Království jsou vzhůru nohama. Všechny trůny zejí prázdnotou a nikdo nic neviděl. Kam se králové poděli? Vrátí se ještě nebo je už přestalo vládnutí bavit a uklidili se někam na opuštěný ostrov? Naštěstí jsou tu pořád královny, aby celou situaci zachránili. Rychle si spočítaly, že bez mužů přestanou být tou krásnou ozdobou vedle trůnu a začaly krále pilně hledat.
Je na čase, aby se královny chopily žezla a ukázaly svým manželům, že jim spánek nijak neublížil. V pokračování ohromně úspěšné a oblíbené hry Spící královny se role otočí. Zachraňovat nebudou muži. Novinka nese název Spící královny 2: Králové v nesnázích a přichází od designérky (teď už dospělé) Denisy Evartsové, s ilustracemi Jimmyho Pickeringa a razítkem firmy Gamewright, díky kterým královny nalezly svou skrytou sílu. Hru přináší v češtině distributor ADC Blackfire.
Na víku menší krabičky vidíme, že tentokrát opravdu budou muset za jeden provaz táhnout královny, protože králové to mohou mít spočítané. Příprava partie proběhne od středu ven a začne u toho největšího balíčku herních karet, které je třeba zamíchat. Horní kartu hráči odkryjí a rozesmutní, protože se nedostane do hry, ale přímo je odložena a vytvoří základ odhazovacího balíčku. Kolem nich rozloží deset čtvercových karet pomocníčků a ty zvenku obklopí karty králů. Ty hráči přiloží tak, že ke každému králi náleží dva pomocníci. Samotní hráči si každý vyberou jednoho rytíře své barvy.
Partie se dělí na tahy, ve kterých se hráči střídají a každý takový tah začíná hodem kostkou. Většinou je výsledkem číslo a to určuje, kolik karet si může hráč dobrat z balíčku ve středu stolu. Pokud si mezi nimi vylosuje nějakou kartu okamžité akce, tak provede její efekt (vyměnit kartu soupeři, hodit kostkou a získat odměnu nebo znenadání uspat všechny své královny), ale může si také budovat svoji říši z královen a knih kouzel.
Většinový obsah dobíracího balíčku a tedy i ruky hráčů ale představují číselné karty, s jejichž pomocí mohou hráči vytvářet rovnice o třech nebo více kartách. Takový příklad vede k velmi cenné odměně, protože hráč tím k sobě přiláká jednoho z pomocníků čekajících ve středu stolu. Vybírá si ale ze zakrytých karet a konkrétní magický tvor tak je dílem náhody.
Pokud ale hráč nemá dostatek vhodných karet k sestavení rovnice, může alespoň odhodit dvojici stejných čísel a probudit své spící královny. Nebo zahrát knihu kouzel a získat tak libovolnou číselnou kartu z odhazovací hromádky.
Rytíři mají sice na začátku jasně danou věrnost k hráči, ale stačí, aby se na kostce objevil drak a oni začnou prchat. V tu chvíli se rytíři u hráčů přeskupí a posunou se o jednoho hráče směrem doleva. Tyto postavy samy o sobě hráčům poskytují drobné výhody.
Probuzená královna si může s sebou vzít pomocníčka se stejným symbolem a zachránit jednoho z králů. Jak královnu, tak pomocníčka, musí hráč odevzdat. Může si za to ale vzít libovolného krále ze středu stolu a ten mu zůstane věrný až do konce partie. Ten nastává ve chvíli, kdy jeden z hráčů zachránil předepsaný počet králů (liší se podle počtu účastníků). Tento hráč se stává vítězem.
Spící královny 2 mají všechny ty nezapomenutelné prvky z prvního dílu a k těmto nezapomenutelným vzpomínkám přidávají vlastní myšlenky. Nabalují trošku pravidel navíc, další dvě matematické operace, a to všechno cílí na mírně náročnější publikum.
Už jsme to trochu naznačili minulým odstavcem. Novinka a druhý díl v jednom je rozhodně o fous komplikovanější. Nabízí více typů karet a nové taktické možnosti. Nejde jen o hraní karet, ale také o jejich sbírání a vykládání před sebe. A navíc v partii mají hráči rytíře, kteří jim ale nejsou po celou dobu partie věrní. To může někoho překvapit, když si na začátku vybere jednoho, co se mu líbí a poté od něj hrdina odkluše.
Hra má všechno, po čem tak toužíte a co máte rádi na jedničce. V první řadě to jsou již zmiňované rovnice, které představují skrytý naučný prvek. Věc, kterou všichni včetně nás má na prvním díle tak rádi. Nově je tu ale násobení a dělení, které v těch nízkých hodnotách zvládnou stále i malí začínající školáci.
Nic se tedy nemění ani na faktu, že hra stále cílí na rodiny s dětmi. A stále je velmi škodolibá, což je další velmi populární vlastnost původních Spících královen. Hráči si mohou krást karty a škodit, i když je tu těchto momentů výrazně méně než v původní hře. To je snad také jediný povzdech, který zde můžeme utrousit.
Tedy až na ty, kdo nemají rádi počítání a ti nemusí mít strach. Ve hře není nic, co by mělo jejich názor změnit. Pokud nemáte rádi původní hru, nenajdete nic pro sebe ani tentokrát.
Ve hře se objeví pokaždé všechny karty a díky tomu, že je hra trochu těžší, a tedy i delší z hlediska herní doby (počítejte s více než dvaceti minutami), tak byste mohli zažívat touhu po variabilitě. Ta ale pramení jen z herních situací. Hráče pak partie baví bez ohledu na to, kolik rytířů je v partii.
Třešničkou na dortu je opět zpracování. Krásné a humorné ilustrace, vše barevné a ve velmi kvalitním zpracování. Radost nám udělaly také zcela nové a dosud nevídané stojánky na figurky rytířů, u kterých nemusíte mít strach, že byste si poničili kartonové dílky, které do nich vložíte.
Spící královny 2 předcházelo velké očekávání a jsme rádi, že hra nezklamala. Je trochu komplexnější, se špetkou nové taktiky a možností. V srdci jsou to ale stále ty oblíbené a populární Spící královny. Díky tomu všemu na vás nečekají s druhým dílem žádné nesnáze ani těžké rozhodování. Pokud máte rádi první díl, pak Spící královny 2: Králové v nesnázích je výborná volba.
+ zpracování
+ nové matematické operace
+ skvěle baví i učí
+ rytíři
= mírně složitější
= variabilita