Úzká silnice, na které se dvě auta nevyhnou beze strachu o postranní zrcátka. Po stranách všudypřítomné stromy. A to vše se míhá za okénky rychlostí více než sto kilometrů v hodině. Vítejte na palubě závodního speciálu, který řídí zkušený rally jezdec. Jen pár chvil a rozklepala by se vám kolena, ale tito muži drží svůj vůz pevně na silnici a poslouchá je na slovo. Každý pohyb je přesně podle plánu.
A je na hráčích, aby dokázali, že do této elitní rodiny závodníků patří také. Tedy alespoň po tu dobu, co se bude klikatit trasa rychlostní zkoušky na jejich stole. To všechno nám nabízí hra Rallyman GT, což je modernizovaná verze původního, klasického a skvělého Rallymana (ten vznikl v roce 2009). Vytvořil ji designér Jean-Christophe Bouvier, který stojí i za novou variantou. O grafiku se postaral Loic Muzy a hru vydává společnost Holy Grail Games. Ale auta i řidiči se nově naučili také česky a na lekce našeho rodného jazyka všechny poslala firma ADC Blackfire.
Na víku vidí hráči helmu jednoho z rallye závodníků. Někteří možná podlehnou pokušení a nasadí si ji také. Poté si před sebou musí poskládat z oboustranných destiček trať, po které se budou závodní vozy prohánět. Mohou popustit uzdu fantazii nebo se inspirovat jednou z předpřipravených závodních okruhů. Jednotliví soupeři si zvolí barvu a dostanou svoji přístrojovou desku, sadu žetonů rychlosti, ale také kartu a figurku vozu. Na dosah všem musí zůstat ležet nabídka žetonů soustředění, pytlík s žetony poškození a také hromádka kostek. Hráči si rozmístí po dohodě (nebo náhodně) své vozy na startovním roštu a ke svému vozu každý položí svůj žeton rychlosti s číslicí nula.
Hráči se v každém kole postupně dostanou k tahu a šanci posunout svůj vůz po asfaltu dál po trati. Vždy začne ten, jehož auto se pohybuje nejvyšší rychlostí, tedy na nejvyšší rychlostní stupeň (v případě remízy ten, kdo je blíže k vnitřní straně zatáčky).
Na základě své přístrojové desky dostane hráč pořádnou hromadu kostek, které jsou černé, bílé a červené. Nejdříve s nimi hodí, ale může se rozhodnout, jak moc chce riskovat. Může totiž kostkami házet po jedné nebo všemi současně. Pokud jakýmkoliv způsobem dojde k tomu, že hodí více symbolů nebezpečí než mu povoluje aktuální přístrojová deska, pak se řízení vymklo kontrole.
Tím nejdůležitějším momentem je ale naplánování pohybu a to ještě předchází házení kostkami. Hráči si totiž nejdříve rozmístí kostky tak, jak by chtěli v ideální situaci projet trasu, která je před čumákem jejich vozu. Při tom musí využívat kostky tak, že černá kostka představuje převodovku a vždy musí změnit rychlost o jedna vzhůru nebo dolů oproti předchozímu zařazenému stupni.
V případě, že se zrovna z taktických hledisek změna rychlosti nehodí, pak lze využít bílé kostky setrvačnosti, které na sobě nemají žádné číselné hodnoty a reprezentují držení rychlosti na stejnoměrném úseku trasy. Pokud je naopak třeba zabrzdit rychleji, pak hráč použije červenou kostku brzd, kterou lze proložit rychlostní stupně, jež jsou od sebe více vzdálené. To bude vhodné hlavně před zatáčkami, které mají stanovené limity a hráči je musí dodržet, aby jejich závodní speciál neopustil trať.
Teprve když hráč naplánuje pohyb vozu s pomocí svých dostupných kostek, musí se rozhodnout, jak moc chce riskovat a hodit kostkami. Pokud bude házet po jedné kostce, může kdykoliv svůj tah ukončit. Při tom ani tak nejde o to, jaké číslo na kostce padne, protože vždy znamená posun vozu o jedno pole kupředu. Hlavní je, aby na kostce nepadl symbol vykřičníku. Ty se sčítají, a pokud jich je příliš, pak závodník ztratí kontrolu nad vozem a vyjede z tratě. Místo toho ale může svůj tah včas ukončit.
To ale nejde, pokud se hráč rozhodne jet na plný plyn. V tu chvíli hodí všemi kostkami současně a musí tedy nést i případné následky. Pokud se mu podaří odvrátit hrozící nebezpečí smyku, pak získá žetony soustředění za každou kostku (kromě červené brzdové), kterou házel. Tyto žetony lze v příštích kolech využít k zajištění výsledku na kostce, takže na ní hráči nemůže padnout vykřičník.
Pokud se hráči přesto stane, že svým vozem opustí trať, pak následky závisí na rychlosti, kterou v tu chvíli jel. Čím rychleji, tím vyšší jsou konsekvence. Od delšího času než se vrátí na trať (kolo nebo dvě) až po případná poškození, která mají vliv na rychlost auta a to až do konce celého závodu (sníží počet kostek konkrétní barvy).
