Biatlon. Sport nevypočitatelný, a právě proto krásný. Můžete trénovat, jak chcete, ale pokud se ve vašem výkonu v jeden den nesejde všechno a ještě ideálně v kombinaci se štěstí, máte jen málo šancí, jak se prosadit. Běh. Střelba. Taktika. Nic nechybí.
A do tohohle napínavého dění nás zve designér Tobias Olsson. S tvorbou mu pomohli i Samuel Sapire a Gustav Gyllensten, o ilustrace se pak postaralo Crimson Studio. Hru vydává firma Tea Time Productions a to zásluhou úspěšné kampaně na serveru Kickstarter.
Box má parametry klasické velké deskovky, na jejímž víku vidíme nepřiznanou podobu Martina Fourcada. Tedy alespoň všechno, včetně francouzské vlajky, na něj ukazuje. Za ním ale běží nějaká švédská sportovkyně, takže se jedná nejspíš o smíšenou štafetu.
Na začátku každého závodu vezmou hráči čtvercové desky a postaví z nich závodní dráhu, která začíná startem a končí cílem. Trať má po celé délce dva pruhy a po cestě by měly být také rozmístěné rovnoměrně střelnice. Protože jsou destičky oboustranné, je těch variant opravdu hodně, ale pro začátek pravidla nabízí startovní závod.
Každý hráč si pak vybere svoji národnost z deseti dostupných (pět oboustranných desek), mezi kterými nesmí chybět Norsko, Švédsko, Francie ani Rusko, ale překvapí absence přítomnost Velká Británie. Místo té bychom si určitě dokázali představit Českou republiku. Autoři asi netušili, jak velký fanouškovský potenciál se u nás ukrývá. Každý si na svoji desku položí sadu pěti ukazatelů výdrže, poblíž pět ukazatelů zásahu a sadu vosku. Figurku běžce jednotliví účastníci postaví na start a před sebe si položí desítku závodních kostek v barvě svého národa.
Co je cílem hry je docela jasné, stejně jako vlastně i to, jak bude celé dění probíhat. Ale na začátku každého kola se dostanou k akci všichni závodníci současně a hází polovinou svých kostek. Podle výsledné hodnoty rozmístí kostky na svojí desce do sloupečků aktivních kostek. Při tom jedničky až čtyřky mají jasnou pozici, u vyšších hodnot dochází k drobnému rozhodování. Ve výsledku ale vždy ukončí všichni svůj tah s rozloženými kostkami na své očíslované šachovnici.
Poté hra postupuje k fázi závodní, ve které se hráči střádají na tahu a používají kostky v jednom ze čtyř sloupců. Mohou si jej zvolit a z něj vzít všechny kostky, které sem v aktuálním nebo minulých kolech, umístili.
Hodnoty kostek jsou ale důležité pouze v první fázi. Pro pohyb jde už pouze o jejich počet, které hráč použije a přidá pro další kolo zpět do svojí zásoby. Běh sportovce s puškou na zádech lze realizovat kupředu nebo do strany. Často při tom lyžař obíhá některého ze soupeřů.
Ale hráč nemusí být vydán napospas svým kostkám ve sloupcích. Místo jednoho sloupce si může zvolit libovolnou sadu kostek, které má položené na speciálních sprintovacích pozicích. Jenže za každou takto získanou kostku musí zaplatit jedním body výdrže (staminy), kterých má omezené množství.
No a právě počet zbývajících sil ve sloupcích staminy vypovídá o tom, jak přesné budou střely, až dorazí biatlonista na střelnici. Tam musí svůj pohyb ukončit a v dalším kole na něj bude čekat nabitá malorážka. Počet výstřelů se opět (stejně jako u běhu) řídí zvoleným sloupečkem a počtem kostek, které zde leží.
Hráč tedy zvolené kostky vymění za ty střelecké. Jejich barvu pak určí právě úroveň výdrže. Čím více sil, tím lepší poměr zásahů a chyb, tedy bílých a černých puntíků, na šesti stěnách. Každý zásah je krokem k dalšímu pokračování běhu, zatímco chyba znamená výlet na trestné kolo. To měří tři kroky (čtverečky), ale i tak umí výrazně zdržet.
