Říkat pravdu je správné. Každý den nám to říkají rodiče a je to pravda. Lež má krátké nohy. Delší jí nenarostly a na svých zádech vás určitě do cíle jako vítěze nedonese. A platí to nejen v životě, ale i ve hře.
Mluvíme o kvízové deskové hře Pravda nebo lež, ve které jde nakonec zase jen o správné odpovídání na otázky. Ty ale tentokrát nemají víc možností, místo toho se můžete pouze rozhodnout, jestli ano nebo ne. Je tvrzení pravda nebo lež? Právě podle toho se hra od firmy Alexander v české distribuci společnosti Pexi jmenuje.
Tahle novinka roku 2013 se nachází ve velké krabici, v níž najdeme obvykle náročnější deskové hry. Pravda a lež na vás ale určitě obtížností útočit nebude. V krabici s obrázky nejrůznějších výjevů od od kosmonauta, přes vlak až po sfingu najdete přesně to, co očekáváte.
Na prvním místě je velký a překvapivě masivní herní plán. Na něm je nakreslený kruh se třemi soustřednými kružnicemi – trasami pro vaše figurky. Jediné políčko je označené jako START (a vedle něj je šest neobsazených barevných puntíků), ale cílová čára sahá přes všechny tři kruhy. Čtvrtina otázkového koláče vlevo dole (těsně před cílem) je navíc ohraničená červenou, protože tady budou platit speciální pravidla.
Pod herním plánem, který krásně sedí na plastovém hnízdečku, najdete všechny jeho mláďátka. Samozřejmě mluvíme o kartách rozložených do šesti přihrádek. Na každé z 206 karet najdete přesně čtyři tvrzení, které jsou buď pravda, nebo ne. A na vás je, abyste to zjistili. Tyto čtyři otázky patří do různých kategorií – modrý zeměpis, hnědý dějepis, fialová technika a také zelená příroda.
Další tucet karet rozdělíte do párů „Pravda“ a „Lež“ a zbývající dvě karty slouží jako přehled nabízených kategorií. Samozřejmostí jsou přesýpací hodiny, kostka a také šest figurek, které budou po herním plánu pochodovat. Ale zpět ke kostce, která vás určitě zaujme nápisy na svých stranách. Tři strany mají na sobě L (lež) a další tři P (jako pravda) a u nich pak jsou vždy jedna, dvě nebo tři malinkaté tečky.
Na začátku partie si každý z hráčů vybere jednu barevnou figurku a postaví ji na puntík vedle startovního pole. Z karet vyberte ty pro označení pravdy a lži a každému z hráčů rozdejte jednu dvojici. Pokud chcete, můžete pro přehled menších hráčů položit na viditelné místo také kartu s přehledem kategorií. Všechny ostatní karty zamíchejte a položte do několika hromádek, otázkami nahoru.
Jednotlivá políčka jsou různobarevná a určují téma, které na hráče čeká. Nemůže si tedy vybírat sám podle toho, jaký obor mu jde nejlíp. Zatím se nepohybuje, ale naopak vezme horní kartu z libovolné hromádky a přečte otázku odpovídající barvě políčka pod jeho figurkou. V prvním bezbarvém kole má každý hráč jedinou možnost si téma vybrat.
Hráč přečte větu, která představuje nějaké tvrzení. Do přesypání písku v otočených hodinách se musí každý ze soupeřů rozhodnout, jestli se jedná o pravdu nebo lež. Podle toho vybere kartu se slovem a položí ji textem dolů, aby ostatní neviděli, co zvolil. Jakmile čas uběhne, všichni odhalí své odpovědi a poté je zkontrolují proti správné možnosti vytištěné na druhé straně karty.
Všichni, kdo odpověděli správně, mohou svoji figurku posunout vpřed. V případě prvního kola se jedná o nasazení postavičky na start. Na jednom políčku se může nacházet i více hráčů, takže zde nebude žádné přetlačování. V ostatních kolech je ale pohyb mnohem důležitější, protože hráči se mohou pohybovat nejen dopředu, ale také do stran (ať už do středu nebo směrem k okraji).
