Kapitánův deník, hvězdné datum 41956.1. Nedaleko lodi se dnes objevila neidentifikovatelná koule. Naše scannery nezachytily na palubě žádný život ani otvor v jejím hladkém povrchu. Bez hluku se vznášela na místě, ale pak se vydala pryč. Po poradě s komandérem Rikerem jsme se vydali za ní v naději, že objevíme jejího majitele. Nevíme ale, jestli se jedná o návnadu nebo pouhou průzkumnou sondu.
Kapitánův deník, hvězdné datum 41956.2. Koule nás dovedla k planetě. Připravujeme výsadek, na který se vydám já, nadporučík La Forge a nadporučík Data. Velení lodi přenechávám komandérovi Rikerovi, který bude připraven nás transportovat zpět v případě jakéhokoliv nebezpečí. Během letu jsme zjistili, že koule je vyrobena z extrémně hladkého povrchu se schopností cloakování. Proč se tedy koule znenadání ukázala? A má něco společného s klingony, kteří tuto technologii používají? Otázky se snad dozvíme na povrchu planety.. Kapitán, konec.
S kapitánem Picardem a jeho posádkou vesmírné lodi Enterprise se zcela jistě znáte. Seriál The Next Generation běžel v minulých měsících pravidelně na televizních obrazovkách, stejně jako několikrát dříve za našich mladých let. Možná jste ale nevěděli, že všichni hrdinové mohou z virtuálních světů v kouzelné bedýnce vstoupit za vámi, do obývacích pokojů.
Pomůže jim v tom magická černá krabice. Ano, uhodli jste správně. Podle tohoto klasického seriálu vznikla karetní hra. Jejím vydavatelem je americká společnost Bandai, herní principy má na svědomí Alex Bykov. V České republice si ji můžete pořídit zásluhou společnosti Fantasyobchod, která nám také laskavě poskytla hru k recenzi.
Název vás ničím nepřekvapí – Star Trek: The Next Generation Deck Building Game (ST: TNG DBG). Vlastně ano, poslední trojice slov totiž rovnou napovídá hráčům, co na ně čeká uvnitř balení. Na jeho víku najdou nejen loď Enterprise, ale také trojici hlavních hrdinů, další (například Q nebo klingony) se ukrývají po stranách víka.
Ale my už jej zvedáme a nakukujeme dovnitř. Kromě brožurky v hnědých barvách se startrekovským odznakem najdete v krabici dvě dlouhé přihrádky. Organizace tedy odpovídá jiné deck-buldingové hře z edice Bandai, kterou jsme měli příležitost recenzovat – Resident Evil: Deck Building Game (recenze).
Tyto dvě přihrádky jsou vyplněné pěnovými kostičkami a samozřejmě především balíčky karet. Těch je v krabici dohromady solidních tři sta. To samo o sobě už je náznakem dobré a trvanlivé zábavy. Ale všechno také záleží na tom, jak se budou samotné partie hrát, ale o tom si popovídáme až za chvilku, stejně jako o kartách. Kromě nich už na dně štěrchá jen pětice dvacetistěnných bílých kostek.
Pustíme se tedy konečně do veselého třídění karet na hromádky. K tomu nelze použít pouze jejich zadní strany, které jsou často stejné, protože pak mohou všechny být součástí vašeho herního balíčku. Druhy karet od sebe poznáte podle barvy lemu, který obíhá kolem celé karty. Ale kdykoliv dáme nějaký ten balíček stranou, hned si ho pořádně prohlédneme. Tu největší skupinku tvoří 91 karet postav, které vám pomohou v boji, podobně jako 72 karet manévrů.
Tyto dva druhy karet jsou si velice podobné a poznáte je od sebe jednoduše podle nápisu na hraně karty vpravo nahoře. Zde stojí buď magické slůvko „character“ nebo „maneuver“. Do těchto balíčků musíme započítat i startovní karty pro hráče účastnící se partie.
