Když jsem byl pozvaný na oslavu svého lenního pána, měl jsem nejdřív radost. Nikdy dřív mě královský posel nenavštívil. Nikdy dřív jsem neusedl u stolu se všemi těmi urozenými lidmi. Ale přesto jsem si říkal, že třeba jen chce ocenit mé dlouholeté služby. Jenže už když mne uvaděč odvedl stranou, měl jsem tušit zradu a raději odejít. Teď mám v ruce pilulku s jedem a musím ji nepozorovaně podstrčit do sklenice svého souseda.
Hru plnou dusivě dobrých jídel a smrtelně lahodných nápojů si pro nás připravil Tim Page a o ilustrace se postaral Nick Miles. Pojmenovali ji Pozvedněte číše (v angličtině Raise Your Goblets). Za hrou ale stojí dohromady celý tým firmy Horrible Games (Výbušné lektvary) a zatímco anglickou verzi do oběhu uvedla firma Cool Mini or Not, o českou se v nedávných týdnech postarala společnost ADC Blackfire.
Už na krabičce je veselo, jako by všechno bylo v naprostém pořádku. Jenže ve skutečnosti se všichni děsí napít jako první, protože někde po velkém sále koluje jed. A na hráčích je, aby si s tím poradili. Do začátku každý účastník dostane jednu číši, označí ji kroužkem barvy zvoleného rodu a položí ji před sebe do středu stolu tak, aby každý měl tu svoji na dosah natažené ruky. Na stůl si každý umístí také zástěnu ve svojí barvě. Společný balíček pak vznikne právě na základě sestavy zúčastněných rodů. Ze zamíchaného balíčku karet postav pak každý obdrží jednu, kterou si položí před sebe a přečte soupeřům svoji dovednost. Stranou partii začnou všechny žetony.
Bitva se dělí na tři kola, která odpovídají jednotlivým chodům. Na začátku každého z nich dostane hráč sadu surovin – dva jedy, dva protijedy a tři žetony vína (položí je za zástěnu). Do jednotlivých číší na stole pak hráči náhodně rozdělí do jednotlivých číší. Ty jsou tak připraveny na partie. Každý z hráčů dostane pak přidělený svůj cíl, tedy hráče, kterého má otrávit. Tato informace se ale stává veřejnou, protože karta musí být položena otevřeně před zástěnu.
Ve svém tahu pak hráč může vždy provést dvě akce, přičemž na výběr má ze šesti různých možností. Tou zcela pochopitelnou je šance vhodit jeden ze svých žetonů do kterékoliv číše, která stojí na stole. Hráč to musí provést tajně a nesmí tedy ukázat ostatním, jaký kámen do kalichu vložil. Za akční bod si ale návštěvník netradiční hostiny může také prohlédnout svoji vlastní číši a její obsah.
V tuto chvíli to ale začne být opravdu zajímavé. Hráči si totiž mohou také vyměnit svůj pohár s libovolným protivníkem u stolu, nebo mohou využít výměnu všech vlastníků – posunutím kalichů o jednu pozici. Navíc si může vybrat, jestli se předání odehraje po nebo proti směru hodinových ručiček. Lze se také zdržet a vynechat akci. Jakmile se některý z hráčů zbavil všech svých kamenů vína, může vyhlásit přípitek. Ten označuje konec chodu a všichni hráči dostanou poslední jednu akci k dokončení svých podlých plánů.
Poté nastává čas, aby si každý prohlédl obsah svojí číše. Kámen protijedu dokáže zneutralizovat jeden jed a jsou tedy společně odhozeny. Pokud na konci číše obsahuje jed, tento hráč hostinu nepřežil a nedostane žádné body. Naopak za přežití se vždy uděluje jeden bod, stejně jako za otrávení svého určeného cíle. Za současné splnění obou úkolů dostane hráč jeden bonusový bod. Odměněn je ale také ten, kdo má ve své číši nejvíce vína.
Partie poté pokračuje novými chody. Pro ty se znovu číše vyprázdní a otrávení hráči ožijí. Po třech kolech už zbývá pouze odhalit, kdo z hráčů získal jaké množství vítězných bodů. Jejich udělování není pevně dané zmíněnými pravidly a lze jej různě pozměňovat, takže vývoj je pokaždé trochu jiný. Vždy ale nakonec vítězí ten, kdo má bodů na konci hostiny nejvíce.
Pozvedněte číše je ohromná párty hra, s jejíž pomocí oživíte zábavu v jakékoliv společnosti. Pravidla jsou tak jednoduchá, že je zvládnou i začátečníci, ale náplň je ohromně zábavná a lákavá úplně pro každého. Hráči si jdou nepokrytě po krku a jejich jedinou agendou je nakonec vlastní přežití. A samozřejmě splnění tajného cíle.
