Vrak lodi mi pořád připomíná ten strašný zážitek. Pouze my tři jsme se zachránili. Jen s velkým štěstím jsme vyvázli za té obrovské bouřky, kdy si nebe střídalo místa s peklem a vlny dosahovaly až k Měsíci. Jedna z nich nás vyplavila jako zázrakem na pobřeží ostrova, a pak se všechno uklidnilo. Jako by jediným posláním hromů a blesků bylo připravit nás o naše plavidlo.
Počasí sice poroučet neumíme, ale jako hráči dostaneme pod kontrolu hrdiny na (zdánlivě) opuštěném ostrově. Těšili jsme dlouho. Ale nakonec jsme se dočkali, po několika odloženích dorazila hra Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově na naše stoly. Hra je původně z roku 2012, kdy vyšla v produkci společnosti Portal Publishing a má za sebou tedy prověrku časem. Jejím autorem je Ignacy Trzewiczek a ilustrace zpracovala spousta autorů, mezi nimi třeba i Piotr Slaby. Hru pak v našem rodném jazyce přinesla společnost Albi.
Čeká na nás obrovská krabice ve formátu dřevěné truhlice s plánem, šestiúhelníkovými destičkami lokací, kartami, kostkami, žetony. Všechno to hráči použijí na začátku, když na stůl položí velký herní plán. Nejdůležitějším a prvním krokem každé partie je výběr scénáře, které odpovídá jedna karta přípravy a speciálních pravidel. Na mapku s deseti pozicemi připraví startovní dílek, připraví ukazatel morálky (nula) i úrovně zbraní.
Každý z účastníků si vybere jednu postavu, její destičku si položí před sebe, dostane také jedno vybavení (vynález), figurku a ukazatel zranění položí na úvodní pozici stupnice. Hráči dostanou také dva náhodné kousky společného vybavení. Poté vytvoří hráči nabídky vynálezů, dobrodružství, zvířat, objevů i dílků ostrova. Hned vedle rozloží také všechny dílky a suroviny a připraví dva balíčky událostí podle počtu kol. Právě ukazatel kol je tím posledním, co chybí k začátku boje o přežití na ostrově.
Na začátku každého kola hráči odhalí jednu novou událost. Může se jednat o dobrodružství nebo knihu, ale většinou to jsou nějaké nástrahy. Hráči se tak musí vyrovnat s výkyvy počasí (třeba větrem) či nedostatkem jídla. Pozice pro karty jsou na plánu, kde se posouvají a teprve když ji hráči nedokáží odvrátit, v některém z následujících kol se její negativní efekt aktivuje. To karty dobrodružství (nebo později záhad) se vyhodnotí ihned a poté jsou nahrazeny dobranou událostí.
Trosečníci si pak zkontrolují svoji týmovou morálku a v jejím důsledku mohou odevzdat nebo získat žetony odhodlání (nebo si vyléčit zranění). Z dílku tábora pak tým obdrží suroviny, ať už jídlo nebo dřevo.
Poté už následuje hlavní fáze kola, ve které se budou hráči společně rozhodovat o akcích, které by chtěli provést. Na výběr mají hned sedm různých činností a pro sebe si je obsadí vyložením žetonu svojí postavy na políčka, která jsou rozmístěna po plánu a označena ikonami odpovídajícími barvou i symbolem dané činnosti. Tým trosečníků tak může získávat jídlo, sbírat jiné zdroje, vyrábět zbraně nebo stavby či odpočívat (a vyléčit si jedno zranění). K dispozici je ale také akce ohrožení, s jejíž pomocí lze odvrátit nebezpečí z událostí s pomocí zbraní, zdrojů či vybavení. Hráči tedy musí být na nebezpečí připraveni.
Při lovu musí mít hráči dostatečně vyspělé zbraně, jejichž úroveň porovnávají se silou zvířete, na které narazili na ostrově vytažením z balíčku. Dostanou v případě úspěchu jídlo a kůže, ale mohou také prohrát a obdržet zranění. Postavený tábor lze pak přesouvat po ostrově a vylepšovat.
O náročnosti některých akcí si rozhodují sami hráči. Mohou se vyhnout použití kostky, pokud obětují obě svoje figurky (žetony) nebo mohou riskovat. To se týká například stavby nebo sběru surovin (podle dílky, kde se figurka nachází). V nabídce nemůže chybět ani průzkum ostrova, který jsme zatím vůbec nezmínili. A v něm odhalí novou destičku, která přinese nová zvířata, zdroje surovin, ale třeba i možnost přirozeného úkrytu.
Jakmile všichni účastníci využijí obě své figurky a provedou zvolené akce, mohou si žetony vzít zpět. Nastává čas pro fázi počasí. Vůli přírody určí hod kostkami. Může tak přijít zima, déšť, bouře, ale po okolí se potulují také hladová zvířata. Šanci hráčů na přežití ovlivňuje také úkryt. Jenže po každém dni přijde také noc, s jejímiž nástrahami se hráči musí také vyrovnat.
Každý scénář má svoje vlastní podmínky. Hráči tak vyhrají ve chvíli, kdy splní jeho cíle, které jsou určeny různě pro odlišné počty účastníků. Musí to zvládnout ve stanoveném počtu kol. Celý tým ztroskotaných prohrává ve chvíli, kdy jedna z postav zemře nebo jim dojde čas stanovený na počet kol.
Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově plní všechno, co vám stihne ten dlouhý název naslibovat. V první řadě se budete opravdu cítit jako trosečníci na ostrově, kde vás může čekat spousta nástrah.
