Excalibur se ztratil. Nikdo neví, jak se to stalo, ale došlo k tomu v nejhorší možnou chvíli. Pictové i Saxoni znovu ohrožují Kamelot a k tomu se na obzoru objevil druhý drak, pravděpodobně potomek toho, kterého hrdinně porazili rytíři před lety.
Mír v Artušově království vydržel jen chvíli a rytíři Kulatého stolu znovu musí vyrazit do boje. Jenže tentokrát mají jednu jistotu. Mezi nimi je zrádce. Nikdo neví, kdo vynesl Excalibur za brány hradu a předal jej temným silám. Ani Merlin to ve svých věšteckých viděních nezjistil. Ale místo toho vycítil přítomnost Morgan na hranicích království. Bude ona za tím vším? A podaří se rytířům znovu odvrátit hrozící nebezpečí? S vaší pomocí snad ano..
Kdo by neměl rád vynikající karetní hru Shadows over Camelot (recenze), která sází na krásný herní plán, nádherné figurky a jednoduchý systém. Všechny tyto komponenty jsou zde pouze k tomu, aby obohatily váš zážitek z jinak karetního boje a přikládání karet k jednotlivým dobrodružstvím.
A tak se autoři Serge Laget a Bruno Cathala rozhodli, že celou hru oprostí od všech rozmáchlých prostředků a nabídnou nám ji v koncentrovaném a silném podání jednoduché karetní hry. Tímto rozhodnutím se začala psát historie vzniku hry Shadows over Camelot: Card Game, která je novinkou letošního podzimu od vydavatelství Days of Wonder. V nabídce českých obchodů ji můžete koupit s anglickými (a francouzskými a německými) pravidly, karty však neobsahují žádný text.
Krabička obsahuje krásný fantasy obrázek, který ukazuje rytíře sahajícího po svatém grálu, s drakem v zádech a je výtvorem ilustrátora Juliena Delvala. Uvnitř malé protáhlé krabičky najdete dva druhy karet – čtvercové a klasické. Ale kromě toho také jeden arch s hromádkou žetonů a především s hráčům původní deskové hry dobře známými meči. Je jich šestnáct a jsou oboustranné – jedna strana zobrazuje černý meč pro úspěch zla, druhá strana je bílá a udělá radost dobru. Desítka žetonů označuje obrázky jednotlivé výpravy.
Ale nejdůležitější jsou karty. Klasické herní rozdělíte podle zadní strany na dvě odlišné hromádky. Zelené pozadí má devítka karet loajality, které určí pro jednotlivé hry, kdo bude věrným rytířem kulatého stolu a kdo proradným zrádcem. Spolu s kartami rytířů, které použijete v případě rozšíření, jsou ale dohromady pouze v menšině. Hlavní jsou čtvercové karty zvěstí, kterých je 62. Najdete na nich buď obrázky dobrodružství, které rytíře čekají, nebo postav, jejichž návštěva ovlivní další děj.
Každá ze zvěstí o dobrodružství napovídá hráčům, jak velkou hrozbou daná dějová linie je. V levém horním rohu najdete číslo určující váhu karty, v pravé pak odměnu (nebo trest) za její splnění. Dole pak nechybí symbol úkolu, který usnadňuje přehled, podobně jako odlišná barva pozadí na každém úkolu.
Příprava hry se liší podle toho, jestli hrajete základní nebo pokročilou verzi. My si zde popíšeme pouze tu jednodušší a o pokročilé úpravě si povíme až v následujícím textu. To znamená, že vyřadíme ze hry karty rytířů, které můžeme vrátit do krabice.
Nyní si hráči náhodně vylosují jednu kartu loajality se zelenou zadní stranou a nechají si ji položenou obrázkem před sebou. Sami se na ni ale mohou podívat a zjistit, jestli v této hře budou věrní kulatému stolu, nebo na sebe vezmou roli zrádců. Ostatní karty připravíte do středu stolu. Pokud ale hraje méně než sedm hráčů, losujete pouze z nabídky jednoho zrádce, aby hra pro věrné rytíře nebyla příliš obtížná. Ale samozřejmě záleží pouze na hráčích, jestli nechtějí mít partii náročnější.
Nyní je třeba připravit balíček zvěstí. Vytřídíte z něj karty s obrázkem Morgan a do hry zařadíte pouze náhodných několik karet. Pravidla doporučují pro základní hru šest, zvýšením jejich počtu pak naroste také obtížnost celé partie, protože tato postava pro vás má připravené opravdu zapeklité problémy. Karty Morgan zamíchejte spolu s balíčkem zvěstí a připravte jej obrázkem dolů do středu stolu. K němu položte také nabídku žetonů.
Meče začínají hru mimo stůl, protože jejich přítomnost a otočení naznačuje postup, jaký jste ve hře udělali a také, jestli v partii zatím vítězí dobro nebo zlo. Ale situace se může obrátit každým tahem, takže předčasně neslavte ani nezoufejte, všechno se ještě může v dobré obrátit.
