Máte rádi roboty? Pak pro vás máme jednu novou lahůdku. Programovatelný robot je box od firmy Albi, který se nachází právě na pomezí kategorií hraček a her. V první řadě se jedná samozřejmě o hračku, ale jak brzy zjistíme, je možné si s ní doma užít legraci i ve více lidech. Výrobcem této hračky je italská firma Clementoni. Patří do série Technologic a Hraj si & poznávej.
V podtitulu na krabici se dočteme, že se jedná o experimentální sadu. Ale to není tak docela pravda. V krabici sice dostaneme robota rozloženého na části, ale na žádné pokusy omyly tu není prostor. Robota lze sestavit jen jedním způsobem a vznikne nám z toho bílá postavička s oranžovým hledím, gumovými kolečky a dvěma rukami. Jedna je uchopovací, zatímco druhá hledací. Pohyblivé ale nejsou pomocí motorku. Ten je propojen pouze na kolečka. Na zádech má robot umístěnou plastovou oranžovou krabičku, do které se vejdou přesně čtyři AA tužkové baterie.
Prvním úkolem pro děti je ovšem současně také první jejich hra. Úkol sestavit robota z celkem patnácti součástek bude tím prvním, co musí úspěšně dokončit. Je to vlastně jen stavebnice, ke které jsou dodávané i postupy, jak celého robota sestavit.
Oceňujeme brožurku s pravidly, která není jen tak ledasjaká. Kromě základních informací o obsahu najdeme uvnitř také řadu informací o robotech, jejich historii a možnostech. Pokud si to děti přečtou, pak je určitě tyto informace zaujmout. Stavebnice je vhodná pro děti od osmi let. Ti by měli už třeba s mírnou pomocí rodičů kompletaci robota zvládnout.
Ve velké krabici dělají součástkám robota společnost také kartonové díly, které využijeme ve chvíli, kdy si budeme chtít s robotem začít hrát. Z nich je možné sestavit startovní a cílovou bránu. Ta bude totiž záhy potřeba.
Základem všeho je šest černých tlačítek, která najdeme na zádech robota hned nad boxem s bateriemi. Vlevo nahoře je pak černý přepínač, kterým robota přivedeme k životu (pokud je jeho mysl napájena z vložených baterií).
Po návodu ke složení se dozví děti právě to, jak robota naprogramovat. K tomu je třeba stisknout tlačítko P. Robot začne blikat očima na znamení, že vám rozumí a očekává vaše povely. Hráči teď pomocí sekvence tlačítek mohou naprogramovat pohyb robota. Každý lineární pohyb odpovídá nějakým patnácti centimetrům daným směrem (dopředu nebo dozadu). To tlačítka doprava a doleva slouží k otočení orientace postavičky.
S využitím kartonových dílků a jakýchkoliv domácích pomocníků vytvoří hráči slalom pro svého robota. Potom už hráči postupně jeden po druhém programují robota tak, aby projel co nejlépe a nejrychleji cílem. K celkovému času se ale počítá také samotné ťukání příkazů, takže pouze rychlé plánování na trase spolu s přesným odhadem může hráči přinést nejlepší čas. A ten, kdo jej má nejlepší (s přičtením případných trestných bodů) se stává vítězem slalomu.
Druhá varianta pro hraní nechá děti (s asistencí dospělých) vytvořit takovou křížovku z písmenek. Děti budou programováním s postavičkou hledat slova, projíždět je a bodovat. Toto na nás působí jako taková dost vynucená varianta, kde někdo dostal za úkol vytvořit i nějakou hru s písmenky pro robota. Sami ale určitě přijdete i na nějaké další, svoje úpravy. Tahle hra nám prostě nesedla i přes originální způsob bodování (změna směru krát počet písmen ve slově). Podobně je další varianta s číslicemi, která bude využívat matematické operace.
Legrace ale nekončí, protože hráči mohou s robotem i kreslit, pomocí magnetu hledat ztracené poklady, nebo posílat tajné vzkazy jiným členům rodiny.
Programovatelný robot je hravá stavebnice. Po sestavení postavičky zábava totiž nekončí, ale místo toho teprve začíná. A tato myšlenka se nám moc líbí a to přes trochu vyšší cenu. Za tu dostanou rodiče i děti spoustu zábavy, která jen tak nevyprchává.
Roboti jsou tak trochu sázkou na jistotu. Malí kluci je ocení s velkou radostí a budou si s nimi hrát zas a pořád. Navíc skutečnost, že je možné si s programováním zasoupeřit a zahrát slalom, je vynikající a lákavá. K tomu navíc se to plánování děje pod časovým tlakem. Trénuje u dětí dobrý odhad, který jako jediný může přivést robota do cíle bez karambolu.
Soubojů mezi kužely se může zúčastnit libovolný počet hráčů. V každém měřeném úseku bude ale programovat pouze jeden, takže je třeba počet účastníků udržet v rozumných mezích, aby ostatní pouze nečekali.
Robůtek je sice překvapivě malý, ale je mrštný a především solidně zpracovaný. Jedinou výtku tak máme k faktu, že deska tištěných spojů a připojených kabelů zůstane odhalená. To nepůsobí zrovna esteticky, ale jinak je robot opravdu pěkný a působí hravým a kamarádským dojmem.
Programovatelný robot je velmi dobrým počinem, který umí udělat radost. Není to jen model, který poskládáte, a je po zábavě. Tady je těch možností, jak si s robotem pohrát, opravdu dostatek. Díky tomu je tato stavebnice výbornou sázkou na jistotu.
+ stavebnice i hra
+ programování trénuje odhad
+ pěkné zpracování
+ více možností, jak si hrát
+ zábava jen tak neomrzí
- odhalený tištěný spoj
- asi především pro kluky