Dvě třetiny všech těchto karet zabírá fotografie (ať už postavy nebo nějaké činnosti). Mezi obrázkem a textem je barevný lem, který v případě charakterů obsahuje jejich rasu, pohlaví a hodnost. Fanoušci seriálu budou rádi i za anglický citát, který vyšel z úst postavy v televizi. Mnohem důležitější text je ale uvedený na šedém pozadí. Popisuje podrobně schopnosti postavy a její použití.
Postavy budete muset na svoji palubu rekrutovat. Cena a žold takového bojovníka (nebo technologie) je uvedená v pravém horním rohu. Na žluté elipse a znaku hvězdné flotily je uvedena právě cena, kterou musíte zaplatit za nákup dané karty.
Všechny karty (s výjimkou misí) pak mají v dolní části čtveřici číselných údajů. Zelenou rychlost, červený útok, modrou diplomacii a žluté štíty. Před čísly je vždy znaménko plus, některé číslo je nahrazeno písmenem X, naznačujícím jeho proměnlivou hodnotu.
Podobně rozvržené jsou i karty třicítky vesmírných lodí. Jen tu chybí text a je nahrazený číselnou hodnotou v levém dolním rohu. Tato číslovka označuje hodnotu lodí udávanou ve vítězných bodech, které vás přibližují k cílovému součtu 400 bodů. První z kapitánů, který této hodnoty dosáhne, se stane vítězem.
Ale k tomu se nejdřív musíte propracovat prostřednictvím partie. Tu připravíte jednoduše tak, že každý z hráčů dostane do začátku startovní balíček. V tom se nachází tři nováčci (žluté kombinézy) a dva modří poručíci. Tahle pětice karet vám umožní nákup nových technologií i najímání dalších členů posádky. V celé hře k tomu slouží měna XP, tedy zkušenost (eXPerience), kterou vám nejdříve dodávají právě tito základní muži na palubě.
K nim dostanete do začátku ještě dalších pět karet. Útočné phasery, obranné úhybné manévry a pak pomocné karty. Je zde diagnóza stavu lodě, vesmírná akademie a oblíbený trikodér. Účinky každé karty jsou jasné z pohledu na barevný pruh dole, vždy vám přidávají nějaké hodnoty k útoku, obraně, diplomacii nebo rychlosti.
Mimo tohoto zamíchaného balíčku na vás čeká především vaše loď. Tu představuje karta základního plavidla. V průběhu hry ji budete moci vyměnit za lepší. Zbytek herního plánu je rozdělený na základnu uprostřed, mise a karty vesmíru nalevo a napravo pak zásobování v podobě karet dalších bezejmenných důstojníků (pouze černá silueta) vesmírné flotily, kteří mohou vaši loď posílit.
Do nejdůležitějšího středu rozložíte ze zamíchaného balíčku devět karet, které tvoří základní nabídku. Tihle lidé nebo technologie jsou momentálně na základně k dispozici a vy si je můžete najmout nebo pořídit, pokud na to máte dostatečnou hotovost.
Ještě před začátkem ke kartě lodi, kterou jste dostali do začátku, položíte i kostku. Ta slouží ke sledování poškození vaší lodi. Na začátku hry ji tedy nastavíte na nulu, ale následkem útoků se její hodnota může zvyšovat. Ve chvíli, kdy by přesáhla hodnotu štítů lodi, je vaše vesmírné plavidlo zničeno.
Samotný průběh tahů je stejný, jako jsme zvyklí v ostatních deck-buildingových hrách. Ze zamíchaného startovního balíčku si doberete pět karet do ruky. Prostor před vámi na stole se nazývá můstek. Ve svém tahu můžete na tohle místo zahrát libovolný počet karet z ruky s cílem využít jejich schopnosti. U každé vyložené karty okamžitě zahrajete její efekt.
