Raz, dva. Jeden krokodýl, druhý krokodýl. Tak počítá každá ustrašená rybka, která se z bezpečí svého akvária dostane do řeky. Všechny vypadá nebezpečně. Jde až hlava kolem z toho, co všechno má zuby. Pro boj o přežití je počítání naprosto zásadní.
To zjistí všichni, kdo si zahrají novinku od firmy Albi, která nese jméno Raz Dva. Jedná se o hru, která pochází z tvůrčí dílny firmy Learning Resources Ltd. Autor i ilustrátor zůstávají pro všechny hráče skrytí, protože na krabici ani v pravidlech žádná jména nejsou zmíněná. I tak se ale jedná o hru, která se dostala na trh v roce 2016.
Krabička téhle hry není úplně malá, ale je překvapivě nízká. Na víku se nachází pohled na rybníček, ale v jejích útrobách se žádná voda neukrývá. Pouze karton a trocha plastu. Konkrétně máme na mysli čtyři figurky zvířátek, tři kostky s čísly a symboly a především rozkládací herní plán. Ten je přeložený na třetiny a zobrazuje pohled na opravdový rybník. Po něm se vine stezka z kamenů. Některé mají na sobě nápisy.
Start představuje nápis na dřevěném ukazateli vlevo nahoře. To je také místo, kam si hráči za čápem uloží svoje figurky na začátku partie. Pak zbývá jen určit hodem kostkou toho, kdo bude začínat a pouť napříč rybníkem může být zahájena.
Hráč na tahu samozřejmě má jasný úkol – hodit celou trojicí kostek a podle jejich výsledků jej čeká nějaký úkol. Před znaménko položí kostku s vyšší hodnotou, zatímco napravo umístí kostku s číslicí nižší. Svoji figurku pak hráč může posunout o součet nebo rozdíl těchto hodů. Musí je ale správně spočítat.
Hráči tak budou společně závodit a snažit se dorazit do cíle jako první. Na cestě potkají nejen zkratky, které umožní hráčům zrychlit svůj pohyb, ale především kameny nadepsané názvy suché nebo liché. Tady hráč dostane k dispozici ještě jednu kostku a pokusí se s ní dosáhnout výsledek podle zadání, tedy sudý nebo lichý. Pokud se mu to podaří, může jako bonus poposkočit o tento počet polí. Vítězem se stává ten, kdo jako první dorazí se svým zvířátkem do cíle.
Ať se Raz Dva snaží tvářit sebechytřeji, ve výsledku je pouze náhodnou chodičkou. A přesto ji budeme doporučovat těm úplně nejmenším, protože kromě závodění v co nejvyšších hodech jim umožní trénovat sčítání a odčítání s výsledkem od nuly až po dvanáct. No a také se naučí rozeznávat sudá a lichá čísla. A takovéto prvky ve hře pro děti se prostě cení.
Protože se jedná jen o závod bez vyhazování či blokování, je úplně jedno, kolik hráčů závodí, jestli dva nebo čtyři. Snad jen čekání na tah je o kapku delší, ale není to vůbec nic zásadního. Navíc je celá hra rychlá, protože políček do cíle není zase tolik a s plusovými znaménky se dá posouvat kupředu poměrně rychle.
Do hry velmi významně zasahuje poslední část trasy, která se jmenuje Nekonečná smyčka. V ní budou hráči kroužit tak dlouho, dokud figurkou nezastaví přesně na políčku Východ. To současně znamená, že vliv náhody se ještě znásobí. Pokud ale nechcete, můžete toto pravidla vynechat a proběhnout smyčku prostě pouze jedenkrát.
A zatímco v jiných hrách hození stejných číslic na dvou kostkách je odměněno, tady v kombinaci s mínusem naopak znamená, že se figurka hráče nepohne nikam. To hráče a autora takového hodu určitě nepotěší.
Raz Dva je krásná ale opravdu velmi jednoduchá hra, ve které jde pouze o hody kostkou. Hráči se posouvají svými figurkami kupředu, závodí, ale současně také musí po každém hodu počítat. A to je právě moment, kdy získává tu hlavní výhodu, pro kterou vám teď Raz Dva doporučíme.
+ moc pěkné zpracování
+ absolutní jednoduchost mechanismu pro nejmenší
+ zvraty v každém kole
+ trénuje počítání, ale i sudá čísla
- omezený věk určení
- naprostá závislost na náhodě