Samotný průběh partie je velice jednoduchý. V podstatě se jedná o herní princip založený na paměti, přehledu, odhadu a štěstí. Přitom ale ve hře není přítomná žádná náhoda, protože hráči postupně otáčí karty z balíčku zvěstí a vytváří hromádku hrozeb.
Kromě poslouchání zvěstí mají hráči však na výběr ještě další dvě akce, které mohou udělat místo otočení nové karty. Buď se mohou vydat na výpravu odpovídající poslední otočené kartě, tedy té, která je momentálně nejvýše v hromádce hrozeb, nebo mohou obvinit některého z protivníků, že pracuje pro temnou stranu.
Většinu času ale strávíte opravdu otáčením karet. Úkolem hráčů je sledovat hodnoty na kartách a zařazovat si je v mysli do sad. Ve chvíli, kdy si hráč, na kterého právě přišla řada, myslí, že je v balíčku hrozeb součet zvěstí o hodnotě jedenáct, dvanáct nebo třináct od aktuálně aktivního dobrodružství, vydá se místo otočení karty na výpravu.
Vezme celý odehraný balíček hrozeb a rozdělí jej podle barev. Speciální karty postav, o kterých jsme se zatím ještě nebavili, položí stranou. Nyní ho zajímají pouze karty jednotlivých výprav. Jakmile je roztřídí, u každé z nich sečte celkovou hodnotu.
Začne dobrodružstvím, na které se vydal a vyhodnotí výsledek výpravy. Pokud se mu podařilo trefit a opravdu hodnota karet této výpravy je v rozmezí 11-13, pak bylo dobrodružství úspěšné a rytíři získávají za odměnu tolik bílých mečů, které jsou na kartě natištěné. Položí je na stůl před sebe.
Často se ale stane, že se hráči netrefí úplně přesně. Pokud je číslo nižší, stojí je to jeden nový černý meč. Horší situace nastane v případě, že číslo přesáhne třináctku. V takové situaci je totiž trest roven tolika černým mečům, kolik jich je na kartě výpravy. Totéž ale platí také pro ostatní dobrodružství, u kterých zjistíte při výpočtu překročení součtu. I ty okamžitě rytířům přidávají černé meče a přibližují je prohře.
Partie končí ve chvíli, kdy je na stole alespoň sedm bílých nebo černých mečů. V tu chvíli se vyhodnotí celá aktuální výprava a dojde k odhalení zrádce. Pokud se jej hráčům nepodařilo v průběhu partie identifikovat, přijdou jeho rukou o jeden bílý meč, ze kterého se stane čepel černá. To může rytíře snadno stát vítězství. Jestli některá strana má i nyní sedm mečů, je okamžitě vítězem, v opačném případě musí partie pokračovat, dokud není znovu splněná sedmičková podmínka.
Shadows over Camelot: Card Game jsou ve své podstatě opravdu jednoduchou hrou, která se točí kolem jednoduchého počítání. Ale vzhledem k počtu výprav, které v balení jsou – pět různých dobrodružství – není vůbec jednoduché udržet si přehled. A právě to zaručuje, že partie jsou napínavé a zajímavé, i když se u hry baví zkušenější hráči.
Pochopitelně jsme v předchozích odstavcích popsali hru trochu zjednodušeně. V balíčku jsou totiž kromě číselných karet i takové, které místo hodnoty mají otazník. Síla těchto zvěstí se odvíjí od počtu dalších karet stejné barvy. Za každou číselnou kartu si otazník přičte jedničku. Tím vám v součtech dokáží karty udělat pořádný guláš. V pravidlech ještě není jasně řečen fakt, že po každém dobrodružství všechny karty z balíčku hrozeb putují na odkládací balíček a vy zahajujete nový úplně od začátku – přesně tak to je.
A to ještě nepočítáme vůbec s kartami postav, které narušují běh hry. Morgan vám připraví pořádně horké chvilky, když přidá o jeden meč navíc k následujícímu vyhodnocovanému obrodružství, z jedenáctky dělá číslo znamenající neúspěch nebo všechny otazníky stanoví na hodnotu jedna.
Ale je tu ještě jedna vlastnost Morgan, která souvisí s celou hrou. Shadows over Camelot: Card Game je hra ve své podstatě kooperativní. Jedná se o nejmenší hru založenou na spolupráci, kterou jsme v redakci zatím hráli. To znamená, že hráči se neustále dohadují o tom, kolik je v balíčku hodnota jednotlivých dobrodružství, a polemizují o tom, kdy by bylo vhodné se vydat na výpravu. Jenže ve chvíli, kdy se objeví na světle karta Morgan, veškerý hovor musí ustat. Rytíři se nesmí domlouvat až do chvíle, než se objeví karta Merlina nebo dokud se některý z odvážných hrdinů nevydá na výpravu sám za sebe. To znamená, že hráči nemohou spoléhat na schopnosti ostatních, ale pouze a jen sami na sebe.