Hráči tak postupně posouvají své vozy a postupují vpřed. Ten, kdo jako první protne cílovou čáru, je tím nejlepším závodníkem. Může začít pálit pneumatiky, troubit a radovat se.
Rallyman GT se velmi snadno stal důvodem, proč se u nás (po hře Heat) opět závodilo a všude byl cítit benzín. Pokud ve vás totiž hra dokáže něco vzbudit, pak je to touha po závodění. Je dobré, že u toho sedíte v bezpečí za stolem. Pro většinu petrolheadů je tato hra skvělou zprávou a momentem, kdy budou ochotni alespoň na chvíli pustit své volanty a opustit garáže se svými miláčky.
Mechanismus pohybu po trati v Rallyman GT je naprosto jedinečným a adrenalinovým zážitkem, přesně jako kdybyste seděli za volantem závodního speciálu. Právě proto jsme si tuhle novinku oblíbili.
Na trase se mohou závodníci řadit v zatáčkách do více pruhů a někdy jsou jejich limity označené vykřičníkem. Jedná se o nebezpečné zatáčky, které lze s vozem pod kontrolou projet velmi rychle za cenu jednoho bodu nebezpečí navíc. Tím hráči riskují a navyšují riziko ztráty kontroly, které přichází z hodu kostkami.
Naprosto skvělý je způsob, jak hra řeší nájezd a výjezd některých zatáček, které lze jet pod plynem zeširoka. Zvýhodňuje závodníky, kteří dokážou svým vozem opravdu najet k pravotočivé zatáčce vlevo, projet ji kolem obrubníku a zase zrychlováním opustit zatáčku po levém okraji vozovky. K tomu využívají zatáčky hranici, která penalizuje řidiče jedoucí rovně (do pravotočivé zatáčky si nenajíždí a vjíždí u pravého okraje silnice). Ve hře pak může nastat řada nechtěných a překvapivých situací, jak se vozidla navzájem blokují a řeší spoustu dalších situací.
Hlavním problémem celé hry je její dynamika. Účastníci často čekají na ostatní, než si naplánují svoji trasu. Sami při tom nemají příliš co na práci, protože na závodním okruhu nic zatím dělat nemohou. Tento problém narůstá s počtem hráčů, protože ji doporučujeme především v počtech do čtyř účastníků.
Při tom právě plánování trasy je současně tím nejlákavějším a projetí trasy je tím největším zadostiučiněním celé hry. Kostky dodávají hře opravdový pocit kontroly a riskování je zde správně odměněno, pokud to s ním nepřeháníte.
Předjíždění je trochu zvláštní, protože soupeře můžete objet a překonat pouze s pomocí rychlosti, která je vyšší než ta jeho. To je ale úmysl autorů, protože zatímco na projetí zatáčky stačí jen kroutit volantem, tady je třeba přemýšlet a zvolit správný okamžik. Je tedy úmyslné, že získání výhodnější pozice na trati a třeba i lepšího nájezdu do zatáčky je obtížné.
To ale zdaleka není všechno. Základní hru dále výrazně rozšiřují pokročilá pravidla, která dávají hráčům další možnosti, jak se přiblížit opravdovým závodům. Ať už jde o počasí, letmý start, kontrolu otáčkoměru a možnosti zajíždět do boxů a přezouvat pneumatiky. Pocit ze závodění je tu prostě od prvního protočení kol na startu až do momentu, kdy uvidíte šachovnicový praporek.
Zpracování je skvělé od kostek přes autíčka po hlavní hrdiny celé hry – šestiúhelníkové mapové dílky, kterých je opravdu dostatek i v základním boxu. Na trhu jsou ale i rozšíření, které dále rozvíjejí variabilitu a možnost postavit si větší trať nebo hrát šampionát. Hráči se rozhodně nebudou cítit z hlediska provedení hry špatně nebo opomenutí. I pravidla jsou detailní, plná příkladů.
Rallyman GT je hra věrná dvěma písmenkům na konci svého názvu. Bere skvělé závody, ve kterých jste bojovali proti času a stopkám a dělá z nich napínavé a těsné soupeření. Bohužel pravidla o tom, kdo hraje první, občas mohou hráčům pokazit náladu. Ale jinak je společné závodění na okruhu zajímavou evolucí. Na původní hru se ale nezapomene a brzy se dočkáme (snad i v češtině) hry Rallyman s podtitulem Dirt.
Na závěr tu ale máme pořád dvě závodní hry na trhu. Skvělý Heat, nad kterým jsme se rozplývali minule a teď Rallyman GT. Pro kterou hru se rozhodnout? Pokud jste milovníci závodů, pak určitě oceníte obě. Pokud chcete dynamickou, napínavou partii, ve které se neustále něco děje, sáhněte po hře Heat. Pokud ale chcete atmosféru a taktické možnosti (kostky klamou tělem), pak je zase lepší Rallyman GT.
+ variabilita tratí
+ atmosféra
+ zážitek ze hry
+ drobná rozšiřující pravidla
+ taktické využívání kostek
+ máte opravdu pocit řazení a rychlosti
+ důraz na technickiý průjezd zatáček
+ různé následky ztráty kontroly
= delší čekání než si ostatní hráči naplánují a vykonají svůj pohyb