Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Řím – utkejte se s Nerem!

Ve starověkém Římě se vždy odehrávalo mnoho intrik. Tentokrát vše zašlo mnohem dál – úklady vyústily v bouři, při níž se celé město otřásá v základech. Senát je roztříštěn na nejednotné střípky a stejně je na tom také slavná garda. Nic už není jisté. Lid je ochoten následovat pouze pevného a sebevědomého vůdce.

Jistě to chcete být vy, kdo jiný by přece dokázal dovést Řím k jeho bájné slávě? Jenže v cestě vám stojí sok v podobě současného císaře. Jeho moc je sice oslabena, ale stále má mnoho věrných poddaných, kteří za něj nebudou váhat položit svůj život. Nezbývá, než se mu postavit tváří v tvář. V souboji se však bude počítat nejen hrubá síla pretoriánů a legionářů, ale také pletichy obyčejným pohledům skryté.

Stefan Feld vytvořil hru, která se specializuje na souboj dvou hráčů. Řím totiž není možné hrát v žádném jiném počtu soupeřů, ale díky tomu může být duel zase vyladěn na opravdu špičkový zážitek. Jak dobře se to autorovi podařilo, to se už brzy společně dozvíme.

V malé, ale vyšší krabičce naleznete spoustu komponent určených k vycvakání z jejich kartonového domova – velké žetony, peníze a vítězné body. Kromě toho se setkáte s balíčkem 52 karet (autorem ilustrací na nich je Michael Menzel), reprezentujících různé možnosti boje, a šesti kostkami ve dvou barvách (pro každého hráče tři) plus jednou bojovou bílou kostkou navíc. Celkové provedení všech součástí je na vysoké úrovni, což je vzhledem k příznivé ceně příjemné zjištění.

Návod vás elegantně provede celým průběhem hry, včetně názorného příkladu všech herních situací. Není problém si tedy během krátkých 15 minut osvojit základní principy a vrhnout se na svoji první partii. U třístránkového rozkládacího návodu chválím také jeho rozložení. Obzvláště v začátcích, kdy se budete potřebovat často dívat na vysvětlení funkce jednotlivých karet, oceníte, že příručku můžete složit tak, aby obě strany vyplňovaly právě vysvětlivky k akcím.

Jako drobný problém v porovnání s podobnými hrami, například Dominionem (recenze), mi na kartách chyběl popis funkcí. Naleznete zde pouze obrázkové vyjádření výsledné akce. Po několika hrách se na tento fakt dá zvyknout, přesto mi toto řešení přijde dosti neintuitivní. Na druhou stranu zase lépe vyniknou pěkné ilustrace a určitě se tento fakt zjednodušené lokalizace podepsal i na ceně.

Příprava duelu je velice rychlá. Stačí pouze rozložit mezi soupeře velké žetony s čísly odpovídajícím všem hodnotám na kostce od nejmenší po největší. Po stranách umístíte další dva, které slouží jeden pro zisk peněz, a druhý pro dobírání karet. Na hromádky umístíte ostatní součásti a rozdáte počátečních deset vítězných bodů a čtyři karty. Obdržené karty položíte k libovolným diskům s čísly kostek.

Hráč, který je na tahu, musí vždy nejdříve zaplatit za každý kartou neobsazený disk jeden vítězný bod (tedy 6-4 = 2 body). Následně hodí svými třemi kostkami a v závislosti na hozeném čísle je může položit na odpovídající žeton uprostřed. Tím aktivuje akci na kartě, kterou sem dříve vyložil. Kromě toho může hodnotu kostky použít také k získání peněz nebo líznutí karet do ruky, vždy v množství odpovídajícím čísle na kostce. Sestercie hráči zůstanou všechny, ovšem z karet si musí vybrat pouze tu, kterou nejvíce potřebuje, a ostatní zahodit na odkládací hromádku.

K tomu, aby mohl některou z karet v ruce vyložit a přiblížil se k její aktivaci, musí zaplatit částku, která je na ní uvedena v políčku s mincí. Může si vybrat libovolné místo, klidně i dříve obsazené. Pak platí, že stará karta je přemístěna do balíčku odložených karet a je ve hře nahrazena novou.

Hráči soupeří o body, jež mají podobu vítězných vavřínů. Ty mohou získat pouze správným aktivováním vyložených karet. Všechny akce neslouží jen k zisku bodů, ale především k tomu, co z celého Říma dělá výjimečný výtvor – k interakci mezi hráči. Ti si totiž mohou na karty útočit, vyhazovat je, vracet do ruky a podobným způsobem si škodit. Při soubojích využijete bílou bojovou kostku a také obranné číslo karty (uvedené pod cenou).

