Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART Zámecké schody – zachraňte princeznu

Sotva jste si postavili svůj vysněný hrad, zatopili v něm a udělali si pohodlí na nově potaženém trůnu, zaútočil na vaši říši zlý lord Bublifuk. Jeho armáda rozdrásala hory a louky, poddaní se začali třást strachy. Síly vaší armády nebyly k ničemu, muži vyčerpaní po stavbě velké pevnosti brzy podlehli nájezdu a hrad padnul do rukou nepřítele.

Jenže to dobyvateli nestačilo, našel totiž zalíbení ve vaší dceři, princezně Pance a zavřel ji do nejvyšší věže v opevnění. Nahoru vedou jen jediné točité schody a ty jsou hlídané dnem i nocí pěticí strážných. Zdá se nemožné dostat se nahoru a zachránit ji.

Naštěstí vaše království je známé svojí stavitelskou dovedností. Jako král se skrýváte ve vesnici mezi svými poddanými a potají připravujete plán. Sestavu schodů, které přes noc rychle postavíte na sebe, doběhnete za princeznou a zachráníte ji.

Záhadný hrad (recenze), o kterém jsme si povídali minule, se stane v podstatě dějištěm dalšího přírůstku do sbírky SMART her. Nová hra se sice jmenuje Zámecké schody a avizuje tak dějiště spíše na zámek, ale princezny žily určitě i na hradech a nám se líbí víc myšlenka, že jsou tyto dvě hry propojeny.

Každopádně se tedy jedná o hru z tvůrčí řady Rafa Peeterse, který stojí i za dospělejšími Metrem (recenze) nebo Tučňáky na ledu (recenze). Ale Zámecké schody jsou spíše určené pro děti a jako takové je také distribuuje česká společnost MindOK. Tato dřevená řada se brzy rozroste o třetí kousek, který však bude postrádat romantiku starých staveb. Místo toho se zaměří na kluky a jejich zálibu v autech – jedná se o SMART Car. I o této hře si někdy povíme.

Jak už jistě víte, SMARTy jsou vlastně spíš hlavolamy než hry. A to je pochopitelně případ i Zámeckých schodů. Krabička je stejná jako u Záhadného hradu – tedy neprůhledná, s odklápěcím víkem a oušky zastrčenými do přední části. Po nahlédnutí dovnitř objevíte dřevěné dílky věží a schodů. Všechny si opět pěkně pohodlně hoví uložené v hnědém kartonu, pevně a tak, aby se nemohly poškodit při přenosu.

Kromě osmi dílků (v rozměrech jeden až tři čtverečky) najdete v krabici především dvě figurky – prince a princeznu. Právě oni jsou hlavními hrdiny celého příběhu, který Zámecké schody vypráví. Princezna bude zachraňována odvážným princem. Ten si k ní ale nejdříve musí postavit cestu. Veškeré stavění se odehrává na dřevěné podložce, která má v sobě šestici otvorů pro postavení věžiček.

Nedílnou součástí krabice jsou pochopitelně také pravidla. Konkrétně dva vložené lístky s českým a slovenským návodem ke hraní a pak především v kroužkované vazbě provedenou brožuru se zadáními. Těch je celkem 48 a dělí se do čtyř skupin po dvanácti podle obtížnosti – starter (začátečník), junior, expert a master. Poslední smartovská obtížnost wizard v těchto dětských hrách chybí.

Na začátku každého zadání stojí na jedné straně princ a na druhé princezna. Vy podle zadání rozestavíte několik věží, které tam stály ve chvíli, kdy byla vznešená dívka unesena. Princ dorazil na místo až později a musí se teď vypořádat s překážkami, které mu stojí v cestě. Na věže šplhat neumí, proto je nejlepší propojit dílky co nejlépe za pomoci schodů.

Nedělí je obvykle pouze vzdálenost, ale také výška. Vaším úkolem je pomoci princi nalézt cestu k princezně, ale pouze za použití předem stanovených dílků schodů a věží. Ty jsou vždy nakresleny přímo u daného zadání a jiné dílky nesmíte při řešení použít.

