Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Quirky Circuits – robotí dobrodružství

quirky-circuits-19

Roboti nás obklopují ze všech stran. Jen málokdy si ale poradí bez naší pomoci. Čekají na pokyny, které jim pomohou splnit jejich úkol. Správné příkazy v odpovídajícím pořadí jsou základem úspěchu každé práce.

A děti nebo rodiny si ovládání robotů na dálku vyzkouší v deskové hře Quirky Circuits, kterou vytvořila designérka Nikki Valens a finální podobu jí dodal Danalyn Reyes. Všechna ta zábava se bude odehrávat pod logem společnosti Plaid Hat Games, která vývoj a vydání zaštítila v roce 2019. Do Evropy se pak dostává zásluhou společnosti Esdevium Games.

Na víku vidíme veselé roboty, kteří nás zvou do čtvercové krabice klasických rozměrů. Po otevření čeká na hráče malé zklamání v podobě relativně prázdné krabice. Důvod pro rozměr krabice je ale na první pohled viditelný a je jím kniha scénářů v kroužkové vazbě, jejíž pravá strana pokaždé slouží jako herní plán. A proto je naprosto zásadní, aby byla kniha dostatečně velká. V rámci prvního kroku přípravy si hráči jednoduše vyberou scénář z široké nabídky 24 různých úkolů.

quirky-circuits-06

V každém příběhu má hlavní roli jeden robot. Hráči si vezmou jeho figurku, nápovědní kartu a příkazové karty. Postavičku robota postaví na startovní políčko. Na pravé straně od mapy se vždy nachází měřítko baterie, které bude odpočítávat hráčům kola do konce snažení. To první políčko tedy označí žetonem. Krom toho na ně mohou čekat speciální pravidla pro daný scénář, která obvykle zahrnují rozložení dalších žetonů přímo na mapě (která má sedm řad a variabilní počet sloupců – od pěti až do sedmi). Ze zamíchaného balíčku karet příkazů dostanou hráči karty do ruky a jejich snažení začíná.

Každý hráč má svoje karty, které nesmí ukazovat ostatním a to přesto, že celkový úkol má být výsledkem společného snažení všech účastníků. Naštěstí nějaké obecné informace jsou patrné i ze zadní strany karty, který udává její typ – jestli se jedná o pohyb nebo zatáčení.

Společně a současně v každém kole hráči naplánují sadu pěti karet. Každý vybírá za sebe a pokládá kartu obrázkem dolů. Musí je přikládat zleva doprava tak, aby jednotliví členové týmu měli alespoň jednu kartu v sadě pokynů. Horní počet ale není omezen. Karty přikazují robotovi se otočit o 90 nebo 180 stupňů či se pohnout o jedno i více políček kupředu.

quirky-circuits-01

Potom všechny naprogramované příkazy postupně odhalí a jeden za druhým zprava provedou. Robot se tak bude různě točit a pohybovat po plánu a při tom v ideálním případě plnit úkol. Například přejetím přes některé pozice zametat prach.

Po vyhodnocení všech naplánovaných pohybů si hráči doberou ke stávající ruce nové karty do předepsaného počtu, naplánované karty se přesunou na odhazovací hromádku, a především se v tu chvíli vybije o jednu čárku baterie robota.

Partie pokračuje, dokud se hráčům nepodaří splnit předepsaný úkol. Společné snažení ale může skončit také neúspěchem, pokud se před dokončením zadání vybije baterie. Je tedy jasné, že každý příběh má nastavený přesně počet tahů, za které je možné vše rozumně stihnout.

quirky-circuits-09

Quirky Circuits je kooperativní hrou, v jejíž hlavní roli je vždy pouze jeden robot. Každý příběh funguje samostatně a vypráví o jednom z úkolů, které by mohli roboti mít. Jenže abyste uspěli a naplánovali správně pohyby v tu pravou chvíli, musíte být s ostatními hráči na stejné vlně.