V jednotlivých kolech tedy vůbec nejde o jídlo, ačkoliv si hráči mohou představovat, že si při podávání číší a úpravě jejich obsahů pochutnávají na nějaké pečené kachničce. Současně se také mohou zaplétat do společenské konverzace jako na opravdové královské večeři. To vše ke hře patří a dotváří její atmosféru podrazáctví.
Hráči mohou pro změnu situace používat také speciální dovednosti postav. Hráči takto mohou získávat další body za dobré odhady toho, kdo bude otráven nebo si zvýšit odměnu za svůj cíl. Ale je tu i spousta manipulativních akcí, kdy třeba lze znemožnit ostatním změnu obsahu číše, nahlížet do číší soupeřů nebo posunout číše o více než jednu pozici. Postav je hodně a s nimi i možností. To s sebou navíc přináší výhodu, že se nestane často, abyste hráli za stejného šlechtice. O to víc si užijete využívání nových schopností a vymýšlení toho, jak je co nejlépe zužitkovat ve svůj prospěch.
Hráči se v průběhu partie snaží udržet přehled o pohybu číší. Ty je možné identifikovat díky barevným kroužkům. Kdykoliv se před vás nějaká dostane, máte možnost si ji prohlédnout a tím neustále získáváte nové indicie. Jenže obsah nádob se také mění, jak v nich přibývá obsahu. S tím roste nejistota a paranoia u všech zúčastněných. A právě tyto momenty jsou zlatým hřebem hratelnosti Pozvedněte číše.
A stejně tak je třeba zdůraznit fascinující variabilitu, pokud se týká počtu hráčů, kteří se mohou hostiny zúčastnit. Kromě základní varianty od čtyř po šest hodovníků si hráči mohou užít i varianty pro dva až tři, která ale je pouze odvarem toho, co zažijete ve vyšších počtech. Protože je v krabici pouze šest číší, s vyšším počtem hráčů do travičské bitvy vstupují ochutnávači. Ty omezují možnosti jednotlivých hráčů a dávají zajímavé možnosti pro týmovou (dvojice) spolupráci. Hra je v těchto počtech také výborně zábavná a zbytečně se nezvyšuje herní doba.
Hra má fantastické zpracování. Číše jsou opravdu mohutné a plastové, takže do nich opravdu není z větší dálky vidět. Proto je také třeba, aby hráči dodržovali pravidlo o vzdálenosti natažené ruky. Tím není nikdo znevýhodněn. Vydavatel nešetřil ani na ostatních komponentách, takže karty jsou mohutné stejně jako zástěny a jed, vino i protijed tvoří pěkné průhledné kaminky. Bohužel vyšší lidé mohou mít problém, že uvidí obsah kalichů, aniž by chtěli.
Na Pozvedněte číše se vlastně dost těžce hledá důvod, proč bychom vám ji neměli doporučit. A přesto je to hra, která si najde spoustu milovníků i odpůrců. To proto, že je nepředvídatelná a chaotická. Potřebujete určitě mít po ruce dostatek hráčů, protože teprve s nimi nabírá partie na opravdovém tempu. Ale jinak je tahle hra přesně tím, co chcete – intrikařením nejvyššího řádu s možností vrazit kudlu do zad úplně každému. Náhodným intrikařením, ale komu to vadí, když se chcete prostě pobavit? Jednotlivá kola jsou nevypočitatelná, ale i když se vám jedno nepodaří, pořád není vše ztraceno. Pozvedněte číše je parádní hrou (podobně jako výborný Šerif z Nottinghamu), která vyřeší nudu u každého stolu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Tim Page |
Ilustrace | Heiko Günther, Nick Miles |
Vydavatel | Horrible Guild, ADC Blackfire Entertainment, CMON Global Limited, Edge Entertainment, Ghenos Games, Heidelberger Spieleverlag, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Swan Panasia Co., Ltd. |
Rok vydání | 2016 |
Počet hráčů | 2 - 12 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (4 voters) |
Kategorie | Deduction, Humor, Memory, Party Game |
Mechanismy | Hand Management, Memory, Team-Based Game, Variable Player Powers |
Alternativní názvy | ¡Alzad vuestras copas!, A la vôtre !, Hoch die Becher, In Alto i Calici, Pozvedněte číše, Κρασί και Δηλητήριο, ワインと毒とゴブレット, 乾杯 |
Více o hře.
+ skvělé pro vyšší počty hráčů
+ neustálá nejistota
+ obsah číší se neustále mění
+ musíte udržovat přehled
+ postavy a jejich speciální dovednosti
+ skvělá atmosféra
+ vynikající zpracování
+ jednoduchá pravidla
+ ohromná legrace
- v nižších počtech nezábavné (2
-3)
- pozor na vysoké hráče (mohou vidět obsah číší)
- najdou se hráči, kteří tento typ her z principu odmítají
- chaos
Konečně je někde kladná recenze.