Hráči na sebe vezmou jednu z rolí trosečníků, kteří mají svoje vlastní speciální dovednosti. A jejich hrdinové mají klasické problémy, které byste v izolaci na neznámém ostrově tak nějak čekali. Hlad, zima, nepřátelé, nic z toho nechybí a hra to nabízí pěkně náhodně, takže není možné se na nástrahy připravit dopředu. Naštěstí události nevejdou v platnost ihned, ale je možné se s nimi vypořádat ještě než nastanou.
To ale neznamená, že by hra nebyla náhodná. Kostka je tu nedílnou součástí hry. I pokud budete prozkoumávat vždy se dvěma postavami a vyhnete se tak smůle, na konci každého kola vás čeká počasí a noc, kde vás může potkat cokoliv.
Nejsilnějším bodem zážitku s Robinsonem je téma a atmosféra. Na hráče čeká opravdový příběh, který navíc využívá různých scénářů. Každý má svoje vlastní podmínky, startovní úpravy a také velkou kartu pro nějaké další stupnice. Právě díky široké nabídce různých příběhů není nouze o jiný pocit z každé partie. Hráči si tak střídáním scénářů zajistí, že Robinson se jen tak neomrzí.
Obvykle jsou kooperativní hry takové puzzle, které hráči musí vyřešit. To platí i tady, ale pouze z poloviny, protože podstatnou část celého zážitku a obtížnosti nakonec tvoří i hody kostkou. Ty mohou ze zdánlivě jednoduchého úkolu udělat pořádnou honičku a naopak. To i proto, že většina odhalených karet znamená nějakou novou špatnou zprávu, se kterou se musí všichni společně vypořádat.
No a právě to slůvko „společně“ tu je důležité. Hráči vždy pracují jako tým, ačkoliv si každý volí svoje vlastní akce. Pokud ale máte nějakého dominantního hráče, který rád říká ostatním, co mají dělat, pak se s tím setkáte i tady. Díky velkému tlaku ze všech stran to není tak významné a trochu pomohou i kostky používané k akcím zvoleným s jednou figurkou.
Na začátku vám mohou pravidla připadat složitá, protože zabírají poměrně dost stran. Naštěstí většina akcí je logická a zapadá do smyslu celé hry. Současně právě tyto činnosti nabízí dostatek zajímavých možností, jak všechno ovlivnit. Hráči musí opravdu dobře zvažovat každý krok, protože ve výsledku mají opravdu málo akcí a každá se počítá.
Partie trvá obvykle dost dlouho a snadno přesáhne dvouhodinovou hranici. Tento čas je ale naplněný zajímavými okamžiky a kompletně vytvoří nezapomenutelný příběh, který budete vyprávět kamarádům. Lepší je se na pláži ostrova ocitnout se dvěma dalšími hráči, protože ve dvou hra s třetím virtuálním hráčem není už úplně ono. Vzhledem k náročnosti pravidel i jejich učení hru doporučujeme především již zkušeným hráčům, v opačném případě se připravte na bolestivé a pomalé začátky.
A na to, abyste se stali trosečníkem, nepotřebujete mít loď. Nepotřebujete ani vodu. Můžete ztroskotat nebo zůstat opuštění třeba na Marsu, jak nám ukázal film Marťan. A právě podobnou zábavu si pro nás připravil autor Robinsona. Novinka pro rok 2016 reimplementuje mechanismy Robinsona ve hře First Martians: Adventures on the Red Planet. Téma je to velmi aktuální. Uvidíme, jestli tam budeme pěstovat i brambory.
Krabice s hrou nepůsobí zrovna přesvědčivým pevným dojmem (na svou váhu). Navíc papírový insert pravděpodobně nepřežije žádnou cestu přepravcem, takže si jím budete kochat pouze chvilku. Vydavatel ale nabízí zaslání jeho pevnější náhrady, pokud se ozvete na kontaktní mail hry(at)albi.cz. Pak jej vyhodíte a komponenty budete skladovat na dně. A právě tam je naštěstí na co se koukat. Chválíme grafiku a krásné dřevěné žetony. Jediným problémem tak může být neustálé posouvání žetonů. Bohužel co se příliš nepovedlo je samotný překlad. Vzhledem k rozsahu hry tu najdeme řadu menších či větších chyb, na které byste si měli dát dobrý pozor a které jsou vypsané na adrese http://www.albi.cz/gallery/download/7587/ . Další informace k překladu najdete i na Zatrolených hrách: http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/robinson-crusoe-dobrodruzstvi-na-prokletem-ostrove-3102/diskuse/chybky-v-cz-verzii-albi-oproti-en-verzii-z-man-11867/
Robinson Crusoe není rozhodně nijak jednoduchou hrou. Trosečníci to taky nemají nikdy jednoduché, tak proč byste měli vy? Hra si z vás čas od času bude dělat hadrového panáka, který se potácí na pokraji přežití. Ale to sedí k tématu! Pokud tedy nemáte rádi pocit, že vámi hra vláčí nebo neradi prohráváte, pak asi Robinsona nehrajte. Ovšem pokud máte rádi kooperativní hry a chtěli byste něco nového, neokoukaného a současně vám jiné hry přijdou příliš jednoduché, pak je Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově jasnou volbou.
Více o hře.
+ spousta komponent
+ téma a atmosféra
+ znovuhratelnost (i počet karet)
+ různorodost scénářů (další ke stažení na BGG)
+ po celou délku hry se nenudíte
+ každá hra je zážitek
+ spousta možností, jak pokračovat ve hře
+ náročnost
- chatrný insert
- v partii dvou je tu ještě jeden dummy hráč
- pocit beznaděje
- délka partie
- nepřehledně strukturovaná pravidla