Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sputnik – odstartujte s raketou

Čas, ve kterém do vesmíru létají rakety, nastal na naší planetě už dávno. Možná každý týden dopravíme na oběžnou dráhu nějakou družici nebo jiné vybavení, které zde zestárne a pak zůstane jako věčná oběžnice naší životodárné planety. O většinu této dopravy se však starají pouze nosné rakety, které nemají žádnou posádku. A právě proto je dodnes možnost podívat se na oběžnou dráhu či snad ještě dál stále tak lákavá.

Snad každé z malých dětí zatoužilo být alespoň na chvíli kosmonautem nebo pilotem vesmírné lodi. Česká republika konečně otevírá také svoji vesmírnou laboratoř, která bude spolupracovat s nadnárodními organizacemi a někteří Češi tak možná nakonec přece jen stav beztíže v kosmu zažijí.

Pro všechny, kteří zatím pouze sní, však nabízí firma Gigamic možnost zapilotovat raketu alespoň doma na stole v jednoduché deskové hře Sputnik. Jejím autorem je Francis Pacherie a grafiku plánu a vzhled lodí je dílem Agence Bravo. Podobně jako ostatní hry Gigamic (například Marrakech, Eclipse nebo Regatta) ji v češtině přináší na pulty obchodů pražská společnost Billard Centrum.

Vzhledem k datu vydání 2005 náš rodný jazyk tentokrát není zastoupený přímo v brožurce pravidel, ale pravidla dostanete přiložená vytištěná na dodatečném listu papíru formátu A4. Hra je principem založena na populární hře Bažina, ve které se hráči snaží udržet nad hladinou. Pevná zem se jim propadá pod nohama a nezbývá než přeskakovat z pevného místa na další pevné místo co nejdéle. V zahraničí existuje už od roku 1998 pod názvem Quivive, kterou vydal také Gigamic a je celá ze dřeva. Její autor je stejný.

K hraní Sputniku byste je vlastně v podstatě ani nepotřebovali, protože je vše křišťálově jasné a jednoduché. Ale to nebrání hře, aby byla stále zajímavá a zábavná, jak se přesvědčíme dále. Ale nejdříve se podíváme na samotnou modrou krabici, kterou zdobí obrázky vesmírných lodí.

Na první pohled vás její obsah asi trošku překvapí. Kulatý modrý plastový hrací plán s 19 prohlubněmi spolu s pravidly překrývá ten nejdůležitější obsah. Ale ani po jeho odklopení se nebudete moci pokochat pohledem na raketky, protože ty jsou pečlivě zabalené v jemném papíře, aby se jim při transportu nic nestalo. A tak opravdu nedojde žádná z dřevěných součástí k úhoně. Po jejich vybalení najdete šestici raket a k nim šest stejnobarevných základen. Všechny ostatní kameny jsou zešikmené, aby se daly stavět na sebe.

Protože je Sputnik hrou určenou především pro dětské publikum, je příprava partie velmi jednoduchá. Stačí, aby si hráči vybrali z nabídky šesti barev. Základnu této barvy položí do jednoho z šesti rohů plánu a na ni postaví svoji raketu připravenou ke startu. Rozestavení základen se liší podle počtu soupeřů, kteří se souboje účastní. Kolem nich vyrostou startovací plošiny – v krajním kruhu na sobě leží dvě plošiny, ve středním už tři a uprostřed dokonce čtyři startovací plošiny.

Jenže raket je víc než jedna a možnost odstartovat má pouze ten nejlepší, kterému zůstane pevná půda pod nohama. Protože ale jsou už motory zažehnuté, musí rakety zůstat v pohybu. Tomu, kdo se nebude moci pohnout do strany zhasne motor a jejich naděje na start se sníží na nulu.

V souboji se jednotliví protivníci střídají na tahu. Každý z hráčů musí nejdříve pohnout svojí lodí na některou ze šesti sousedních startovacích plošin. Rakety mohou popoletět nejen do strany, ale i změnit výšku. Tím se postupně rakety přesunují po hracím plánu.

Druhá část tahu má ještě větší vliv na průběh a konec hry. Hráč totiž může odstranit libovolný kámen z hrací plochy. Ten nemusí nijak sousedit s jeho raketou. Obvykle se tedy budete správným odebíráním kamenů snažit zablokovat pohyb protivníka.

Pokud totiž na některém místě zmizí i poslední z kamenů, pak tudy už žádná loď nesmí proplout. Tím postupně ubývá cest a míst, kam se může pohnout, až nakonec většina lodí uvázne na jediné plošině bez možnosti pohybu. Tím jim zhasne motor. Pouze ten hráč, který vydrží přesouvat svoji raketu nejdéle, se stane vítězem a může odstartovat.

Aby hráči oddálili svůj konec, mohou jednou za hru využít svoji barevnou startovní plošinu jako záchranný člun. Mohou si tento kámen zavolat na libovolné místo hracího plánu a položit jej tam. Od té chvíle nemá však už žádné výhody a protivníci jej mohou vyhodit stejně, jako kterýkoliv jiný kámen na hracím plánu.

