Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games – Na ledové kře

S globálním oteplováním a ubýváním ledovců se zmenšuje přirozené prostředí pro úžasná zvířata: bílé lední medvědy. Proto je pro ně velmi důležité vybrat si tu správnou kru, kde medvídkovi nehrozí žádné nebezpečí od zákeřných Eskymáků a zároveň je u ní dostatek ryb, aby mohl medvěd bez problémů přežít.

Na ledové kře pochází z kolekce logických her SMART Games, které v České republice distribuuje společnost MindOK. V rámci jejich uvedení v červnu loňského roku jsme vyzpovídali zástupce MindOKu, Pavla Prachaře v krátkém rozhovoru.

Řada SMART games zahrnuje k dnešnímu dni téměř třicet nejrůznějších logických her, z nichž najdete v české distribuci devět. V nedávném novinkovém článku jsme poodhalili plány na vydání dalších her z řady, a to konkrétně Den a noc, Metro a Titanic.

Všechny hry zmíněné řady jsou zaměřeny na rodiny s dětmi a tvůrci je rozdělili logicky do několika věkových kategorií. Všechny jsou zaměřeny primárně na hru jednoho hráče, ostatní mohou pouze přihlížet.

Dnes si představíme hru, kterou ocení malí i velcí. V balení Na ledové kře nenajdete žádného zamaskované zajíce v pytli, protože už před samotnou koupí si můžete prohlédnout přes průhlednou přední stranu všechny komponenty. Dokonce si na zadní straně krabice můžete přečíst, jak přesně probíhá samotná hra, takže vlastně ani nepotřebujete pravidla, která jsou uvnitř.

Skrze plastikový obal uvidíte všech šest průhledných hracích dílků nepravidelných tvarů, na nichž jsou nakreslení medvědi a ryby. Pod těmito komponentami leží úvodní hrací deska s plovoucími krami. Pokud si plastovou krabici, která zároveň tvoří hrací plochu, dobře prohlédnete, zjistíte, že je v ní ukrytý šuplík se schovanými zadáními a také s brožurkou ke hře. Výhodou takového balení je, že vše jednoduše sbalíte do plastového boxu a papírovou krabici můžete v podstatě zahodit, ale to udělá asi málokdo, protože pak se hra nebude pěkně vyjímat na poličce.

V první fázi po rozbalení si možná pomyslíte: „Jen šest kousků? A s tím mě má jako bavit celá hra? To přece nemůže být těžké.“ Jenže budete na velkém omylu.

Na hracích plánech najdete různě plovoucí kry, někdy budou tvořit jednolitou pevninu, jindy budou rozházeny po celém prostoru. Jelikož se nacházíme v Arktidě, zajisté zde budeme potkávat lední medvědy, ale určitě potkáme i nějakého toho živáčka. Proto se na hracích plochách objevují i Eskymáci a to buď s loveckou výbavou na souši, nebo v kanoi na moři.

Hlavní výhodou hracích ploch je jejich roztřídění podle obtížnosti. V balení se nachází celkem 24 plánů, které jsou oboustranně potištěny. To znamená, že hru můžete hrát celkem ve 48 různých prostředích, která musíte zabydlet medvídky a rybami.

Prvních dvanáct plánků je určeno jako startovací balíček, pomocí kterého si vštípíte herní principy, případně pro menší děti. Pro jednodušší hraní dospělých nebo i dětí je na těchto startovacích kartách naznačena poloha jednoho z dílků, takže vám v samotné hře bude stačit položit zbývajících pět.

Ostatní varianty a obtížnosti jsou od sebe barevně a číselně odlišeny. Naleznete zde balíčky po dvanácti kartách v kategoriích junior, expert a master. Vyšší číslo v dané kategorii však neznamená vyšší obtížnost. Karty jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a pro snadnější vyjímání je na boxu důlek pro nadzvednutí. Občas se stane, že se karta „přilepí“, ale téměř vždy ji bez problémů sundáte.

Příprava hry je velmi jednoduchá a zabere vám několik desítek vteřin. Stačí, když otevřete plastikový box a vyberete si jednu z arktických ploch a vedle plánku připravíte průhledné hrací komponenty. Pak už jen zbývá položit kartu s nakresleným prostředím na vrchní část krabičky a můžete začít hru.

