Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pyramideto – ve všem kolem nás jsou skryté pyramidky

Mohou být zaoblené věci kulaté? My si myslíme, že ano, protože při správném úhlu pohledu může mít i kulička špičku. Obvykle pouze jednu. V každé věci se tak ukrývá nějaký ten vrchol a tedy potažmo i nějaká ta pyramidka.

Kruh je dokonalý, ale pouze špička může někam ukazovat a navést nás na správný směr. Možná se nenaučíte jen tak sami vidět v obyčejných věcech ty jejich hranaté původní tvary. A právě v tom vám pomůže Pyramideto.

Jedná se o karetní hru, jejímž autorem je Jan Divecký z české společnosti MWE. Ta stojí za distribucí pyramidek Treehouse do České republiky a v poslední době se věnuje také vývoji svých vlastních her, ať už pro pyramidky nebo hrám z úplně jiného těsta – válečným.

Za ty první můžeme jmenovat třeba detektivní pyramidkovou hru Kdo zabil lorda George? (recenze), nebo státnické Pyramidy a vlajky (recenze), ke kterým se dnes ještě vrátíme. V autorských hrách pak letos zavítali do končin druhé světové války s hrou Pacific 1942 Admiral (recenze).

Jan Divecký i zde je rád za možnost využít pyramidky Treehouse, které pocházejí z dílny společnosti Looney Labs. Ta na svět přivedla dětského Aquariuse (recenze) nebo vynikající karetní Fluxx (recenze).

Hra Pyramideto samotná sestává pouze z jednoho archu tvrdého papíru, ze kterého si vystříháte karty. Možná je trošku škoda, že nejsou již vystříhané předem, ale zase tomu odpovídá cena, která je stanovena příznivě nízko. Bohužel ke hře potřebujete ještě tubu pyramidek Treehouse v xeno barvě, jejíž cena už není tolik příznivá.

Na kartách jsou obrázky, pod kterými je podepsaná ilustrátorka Hana Pavlátová. Většina z nich znázorňuje obyčejné věci, jako je meloun, semafor, letadlo nebo čepice. K nim najdete dole také barevný nápis v několika jazycích. Čeština je samozřejmě mezi nimi první modře, pak následuje červená angličtina a zelená němčina.

Mnohem důležitější část karet je v jejich pravém horním rohu. Tam totiž najdete pyramidkovou reprezentaci dané věci. Například vláček má žlutý komín, modrou karoserii a černá kolečka, zatímco včelka má žlutou hlavičku, černé tělíčko a malý žlutý ocásek. Všech třicet karet je rozděleno do pěti skupin podle barevného rámečku a druhu – oblečení, jídlo nebo zvířata. Tyto karty budeme dále nazývat také cíle.

Na začátku každé partie nejdříve vyjmete xeno pyramidky z tuby a postavíte je do středu stolu do takzvaných hnízd. Ty vypadají tak, že nejmenší pyramidka je překrytá střední a tu zakrývá největší, ve stylu oblíbené matrjošky. Ve hře tedy bude pět barev pyramidek.

Hráči si do začátku vezmou ze zamíchaného balíčku cílů tři karty, a nechají si je v ruce. Ostatní hráči je nesmí vidět. Tyto tři předměty potřebují sestavit, ale ani tak se nemohou ještě stát vítězi hry. K tomu potřebují rovnou pět splněných cílů. Pokud se jim podaří sestavovat cíle se stejnou barvou okraje karet, pak vyhrají už se třetí kartou. Mohou také zvítězit, pokud posbírají od každého z barevných lemů jednu kartu, tedy celkem čtyři splněné cíle.

A jak takový cíl splnit? Jednoduše – v rámci svého tahu máte možnost přesunout jednu libovolnou pyramidku nebo skupinu pyramidek jinam. Můžete z nich tak vytvořit nový strom nebo je lze přiložit na již existující pyramidy.