Kromě samotného vykládání karet postav a manévrů ale máte na výběr ještě další akce. V každém svém tahu můžete provádět všechny (ale také nemusíte) a to dokonce v libovolném pořadí. Tou nejdůležitější z nich je nákup karet ze základny. Vyberete si libovolnou z devíti karet v nabídce, ale musíte na ni mít dostatek XP bodů na zaplacení. Jejich hodnota je v pravém horním rohu. Takovou nakoupenou kartu položíte na svůj odkládací balíček.
V následujících kolech ji už budete mít k dispozici. Podobně jako v ostatních karetních hrách založených na budování balíčku, i tady si zamícháte odkládací balíček ihned, jakmile vám dojdou karty v tom dobíracím. Pak můžete pokračovat ve hře.
Ovšem v tahu můžete také opravit poškození vaší vlajkové lodi. A to tak, že za jeden utracený bod XP opravíte jeden bod poškození. Nebo můžete provést za kolo jedno hledání. To znamená, že odložíte nepotřebnou kartu z devíti v nabídce a místo ní odhalíte jednu novou.
To nejdůležitější nás ale teprve čeká. Jedná se samozřejmě o průzkum, tedy přesně to, k čemu byla vesmírná loď Enterprise stvořena. Otočíte tedy horní kartu z balíčku vesmíru a zařídíte se podle typu karty, kterou zde najdete. Může to být mise, událost, nebo jiná vesmírná loď! Nejjednodušší na vyhodnocení je událost, u které si pouze přečtete text a provedete jej. Ovšem i jejich efekty jsou zajímavé a mohou donutit hráče k boji nebo jej postavit před těžký úkol. A někdy je zde i uvedený trest za jeho nesplnění.
Když odhalíte misi, položíte kartu obrázkem nahoru na stůl do vymezeného místa. Mohou zde ležet maximálně dvě rozehrané mise. Všichni hráči, včetně vás, se mohou pokusit splnit jejich požadavky, když na ně přijde řada. Mise jsou velice důležitou cestou k vítězným bodům a mají často vysoké hodnoty.
Legrace ale nastane v případě, že jste narazili na nepřátelskou loď. To vás čeká souboj, kterému se nejde vyhnout. Na začátku můžete zkusit loď přesvědčit diplomaticky, aby se vám vzdala. Pokud vaše hodnoty rychlosti a diplomacie jsou vyšší, můžete si gratulovat. Právě jste zabrali nepřátelskou loď. Buď z ní uděláte svoje nové vlajkové plavidlo, nebo ji skórujete za body a přesunete na bodovací hromádku.
Častěji ale dojde na řeč zbraní. Útočit jako první začíná loď s vyšší rychlostí. Obě mají na zničení soupeře pouze jedno jediné kolo. V případě, že jste nepřítele porazili a uštědřili mu tolik poškození (váš útok mínus protivníkovy štíty), kolik je jeho obrana, vyhráli jste. V opačném případě vám zůstane jen poškození z útoku nepřítele, jehož karta se přesune dospod dobíracího vesmírného balíčku.
K podobným bitvám může docházet i mezi jednotlivými hráči. Ty probíhají podobně, jenže se hraje o kartu války. Ta pak putuje na bodovací balíček vítězného hráče. Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů nasbírá z lodí a splněných misí alespoň 400 vítězných bodů.
Star Trek: The Next Generation Deck-Building Game je dalším přídavkem do rodiny karetních her, ve kterých točíte karty, nakupujete a optimalizujete svůj balíček. Drží se úspěšného konceptu, ale přidává společné cíle a konflikty mezi hráči v podobě války. Ta je navzájem nijak nepoškodí, ale přitom její výsledek určí majitele cenné bodové karty.
Hráči tak mají výraznou motivaci být lepší než soupeř. Mnohem důležitější a lepší pocit ale plyne ze samotného vylepšování lodi. Krom toho, že čas od času můžete změnit palubu za lepší, silnější a rychlejší model, můžete si tuningovat loď i prostřednictvím její posádky.