Princip hry je na první pohled zřejmý. Vašim úkolem bude do čtverce naskládat všech šestplastových dílů a přitom dodržet následující pravidla. Medvědi jsou nejraději, když se prochází po ledových krách a nemají rádi, když se musí dlouho koupat ve vodě, protože by se unavili a utopili. Proto medvědy můžete umístit pouze na pevninu.

Zato ryby mají opačný problém, na souši se jim moc dobře neplave, a tak je lze umisťovat pouze do moře. Samozřejmě kosatka do moře patří taky. Pro všechna tato zvířátka bez rozdílu jsou velkým nebezpečím Eskymáci. Proto když nějakého uvidí stát na ledu, snaží se utéct co nejdále od něj, aby byly v bezpečí. Proto medvěd na pevnině nesmí stát na místě, kde se nachází postava Eskymáka. Ten by si z něho totiž určitě rád udělal teplý kožich.

Nebezpeční jsou i Eskymáci na kánoích, protože jsou opravdu dobří lovci. Na ně nesmíte pro změnu umístit žádnou rybu nebo kosatku, protože by je jistě chytil a snědl. Takže v kostce medvěd patří na souš, ryba do vody a na Eskymáka nesmí být položeno žádné zvíře. To jsou veškerá pravidla, která vás budou při hraní omezovat a ztěžovat dokončení úkolu.

Součástí pravidel jsou pochopitelně také podrobná řešení pro každou hrací plochu. Ty však doporučujeme zahodit nebo alespoň někam schovat, aby vás nelákalo nakouknout se na správné řešení. V té chvíli by totiž celá hra Na ledové kře postrádala smysl a připravili byste se o největší zábavu. Trápení mozkových závitů a zahřívání nervových drah je přece přinejmenším pro přihlížející opravdová legrace. Jediné, v čem vás může řešení (a také my) ujistit a možná uklidnit je, že každá z hracích ploch má řešení, i když tomu občas nebudete věřit.

Zpracování hry Na ledové kře je opravdu kvalitní, nehrozí žádné poškození přenosného boxu nebo plastových komponent. Samotné hrací plány jsou tvořeny z kvalitního materiálu, který je snadné otřít hadříkem. Hra by tedy měla bez problémů přežít dětské zacházení, už jen z toho důvodu, že hra je určena hlavně jim.

Na ledové kře je doporučeno dětem od šesti let, což považujeme za odpovídající. Malým hráčům zároveň zajisté rozvine představivost a kombinační schopnosti, takže bude kromě zábavy i prospěšná.

I když dospělí by tuhle hru taktéž neměli zatracovat, protože minimálně horních 24 zadání jim a jejich představivosti dá pořádně zabrat. Některá řešení budete hledat horko těžko a pořádně se při řešení zapotíte. O to déle pak vydrží jako zábava dětem, které postupně budou dorůstat do dalších a dalších obtížností, jak se budou zlepšovat.

Hra je určena pro hráče samotáře, ale taktéž ji lze hrát postupně v několika kolech v neomezeném počtu hráčů. Hratelnost je limitována pouze 48 plány, i když asi není moc velká šance, že byste si po vyřešení všech plánů přesně zapamatovali umístění jednotlivých komponent pro dané plány.

Rozdělení karet na čtyři obtížnosti se tvůrcům podařilo velice dobře. Jednotlivé úrovně jsou mezi sebou co do složitosti vyrovnané a přechod na další stupeň je při hraní znatelný.

Pokud by některým polárníkům nestačily karty ze základní hry, pro oblíbenost si hra Na ledové kře vysloužila rozšíření, ve kterém najdete šedesát nových rébusů a navíc i nový herní dílek s tuleni.

Pokud máte rádi rébusy, pak vás bude hra zaručeně bavit. Občas se na ni naštvete, ale zajisté vám spolu s roztomilými medvídky rychle přiroste k srdci a budete se k ní rádi vracet.

Recenze: Smart Games – Na ledové kře
Klady:

+ povedené zpracování
+ jednoduchý princip
+ spousta úkolů
+ přenosné balení
+ vyvážené rozložení obtížností
+ podpoří rozvoj dětí
Zápory:
žádné nejsou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide Toxic City Mall – nemrtví na nákupech