V nejvyšší komnatě, při svitu svíčky, se nad nažloutlým pergamenem neslyšně míhal brk. Tmavá, spoře oblečená postava si cosi mumlala, když v tom do místnosti vrazil zadýchaný zbrojnoš. Rozestlaná postel naznačovala, že se osoba vzbudila uprostřed noci s šíleným plánem, který si musela sepsat. Strážný pokorně svěsil hlavu, oslovil svého pána a vyrušil ho tak od spřádání spikleneckého plánu.
„Vězni utekli, můj pane!“ vykoktal ze sebe ustrašeně voják.
V Albrechtově tváři silně tepala žíla naznačující bublající zuřivost, která na sebe dlouho nedala čekat.
„Ty se opovažuješ vyrušit mě v tuhle hodinu spolu s takovou zprávou? Všechny vzbuď a začněte okamžitě prohledávat hrad. Daleko utéct nemohli.“
Zbrojnoš uctivě vycouval z místnosti a zavřel za sebou dveře. Za nedlouho se začali v povzdálí ozývat vzrušené hlasy a po celém hradě se míhaly stráže s hořícími loučemi. Albrecht vztekle chodil ze strany na stranu a domýšlel důsledky svého činu.
„Všichni za to musí zaplatit, do jednoho,“ rozhodl se a v tom samém okamžiku vyběhl ven z komnaty.
Na nádvoří zmateně pobíhali všichni obyvatelé Albrechtovy pevnosti. V jednom rohu hořel povoz, koně se ustrašeně zvedali na zadní. V tom zmatku nebylo poznat, kdo je kdo, a tak si Albrecht odchytil nejbližšího poddaného, přitáhl si ho až k obličeji a procedil mezi zuby:
„Kde jsou?“
„Utekli, pane, na hradě už nejsou,“ zadýchaně odpověděl podkoní.
Albrecht ho jen beze slova odstrčil a z plných plic zařval: „Na koně, jdeme těm uprchlíkům ukázat co proto!“
Nádvoří na chvilku bázlivě ztichlo. Během krátké chvíle byli všichni připraveni. V plné zbroji, vybaveni katapulty a beranidlem se vydali směrem k Tvrzi.
Hra Ať žijí rytíři je nejnovějším počinem Jiřího Mikoláše z nezávislé firmy Jirasgames. Tentokrát popustil uzdu fantazii při tvorbě karetní hry podle sedmidílného televizního seriálu České televize, vydávané ve spolupráci se společností Three Brothers Production, která má na svědomí i stejnojmennou sérii.
Film, potažmo i seriál, sleduje osudy jedné rodiny a jejich konfliktu se zlotřilým sousedem, povýšeným a proradným Albrechtem. V hlavních rolích se představili Pavel Kříž, David Prachař, Tereza Voříšková, Matěj Hádek, Ota Jirák a další. S jejich podobiznami se setkáte i ve stejnojmenné hře a dokonce se budete moci stát jedním z nich, tedy s výjimkou prohnilého Albrechta.
I do rytířského hávu laděná krabička zachovává rozměry stanovené předchozími hrami od Jirasgames a bude tak dalším pěkným přírůstkem do sbírky. I tentokrát balení, navzdory faktu, že se jedná o karetní hru, přetéká komponentami. Kartiček je totiž větší než malé množství (celkem 118 v pěti druzích), krabičku doplňují i různobarevné žetony dvou velikostí a návod.
Pravidla jsou tentokrát vysvětlena velmi příjemným způsobem, s mnoha názornými obrázky, které usnadňují pochopení základního principu. Na rozdíl od minulých her, kouzelného Fantastátu a kostičkované Cuba Cube, je textu méně a je srozumitelnější pro čtenáře. S partií lze začít už po jednom rychlém přečtení.
Příprava hry chvilku trvá, protože musíte kartičky rozložit na jejich správné pozice. V horní řadě umístíte Tvrz a před ni šest kartiček s obrannou zdí. Ty jsou vše, co vás dělí od porážky, protože ve chvíli, kdy rytíři překonají poslední z nich, jste prohráli. Každý hráč si vezme k sobě tři postavy, z nichž si vybere jednu, se kterou bude hrát.
Do ruky dostanete také šest akčních karet, které představují nejrůznější činnosti a liší se svojí silou od jedničky do devítky.
V druhé řadě vedle kartičky Albrechta vyložíte rubem nahoru zlé rytíře, kteří útočí na Tvrz. Jejich počet se liší podle počtu hráčů stejně, jako počet rytířů, které každé další kolo do hry přicházejí, dokud všechny neporazíte, nebo nebude vaše obrana prolomena.
Ačkoliv je Ať žijí rytíři hra na první pohled kooperativní, nejstatečnějším rytířem se může stát pouze jeden. Proto budete v průběhu hry dostávat body za statečnost v boji s útočníky.
