Je jedno, jestli bydlíte ve městě nebo na vesnici. Bohatství je vždycky to, o co vám jde v první řadě. Jinak byste se přece do toho podnikání nikdy nepouštěli. Bankovky, diamanty, akcie, to všechno na vás čeká, když budete poctivě pracovat!
Ukažte všem, jak vypadá opravdu úspěšný obchodník. Tuto možnost nám nabídla už desková hra Splendor a teď se naše možnosti zase rozrostly. Může za to rozšíření Splendoru s podtitulem Města. Jedná se o krabičku, kterou si pro nás připravil autor původní hry Marc André a vydal ji s pomocí společnosti Space Cowboys. Do češtiny ji za ručičku přivedla společnost ADC Blackfire.
Rozměr této krabice je stejný, jako u základní sady. Na víku vidíme spokojenou majitelku prstenu se zářivým diamantem. Uvnitř na hráče čeká čtveřice samostatných A4 listů. Každý náleží k jednomu rozšiřujícímu modulu. Ty lze použít samostatně nebo je libovolně kombinovat. V krabici ale nechybí ani karty exotických orientálních karet, žetony erbů, sedm oboustranných destiček měst, ale také barevné figurky pevností.
Na začátku partie Splendoru mají před sebou hráči nabídku karet, které si ihned v tahu mohou pořizovat. Nejdříve si je vezmou do ruky, ale aby je vyložili, je třeba za ně zaplatit. Právě proto je možné celý tah obětovat také sbírání surovin. Tyto karty pak mezi sebou různě reagují a přináší hráči nejen nové suroviny, ale především vítězné body. Karty jsou samozřejmě různých typů. Zajímavé jsou ještě osobnosti šlechticů, které mohou hráče navštívit, když splní její podmínky. Tyto vzácné postavy přináší další body, jejichž počet nakonec rozhodne na konci partie.
Karetní Orient je tím modulem, který na první pohled nejvíce změní vaši hru. Přidá totiž do partie nabídku nových šesti karet (po dvou od každé úrovně). Tím se nabídka karet k pořízení rozroste z dvanácti na osmnáct karet. Řady orientu jsou doplňované samostatně z vlastních hromádek. Tyto nové karty vytváří mezi sebou zajímavá komba, kdy je možné jich pořídit několik naráz. Na hráče ale čekají i bonusy v podobě financí na budoucí nákup nebo pozvání hodnotného šlechtice.
Ve výsledku tak karty přidávají pouze určitou variabilitu a širší výběr. Nenabízí ale nic, co bychom tu už neměli v původní krabici. Znovu tu jde jen o body. Tato jednoduchost fanouškům Splendoru vyhovuje a tady je zachovaná.
Druhým na první pohled velmi výrazným modulem jsou Pevnosti. Ty do hry přináší nové figurky, které si hráči na začátku partie rozdělí podle zvolené barvy. Tyto stavby slouží jako jakási rezervace karty a její blokování pro ostatní. Soupeři ji nemohou pořídit.
Jenže nejdříve je nutné takovou obrannou věž umístit. K tomu je třeba uskutečnit nákup, na jehož závěr (před doplněním nabídky) může hráč položit jednu ze svých pevností. Cílem může být libovolná karta, která ještě žádné opevnění nemá. Výjimkou jsou věže aktivního hráče, který položením další pevnosti může svoje obrany posílit. Tím ale současně dává soupeřům najevo, že o tuto kartu opravdu velmi stojí.
Proti pevnostem je ale také možné bojovat. Soupeři mohou naopak po svém nákupním tahu libovolnou stavbu z karty odebrat. Pokud to byla poslední pevnost, pak je karta znovu odemčená a připravená na nákup. Jenže protože to hráč provede na konci tahu, není jednoduché si její dostupnost udržet až do svého následujícího tahu. V momentu, kdy se někomu podaří kartu obsadit kompletní sadou tří pevností, může ji pořídit bez akce. Pořizovací cenu ale musí stále zaplatit.
Hra je díky tomuto rozšíření taktičtější. Soupeři mohou plánovat lépe dopředu a nejsou tolik závislí na zásobách, které mají aktuálně po kapsách. Mohou si připravit situaci i pro následující kola, ačkoliv to někdy není jisté. Díky tomuto modulu se hra mírně protáhne a z populární číslovkou třicet zatočí. Protáhne ji ale pouze v řádu minut, což je sice citelné, ale není to nic, co by vás vyloženě odradilo.