Čím blíž ke středu jste, tím méně polí stojí mezi vámi a cílem. Ale také jste v mnohem větším nebezpečí. Každá špatná odpověď vás posunuje o kruh blíž ke středu. A v případě, že odpovíte špatně ve chvíli, kdy jste v tom nejmenším kroužku s pouhými osmi políčky, byli jste příliš chamtiví. Musíte svoji cestu s figurkou začít znovu od začátku!
Hráči tedy postupně odpovídají na otázky a za správný tip pokračují vpřed. Jakmile někdo dosáhne červené výseče, je jeho figurka v bezpečí před vyhozením. Trest je zde jiný – jeden krok zpět.
Kromě toho za každou správnou odpověď dostanete možnost si hodit kostkou a posunout se o tolik políček, kolik vám padlo teček. Tohle pravidlo bychom označili jako volitelné, protože do hry přináší nepředvídatelné okamžiky a především náhodu, která by ve vědomostních hrách neměla mít příliš prostoru.
Na hře se nám nejvíc líbí možnost, že ačkoliv někdo je ve velkém vedení, ostatní mohou riskovat a pokusit se jej ještě dohnat. Každý z okruhů je jinak rychlý, a pokud jste ochotní podstoupit větší riziko, můžete doběhnout i silnější soupeře zásluhou jen několika správných odpovědí. Tento mechanismus je jednoduchý a přitom opravdu chytrý.
Právě zásluhou tohoto prvku je hra napínavá až do konce. Nikdy není předem jasný vítěz. Hráči mohou s figurkami manévrovat zcela svobodně a je tedy pouze na nich, jestli po špatné odpovědi utečou zpět do bezpečí. Současně tu je ale velká hrozba – stačí tři špatné odpovědi po sobě a musíte zpět na start, ať děláte, co děláte.
Délka partie je nastavitelná, protože můžete v případě zájmu hrát i na více okruhů. V takovém případě ale doporučujeme někde sehnat žeton, kterým označíte svůj první průchod cílem. Ten by měl také znamenat takové uložení vaší snahy, za které se nemůžete vrátit ani v případě vyhození. To byste se také mohli dočkat nekonečné hry.
Karet a otázek je dostatek, protože kdykoliv na kartu narazíte, vyberete z ní vždy pouze jedno tvrzení a odložíte stranou. Zásluhou toho se otázky jen tak rychle nezačnou opakovat. Obtížnost je překvapivě vysoká, což ale u odpovědí ANO/NE není takový problém. Naopak se dozvíte spoustu zajímavých vědomostí.
V případě hry s doplňkovým pravidlem o kostce a posunem figurky o více políček v jednom tahu je trest návratu za špatnou odpověď o jedno políčko v červené výseči nedostatečný. Naopak doporučujeme udělat to samé, jako v případě správné odpovědi – hoďte si kostkou, která určí počet políček, o něž se musíte vrátit.
Musíme uznat, že s výjimkou karet, které jsou stále ze stejného tvrdého papíru bez povrchové úpravy (a tisk na některých z nich trochu uskočil směrem nahoru), udělala společnost Alexander velký krok v kvalitě vnitřku krabice. Karty v přihrádkách drží, všechno zde má místo, ale především materiály nepůsobí dojmem, že se za chvíli rozlomí. Zářným příkladem takového zklamání je hra Logix (recenze).
Co je ale ještě skvělejší, je fakt, že herní plán vlastně můžete snadno použít s libovolnou jinou hrou! Pokud máte doma třeba Kvíz o Evropě (recenze), vezměte karty a odpovědi odsud. Tím máte vlastně nekonečnou možnost rozšiřovat tuto hru, protože její mechanismus je mnohem lepší, než u hry s kuličkou a katapultem.
Pravda nebo lež patří rozhodně k lepším kvízovým hrám, kterých je dnes opravdu hodně. Především ji zdobí nový herní mechanismus, který je chytrý, taktický a napínavý až do konce. Těší nás, že se nejedná o další chození po plánu a sbírání několika žetonů, než můžete jít do cíle, ve stylu Trivial Pursuit (recenze). Pravda a lež je hra, která nám udělala velkou radost, a zařadila se mezi naše nejoblíbenější kvízové hry.
+ velké množství otázek
+ pěkný mechanismus tří různě dlouhých tras
+ riziko špatné odpovědi vás nutí nehádat
+ otázky z různých oborů
+ tajné hlasování
+ lze použít i s jinými kartami
- slabý trest v červené výseči