Plavat s delfíny byl vždycky můj sen, vidět jejich dovádění a skákání nad hladinu, mít možnost se jim zblízka podívat do očí a pohladit je. Po tom všem jsem toužil od malička, a teď jsem se konečně dočkal. Jsem závodník na jachtě. Hraju si s větrem, vodou i deštěm, a na tu chvíli, co jsem na lodi, si připadám jako jejich pán.
Voda dělá každé dobrodružství jednou takové, vítr fouká dvakrát víc než na pevnině, sluníčko pálí do zad dvojnásobnou silou, až vám je nesnesitelné horko. A přitom je kolem spousta vody, ve které byste se chtěli svlažit, ale nemůžete. Pokud na chvilku pustíte z ruky ovládání lodi, všechny živly se spiknou proti vám a bude konec. Konec představ o vítězství a zlaté medaili. Jsem závodník na jachtě, hraju si s delfíny a poroučím větru.
Některé lodě pohání motory a jiné se spoléhají na foukání větru. Všechny jsou ale odkázané napospas přírodě, která si s nimi na otevřeném moři může dělat v podsatě, co chce. A právě to je největší výzvou pro všechny plavidla. Díky firmě Gigamic a její hře Regatta můžete zažít dobrodružství ze závodů i vy.
Regatta vznikla podle konceptu Emmanuela Filleho a Martine Moisanda v roce 2010, a byla ihned jako novinka uvedena na trh do pětadvaceti zemí po celém světě a mezi nimi i do České republiky. Zde ji distribuuje firma BillardCentrum, podobně jako další hry od Gigamicu – například Marrakech nebo Quoridor.
Hra je podobně jako kostkové Wazabi nebo runový Rök ukryta v krabici tvaru krychle, která vzbuzuje na první pohled luxusní dojem. Tentokrát uvnitř balení sice nenajdete tematické kresby, ale naopak plastovou vložku, do které můžete umístit balíček karet. V plátěném pytlíku objevíte ukrytou čtveřici dřevěných loděk se stěžněm a papírovými plachtami. Spolu s nimi se uvnitř ukrývá také čtveřice bójek, dvě bílé, jedna zelená a jedna červená. Nemohou chybět ani pravidla ve všech 25 jazycích.
Podobně jako u ostatních her Gigamicu, i v případě Regatty jsou principy, na kterých hra staví, velice jednoduché a zabírají pouze dvě malé stránky textu. Na jejich konci najdete názorné obrázky pro všechny možné typy herních situací, se kterými byste se mohli setkat a mít o nich při souboji nějaké nejasnosti.
Na začátku partie potřebujete především dostatek prostoru, protože jednotlivé bójky by od sebe měly být vzdálené alespoň padesát centimetrů. Výjimku tvoří bílé bóje označující startovní i cílovou čáru, které od sebe leží pouze dvacet centimetrů. Každý z hráčů si vybere jednu barvu lodě a umístí ji mezi startovní bójky. Do ruky všichni hráči dostanou pětici počátečních pohybových karet.
Právě s jejich pomocí budou lodě proplouvat od začátku do cíle a pouze ten mořeplavec, který obepluje obě bójky, a protne jako první cílovou čáru, si může pověsit kolem krku pomyslnou zlatou medaili.
Jednotliví hráči se ve svém tahu střídají. Pokládají karty před příď svojí lodi tak, aby směřovala stejným směrem jako celé plavidlo. Loď se pohne podle některé z šipek, které na kartě jsou nakreslené, a skončí svoji cestu na jejím konci. Celá loď musí podle dané šipky také zatočit. Karty jsou jediným způsobem, jak lze plavidly hýbat.
V balíčku najdete karty se šipkami rovnými, lehce zatočenými, ale také obrátkami do pravého úhlu. U některých pohybů máte dokonce na výběr z několika směrů nebo rychlostí (vzdáleností, které s lodí urazíte).
Hráči musí správně manévrovat, k čemu mají na výběr vždy z pětice karet v ruce. Jednu z nich zahrají položením před loď a další si doberou z balíčku. Hromádka pohybových karet vám většinou dojde, ale stačí zamíchat odložené pohyby a můžete pokračovat v partii.
