Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slovolam – písmenkové lámání hlavy

slovolam-09

Když už si budete lámat hlavu, asi to nebude nad písmenky nebo slovy. Od toho jsou přece dřevěné, kovové nebo provazové hlavolamy. Jasně, můžeme narazit na křížovky nebo osmisměrky, ale to nejsou opravdové úkoly na hlavu.

A tak, pokud chceme spojit hlavolamy a slova, musíme se obrátit na deskovou hru Slovolam. Tu vydala nedávno společnost Bonaparte jako novinku. Přes usilovné hledání se nedozvíme z krabice ani autora ani konkrétní rok vydání. Jedná se prostě o nové vydání klasické stolní hry. S tímto prohlášením z krabice si musíme vystačit.

Žlutozelená krabice je plná písmen. Z toho nám už musí být jasné, že nic jiného uvnitř vlastně ani nenajdeme. Písmenka jsou na příručce pravidel i na zástěnách. Jedinou výjimkou tak je nakonec rozkládací herní plán, který je rozdělen na spoustu kostiček. Pouze na několika místech v rozích a uprostřed najdeme barevné hvězdičky, jejichž smysl nám ale zatím zůstane ukrytý.

slovolam-04

Je tu ale také neprůhledný plastový pytlík, sada sedmi dřevěných kostek, a pak záplava písmenek. Tu tvoří většina malých jednopísmenkových čtverečků, kterých je celkem 124. Jenže s nimi je na dně krabice také 42 speciálních kamenů různých tvarů. Ty už nabízí více písmenek.

Na začátku musí hráči položit vedle rozloženého herního plánu speciální písmenkové kameny rozdělené do hromádek podle tvaru. Všechny ostatní písmenka začínají v pytlíku, odkud si jednotlivě účastníci vylosují každý sedm kamenů a schovají je za zástěnu tak, aby je ostatní soupeři nemohli vidět.

Partie probíhá tak, že se hráči střídají na tahu a vždy se snaží na vyznačené šachovnici vytvořit různá slova. Čím víc písmenek, tím více bodů. Slova musí dávat smysl a musí na sebe navazovat. Každý umístěný kámen má hodnotu jednoho bodu.

slovolam-01

Na konci svého tahu si ale hráč nedobere jednoduše žetony ze společné pytlíkové zásoby. Místo toho si vezme tolik kostek, kolik má volných míst do sedmi pozic. Hozená hodnota každé kostky určí, jestli si hráč dobere za danou kostku obyčejný žeton z pytlíku nebo horní z hromádky speciálních dílků (čtyři až šest puntíků).

Každé kolo skončí započítáním bodů za všechny vytvořená a rozšířená slova. Hráč si je zapíše do notýsku a partie může pokračovat dalším přikládáním. Partie pokračuje až do doby, kdy některý ze soupeřů získá sto bodů. Ovšem místo toho může nastat situace, kdy hráči dospěli k patu a nemohou umístit nové slovo nebo už není na plánu místo. Vítězem se stává pokaždé ten, kdo má v celkovém součtu bodů nejvíce.

Takže co vlastně je ten Slovolam? No je to vlastně jen převlečený Scrabble. Hra si snad nebere inspiraci, ale nepokrytě kopíruje, protože všechno funguje stejně. Jen body nejsou různé podle písmenek, ale všechna mají stejnou hodnotu.

slovolam-06

Jediným odlišujícím prvkem tak zůstávají kostky a speciální dílky. Ty je těžší umisťovat, ale současně také nabízí možnost získat více bodů v kole. Časem se může hráč dostat do situace, kdy má jen velké kameny a nemůže je umístit. Pokaždé tak může hráč místo svého tahu vyměnit kameny za jiné, ale vždy za stejné jen s jinými písmeny. Celkově ale nejsou velké kameny změnou, která by si zasloužila novou hru nebo přinesla do průběhu partie něco nového.

Zpracování není nijak kvalitní nebo dechberoucí. Zástěny jsou opravdu nízké a hráči si musí opravdu hlídat, jak mají žetony umístěné. Ty větší už ale není možné za tak malé skrýše umístit. Žetony jsou bohužel pouze jednostranné a zadní strana je pouze nepotištěný karton. Dílky mají na sobě pouze písmena a v celé hře nenajdeme žádnou grafiku. Zpracování tak je také zklamáním.

slovolam-07

Slovolam nás velice zklamal. V nitru jeho krabice bohužel chybí jakákoliv inovace. A vznik další verze hry jen proto, aby se hrála úplně stejně, snad nejde ani opodstatnit. Slovolam byste mohli chtít pouze v případě, že žádnou slovní hru doma nemáte. A ani v tom případě není důvod, proč si nekoupit nějakou lepší.

Recenze: Slovolam – písmenkové lámání hlavy
Slovolam je příkladem toho, jak pouze dva zápory stačí k tomu, abyste ze hry měli negativní pocit. Kombinace ošizeného zpracování a absence jakékoliv originality je zárukou toho, že vlastně nemáte důvod si hru pořídit. Jsou tu jiné slovní hry a rozhodně lepší. Slovolam se nevyrovná ani své předloze.
Klady:

+ větší dílky
Zápory:

- nejisté zpracování
- chybí jakákoliv originalita
1.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lecker oder Gemecker – chutná nebo nechutná?