Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Raptor – krmení pro mladé

raptor-01

Raptoři jsou zvířata, která žijí v tlupách. Ještě nedávno bychom použili minulý čas, ale teď je všechno jinak. Ne, není to věda, kdo překonala propast desítek milionů věků, ale sama příroda. Na jednom odlehlém ostrově, který dodnes nebyl řádně zmapovaný, objevil náhodný letecký snímek podivnou přikrčenou postavu. Po dlouhém zkoumání videa se i ti největší skeptici shodli na tom, že máme co do činění s velociraptory.

A stejně jako v realitě, ani v deskové hře Raptor vědci neodolali svému bláhovému pokušení a vyrazili za poznáním. Vyslali je autoři hry, Bruno Cathala a Bruno Faidutti. Svoji krabici vydali v roce 2015 pod záštitou společnosti Matagot a představili ji na výstavě Spiel 2015 v Essenu a to s ilustracemi, které vytvořil Vincent Dutrait.

Už menší krabička orientovaná na výšku naznačuje, že máme co do činění s hrou menšího kalibru než je Kemet nebo Korrigans. Krabice je celá zelená, aby se mohla dobře maskovat před zubatými příšerami. Jedna taková řve na víku a vědci utíkají. Jenže v náručí odnáší to, o co jim jde nejvíce – jedno z mláďat pro svůj výzkum.

raptor-07

A o to půjde bez jakýchkoliv zástěrek také všem, kdo otevřou tuto krabici. Z ní vyloví kromě pravidel především hromadu kartonových komponent – šest velkých desek s až devíti kruhovými políčky pro pohyb. K nim pak ještě další čtyři dílky ve tvaru písmene L a jeden dílek s východem. To všechno vytvoří dohromady mapku ostrova, po které se budou pohybovat figurky – deset vědců v jednotné bílé barvě a také jedna máma raptor se svými pěti mláďaty.

Jsou tu ale také žetony ohně, spánku a kartonové kameny sestavené vždy ze dvou spojených dílků. No a pak zbývá zmínit už jen akční karty – devět pro hráče v roli dinosaurů a devět pro vědce. Všechny na sobě mají číselnou hodnotu a také ikonu popisující činnost.

Poslední větou jsme tak trochu napověděli, že Raptor je hra čistě a jen pro dva hráče, kteří se postaví proti sobě. Jeden na sebe vezme roli pravěkých monster a druhý se je bude snažit zkoumat. Tedy vlastně spíš okrást. Jakmile si hráči tyto role rozdělí, vezmou si každý svoji část dílků – figurky, balíček karet a nápovědu. Vědec si k tomu vezme ještě všechny žetony (oheň i spánek).

raptor-03

Společně se pak musí oba soupeři domluvit na prostředí, ve kterém se jejich hra bude odehrávat. Dílky jsou oboustranné a na výběr je džungle nebo savana. Z dílků pak vytvoří podlouhlý plán o šířce šest polí a délce jedenácti kroků. Hráči na něj rozmístí poskládané skály a poté oba umístí svoje figurky. Nejdříve dinosaurus (na některou ze středových desek) a poté lidský vetřelec (pouze čtyři vědce na okraj plánu). Hráči zamíchají své balíčky karet a každý si vezme do ruky tři karty.

V každém tahu oba hráči vyberou jednu ze svých tří karet a položí ji obrázkem dolů před sebe, a když oba zvolili, společně je odhalí. Jejich majitelé porovnají hodnoty a ten, který zahrál nižší číslo, provede efekt své karty, který odpovídá ikonám. Hodnotu na kartě použije až druhý hráč v pořadí, který může svoji aktivitu libovolně rozdělit mezi pět různých činností. Provede je ale pouze v omezené míře, protože akcí dostane na výběr jen tolik, jako je rozdíl mezi dvojicí odhalených čísel.

Kromě efektů karet mají hráči na výběr řadu akcí, z nichž ty hlavní jsou samozřejmě pohybové. Ať už pro predátora nebo vědce. Raptoří hráč může ale také žrát vědce (super!), probouzet uspaná mláďata nebo hasit oheň. To vědci kromě pohybu mohou uspat raptora na sousedním políčku a další akcí jej chytit. Dokonce mohou i střílet na jejich mámu.

raptor-08

Hlavní síla překvapení ale spočívá pro oba protivníky v efektech karet, pokud jsou zahrané s nižší hodnotou. Tyto karty nabízí zakládání požárů, rychlý přesun, posily, zastrašování či možnost zjevit se v následujícím tahu kdekoliv na plánu.

Na konci každého kola si hráči doberou jednu kartu zpět, aby měli znovu tři v ruce. K již jednou zahraným kartám se mohou dostat, až projdou celý balíček a už nemají z čeho doplňovat. V tu chvíli zamíchají hromádku zahraných hodnot a pokračují v dobírání.