A jak vlastně probíhá samotný souboj? Aniž byste věděli, jak silný rytíř na vaši tvrz útočí, pokládáte pod ně kartičky určité útočné hodnoty. Pod každým útočníkem mohou být maximálně dvě akční karty, hráči se v jejich umisťování střídají a nesmí se při tom domlouvat. Každou vyloženou akci si označí žetonem své barvy, aby při vyhodnocení souboje bylo jasné, komu připadne případná odměna.
Jenže nelze pouze bezhlavě útočit. K tomu, aby se vůbec váš útok započítal jako platný, musíte za něj zaplatit. Všichni hráči tedy nyní otočí svoje útočné karty, sečtou jejich hodnoty a musí z ruky zaplatit kartami minimálně stejné hodnoty. Pokud nemají na zaplacení, pak se všechny jejich útoky vyhodnocují jako neplatné. Musíte tedy už při umisťování karet dávat dobrý pozor, abyste měli na zaplacení.
V následující fázi zjistíte, jací rytíři se rozhodli v tomto tahu dobýt Tvrz a zkusíte jim v tomto snažení zabránit. Pokud je součet útočných karet vyšší než síla rytíře, je poražen a jde do odkládacího balíčku a všichni bojovníci, kteří se na jeho poražení podíleli, získají zaslouženou odměnu vyobrazenou na kartičkách.
Odměny tvoří žetony času, vítězné body, nebo možnost dolíznout si o jednu akční kartu navíc. Pomocí stříbrných žetonů času můžete zvrátit výsledek bitvy ve svůj prospěch i v případě, že hodnota karet není na poražení dostatečně vysoká, za každý zaplacený žeton navýšíte útočnou sílu o jedna.
Pokud se vám některého z rytířů nepodařilo v tomto kole porazit, budete s ním muset bojovat i v příštím kole. Předtím se ale padouch pokusí dobýt některé obranné valy vaší Tvrze. Na to, aby jednotlivé zdi překonal, musí barva jeho štítu odpovídat vlajce na aktuálně nejvzdálenější nezbořené zdi Tvrze.
Každý útočící rytíř může vždy dobýt pouze jednu zeď za kolo. Ve hře však existují i supersilní rytíři duhoví, u nichž barva vlaječky nehraje roli. Útok trvá, dokud nedojde balíček rytířů nebo dokud nepadne poslední zeď chránící Tvrz před nájezdníky.
Všechny kartičky jsou zpracovány po grafické stránce velmi pěkně, do lemovaných rámů jsou zakomponovány fotky jednotlivých charakterů přímo ze seriálu. Zároveň jsou od sebe jednotlivé druhy přehledně odlišeny i na rubu. Grafiku samotnou má na svědomí Jakub Javora.
Hra bude vždy jiná, protože z velkého balíku rytířů si namícháte obvykle naprosto odlišný koktejl a nájezdníci budou přicházet v jiném pořadí. Také výběr postav, za které můžete hrát je velmi široký. Velký podíl náhody však nijak neubírá na hratelnosti.
Díky náhodě se může také velmi lišit obtížnost jednotlivých her, a tak nemůžete nikdy vědět, co na vás čeká a jestli se vám podaří tvrz ubránit, nebo vás čeká nevyhnutelná tma v hladomorně. Přesto je náročnost velmi chytře vyvážena počtem rytířů, který vychází z celkového množství bránících hráčů, v pětici dokonce využijete celý balíček 38 zlých rytířů.
Hráči sice proti Albrechtovi a jeho rytířům bojují společně a v případě neubránění tvrze společně také prohrají a budou posazeni do hladomorny. Na druhou stranu však všechny zúčastněné princip kooperace hráčů zakazuje, což je nutí k hledání správné míry soupeřivosti.
Celé dobrodružství si můžete užít ve dvou variantách, vždy ve dvou až čtyřech hráčích. Základní principy využívá již základní verze, ve které se však každý z hráčů vtělí pouze do jedné postavy. Pokročilá varianta rozšiřuje možnosti o postavu pomocníka a také jednu postavu (nebo více) takzvaně na střídačce. Navíc v těžší hře sbíráte nejen body za statečnost, ale také body za zásluhy.
V této variantě také využijete speciální dovednosti postav a můžete získávat body z karet vyložených vedle vašich postav. Na tyto karty útočí rytíři úplně stejně jako na kartičky tvrze a hraje na nich roli barva závěsu. Dokud se je útočníkům nepodaří zničit, dostanete za ně každé kolo odměnu, která se přičítá k bodům za zásluhy. Ty si můžete na konci hry přičíst k bodům za statečnost, pokud se vám podaří tvrz ubránit.
Hra Ať žijí rytíři je pro nás velmi milým překvapením. Autorovi se podařilo elegantně zpracovat její téma, ačkoliv měl ruce svázané předlohou. Takto by měla vypadat každá marketingová podpora filmové i jiné produkce. Poctivé zpracování, promyšlený a neméně originální princip má za výsledek velmi příjemný herní zážitek, který by si neměli nechat ujít nejen fanoušci tohoto nového českého seriálu.
+ seriálová předloha
+ originální princip
+ zpracování
+ dvě varianty hry
+ dojem kooperace
- nevyrovnaná obtížnost jednotlivých her