Díky širokému spektru objektů (celkem 25 různých karet: 17 odlišných osob a 8 druhů budov) je hra variabilní i po mnoha partiích. Všechny mají svůj účel a speciální určení a žádná nepůsobí jako nadbytečná.

Nejzásadnější dovedností pro všechny hráče je schopně a rychle reagovat na hru protivníka. Jedině tak se dá uspět. Žádná strategie není jednoznačně vítězná, ačkoliv se některé zdají snazší. Hodně diskutovanými kartami jsou Fórum a Mercator. První jmenovaná budova získává spolehlivě body, především pak v kombinaci s podpůrnými kartami.

Možnost získávat body pomocí Fóra je však kompenzována jeho počtem v herním balíčku – je jich celkem šest a oba soupeři tak mají velkou šanci se k němu dostat, navíc je jeho použití omezeno nutností aktivace pomocí dvou kostek.

Mercator reprezentuje úplně jiný případ interakce mezi hráči: soupeř si totiž od vás může koupit za cenu dvou sestercií jeden vítězný bod. V původní hře není počet nákupu omezen, a tak se z této karty stává velice silný pomocník, ovšem šetřící hráč je zranitelnější, protože nechce sestercie investovat do partie okamžitě. Když se vám podaří našetřit vyšší obnos peněz a následně zahrát tuto kartu, je se soupeřem ámen. Hra totiž končí ve chvíli, kdy někomu dojdou vítězné body, nebo již nejsou žádné vavříny ve společné zásobě.

Samotný autor Stefan Feld doporučuje hrát tuto akci Mercator s maximálním ziskem šesti bodů za nákup (tedy útrata tří sestercií). Někteří zkušení Římané využívají pravidla zvyšující se ceny bodů (první za dvě sestercie, druhý bod za čtyři, atd.). Na druhou stranu se dá velmi snadno zničit, pokud je na to hráč připravený.

Na loňském Essenu byla představena hra s názvem Arena – Roma II. Dvojka je hratelná samostatně, ale lze ji také kombinovat s dnes recenzovaným kusem. Corfix měl v plánu hru dovézt na český trh, bohužel vzhledem k jeho ukončení činnosti v oblasti deskových her je nyní budoucnost rozšíření v českém jazyce nejasná.

Z celkového pohledu herní princip obsahuje vyvážený podíl strategie a náhody, protože nepředvídatelnost vrhu kostkami může být snadno kompenzována správnou taktikou. Stejně tak lze často využívat skutečnosti, že pořadí akcí není pevně určeno a lze v jednom tahu vyložit kartu a aktivovat ji. Jediným náhodným prvkem tak zůstává, které karty vám přijdou. Zažijete hry, kdy proti soupeřovým akcím nedokážete udělat téměř nic, ale pak jsou tu zase partie, které jsou vyrovnané.

Musím také zmínit fakt, že v Římu můžete klidně prohrávat, ale pokud vám přijde jedna či víc dobrých karet, dá se ještě leccos pomocí správné strategie zvrátit a soupeře nakonec udolat.

Řím je velice kvalitní zábava pro dva hráče. V záplavě her určených pro širší kruh účastníků to z něj dělá velmi zajímavý objekt. Jeho hodnota stoupá nejen s českou lokalizací, která se na samotných herních komponentách vlastně nepodepíše vůbec, ale především s celkovým dojmem. Bude se velmi pěkně vyjímat na poličce, ale určitě se nemusíte bát, že by se na něm usazoval prach.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStefan Feld
IlustraceMichael Menzel
VydavatelQueen Games, Corfix
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 2
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(40 voters)
KategorieAncient, Card Game, Dice
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Hand Management, Open Drafting, Tags, Take That
RodinaAncient: Rome, Cities: Rome (Lazio, Italy), Players: Two-Player Only Games, Series: Small Box (Queen)
Alternativní názvyRevolte in Rom, Řím

Více o hře.

Recenze: Řím – utkejte se s Nerem!
Klady:

+ originální princip
+ vyladěno pro hru dvou hráčů
+ vyvážený podíl náhody a strategie
+ svižné souboje nahoru / dolů
+ provedení
+ cena
Zápory:

- na kartách nejsou texty
- pro začátečníky nevyvážené karty
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: 7 divů světa Architekti – postavte si vlastní div