Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Queendomino – královna chce své vlastní území

queendomino-01

Nejdříve to byla jen šeptanda v hostinci. Přišel s tím dřevorubec Pepa, po něm i rybář Kamil a dnes se přicinkal se stejnou zprávou i dvorní šašek Roman. A teď už to vědí všichni a nikdo nepochybuje. Na nádvoří se totiž objevil královský posel a tlumočil nám vzkaz od naší královny. Naše území už není v takovém bezpečí, na hranicích se šikují farmáři.  A od nás se nyní očekává, že se jim postavíme.

Královské domino není pro nás žádnou novinkou. Rádi vzpomínáme na doby, kdy jsme hráli relativně nenápadnou hru Kingdomino. No a aby královna nebyla pozadu, přišla nová hra Queendomino od Bruna Cathaly a ilustrátora Cyrila Bouqueta. Hru v češtině vydává MindOK.

Už na víku s barvitými políčky a domečky je jasné, že tady nepůjde o žádnou válku. Bojovat se bude s krompáči, rýči a hrábkami. Hráči do začátku budou potřebovat destičky terénu, které jsou každá dvojdílná ve stylu domina (ostatně proč by jinak měla mít hra toto slovo v názvu?). Všechny je zamíchají a položí do dna krabice, která slouží jako zásobárna. Poblíž připraví hráči také zásobu věží, mincí a rytířů. Hned vedle připraví nabídku budov, z jejichž hromádky odhalí sedm čtvercových dílků jako startovní nabídku. Po stranách položí draka a figurku královny.

queendomino-07

Každý hráč si před sebe položí startovní dílek s hradem a střechou ve zvolené barvě. Dostane jako výbavu také figurku hradu, krále a finance (v hodnotě 7 zlaťáků). Tím ale ještě hra nezačíná, nejdříve si musí hráči obsadit první dílky z nabídky terénů. Odhalí tedy čtyři horní, seřadí je podle čísel, a pak na ně náhodně losováním položí figurky králů v barvách hráčů. K nim ještě odhalí další sloupec čtyř dílků.

Už podle náhodně rozlosovaného pořadí se hráči postupně pokusí o přiložení destičky. V prvním kole to není nic obtížného, protože do okolí hradu je možné připojit libovolný terén. Později ale hráči musí vždy alespoň jednu z částí umístit tak, aby navazovala typem terénu na svého soupeře. Při tom ale všichni musí také dodržovat maximální rozměry herní plochy. Podle počtu účastníků to je buď 5×5 nebo 7×7 čtverečků.

queendomino-10

Do nově vytvořených barevných oblastí pak mohou vyslat jednoho ze svých rytířů a vybírat daně, ale vždy je povinnost jej položit pouze na nově připojenou destičku. Dostanou příjem v podobě tolika mincí, z kolika čtverečků stejného prostředí se daná část království skládá.  Často hráči do království připojí také město, ve kterém je možné postavit jednu z nabízených budov. Při tom ale musí zaplatit také stavební náklady s pomocí zlaťáků. Tyto stavby mohou přinést buď okamžitý efekt v podobě nějakého zisku, efekt trvalý nebo dokonce vítězné body pro konec partie.

Ten je ale zatím ještě daleko. Poslední z volitelných akcí pak je možnost spálit jeden dílek z nabídky budov. Toto může ale provést pouze jeden hráč za kolo tak, že na zvolenou pozici v nabídce přesune figurku draka. Příšera s ohnivým dechem se nechá jednoduše podplatit mincí.

Závěr kola už je jasně věnován povinnosti vybrat si jeden z otočených dílků, který si hráč přiloží do království v příštím tahu. Hráči pak doplní nabídku budov, odhalí nové terény pro budoucí kolo a mohou pokračovat dál. To všechno až do momentu, kdy dokončí tucet kol. V tu chvíli jim současně dojde zásoba stavebních dílků domina.  Některé ani nemusí být nutně umístěné v království, pokud při jeho přikládání hráč nedokáže dodržet pravidla.

queendomino-16

Body k hráčům přitečou nejen za nastřádané mince, ale především za oblasti. Jejich hodnota je ale daná nejen rozlohou, ale k tomu také počtem symbolů korunek na jednotlivých čtverečcích. Právě násobek těchto dvou hodnot je výsledek každé oblasti. Další bonusy samozřejmě přitečou za budovy. Všechny své úspěchy si hráči poznamenají do bodovacího bločku a ten s nejvyšším součtem se stane vítězem.

Queendomino je velmi tvrdým pozičním bojem. Na malém prostoru musí hráči nacpat co nejvíce destiček a to efektivně, tak, aby přinesly co nejvíce bodů ze svých oblastí. To je ostatně vše velmi podobné, jako v Kingdominu. Jenže velikost není všechno, takže hráči musí při volbě destičky na další kolo dávat také dobrý pozor na to, aby měli co nejvyšší počet korunek ve svých oblastech.

