Víte, že tučňáci mají svoji vlastní předpověď počasí? Založil ji první velký tučňák, který objevil jejich současné hnízdiště. Do Sněhové hlídky, jak se určená skupina tučňáků nazývá, se dostanou vždy pouze ti nejlepší z nejlepších.
Jejich oddíl obsahuje možná jediné tučňáky na celém světě, kteří létají. Tito malí, jinak nelétaví opeřenci, totiž nejsou vůbec hloupí a vyrobili několik malých draků. Každé ráno na nich vypustí šest tučňáků do mraků a ti signalizují na zemi situaci a hlídají, aby nepřišla sněžná bouře.
Poslední problém, který musel Velký tučňák vyřešit, byla komunikace. V současné době se tučňáci dorozumívají tak, že na obloze představují nejrůznější formace. Slabý hlas hlídky tučňáků totiž na zemi, kde čeká jeden pozorovatel, nedolehne.
Ale protože se při jedné vánici ztratil seznam sestav, které tučňáci ve vzduchu tvoří, je nyní na vás, abyste jej dali zpět dohromady. Za tímto účelem (a možná za účelem trochy zábavy) vznikla hra s názvem Tučňáci na ledu (v originále Penguins on Ice) a jejím autorem je Raf Peeters.
Patří do velice oblíbené série her SMART, které už simulovaly jízdu metra po celém světě (Metro – recenze), nebo soužití ledních medvědů a eskymáků (Na ledové kře). Dnes se do ledového prostředí Antarktidy vrátíme, ale méďové nás budou jen z dálky pozorovat. Tučňáci patří do stáje společnost MindOK, která stojí i za ostatními SMART hrami.
SMART hry mají jednotný styl, takže je pochopitelné, že i u Tučňáky na ledu najdeme v průhledné krabičce. Její zásluhou si můžete s postavičkami Tučňáků potykat ještě před samotnou koupí. Když už se s nimi budete mazlit a chovat je v náručí, určitě nebude daleko okamžik, kdy jim budete chtít udělit svobodu.
A jakmile otevřete víko krabice na straně, dýchne na vás atmosféra Antarktidy. Po plastovými držáky si můžete představit ledové kry, ve které je celý tučňáčí národ uvězněný. Stačí několik šikovných pohybů a všechno je zase v pořádku.
Samotní tučňáci však bohužel během tvrdé zimy přimrzli k jednomu místu. Pokud tedy budete chtít rekonstruovat navigační prvky, musíte je dokázat vždy naskládat do připravené čtvercové plochy. Naštěstí všechny ledy nejsou tak pevně přimrzlé a díky tomu můžete s některými částmi hýbat.
Kromě samotných dílků s tučňáky a základny najdete v pravidlech ještě modrou gumu, kterou využijete buď jako označení navigační jednotky (tedy jako čelenku) nebo (a to především) ke svázání hry, když ji budete přenášet. Díky tomu se vám krabice nikdy neotevře v batohu.
Ke hře určitě budete potřebovat také brožurku se zadáními, které jsou již klasicky rozděleny do pěti obtížností po spoustě úkolech od nejjednoduššího juniora až po extrémního wizarda. Pod ním na stupnici jsou jak expert, tak master. Prostě wizard je v Belgii nejvíc. Ve zmíněné barevné brožurce najdete také řešení ke všem úkolům a pravidla v anglickém jazyce. Ta česká jsou vložená na jednom černobílém listu, takže dávejte dobrý pozor, ať je neztratíte.
Ale ony v podstatě ani nejsou třeba. Princip hry je totiž velice jednoduchý. Musíte naskládat do základny všechny dílky s tučňáky a to tak, aby postavičky stály na zadáním stanovených místech.
Ano, nejspíš si teď říkáte stejně jako my, když jsme hru poprvé vybalili, že se jedná jen o další variantu na Na ledové kře (recenze). Jenže to byste nemohli být dál od pravdy. Konečný úkol je sice totožný, ale způsob, kterým se k němu doberete, je naprosto jiný.
Dílky s tučňáky jsou totiž vždy nepravidelného tvaru a mají jednu část pohyblivou! Tím se nabízí obrovské množství kombinací, které lze s tučňáky dělat. Ale protože je nahoře na ploše vždy jeden přimrzlý tučňák, máte alespoň jednu jistotu – dílky nelze otáčet vzhůru nohama.
Přesto je důležité u této hry dodržet opět posloupnost obtížností a nevrhnout se slepě na některou z dvou nejvyšších. Můžeme vám zaručit, že pokud to uděláte, připravíte si těžké chvilky. Naopak pokud začnete pěkně zvolna, spřátelíte se s tučňáky i jejich systémem a hra vám půjde mnohem lépe od ruky. Víme, že ani tak neodradíme některé hráče, kteří mají rádi výzvy, od skoku do ledové vody, ale varovali jsme vás.
V této hře tedy k prostorové představivosti a nezbytné náhodě (občas se prostě to poskládání dílků podaří, ani nevíte jak) přidává paměť. Musíte mít osahaný každý dílek, vědět co dělá a v jakých tvarech vlastně může být. Pak už zbývá jen všechny správně natočit a poskládat.
Tučňáci mají vždy předepsanou polohu, ale ne všichni. Tím se řešení ještě ztěžuje, protože polohu třeba zbylých dvou tučňáků vůbec neznáte. A tak nelze snadno odhadnout rozložení dílků.
SMART hry tradičně sází na zpracování, které je zde naprosto skvělé. Dílky s posouvacím mechanismem jsou pevné a všechno působí dojmem, že by to mohlo fungovat donekonečna. To je určitě dobrá zpráva. Navíc samotné dílky mají i zajímavý designový prvek, kdy každý čtvercový kousek na nich je jinak vysoko a jinak naklopený, takže sestavená hrací plocha působí jako opravdu zamrzlá krajina na jižním pólu.
Tučňáci na ledu jsou tentokrát pro všechny věkové kategorie a generace. Nejmenší zaujmou roztomilé figurky tučňáků, a všechny bez rozdílu pak posouvací mechanismus. Ten tvoří srdce celé hry, je zpracovaný skvěle a především představuje nový přístup k řešením, která se dříve zdála jednoduchá.
Řešení nejsou vůbec jednoduchá, a ačkoliv na prvních dvou obtížnostech najdete v zadání i nějakou tu nápovědu (pozici jednoho dílku), přesto vám při prvních hrách dají zabrat i tyhle rébusy. Natož pak ty mnohem obtížnější, které přísluší opravdu jen lidem z řad kouzelníků.
Tučňáci na ledu jsou vynikající logickou hrou, která sahá po příčce nejlepší SMART hry, již jsme měli zatím možnost recenzovat. Zpracování je na vynikající úrovni, obtížnost je vysoká, takže trvanlivost celé hry je zaručena. A protože jsou tučňáci zamrzlí v ledu, nepřijdou za vámi sami. Musíte jim jít naproti do nejbližšího obchodu. A věřte nám, že to setkání bude nezapomenutelné a srdečné.
+ skvělý mechanismus posouvacích dílků
+ velká variabilita
+ pět obtížností
+ tučňáci
+ trénuje paměť i představivost
- podobný princip jako Na ledové kře