Místnosti vypadají jedna jako druhá. Všichni se baví jen o tom, ale já cítím, že tohle je mnohem víc, než jenom prostor se spoustou dveří. Je tu slyšet taková tichá vibrace na pozadí a všechno se na okraji zorného pole vlní. Nejdřív jsem si myslel, že to všechno není skutečné, ale po smrti nějaké bezejmenné ženy, která vstoupila do komplexu se mnou, už o tom nepochybuji.
Naším společným cílem je utéct. Jenže se snad nikdy nedokážeme dohodnout na způsobu, jakým to provést. Rozhodnul jsem se, že vyrazím na průzkum sám. Otevírám dveře a NIC se nestalo. S vítězným pocitem vstoupím do nové místnosti. Ostatní si ani nevšimli, že jsem odešel. Jsou uprostřed hádky o to, kdo zůstane hlídat v místnosti zrození. Ještě jedny dveře, říkám si potichu. Třeba za nimi bude záchrana. Otevírám je a pak už cítím jen spalující žár. Mojí poslední myšlenka je kletba k tomu, kdo nás sem bez našeho vědomí poslal..
Popularita žánru, ve kterém postavy jsou figurkami v mnohem vyšší hře a přenášené reality show, sahá mnohem dál, než jen ke klasické Kostce nebo Běžícímu muži. Vzpomeňme třeba na unikátní a úžasný Battle Royale nebo jeho současný klon v podobně Hunger Games. Diváci a hráči mají zájem o souboje o život v nepředvídatelné aréně. A nejspíš je jen otázkou času, kdy se něčeho takového dočkáme i v realitě.
K tomu se ale musí společenské normy ještě hodně změnit. Zatím tak můžeme hrát deskovou hru Room 25, která k nám přichází z Francie a nejvíce ze všeho připomíná právě zmiňovaný film Kostka. Jejím autorem je Francois Rouzé. Ilustrace pro společnost Matagot zpracovali Daniel Balage a Camille Durand-Kriegel. Jedná se o novinku z roku 2013 (vyšla na přelomu let 2012 a 2013), takže je to stále poměrně aktuální záležitost.
Krabice ale není velká a nijak nenaznačuje, že by měla obsahovat nějakou větší hru, natož takový boj o přežití, který si pod danými filmy představujeme. Ale po odložení víka s prchajícími postavami nakonec uvidíte, že mi menší box dokáže překvapit. Uvnitř najdete především kartonové archy se 32 místnostmi. Na jejich jedné straně je obrázek prázdné kulaté místnosti, ale herní prostředí na vás čeká až na druhé straně. Tam najdete lokace se dveřmi, ve kterých na vás čekají různá překvapení.
Jejich schopnosti ale nejsou natištěné přímo na větších destičkách. Ale nemusíte se bát, že byste jejich význam museli hledat v příručce s pravidly. Ta má sice osm stran, ale samotný návod tvoří první pouze tři stránky, zatímco další dvě popisují právě jednotlivé místnosti. Na zbývajících listech najdete popis různých variant hry. Room 25 lze hrát na mnoho různých variabilních způsobů, jak si za chvilku vysvětlíme.
V krabici najdete také počítadlo tahů, které je oboustranné a skládá se ze dvou puzzle dílků. Má patnáct nebo třináct políček, po kterých se budou pohybovat kartičky odpovídající hrdinům uvězněným uvnitř tajemného komplexu. Každé postavě patří žetony akcí, malá destička s potrétem a také jeden označovací žeton. Slibovaný popis místností je součástí každé karty hráče (oboustranná se dvěma jazyky) s ilustrací hrdiny či hrdinky. Hra si pro vás ale připravila také destičky hlídačů a především figurky, které byste u takovéto hry nejspíš nečekali.
Na začátku partie musíte vybrat místnosti podle zvolené obtížnosti. K partii použijete vždy 25 z celkové nabídky 32 dílků. Z nich na dvě etapy vytvoříte čtverec pět krát pět. Nejdříve ale musíte položit dvanáct místností (plus startovní doprostřed) do kříže tak, že v každém rohu zůstanou tři volné pozice. Mezi zbývající destičky přidáte místnost Vize a především místnost číslo 25, jejíž nalezení je vaším cílem. Tyto dílky společně zamícháte a doplníte s nimi už zmiňovaný čtverec.