Třetí rozšiřující modul do hry přidává novou desku Hedvábné stezky. Hráči dostanou tentokrát každý pětici erbů ve své barvě. Hráči tu na trase cesty s kořením bojují o přízeň panovníků. Ti mají určité požadavky a ten, kdo je na konci svého tahu jako první splní, může na určenou pozici na desce stezky umístit svůj erb. K jejich umístění hráči potřebují mít pod svojí kontrolou na kartách určitý počet barevných bonusů (číslice v levém horním rohu).
Modul přidává do hry nové příležitosti bodování. Těch předtím nebylo úplně nejvíc, takže je hráči určitě přivítají. Současně to ale dělá celý průběh složitější, protože hráči musí sledovat více věcí na svých kartách.
Na závěr jsme si nechali titulní modul Města, která nahrazují šlechtice. Tři z nich začínají odhalené a to náhodně vybrané (i strana). Hráči se snaží plnit požadavky těchto měst a být prvním, kdo je uskuteční. Destičku si vezme v případě, že má dostatek bodů prestiže, ale také předepsaný počet bonusů.
Města ale současně slouží jako nové cílové podmínky. Jakmile jeden z hráčů získá přízeň některého z odhalených měst, partie je ve svém posledním kole. Ostatní mají šanci zareagovat, ale pouze ten, kdo má na konci město, může bojovat o vítězství. V případě, že někdo ztrátu dožene, pak o vítězi na konci kola rozhodne počet bodů prestiže.
Celkově tak je Splendor: Města zajímavou sbírkou drobných úprav. Ani jedno z rozšíření nepřináší nějaké zvraty nebo nečekané prvky. Jedná se spíš o drobná vylepšení, která se sice na zážitku podepíší, ale není to nic, čeho byste si výrazně všimli nebo co by vám nějak zásadně chybělo.
Kombinováním nových modulů se mírně vytrácí oceňovaná lehkost Splendoru. Pravidel přibývá, stejně jako věcí, na které musíte myslet. Právě proto rozšíření této hry nebude určitě pro všechny. Pokud máte na Splendoru rádi právě tu jeho jasně načrtnutou linii od začátku do konce, pak vás některé z těchto rozšíření asi zrovna nenadchnou.
Pokud vám ale připadají jednotlivé partie hodně stejné, pak můžete svoje zážitky chytře upravovat a míchat přidáváním některých z těchto modulů. Autoři sami žádné kombinace nedoporučují a je tak pouze na vás, které vám zrovna sednou nejlépe.
Splendor: Města je solidním rozšířením, které ale není nijak nezbytné. Asi se bez něj obejdete, ale pokud máte rádi původní box Splendoru, pak byste jeho nákup měli zvážit. Nabízí drobné variace, které hru dělají ještě zajímavější. Splendor: Města je ale spíš jen nadprůměrnou sbírkou modulů.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Marc André |
Ilustrace | Pascal Quidault |
Vydavatel | Space Cowboys, ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Enigma (Bergsala Enigma), Galápagos Jogos, GoKids 玩樂小子, Hobby Japan, Korea Boardgames, Rebel Sp. z o.o., Siam Board Games |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (8 voters) |
Kategorie | Card Game, Economic, Expansion for Base-game, Renaissance |
Mechanismy | Open Drafting, Set Collection |
Rozšíření | Splendor: Cities of Splendor Promotional Tile, Splendor: Nobles and Cities Promo, Splendor |
Rodina | Game: Splendor |
Alternativní názvy | Les Cités de Splendor, Splendor: Cidades de Splendor, Splendor: Le città di Splendor, Splendor: Města, Splendor: Miasta, Die Städte von Splendor: Erweiterungen, เกมค้าเพชร: มหานคร, 宝石の煌き:都市, 璀璨宝石:城市扩充, 璀璨寶石:城市擴充, 스플렌더: 찬란한 도시 |
Více o hře.
+ čtyři různé moduly
+ drobné úpravy
+ vylepšená variabilita
+ jen mírný vliv na herní dobu
+ pevnosti přidávají konflikt
+ více možností bodování
- zesložiťuje partii, což je při jednoduchosti základu nedostatek
- nic výrazně nového