. To výčepní musí prokouknout všechny a současně být schopný trochu riskovat.

Díky tomu všemu pivnímu oparu vypadá Polterfass jako výborná party hra do hospody. Jenže to není vůbec pravda, protože mezi těmi podtácky a pivními soudky se skrývá spousta taktiky a počítání. A bez správných výpočtů budete jen těžké dobře blafovat, ale ještě hůře dělat úspěšného výčepního.

Polterfass - karty

Většina abstinentů si bude nejspíš říkat, zda vůbec hra s tématem alkoholu pro ně může být zajímavá. A věřte, že tahle to zvládne. Zkoušeli jsme ji na všech druzích hráčů a většině alkohol odmítajících účastníků si ji pochvalovala. Ty výjimky byly hráči, kteří se zaměřují na počítací euro hry, nad kterými potřebují mít kontrolu.

Tady se dostáváme k silné a současně i slabé stránce Polterfassu. Je o trochu šikovnější a chytřejší než obyčejné „zkus svoje štěstí“ hry, takže se její herní doba a s ní i váš zážitek mírně protáhne. Sice se odchyluje od kostek a z pravděpodobnosti 16 % dělá 50 % s dvoustrannými sudy, ale svým způsobem zůstává stále u náhody. Snadno tak odradí všechny, kdo nemají rádi, když za ně rozhoduje štěstí. Bohužel i v této hře může pečlivý plán smůla smést ze stolu, když se vám třeba se šesti barely nepodaří hodit ani jeden úspěch. Vždy je ale třeba každé rozhodnutí dobře zvážit, protože špatná volba vás může stát spoustu bodů. A to jak v roli hospodského, tak i v pozici pijana.

S tím souvisí také jedna připomínka a rada. Dávejte pozor, jak misku a podtáckem pokládáte na stůl. Můžete snadno všechny svoje úspěchy shodit a ve chvíli, kdy kalíšek odkryjete, štěstí se vám rozkutálí pryč. Je velice snadné sudy převrhnout, je tedy lepší svoje míchání skončit prudkým pohybem o stůl.

Polterfass - soudky

Je dobře, že na soudcích jsou číslice rozvrstvené. Dvojka, trojka, čtyřka, stejně jako devítka jsou zde pouze po jednom kuse. Osmičky už jsou dvě. Tím se výrazně mění šance na hození čísel ležících zhruba uprostřed, a přesto vám často padnou i ty nízké, které lze šikovně využít i ve svůj prospěch.

Zpracování hry je na výborné úrovni. Všechno od kelímku, přes nádherné soudky až k podtáckům se do hry perfektně hodí. Karty mají sice jednoduchý design prken výčepu, ale tady nebylo ani třeba vytvářet nějaké zbytečné ilustrace. O všechen dojem se postarají právě nádoby s pivem. Snad jen pravidla jsou trochu delší, než byste u takovéto hry čekali.

Polterfass je hrou o pivu, ke které byste si ho ale otevřít neměli. Tedy alespoň pokud chcete vyhrát, protože v takovém případě budete potřebovat dobré uvažování. Hra je přístupná všem účastníkům a důraz na náhodu zde nehraje tak výraznou roli, ačkoliv vás může občas překvapit. Polterfass se díky pěknému propojení mechanismů stává jednou z našich oblíbených odpočinkových her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndreas Schmidt
IlustraceWanjin Gill, Alexander Jung, Rsseau
VydavatelPlayte, Popcorn Games, Zoch Verlag
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 6
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieDice
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck, Simultaneous Action Selection
RozšířeníPolterfass: Die 2015er Mini-Erweiterung
RodinaComponents: Polyhedral (not D6) dice
Alternativní názvyPolterfass, 배럴 다이스

Více o hře.

Recenze: Polterfass – jak to vypadá, když hostinskému dojde pivo
Polterfass je party hra, ve které musíte riskovat s rozumem. Výčepní háže soudky, které slouží jako dvoustěnné kostky. Jeho první hod určí základní počet piv, které má v sudu ještě k dispozici na rozlití do půllitrů. Hráči na základě takového součtu provedou objednávku sami pro sebe, ale navzájem o svých přáních neví. Navíc jim výčepní může zkomplikovat plány, protože se může rozhodnout některé kostky přehodit nebo už neházet. Teprve poté dostane jedna strana body. Kdo je chamtivý, může dokonce získat body mínusové. Tenhle mechanismus odměňování za správnou taktiku je výborný a vlastně není ani náhodný. S dvoustěnnými kostkami navíc odpadá tak velký vliv náhody, který snad je daný pouze jejich pádem na stranu, který se může stát i při pokládání kelímku přikrytého táckem na stůl. Hra nabízí vynikající mechanismus riskování, který je opravdu zábavný, ale současně zachovává rychlou herní dobu. Všechny body si poznamenáváte do bloku a představuje zábavu pro všechny příležitost, pokud vám téma rozlévání piva nevadí. Polterfass je jednou z výborných party her, které si rozhodně zaslouží pozornost od všech, kdo rádi trochu riskují..
Klady:

+ musíte riskovat s rozmyslem
+ krásné zpracování
+ riskují obě strany
+ hráči potřebují spolupracovat, ale nesmí se domlouvat
+ originální rozdělování bodů
+ skvělá hra pro všechny příležitosti
+ výrazně snížený vliv náhody
Zápory:

- někoho může odradit téma servírování piv
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trexo – patrové piškvorky