I v STTNGDBG zůstává nepříjemná pachuť čekání na tu správnou kombinaci karet. Mise, která leží na stole, je ve vašich silách. Ale musí vám přijít konkrétní karty, které jste si nakoupili. Pak je zde velmi patrné dílo náhody. Všechno ale záleží na vaší schopnosti dobře si uspořádat balíček.
Možnosti k nákupu jsou opravdu široké. Devět karet, které se neustále obměňují, je naprosto dostatečné. Jejich různé typy a velké množství zaručují dostatečnou variabilitu po mnoho budoucích partií.
Naštěstí autoři mysleli na situaci, kdy narazíte na silného nepřítele a vaše domovská loď bude poražena, zničena a rozprášena do vesmíru. Jako zázrakem ale posádka přežila a shodou okolností letí kolem zbrusu nová Enterprise. Dostanete nepoškozenou loď, ale začínáte zase s tou nejslabší.
To je důležité především v začátku partie. Pokud se vám stane taková nemilá věc, vlastně neztratíte téměř nic na svoje soupeře. Problém není ani později. Ztratili jste tah, do vašeho balíčku přibyl jeden zelenáč, který vám bude překážet, ale jinak jste nebyli nijak potrestaní. To hráče povzbuzuje v neustálém prozkoumávání, beze strachu ze silného protivníka, jako tomu bylo v Resident Evilu.
Potěší také rychlá herní doba. Možná s problémy, ale brzy se vypracujete na dobrou úroveň a nebudete muset čekat, jako tomu je třeba u hry 3012 (recenze). Tady se neustále něco děje, ve vesmírném balíčku odhalujete různé karty, které vás mohou překvapit a zaskočit. Je jich čtyřicet – patnáct lodí, deset misí a patnáct událostí. Počet misí mohl být trochu vyšší, ale všechno ustupuje do pozadí, když zjistíme, že v krabici jsou vložena ještě rozšíření a varianty hry.
V průběhu popisu partie jsme zapomněli zmínit ještě jednu důležitou možnost. Kromě celého svého akčního tahu můžete zvolit i jeho přeskočení. Odměnou vám bude možnost zahodit jednu kartu z ruky. Tak je možné se v každém kole teoreticky zbavit jedné karty a zbavit se postav, které vás brzdí v rozletu.
Nejdříve si krátce popovídáme o Klingonské civilní válce. Ta do partie přináší týmového ducha. Hrát ji lze pouze ve dvojicích proti sobě. Do začátku tak nahradí vesmírné karty speciální balíček. I samotní kapitáni dostanou pod ruku nové lodě a do hry vstoupí nové druhy karet vlivu a spojeneckých lodí. Dohromady se jedná o zajímavou týmovou verzi hry, která se jinak hraje zcela stejně, jen se hráči navzájem snaží podporovat. To hodně mění váš klasický pohled na deck-building, ve kterém hrajete obvykle jen a pouze na sebe.
To scénář, ve kterém se hráči spojí a budou bojovat s Borgy, to je něco úplně jiného. Tady se dostáváme na půdu společné práce proti nepříteli. Tahle varianta je kooperativní. V průběhu hry zaznamenáte změnu. Průzkum děláte na začátku každého kola jako tým. V balíčku Borgů se nachází události, lodě pro vylepšení vaší flotily (nezískáváte je bojem, ale jen diplomacií), ale také borgské kostky, se kterými se musíte utkat.
A jak s vámi bude hra bojovat? Do vašeho balíčku bude nasazovat jednu kartu borgů za druhou, jak bude vaše posádka asimilovaná. Tím se váš balíček bude stávat čím dál tím méně použitelným. Když náhodou karty borgů v zásobě dojdou (je zde pět za každého hráče), pak je to konec! Borgové ovládli galaxii..