Dojem ze hry je velice příjemný, celá partie ubíhá rychle a plynule. Pokud některý z protivníků nepřemýšlí neúnosně dlouho, pak se bez problémů i ve více hráčích vejdete do patnácti minut. Pravidla jsou jednoduchá a snadno pochopitelná.

Ve hře Sputnik není žádná náhoda. Figurky mají na začátku vždy svoje pevné postavení a hráč nemůže nic ovlivnit ani volbou barvy, protože plán je symetrický. Může mít pouze jiné sousedy, kteří využijí jinou taktiku.

Ačkoliv je Sputnik hrou určenou převážně pro děti, zahrají si ji rádi i dospělí. Pokud by hráli častěji, pak mohou narazit na opakování situací a nedostatek variability voleb. V případě dětí však tento zápor není tak výrazný, protože jejich vnímání návaznosti tahů není tak dokonalé. Nebudou si tedy pamatovat několik partií zpět, ale budou žít vždy tou aktuální. A právě proto nepotřebuje Sputnik žádnou variabilitu ani na vstupu ani ve hře samotné. O obměny herních situací se tak starají pouze hráči svými rozhodnutími.

Výrazný vliv na zážitek má počet zúčastněných hráčů. Ve dvou hráčích lze často předpokládat tah protivníka, ale s narůstajícím počtem soupeřů se hra zrychluje a hráči mají stěží čas na promyšlení vlastního tahu.

Strategií lze zvolit více – můžete se snažit odříznout protivníka nebo vytvořit sami pro sebe co největší plochu pro pohyb, na které vás soupeři neohrozí. Nejdůležitější je dávat si pozor, kam vstupujete se svojí raketkou, protože to místo může být past od protivníka. Míst a cest, kterými se lze pohybovat se s ubíhajícím časem partie zužuje a pak už je pozdě utíkat do bezpečí.

Jako u mnoha deskových her, které recenzujeme, i zde Vám představíme několik variant podle recenzentů serveru DeskoveHry.com. První a nejjednodušší variantou je Řetězová reakce, ve které můžete odstranit vždy pouze kámen, který přímo sousedí s vaší raketkou. Extrémní příklad pak je Raketová bažina, že odstraníte kámen vždy po odchodu rakety, protože jej raketa svým startem zničila. Obě varianty jsou více zaměřené na strategii a promýšlení pohybu raketky, zatímco v původní hře je důležitější odstraňování kamenů.

Raketový blok je způsob, v němž žádné kameny nevyhazujete mimo hrací plán, pouze je přemisťujete v rámci desky. Rakety nesmí přeskakovat o více než jednu úroveň výše nebo níže, takže můžete soupeře zablokovat trochu jiným způsobem než v původní hře. Samozřejmě stále nesmí vstoupit na místo, kde už žádná plošina neleží.

Poslední variantou je Vynechávající motory. V ní rakety nemohou měnit výšku a mohou se přesunout pouze na takový kámen, který je stejně vysoko, jako je v současnosti raketa. U této varianty se mění úvodní rozložení kamenů, které je po celé ploše stejné – výška dva kameny. Vaším úkolem je udržovat si volnou cestu vpřed.

Zpracování je na první pohled vynikající. Hra působí skvělým dojmem, o čemž vypovídá již samotné originální zabalení komponent do papíru. Barvy jednotlivých raket jsou zvoleny skvěle a bez problémů je od sebe odlišíte. Raketky jsou provedené skvěle a mají i dobrou stabilitu.

Dílky startovacích plošin, které jsou na sobě naskládané, mají často tendenci padat. Pokud máte trošku smůly nebo nemotorné prsty, sesype se vám několik sloupečků v řetězové reakci a máte po partii. I nám se to občas stalo, takže je pravděpodobné, že děti s tím budou mít problémy také. Na druhou stranu se alespoň naučí šikovnosti a motorice, jak se budou snažit kameny opatrně skládat.

Desková hra Sputnik je skvělou volbou především pro děti, kterým nebude vadit nižší variabilita. Je to hra jednoduchá a rychlá. Navíc je přiláká skvělé zpracování a grafika komponent, která jim umožní snít o startu s raketoplánem. Nažhavte motory, vydejte se jako jediní na průzkum vesmírných dálek a nechte všechny ostatní soupeře zabořené v bažině!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrancis Pacherie
IlustraceAgence Bravo
VydavatelGigamic
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy, Space Exploration
MechanismyPlayer Elimination
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Components: HexHex3 Grids, Series: Classic (Gigamic), Theme: Retro
Alternativní názvyספוטניק

Více o hře.

Recenze: Sputnik – odstartujte s raketou
Klady:

+ zpracování
+ jednoduchá hra
+ skvělá pro děti
+ rychlá hrací doba
Zápory:

- nízká variabilita
- sloupce kamenů je snadné zbořit
- založeno na starší hře
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Papouškův náklad – opeřený silák