Kromě klasických šipek najdete na kartách také tři speciální akční symboly, které zvýhodňují hrajícího hráče nebo brzdí jeho soupeře. Výborné kormidlování (tedy obrázek kormidla v rohu karty) dopřeje hráči další tah, podobně jako Silný vítr. Bezvětří naopak připraví některého ze soupeřů o jeden jeho pohyb.
Pohyb není povinný a místo něj si může hráč vyměnit až tři karty ze svojí ruky za náhodné z dobíracího balíčku. Karty můžete při hře nechávat ležet na stole, kde vytváří zajímavý vzor, nebo je po každém tahu zvedat a mít trochu přehlednější prostor pro plavidla.
Hráči nesmí v průběhu závodu narážet do bójek či jiných lodí ani blokovat svoji cestu. Pokud se dráhy lodí kříží, mohou hráči držet kartu při pohybu ve vzduchu a „přeskočit“ soupeřovu jachtu.
Regatta je jednoduchá závodní hra, která si bere základní herní princip z oblíbené válečné letadýlkové hry Wings of War. Tam se ovšem plánuje pohyb tři tahy dopředu, což způsobuje vypjatější situace. Regatta je oproti Wings of War určena především dětem, a proto je tento systém zjednodušen na hraní pouhé jedné karty.
Hra dokáže přesto být zábavná i pro dospělé, a to právě přidáním plánování pohybů dopředu. Navíc obtížnost a délku partií si lze nastavit vzdálenostmi mezi bójkami nebo dokonce přidáním nových bójek, které ovšem nejsou součástí balení. V případě zesložitění trasy získá hra na větší dávce napětí a strategie.
Pokud budete Regattu hrát čistě podle pravidel uvedených v příručce, dočkáte se velmi vyrovnaných závodů, ve kterém lze i v posledním kole dohnat ztrátu, pokud zahrajete na soupeře bezvětří, a pak se sami pohnete o dva tahy, můžete jej dohnat o pořádný kus cesty.
Navíc je v této základní variantě hratelná opravdu od uváděných pěti let věku, protože děti nepotřebují nic jiného než dovednost klást karty před lodě a ty pak posunout na konec uvedené a vybrané šipky. Při hraní s menšími dětmi však stěžně lodě působí málo pevně a mohlo by dojít k jejich poškození nebo zlomení.
Pravidla jsou srozumitelná a najdete v nich jediné chybky ve slovech „dosáhne“, které je v původně francouzských pravidlech napsané jako „dosáŠe“ a „posunout“, které tu najdete jako „poŠout“. Jedná se o problém ve znakové sadě výrobce hry.
U karet Výborné kormidlování není v pravidlech uvedeno, jestli si hráč může dobrat obě karty, které při svém tahu z ruky obětuje. Doporučujeme toto doplňující pravidlo zavést, protože menší výběr v ruce hru nepříjemně ztěžuje a takový hráč bude výrazně znevýhodněn oproti soupeřům.
Regatta je jednoduchá hra s lodičkami i pro ty nejmenší děti, ale pokud si přidáte svá pravidla a ztížíte si cestu, bude bavit pravidelně i vás. Její zpracování je opět na vysoké úrovni a karty opravdu vydrží ty neustálé kontakty s trupem lodi. Jednoduchý herní princip neodradí žádné zájemce. Navíc je závodění napínavé do poslední chvíle, takže se k vodnímu soupeření budete rádi vracet.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti a ty mají navíc rády lodě, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Emmanuel Fille, Martine Moisand |
Vydavatel | (Self-Published), Gigamic, Kaissa Chess & Games |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 5 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Children's Game, Nautical, Racing, Sports |
Mechanismy | Hand Management |
Rodina | Sports: Sailing |
Alternativní názvy | La Petite Régate, Регата |
Více o hře.
+ luxusní zpracování
+ už pro děti od 5 let
+ jednoduché principy
+ po úpravě pravidel i pro dospělé
+ zajímavý princip pohybu podle karet
+ netradiční téma
+ zábavné a rychlé
- mohou se zlomit stěžně
- pro dospělé jednodušší
- velké nároky na prostor
- drobné nedostatky v pravidlech