Oba hráči se tak střídají v pohybování svými svěřenci a každý má svoje vlastní dvě možnosti, jak může vyhrát. Dinosauří mláďata musí utéct nebo jejich máma spořádat všechny vědce. To naopak vědci uspějí v případě, že se jim podaří uspat velkého raptora (pět žetonů spánku) nebo zajmout tři mláďata.

raptor-10

Raptor je parádní asymetrickou hrou pro dva soupeře. Ti si od začátku do konce jdou po krku a nemají nejmenší důvod se navzájem vyhýbat. Hra je velmi konfliktní a bez útočení na druhou stranu se prakticky nedá vyhnout. A přesto v partii není žádná kostka, která by rozhodovala souboje. Ty tu totiž žádné nejsou. Pokud se na sousedním políčku ocitne dospělý raptor, udělá chlamst a ve hře je o jednoho vědce méně!

Přesto je jedna strana agresorem, zatímco druhá (zvířata) se brání. Současně ale mohou raptoři využívat výhody svého přirozeného prostředí. Tady skvěle fungují efekty jednotlivých karet, které nabízí řadu atmosférických činností. Na druhou stranu vědci mohou využívat oheň pro omezení pohybu zvířat nebo je dokonce uspávat.

Hlavním prvkem celé hratelnosti je volba akcí. Hráči mohou využít kartu pro dvě naprosto odlišné činnosti, ale o jejich volbě nerozhodují sami. Pouze výběr správné karty z ruky a okamžiku, kdy ji zahrát, se mohou hráči dočkat právě kýžené možnosti (efekt nebo akční body). To ale současně znamená, že leckdy tato volba závisí na náhodě. Odhadování úmyslu soupeře je nedílnou součástí hry.

raptor-17

Síla karet se různí podle hodnot. Čím vyšší číslice, tím lepší efekt na ní najdete. To je proto, že není snadné dosáhnout aktivace vysokých čísel. Hráč totiž musí zahrát ještě vyšší hodnotu a to třeba u osmičky je opravdu záležitost štěstí.

Jednotlivé partie jsou si docela podobné, ale o určitou variabilitu se starají alespoň rozmisťované překážky a samozřejmě i samotná náhoda. Ta zaručuje, že jednotlivé bitvy jsou pokaždé jiné a hráčům nebude stačit se držet stejné taktiky. Musí se přizpůsobovat akcím toho druhého.

Hra je velmi příjemná také svojí herní dobou, která ani nemusí dosáhnout půlhodinky. Hodně to záleží na hráčích a na jejich schopnosti rozhodovat se rychle. Karty ale většinu rozhodování dělají za ně, takže vše je pouze o volbě ze tří karet a potom o převedení akce do reality.  A díky této půlhodince málokdy zůstanete u jedné partie.

raptor-19

Raptor funguje výtečně jako zábava pro dva. Je to přemýšlivá a pravidly jednoduchá hra, která odmění oba soupeře výbornou a tematickou zábavou. Kromě náhody v porovnávání karet není vůbec nic, co bychom jí vytknuli. Jedná se o vynikající počin, který vás pobaví na prostoru jedné půlhodiny, a přesto nabídne dostatek zážitků. Raptor je hra, kterou si zahrajeme znovu rádi kdykoliv.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala, Bruno Faidutti
IlustraceVincent Dutrait
VydavatelMatagot, Boardgame Mall, cosaic, Fun Supply, Hobby Japan, Lavka Games, Pegasus Spiele, Surfin' Meeple China, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk9 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(16 voters)
KategorieAnimals, Fighting, Science Fiction
MechanismyAction Points, Action Retrieval, Grid Movement, Hand Management, Modular Board, Simultaneous Action Selection, Take That, Variable Player Powers
RodinaAnimals: Dinosaurs, Components: Miniatures, Components: Multi-Use Cards, Players: Two-Player Only Games, Series: Duo Collection (Matagot)
Alternativní názvyРаптор, ラプトル, 最後的迅猛龍, 랩터

Více o hře.

Recenze: Raptor – krmení pro mladé
Raptor se snadno zařadil hned na druhé místo na našem žebříčku her pro dva za epickou a neporazitelnou Claustrophobii. Ale i v téhle hře se můžete těšit na pořádnou atmosféru a téma, které potěší každého ochránce – lidé jsou ti, kteří tu budou umírat! Ale souboj to je od začátku do konce napínavý a čistě asymetrický. Každá strana má úplně odlišné prostředky a cíle. Raptor je parádní zábavou, kterou musíme doporučit každému milovníkovi her pro dva.
Klady:

+ atmosféra a téma
+ dotažená asymetričnost
+ obě strany mají šanci na vítězství
+ napínavý výběr akcí (ačkoliv náhodný)
+ taktické možnosti
+ herní doba
Zápory:

- výběr akcí rozhoduje náhoda
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: BattleCON – War of Indines – jen pro pravé bojovníky