Dopravní špička právě dosahuje vrcholu. Auta se šinou šnečím tempem, všichni troubí a nervózně koukají, jak by si svoje utrpení zkrátili. A věřte tomu nebo ne, lidé udělají cokoliv, aby z té kolony utekli a dorazili do svého cíle dřív než ostatní. Jako by je zachvátila jakási podivná závodní horečka, která jinak na silnici nepatří.
To nám chce ukázat nová hra Rush Hour Shift, která jde ve stopách populární logické hry Bláznivá křižovatka (Rush Hour) od firmy ThinkFun. Jedná se o velké překvapení a přepracování logické hry do soupeřivé podoby pro dva hráče. Celé to má na svědomí Alex Siedband, který s myšlenkou přišel a dopracovali ji autoři v Big Monster Toys a to v roce 2014. O nějakou dobu později hra dorazila i na český trh s lokalizovanými pravidly pod záštitou společnosti Corfix Distribution.
Celá hra se ukrývá v podobné krabici, jako jsme zvyklí u těchto logických her. Jen je o trochu delší, aby se do ní vešlo všechno potřebné. Na víku najdeme dvě okénka, která nám umožní nahlédnout do jejího nitra a vidět dvě titulní autíčka pro hráče – jedno zlaté a druhé stříbrné. A jsou to pořádná fára na rozdíl od ostatních vozidel představujících obyčejný provoz.
Ty ale najdeme až po vytažení plastového šuplíku. Tam se právě pod příkrovem třídílné hrací desky ukrývá spousta menších vozidel různých barev od malých osobních autíček a kabrioletů až po velké náklaďáky. Všechny čekají na svoji příležitost zastoupit vám cestu a zablokovat vás co nejdéle. Ale s nimi jsou na dně krabice také krabička se 32 hracími kartami a jeden šedivý pytlík.
Všechno začíná tím, že hráči sestaví plán ze tří dílů. Dílky do sebe zapadnou tak, že se mohou vůči sobě posouvat. Startovní pozice je ale pro celou trojici pěkně v zákrytu, kdy vytváří plochu o rozměrech šest krát čtrnáct polí. Hra pak nabízí celkem deset scénářů, tedy počátečních rozestavení vozů. Podle toho umístí autíčka na plán. Každý se rozhodne, jestli bude závodit se zlatým nebo stříbrným vozem a k tomu dostane do ruky čtyři karty ze zamíchaného balíčku.
Každý ze závodních vozů začíná na jedné straně plánu. Hráči se pak střídají a vždy mohou zahrát jednu kartu z ruky a provést její pokyn. To ve většině případů znamená posunout jedním z vozů na plánu o určitý počet políček a to v libovolném směru. Další karty zase umožní posunout jednu hrací desku a to o libovolný počet polí nahoru nebo dolů. Tím se situace na plánu zcela změní. Poslední možností je smyk, díky němuž hráč posouvá vozidlo, dokud nenarazí na nějakou překážku. V balíčku jsou ale i karty, které jednotlivé tyto pokyny kombinují.
Každé kolo je zakončené tím, že si hráč dobere novou horní kartu z balíčku. Partie pokračuje střídáním se na tazích, posouváním vozů i částí plánu a to až do chvíle, kdy jedno ze závodních aut opustí plán. Tento hráč se stává vítězem.
Rush Hour Shift je příjemná přemýšlivá zábava pro dva. Ti mají společný herní plán, na kterém se neustále válčí o pozice. A to nejen posouváním nevinných vozů, které se připletly do této taktické bitvy, ale také přemisťováním celých částí plánu. Právě tento trik je často jedním z důležitých prvků na cestě k vítězství.
Oba hráči se postupně propracovávají vpřed a není prakticky nic, co by je zastavilo. Musí tedy hlavně dobře rozdělit svoje pohybové body mezi bránění protivníkovi a uvolňování své vlastní trasy. Každý krok je důležitý, protože trasa pro autíčko je dlouhá deset polí. Jenže karty do hry vnáší prvek nepředvídatelnosti a náhody. Hráči pokaždé musí pracovat s tím, co mají v ruce a nemohou tak pokaždé udělat to, co by chtěli. To zvyšuje vliv náhody a šanci, že slabší hráč může zvítězit.
Jednotlivé bitvy na silnici jsou velmi rychlé a dokončené často během deseti minut. Vše je omezeno pouze pro dva protivníky, mezi kterými ale snadno mohou být i děti. Ty bez problémů pochopí význam tří druhů karet a stačí, aby uměly trochu počítat a takticky přemýšlet. Osm let by tedy mohlo být ideální startovní místo.
Hra následuje velmi chytře ve šlépějích původního hlavolamu. Je dobře, že autoři připravili hned deset startovních rozestavení vozů. Díky tomu se partie od sebe odlišují, protože jinak by si byly až příliš podobné. Deset je solidní číslo, které stačí. Navíc hráči si určitě rádi vytvoří i nějaké svoje vlastní, pokud budou chtít.
Pravidla tak nějak mezi řečí doporučují soupeřit na více vítězných partií. Vyrovnávají tak startovní nevýhodu hráče v druhém pořadí, který může být všude o krok později. Stačí jen, aby první hráč uměl svojí výhody dřívějšího tahu patřičně využít. To je také jediným podstatným nedostatkem této jinak moc pěkné taktické zábavy.
Rush Hour Shift je příjemným překvapením. Už jen samotná existence varianty pro dva hráče nás zaskočila a o to lepší zprávou je pro nás zjištění, že se jedná o fajn zábavu. Hráči musí opět kličkovat mezi provozem, ale nemohou zatáčet. Místo toho využijí posuvného herního plánu, který jejich auto snad dovede ze zácpy jako první. Rush Hour Shift je přemýšlivou rychlovkou pro dva soupeře.
<br><br>
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alex Siedband |
Vydavatel | Korea Boardgames, ThinkFun |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Mechanismy | Hand Management |
Rodina | Players: Two-Player Only Games |
Alternativní názvy | 러시아워 쉬프트 |
Více o hře.
+ oblíbený hlavolam jako hra pro dva
+ více počátečních rozestavení
+ rychlé partie
+ posouvací herní plán
+ spousta autíček
+ dostatečně taktické
- výhoda prvního hráče
- náhoda v kartách