Bodování je v tomhle směru vyřešené skvěle, protože opravdu klade zásadní důraz na správné rozmisťování destiček. Násobek je v tomto směru naprosto nemilosrdný a nenechá hráče vydechnout ani s jedním dílkem.

queendomino-12

Stěžejní jsou pro úspěch ale také budovy. Ty jsou tu hlavně pro zisk dalších bodů a okamžité výhody. Jsou také jedinou cestou, jak získat nové rytíře a věže. Ty slouží k přilákání královny a ta zlevní kompletní stavební náklady tomu hráči, v jehož království se právě nachází.

V prvním kole je bohužel rozmístění na destičkách dáno náhodou. Ale hráče to nijak v taktice neomezí, pouze jim ji určí. Připojit k hradu můžete destičku totiž naprosto libovolným způsobem. Je třeba ale mít na paměti, že se tím právě determinuje celá partie a její průběh. Začínající hráč má ale výhodu i pro další kolo, kde má na výběr z kompletní nabídky. Hráči ale musí brát v úvahu nejen obsah destičky, ale také pořadí, v jakém se dostanou v příštím kole k tahu (a tedy znovu k výběru).

queendomino-17

Autor ale nezapomněl ani na majitele hry Kingdomino. Ti mohou ve vyšších počtech hráčů bojovat s větším počtem destiček nebo v týmové variantě. Nové rozměry jsou super. Počítá se s větší zkušeností hráčů, kde jim dává více taktického prostoru. Všechno probíhá s většími mapami, protože se k sobě hry opravdu výtečně hodí.

 

Je dobře, že hra umožňuje se zbavit budovy, která není zajímavá. Hráči ji jednoduše spálí s pomocí draka. To je ideální pro situace, kdy opravdu nikdo z hráčů destičku nechce, nebo byste měli zájem o změnu v nabídce. Jen to stojí trochu financí. Jinak se jedná o nepovinnou část kola, stejně jako vyslání rytíře a stavba budovy.

queendomino-18

Průběh partie je výtečný a rychlý. Na jednotlivých tazích se nemá co příliš zdržovat a hlavně jich je pouze tucet. Z hlediska zážitku ale jasně vede partie ve dvou, kde hráči mají mnohem lepší kontrolu nad přísunem destiček. V každém kole si totiž každý vybere a umístí do svého království rovnou dvě.

Z hlediska zážitku je novinka o poznání komplexnější než Kingdomino. Ale přesto zůstává fillerem, protože tomu odpovídá i zmiňovaná herní doba. Jen prostě není jisté, že se milovníkům první hry bude líbit novinka a stejně tak pokud vás baví Queendomino, může vám první hra ze série připadat až příliš jednoduchá.

queendomino-21

Queendomino se povedlo i z hlediska zpracování. Na partii vlastně není co významně kritizovat až na partii ve více soupeřích. Je tu fungující boj o destičky, jejich jednoduché umisťování, a pak spousta možností k získání bodů. Na cestě vás doprovází řada drobných prvků a pravidel, které hru dělají opravdu zajímavou, ale při tom stále přístupnou. Queendomino je evolucí Kingdomina, ale při tom jej nedělá nadbytečným. Každá z dvojice her baví trochu jinak.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala
IlustraceCyril Bouquet
VydavatelBlue Orange (EU), Blue Orange Games, Blackrock Games, Coiledspring Games, FoxGames, FoxMind Israel, Gém Klub Kft., Happy Baobab, MINDOK, PaperGames (III), Pegasus Spiele, Swan Panasia Co., Ltd., White Goblin Games, テンデイズゲームズ(TendaysGames)
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieCity Building, Fantasy, Medieval, Territory Building
MechanismyEnclosure, Open Drafting, Tile Placement, Variable Phase Order
RozšířeníFantastic Era (fan expansion for Queendomino), Heroes and Divided Lands (fan expansion for Kingdomino and Queendomino), Kingdomino: Age of Giants, Kingdomino: The Court, Royal Wedding XXL (fan expansion for Kingdomino)
RodinaGame: Kingdomino, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyQueendomino XL, קוויןדומינו, クイーンドミノ, 多米諾女王, 퀸도미노

Více o hře.

Recenze: Queendomino – královna chce své vlastní území
Queendomino nás baví. Hra krásně vypadá, přináší nové zvraty a nápady. Oproti Kingdominu je výrazně propracovanější. Tím se sice ztrácí výhoda jednoduchosti původní hry, ale naopak přibývá kontrola a možnosti. Není tedy možné obě hry reálně porovnávat, protože jsou každá určená pro trochu jiné publikum. A přesto spolu fungují dohromady, což z nich dělá výtečnou sadu. O to více rádi můžeme být, že obě krabice máme dostupně v češtině! Ale pokud od nás chcete odpověď z hlediska hráčů, pak je přesto nakonec Queendomino lepší.
Klady:

+ komplexnější než Kingdomino
+ při tom ale stále přístupné
+ skvělé bodování
+ vrstvy taktiky
+ kvalita zpracování
+ rychlost partie
Zápory:

- ve vyšších počtech to není tak dobré
- nezahrajete si ji se začínajícími školáky (na rozdíl od Kingdomina)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Papouškův náklad – opeřený silák