Každý hráč dostane do začátku figurku a postavu, která se mu líbí. Kromě vzhledových mezi nimi nejsou žádné další rozdíly. Dále dostane také jeden žeton se stejným portrétem, čtveřici akčních dílků a kolečko připomínání. Na stranu stolu pak připraví sledovací tabulku otočenou na správnou stranu s deseti nebo osmi tahy a do levé strany si všichni hráči položí žetony svých figurek, které určují pořadí hry.
V základní verzi se snaží hráči utéct z komplexu všichni společně. Musí spolupracovat a mohou vyhrát pouze jako tým. V samotných tazích se ale rozhodují vždy samostatně. Na začátku svého tahu totiž vezmou do ruky všechny čtyři žetony a s jejich pomocí naplánují dvě akce. Současně ale určí také pořadí, ve kterém je provedou.
Bez rozdílu ve variantách hry právě tato fáze probíhá vždy úplně stejně. Na začátku každého z osmi nebo deseti kol (na základě zvolené hry) všichni společně naplánují svoje akce. Vezmou dva žetony a položí je na stůl sebe v pořadí, ve kterém je chtějí provést (horní bude provedený první).
Teprve pak postupně od začínajícího hráče každý odhalí svůj první žeton a okamžitě provede jeho akci. Všechny naplánované akce musí být provedeny, i když se situace změnila a nový výsledek nemusí být ve prospěch hráče. Svými akcemi se hráči mohou přesouvat do sousední místnosti, navzájem se odstrkovat, ale také se koukat otvorem, co je v sousední místnosti čeká. A to je velice důležité, protože některé lokace jsou pro vaši postavu nebezpečné a jiné dokonce smrtící!
Hráči si ale identitu místností nesmí sdělovat, mohou pouze naznačit, jestli je nebezpečná nebo ne. Ve chvíli, kdy postavička vstoupí do nové místnosti, vždy se okamžitě spustí její efekt. Když tam vchází poprvé, musí ji nejdříve otočit obrázkem nahoru a odhalit tak její identitu pro všechny.
Místnosti tu, přesně jako ve filmu Kostka, hrají zásadní roli. Mohou vás uvěznit, přenést jinam a v některých případech i zabít. Někdy máte šanci ještě utéct, jindy umře postava, která přijde do místnosti za vámi. Právě proto je zásadní, aby hráči plánovali akce skrytě a vyhodnocovali je postupně, protože pořadí kroků je zde naprosto zásadní.
Jenže komplex, ve kterém se příběh Room 25 odehrává, je ještě zajímavější. Hráči samotní mají možnost jej přestavovat za pomoci svojí čtvrté a poslední akce. Mohou tak posunout místnost z jednoho okraje (řady / sloupce) na opačnou, jako by rotovaly kolem dokola. Na konci tahu pak hráči posunou žeton hráče, který hrál jako poslední, na časové ose kupředu. Tím se změní pořadí a současně se přiblíží konec hry.
V případě kooperativní hry všichni prohrávají, pokud jim dojde čas nebo pokud zemře více než jedna postava. Blízko vítězství se ocitnou jen v případě, že objeví místnost 25. Ovšem nyní mají všechny postavy za úkol sem bez újmy dorazit, což může být mnohem těžší, než se zdá. Teprve ve chvíli, kdy jsou všichni spoluhráči v místnosti, mohou s ní vyjet ven z komplexu a vyhrát.
Room 25 je klaustrofobickou hrou, ve které na vás čekají mnohá nepříjemná překvapení. Má řadu předností, ale tou největší je variabilita. Každá partie je úplně jiná díky náhodnému rozložení místností. Nikdy nevíte, kde se pokoj číslo 25 nachází a musíte znovu a znovu unikat smrtícím nástrahám. Jenže variabilita se ukrývá také v různých způsobech, jak můžete hrát.