Od začátku hry však platí pravidlo, že nesmíte pyramidky překrývat, takže nikdy nelze umístit větší jehlan na některý menší. Postupem času vám začnou na stole vyrůstat takzvané věže, jejichž části můžete neustále mezi sebou přesouvat.

Jakmile se ve vašem nebo klidně i soupeřově tahu objeví na stole přesná kombinace velikostí a barev, kterou máte na kartě cíle, můžete ji vyložit jako splněnou. Za ni si jako odměnu doberete novou z hromádky.

Při kompletování cílů je důležitá nejen barva a umístění pyramidky, ale i její velikost. Tu představuje počet teček na pyramidkách na kartě cílů. V průběhu partie můžete také měnit karty, pokud se za to vzdáte svého tahu. Ovšem lze vyměnit vždy pouze jednu kartu za tah.

Důležité pravidlo je také, že nesmíte zopakovat soupeřův tah, aby nedocházelo k remízovým situacím. Nesmíte tedy hrát s pyramidkou nebo skupinou pyramidek, kterou právě přemístil soupeř.

Nejzajímavější na celé hře je, že váš úkol může splnit i soupeř. Tím žijete vlastně neustále v nejistotě, jestli náhodou zrovna nepomáháte sobě i soupeři. Tím může dojít i k situaci, že si vlastně celou partii prohrajete, když doplníte poslední chybějící protivníkův cíl.

Vždy máte na výběr ze tří cílů a můžete tak bojovat na několika frontách. Protože pyramidek je celkem na stole patnáct, lze z nich sestavovat hned několik cílů současně. Jen je třeba mít dobré oko a představivost, abyste uměli přesunout tu správnou skupinku pyramidek na to správné místo v ten správný čas.

Na začátku recenze jsme slibovali, že se ještě vrátíme ke hře s pyramidkami, která se jmenuje Pyramidy a vlajky, a jejímž autorem je také Jan Divecký. Pyramideto je totiž zjednodušenou verzí této vlajkové hry, ve které na vás nečeká řazení populace, nejvyšších položených bodů nebo hrubého domácího produktu. Tady jde jen o vás a jednoduché obrázky, jejichž pyramidkový předobraz musíte vytvořit.

Partie Pyramideta je velice rychlá a mohou se jí zúčastnit až čtyři hráči. A to je dobře, protože do souboje přinesou mnohem více zmatku. A zmatek této hře svědčí. Ačkoliv je pravda, že ve dvou hráčích bude hra strategičtější a půjde lépe plánovat, ve čtyřech si zase užijete spoustu neočekávané legrace.

Zpracování je velice jednoduché. Pyramidky jsou už samy pěkné svým jednoduchým hranatým designem, a když k tomu přidáme jednoduché, jakoby dětské kresby Hany Pavlátové. Pěkně zobrazují přesně ty barvy, které pak sestavujete za pomoci pyramidek.

V každém objektu lze najít pyramidku. Pyramideto to dokazuje, když vám předvádí hned třicet takových obrázků. Jedná se o jednoduchou a rychlou hru pro malé děti, která pozornost dospělých dlouho neudrží. Ovšem pokud chcete, aby se děti zabavily, pak je Pyramideto s pěknými ilustracemi zajímavou volbou.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled díky pěkným kresbám.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJan Divecky
IlustraceJan Divecky, Hana Pavlátová
Vydavatelmwe.cz
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Children's Game, Educational, Puzzle
MechanismyPoint to Point Movement, Set Collection
RozšířeníFairytale Pyramideto, Sixx
RodinaComponents: iGo pyramids, Components: Looney Pyramid Games

Více o hře.

Recenze: Pyramideto – ve všem kolem nás jsou skryté pyramidky
Klady:

+ svérázné ilustrace
+ barevné vyjádření věcí pyramidkami
+ pro děti i pro rodinu
+ verze k tisku za 40,-
+ laminované karty
Zápory:

- karty nejsou vystříhané
- ke hře potřebujete koupit ještě pyramidky
- cena
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jurasik – můj kamarád dinosaurus