S kooperativním systémem se pojí také zdánlivě jediná výtka. Protože hra je hodně založená na paměti, ve více hráčích lze dělbou výprav mezi hráče dosáhnout poměrně dobrého pokrytí a vysoké informovanosti. V takové situaci pak proti vám hra nemá příliš šancí.
Ale právě proto je zde zrádce, kterého potkáte v téměř každé bitvě většího počtu hráčů. Z podezření, nedůvěry a paranoii hra těží úplně nejvíc. Skvělou zprávou pak zůstává, že nevěrný rytíř funguje také v souboji dvou hráčů, čímž z ní dělá téměř stejnou zábavu.
Kromě špatného počítání a přesvědčování hráčů má ale zrádce ještě další možnosti, jak skrytě škodit ostatním. Ta se mu nabízí díky některým kartám Morgan, které jsou tak mnohem záludnější. S loajalitou si hraje také karta Vivien, která umožňuje hráčům dokonce měnit strany v průběhu partie! Hráč si totiž může vzít k sobě karty odložené (nepoužité) na začátku partie a ponechat si libovolnou z nich, včetně té, kterou má od začátku. Pokud tedy má v ruce nyní zrádce i věrného rytíře, je pouze na něm, ke které straně se připojí.
Ve dvou účastnících nám připadala hra výrazně obtížnější. A to se nám ani jedenkrát nestalo, že by ve hře byl zrádce, který by udělal z výpravy naprosté vítězství zla. A co vlastně dělá takový odhalený zrádce? Dál šíří zvěsti. V každém kole si ale může vybrat rovnou ze dvou karet a na balíček hrozeb zahraje vždy tu z dvojice, kterou uzná za vhodnou.
Teď jsem si vzpomněl: Ještě jsme si vůbec nepovídali o tom, jak vypadá obvinění některého ze spoluhráčů. Toto obvinění může být rozhodnutím společným nebo pouze hráčovým. Ovšem riskuje, že pokud nařkne rytíře nesprávně, dostane celá skupina jeden černý meč. V opačném případě získávají jeden meč bílý.
A teď ještě krátce o rytířském rozšíření, které do hry přinese ale také další karty Morgan. Zlo se rozzlobí při každém úspěšně splněném úkolu rytířů a hráči musí zamíchat do balíčku novou kartu Morgan. Naopak když hráči neuspějí, přispěchají jim na pomoc rytíři se svými schopnostmi. Karty hráči drží v tajnosti a mohou je zahrát ve chvíli, kterou karta jasně specifikuje.
Zpracování celé hry je na vynikající úrovni, karty jsou krásně ilustrované, žetony i meče jsou kvalitní a krabička je dobře rozvržená – všechno se do ní vejde bez nutnosti gumičkovat balíčky. Navíc si ji snadno vezmete s sebou a protože hra není náročná na prostor (pouze dvě hromádky na stole), lze ji hrát prakticky kdekoliv, i na cestách. Jediná výtka tak směřuje k podobným odstínům dvou dobrodružství – Excalibur a Saxoni mají oba barvy do modra a rozeznávat je tak musíte za pomoci ikon v levém dolním rohu, což je trochu zbytečné. Určitě šlo zvolit lepší barevné schéma.
Shadows over Camelot: Card Game jsou hrou, která přenáší atmosféru deskové hry perfektně do zjednodušené a úplně odlišné formy. Tyto dvě hry spolu v podstatě nemají společného nic kromě názvu a několika základních principů. Tím hlavním lákadlem a tahounem k novým a novým partiím je samozřejmě role zrádce. Každý si ji chce vyzkoušet a všechny bez rozdílu baví, obzvlášť pak děti. To je další nesporná výhoda této hry – je velice jednoduchá a lze ji hrát i v rodinném kruhu, pokud vám nevadí podrazy. Partie jsou rychlé, dynamické a díky zamíchanému balíčku zvěstí vždy odlišné. Připravte meče, zapněte paměť na nejvyšší obrátky a připravte se na boj se zlem. Ale nezapomeňte si krýt záda!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Bruno Cathala, Serge Laget |
Ilustrace | Cyrille Daujean, Julien Delval |
Vydavatel | Days of Wonder |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 1 - 7 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (6 voters) |
Kategorie | Bluffing, Card Game, Deduction, Fantasy, Medieval, Memory, Mythology |
Mechanismy | Cooperative Game, Memory, Team-Based Game |
Rozšíření | Shadows over Camelot: The Card Game – Merlin & Morgan Promo cards |
Rodina | Game: Shadows over Camelot, Theme: King Arthur / The Knights of the Round Table / Camelot, Versions & Editions: Card Versions of Non-Card Games |
Alternativní názvy | Schatten über Camelot: Das Kartenspiel, Shadows over Camelot: Le Jeu de Cartes |
Více o hře.
+ jednoduchý herní princip
+ důraz na paměť
+ napínavá hra
+ přítomnost zrádce
+ součástí balení je rozšíření
+ hráči mohou komunikovat jen v části hry
+ kooperativní hra
+ nastavitelná obtížnost
- výzva na paměť pouze v méně hráčích