Již popsaný kooperativní mód je zábavný a výborně se hodí k tomu, abyste se hru naučili. Ale postupem času budete chtít víc. A právě tady nastupuje varianta podezření, kterou ale může hrát pouze skupinka od čtyř do šesti hráčů, v menším počtu se budete muset poohlédnout jinde. Proč? Protože do hry vstupují nové role stráží. Jejich identita je tajná, zatímco hrdinové mají za úkol z komplexu utéct, stráže se snaží jim v tom zabránit.
To přináší mnoho zajímavých a napínavých momentů. Posouvání místností i strkání dostává zcela jiný rozměr. Stejně tak ale prozkoumávání jiných místností, protože nikdy nevíte, jestli vám někdo nelže. Podezření se stane vaším chlebem a budete bojovat o holý život. Stráže vyhrávají v případě, že zemřou alespoň dva vězni nebo se jim nepodaří uniknout včas.
Ovšem taková aréna rovnou vybízí k týmové kooperaci. V této verzi se proti sobě postaví dva týmy, jejichž úkolem je navzájem se vyřadit. Částečná spolupráce opět mění náhled na hru a to především proto, že pravidla nechávají na samotných hráčích rozsah komunikace, který povolí mezi společníky.
Poslední variantou pro více hráčů je kompetitivní mód. Tady se hráči soustředí každý pouze na svoje postavy a snaží se je ve zdraví dostat ven. Tahle verze asi nejvíce závisí na náhodě, ale je dobrá pro partii ve dvou či třech hráčích, když nechcete spolupracovat. Hru si můžete zahrát i o samotě. V takové situaci nemusíte programovat a s pomocí čtyř postaviček musíte utéct z komplexu do uplynutí časového limitu. Je to tedy vlastně jen variace na kooperativní hru.
Zmiňovali jsme ale, že Room 25 vyniká více vlastnostmi. Tou opravdu důležitou je herní doba, protože jedna partie vám zabere maximálně půlhodinu! Napínavé sci-fi dobrodružství za třicet minut? Hned mě zapište na startovní listinu, říkáte si. A je to tak. Právě zásluhou svého rychlého průběhu drží všechny účastníky v neustálém napětí.
Pro nižší i vyšší počty hráčů nabízí hra více variant, jak se s komplexem utkat. Díky tomu si můžete vybrat, na který styl zrovna máte náladu, což je opravdu skvělou vlastností. Kromě toho pravidla navíc nabízí i různé obtížnosti v skladbě dílků.
Room 25 má pěkné zpracování a přesto, že se jedná o balením malou hru, najdete v ní všechno, co byste čekali a možná ještě víc. Uvnitř se ukrývá ale především velká porce napětí a zábavy, což je opravdu výtečná zpráva. Pokud hledáte rychlou sci-fi hru, kterou si můžete zahrát tak, jak zrovna potřebujete (spolu, proti sobě, sami nebo týmově), pak není lepší volby než Room 25.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | François Rouzé |
Ilustrace | Daniel Balage, Camille Durand-Kriegel, François Rouzé |
Vydavatel | Matagot, Asmodee, Asterion Press, Conclave Editora, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Nova Era (Нова Ера), Pegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 1 - 6 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 13 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (28 voters) |
Kategorie | Bluffing, Deduction, Exploration, Horror, Maze, Negotiation, Science Fiction |
Mechanismy | Action Queue, Cooperative Game, Grid Movement, Memory, Modular Board, Player Elimination, Programmed Movement, Simultaneous Action Selection, Team-Based Game, Traitor Game |
Rozšíření | Room 25: Dice Tower Promo 2016, Room 25: Escape Room, Room 25: Promo – The Audience, Room 25: Season 2, Room 25: VIP, Room 25: VIP – Raptor Promo Tile |
Rodina | Digital Implementations: Board Game Arena, Players: Games with Solitaire Rules |
Alternativní názvy | Pokój 25, Кімната 25, ルーム25 |
Více o hře.
+ různé varianty hry
+ figurky
+ variabilní herní plán
+ možnost hry se strážci
+ rychlost partie
+ plánování akcí dopředu
- všechny varianty nelze hrát ve všech počtech hráčů