Běžci na lyžích tedy postupují kupředu, propracovávají se stopami i přes střelnice až do cíle. Nakonec jde o celkovou rychlost, takže kdo jako první protne cílovou pásku, ten může zvednout nad hlavu pohár pro vítěze.
Biatlon je v České republice ohromně populární sport. Proto jsme byli hodně překvapení, že se o Ski Tour Biathlon u nás vůbec nemluvilo. Je jasné, že hra bude takovou tou klasickou kostkovou závodní hrou, ale naštěstí sem patří navíc i všechno, co z obyčejného sprintu na deset kilometrů dělá tu napínavou podívanou s malorážkami.
Střelba je místem, kde se rozhoduje ve skutečném biatlonu a platí to tak i na stole. Hráč sice může ovlivnit svoje šance (počet zásahů na kostce), ale stejně nakonec rozhodne i trocha štěstí. Stačí trochu nesprávná manipulace na spoušti, chyba v dýchání a všechno může být ztraceno. Pro správné napětí doporučujeme přesně jako v realitě házet jednou kostkou po druhé a označovat si své úspěchy či neúspěchy s pomocí dostupných žetonů.
Hráč za svoje chyby musí pykat, a to prostřednictvím trestných kol. Na těch se může na jednotlivých pozicích nacházet i vícero běžců. Na celé trati to ale neplatí, protože tam se za vstoupení na obsazené políčko platí jeden bod výdrže.
I když na trestné kolo musíte, někdy můžete mít pocit, že je to nespravedlivé. Chyba může padnout i na těch nejpřesnějších kostkách a někdy prostě náhoda zařízne i toho nejlepšího závodníka. Počitejte tedy, že v této novince prostě dřív nebo později budete vydání na pospas štěstí, jak postupně ubývá vašemu závodníkovi sil.
Za účelem alespoň nějakých bonusových výhod dostávají hráči hned na začátku partie žetony vosku, které mohou později využít ve svůj prospěch. Pokud je správně načasujete, lze se tak alespoň solidně vyhnout některým nástrahám. Jednotlivé národy mají v pokročilých pravidlech dokonce každý svoji specifickou výhodu, která dále prohlubuje zážitek.
Pokud se za aktivním běžcem na lyžích nachází figurka soupeře, může jej zcela zdarma následovat v závěsu. Tím šetří závodník síly a posouvá se kupředu zdarma, přesně jako v reálném závodě. I tady je možné tedy vidět taktiku, protože jde zase o správné ukončení pohybu v minulém kole.
Bohužel při závodu dvou účastníků si podle pravidel má vzít každý pod svoji kontrolu hned dva státy, a to je vždy nepříjemné. Zvlášť tady při mezistátní soutěži to nedává tak docela smysl, protože každý bojuje hned za dvě země. Dělka hry při tom závisí na zvolené trati a může se pohybovat od půl hodiny, ale může přesáhnout klidně i jednu hodinu.
Velkou pochvalu naopak zasluhuje herní plán a jeho variabilita. Oboustranné destičky umožňují sestavit řadu závodních tratí s dvěma nebo více střelbami, plné zatáček, stoupání a sjezdů. Tyto destičky s červenými a zelenými barvami mají svá vlastní pravidla, která zpomalují běžce nebo jim naopak přidávají kroky navíc.
Ski Tour: Biathlon přináší do klasických závodů něco nového. Střelbu! Tedy nového na stole, kde jste zatím jen závodili z bodu A do bodu B. Jedná se o opravdu solidní zpracování stále více populárního sportu do stolní varianty. Ski Tour: Biathlon sice není dokonalá hra, ale která závodní hra je. K plnému zážitku chybí snad jen komentář Jiřího Rejmana.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Tobias Olsson |
Ilustrace | Crimzon Studio, Amit Ghadge |
Vydavatel | Tea Time Productions |
Rok vydání | 2020 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 85 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Dice, Racing, Sports |
Mechanismy | Dice Rolling, Modular Board, Race, Simulation, Variable Player Powers |
Rodina | Sports: Skiing, Crowdfunding: Kickstarter, Sports: Biathlon |
Více o hře.
+ biatlon na stole
+ variabilní závodní okruh
+ více národů
+ napínavá střelba
+ solidní herní doba
+ určitá úroveň taktiky
- náhoda
- ve dvou každý musí hrát za dva národy