Co se týká zpracování, jsou zde použité fotografie ze stejnojmenného seriálu. Grafika je přehledná. Ale mnohem důležitější je, že hra si v rámci ras zachovává svoje specifika. Je tak jasné, že Klingoni budou siloví, zatímco Federace bude spoléhat víc na diplomacii. Tahle tematická přesnost je jen dalším důležitým krůčkem v zábavnosti téhle hry.
Takže co bychom hře Star Trek: The Next Generation DBG vytkli? Asi nejzásadnější problém najdete v základním scénáři, který skončí bez nějakého napětí a vrcholu. Prostě najednou jeden z hráčů ohlásí nastřádané body a je konec. To se ovšem výrazně mění s oběma dalšími scénáři. Tím ale nechceme říct, že průzkumnická varianta není zábavná. Samotnou partii si užijete díky variabilitě a napětí dobře, jen ten konec není úplně ono.
A pak jsou tu pravidla. Jejich uspořádání je hodně nešťastné a musíte je číst několikrát, abyste pochopili všechno. Některé části jsou uvedené dřív, než by měly být. To je u takhle jednoduché hry trochu zklamání, ale nic, přes co by se nedalo přenést. Zvlášť, pokud jste fanoušci Next Generation.
Největší problém, se kterým jsme se setkali, tak zůstává v herním systému. Nic vám nebrání zahrát prostě všechny karty, které vám přišly. Nemusíte přemýšlet, které použít, prostě je položíte před sebe a spočítáte výhody. Jediné rozhodnutí tak přichází v podobě průzkumu (u tohoto scénáře), ale ani tady vlastně nic neriskujete.
Hráč, kterému se podaří získat jako prvnímu lepší loď, se obvykle stane vítězem partie. Je to zásluhou výhod, které okamžitě s novou lodí získá. Už se nemusí trápit s nulovým útokem, obranou nebo diplomacií, plní mnohem snáze mise i setkání s dalšími loďmi. A utíká soupeřům stále víc, až nakonec vyhraje. Nejlepší řešení, které se nám podařilo najít, je přidání strachu do partie. Pokud prohrajete a nemáte základní loď, ztratíte tu lepší a získáte znovu jen a pouze základní Enterprise.
Připravte se na skutečnost, že prvních několik partií bude seznamovacích. Karty na sobě mají hodně textu a neustále musíte číst nové, které se na stole objeví. Proto je vhodné začít pomalu a v průzkumnickém scénáři, protože i tak budou hry trvat trochu déle, kolem 90 minut. V pozdějších hrách ale zábavu snadno stlačíte pod jednu hodinu.
Pro fanoušky ostatních Star Treků máme dobrou zprávu. Kromě rozšíření Next Generation: Next Phase s novými dvěma variantami hry a spoustou nových karet vydala společnost Bandai také hru Star Trek Deck Building Game: The Original Series. A díky stejnému hernímu principu je možné tyto krabice navzájem míchat a získat ultimátní Star Trek zážitek!
Ale i přes tenhle nedostatek jsme si partie Star Trek: The Next Generation DBG velice užívali. Proto ji můžeme s klidným srdcem doporučit a to především fanouškům seriálu. Ti z ní budou bezpochyby nadšení už jen z pohledu tématu. K jejímu hraní potřebujete umět anglicky, což může být pro někoho problém. Hra je velice variabilní a nabízí rovnou tři scénáře, které jsou každý zcela odlišný. Deckbuilding je na vrcholu a tohle je hra úplně jiná, než ten klasický mírumilovný Dominion!
Více o hře.
+ cena
+ grafika a fotografie ze seriálu
+ tři varianty hry
+ možnost kooperativní hry
+ nákup z neustále se obměňující nabídky ve středu plánu
+ plníte mise, měníte lodě
+ hraje se na vítězné body za věci, které opravdu dosáhnete
- hráč, který získá jako první lepší loď většinou vyhraje
- základní scénář nemá napínavý konec
- kostky na hlídání poškození lodi
- hodně textu zpomaluje první partie
Miluju Picarda!!!