Hráči totiž nesmí mluvit a mají zakázánu jakoukoliv rozumnou komunikaci. Nezbývá tedy než si číst navzájem myšlenky. Že už jste to někdy slyšeli? No ano. Nedávno recenzovaná karetní hra The Mind má podobný mechanismus a získala řadu ocenění a nominaci třeba i na Spiel des Jahres 2018. No a tato novinka se od ní učila.

Pokud hledáte hru, kterou nechcete brát vážně, skvěle se u ní pobavit a ještě mít šanci na společné vítězství, pak je Quirky Circuits ideálním adeptem. Členové týmu netápou úplně ve tmě, protože jednotlivé karty na zadní straně ukazují alespoň svůj typ. A to je možná ten hlavní moment, který dodává alespoň tu špetku pocitu kontroly, kterou nad hrou potřebujete.

quirky-circuits-13

Základem zábavy je odhalování karet. Nikdy nevíte, co přesně za karty je naplánováno a jejich odhalování může způsobit vtipné situace. Například to, že se bude robot prostě bezmocně točit na místě. Legrace je zaručena.

Obtížnost jednotlivých úkolů se postupně zvyšuje. Proto je doporučeno, aby hráči procházeli úkoly pěkně jeden za druhým, postupně, jak je před ně příručka staví. Vše je vždy jasně a detailně vysvětleno u daného scénáře, ale s domluvou vám nikdo nepomůže.

Ve dvou je hra výrazně taktičtější, ale odlišuje se počet karet v ruce. Díky tomu i ve čtyřech je stále vše hratelné, ale z průběhu budete mít tak nějak pocit, že hrajete spíš nějakou párty hru. Obecně jsou pak jednotlivé scénáře rychlé a hráči mohou počítat s nějakými třiceti minutami na dokončení (ať už úspěšné nebo ne).

quirky-circuits-18

Zpracování je výborné. Potěší figurky, ale především skvěle vymyšlená brožura s příběhy. Na levé straně jsou vždy vyjmenovaná specifická pravidla, vpravo je pak pohled na herní plochu shora. Pohybů robotů je velká spousta, kromě klasických směrů jsou tu různé posuny, skoky, přehazování nebo couvání.

Quirky Circuits je hra, která na první pohled působí jako dětská zábava. Odpovídá tomu grafika i zdánlivá jednoduchost samotných úkolů. Jenže to všechno je smeteno ze stolu v momentu, kdy se dozvíte, že plánování je simultánní, kooperativní, ale bez jakékoliv komunikace. I zdánlivě jednoduchý úkol zametení smetí se najednou může jevit jako nepřekonatelný. Dávejte dobrý pozor, protože Quirky Circuits je tedy úplně jinou (a vynikající) hrou!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNikki Valens
IlustraceDanalyn Reyes
VydavatelPlaid Hat Games, Gém Klub Kft., sternenschimmermeer
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieAnimals, Maze
MechanismyAction Queue, Communication Limits, Cooperative Game, Programmed Movement
RodinaAnimals: Cats, Components: Book as Board, Misc: Watch It Played How To Videos, Theme: Robots, Theme: Teaching Programming
Alternativní názvyGépregény, 쿼키 서킷

Více o hře.

Recenze: Quirky Circuits – robotí dobrodružství
Quirky Circuits není pro každého. Jedná se o evoluci karetního The Mind, které tentokrát připlouvá ve světě robotů. Ti potřebují vaši pomoc s klasickými domácími pracemi. A je na hráčích, aby ve správnou chvíli zahráli ty pravé karty a jejich robot jen bezmocně nebloudil po okolí. Hra je dostatečně variabilní se spoustou scénářů a rozhodně není jednoduchá. Všichni týmoví členové si zde užijí spoustu zábavy. Pokud vám tedy nevadí čtení myšlenek a pocit bezmoci, pak Quirky Circuits je vynikajícím testem telepatie vašeho týmu.
Klady:

+ hráči neznají navzájem své karty
+ není možné se domlouvat
+ legrace a zážitky z odhalování
+ hromada scénářů
+ jednoduchá pravidla
+ výborně řešená kniha scénářů
Zápory:

- pro někoho jen tipování
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: LEVEL 7 [OMEGA PROTOCOL] – horror na stanici