Na začátku mají malí hráči k dispozici obvykle pouze dva dřevěné dílky, ale jak obtížnost stoupá a oni se propracovávají zadáními dál, přibývá i dílků a především důmyslných triků, které musí používat. Pravidla jsou jednoduchá – princ musí mít jasnou cestu, která nesmí zahrnovat žádné skoky či pády. Musí tedy vždy jít buď po rovince nebo po schodech nahoru či dolů. Stavba, kterou cestu připravíte, nesmí padat a musí být stabilní tak, že figurku opravdu unese. Teprve pak je úkol splněn.

Správné řešení je nakreslené hned na stránce následující za zadáním, ale vždy je kvůli němu třeba otočit stránku, což je dobře. Kdyby jej hráči měli přímo na očích (jako bývá třeba v rébusových knihách), asi by se nedalo ubránit nějakému nakouknutí. Některé hádanky mají rovnou několik různých řešení, hlavní je vyvedené ve velkém obrázku a ty ostatní v menších náhledech nad ním.

Zámecké schody využívají jednoduchý systém skládání dílků na sebe, ovšem jejich největší zbraní kromě dřevěného zpracování je především prostorovost celého rébusu. Řešitel si tedy může opravdu s kostičkami hrát a musí je umístit nejen na správné místo, ale také celou plochou, aby drželo.

Přitom ale jsou náročnější na prostorovou představivost než Záhadný hrad, kde stačilo pouze získat představu o pozici děr v kostičkách. Tentokrát musíte kromě představivosti zapojit také logické uvažování, protože k dosažení princezniny věže je třeba často vymyslet důmyslné konstrukce. A v tom spočívá opravdu velká zábava a legrace.

Pro děti jsou Zámecké schody skvělým kusem hádankové hry. Ačkoliv na obalu najdeme holčičku, která si hraje s princeznou a princem, určitě by se neměla tato hra limitovat pouze na dívčí publikum. Stejným způsobem totiž zaujme i chlapce, kteří se naopak mohou vžít do odvážného zachránce.

Zastoupení obtížností je tentokrát trochu lépe provedené. Nedochází k výrazným rozdílům mezi úrovněmi, jak se tomu stalo u Záhadného hradu. Tentokrát lze hrát opakovaně i nižší obtížnosti s výjimkou zcela výukového začátečníka.

Zpracování je kompletně ze dřeva, což je u hry pro malé děti od tří let určitě jednoznačnou výhodou. Navíc jsou kostičky a figurky pěkně barevné a sestavením vždy vznikají líbivé obrazce. Hlavní roli ale v dojmu hrají určitě postavičky princezny a prince, díky kterým si lépe představujete téma hry.

Zámecké schody jsou výbornou zábavou pro malé děti, na nejvyšší obtížnost ale potrápí na chvilku i dospělé, kteří si tak mohou hrát se svými dětmi. Největší efekt ale samozřejmě představuje výukový vliv na děti, jejich představivost, motoriku a logické uvažování. V tom nový SMART opravdu vyniká.

Recenze: SMART Zámecké schody – zachraňte princeznu
Zámecké schody jsou vynikající dřevěnou hlavolamovou zábavou pro menší děti. Stavění schodů pro prince tak, aby mohl zachránit svoji milovanou princeznu, představuje téma zdánlivě dívčí. Jenže u hry se budou skvěle bavit i malí kluci a zaměstná na chvilku i představivost dospělých. Díky kvalitnímu dřevěnému zpracování se hodí do každé rodiny s malými dětmi, kde chcete děti naučit logickému uvažování a kombinování nejrůznějších dílků. Záhadný hrad je prostě vynikající zábavou pro nejmenší.
Klady:

+ dřevěné zpracování
+ už od čtyř let
+ vynikající námět
+ každý úkol je výzvou
+ provedení krabice
+ úkoly lze hrát znovu
Zápory:

- úkolů mohlo být trochu více
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lords of Xidit – boj s plánováním