Kdesi ve vesmíru je místo, kde všechno co známe, neplatí. Žádná pravidla sem nedonesl hvězdný obchod a těch několik, které pronikly na palubě lodí, zahynulo pod kopyty násilí. A právě proto nakonec v aréně žádná pravidla neplatí. Přesně tak to diváci mají rádi. Nezáleží ani na tom, z kterého koutu vesmíru sem dorazili. Chcete krvavému boji jen přihlížet nebo se spustíte na horký písek a vyzkoušíte si to všechno na vlastní kůži?
Vlastně bychom se ani nemuseli ptát, protože když čtete tenhle článek, určitě byste si takovou návštěvu mimozemské arény nenechali utéct. Polské vydavatelství Trefl a jeho české zastoupení nám tuto možnost přináší v deskové hře Star Wars: Geonosis Arena, která je směřovaná především na děti. Podíváme se nyní zblízka, jak dobrou hru se podařilo vytvořit Slawomiru Czubovi, spolu s Wiktorem Fabianskim, Piotrem Milewskim a Adamem Strzeleckim. Poslední jmenovaný ke hře vytvořil také grafiku ladící s tematikou Hvězdných válek.
Hra se ukrývá ve čtvercové krabici, jejíž víko žádnou arénu nenaznačuje. Najdeme tu Anakina, Padmé, mistra Yodu a zelenou stopu světelného meče. Ale uvnitř nás toho čeká mnohem víc. V první řadě je to kruhový herní plán představující titulní arénu. Celé bojiště se dělí na hromadu šestihranných dílků, které obsahují také startovní políčka. Na její zadní straně najdete velkoformátový portrét hlavních dvou postav, který byste si rovnou někde chtěli vyvěsit. To ale všechno bude záležet na tom, jak je tahle hra nakonec kvalitní a jestli ji budete často sundávat.
V krabici tak najdete šestici žetonů představující postavy. Tři patří na světlou a druhé tři na temnou stranu síly – jsou zde Anakin Skywalker, Padmé Amidala a samozřejmě Obi-Wan Kenobi. Proti nim stojí nepřátelsky naladěné příšery Nexu, Reex a Acklay. V balíčku karet ke každé postavě najdete sadu jejích karet, které poznáte podle zadní strany. Na jednotlivých kartách se nachází nejen obrázek, ale především trojice číslic, představujících pohyb, útok a obranu. Za nimi pak čeká na svoji šanci speciální akce.
Každý hrdina tak dostane do vínku na začátku partie právě svoji postavu, balíček karet, ale také ukazatel zranění, o kterém jsme vám ještě neřekli. Ten tvoří slepená papírová přihrádka. Na ní je natištěný kruh s osmi výsečemi a uprostřed je otvor ve tvaru kolečka. Před první hrou tento prostor zaplníte barevnými ukazateli – dvě packy strčíte dovnitř, zatímco zbývající šipky budou sledovat zranění postavy.
Hráči na začátku partie rozestaví figurky, respektive žetony do arény. Většinou budou někteří hráči kontrolovat více postaviček, protože boje by se mělo vždy účastnit všech šest nepřátel. Alespoň jeden z hráčů musí pak být vždy na straně dobra i zla, aby bylo o co hrát. Zatímco trojice temných postav má jasně dané svoje pozice na krajích ringu, hrdinové trilogie začínají ve skupince v horní části plánu. Všichni si ukazatele na destičkách nastaví na nula zranění. Boj zahájí temná strana síly.
Jakmile je hráč na tahu, musí si nejdříve vybrat jednu ze svých postav. Pouze s ní bude moci provádět v daném kole dvě činnosti – pohyb a případně i útok, pokud se dostane do blízkosti některého svého nepřítele. Nejdříve si ale vezme dvě karty z hromádky zvoleného bojovníka a podívá se na ně. Ponechat si může ale jen jednu z nich, zatímco druhou vrátí zpět nahoru na hromádku.
Právě čísla na ponechané kartě určují, o kolik polí se postava může pohnout. Současně také číslo vedle zubatého úsměvu udává, jak silný útok může protivník očekávat. V případě, že se hrdina ocitne po pohybu (který nemusí hráč využít celý) v sousedství nepřátelské figurky, může zaútočit. Obránce si dobere horní kartu ze svojí hromádky a soupeři porovnají útočnou a obrannou hodnotu. Zranění získá jen napadený v případě, že jeho hodnota je nižší. Zásah si poznamená na své kartě zranění.
Místo klasického pohybu může hráč celý svůj tah postavy věnovat tomu, že využije speciální schopnost tažené karty. Ta může přinést léčení zranění, ale také skok o více polí nebo tah navíc. Některé karty navíc odečítají z útočné síly dva body nebo naopak.
Postava, která ztratí poslední třetí život, je z arény vyřazena. Vítězí ta strana síly, jejíž postavy zůstanou jako jediné stát na nohou. V takovou chvíli partie okamžitě končí a radovat se mohou všichni, kdo na této straně bojovali, i padlí hrdinové.
Star Wars: Geonosis Arena je vlastně taková opravdu hodně jednoduchá a dětská bojová hra, ve které nejsou žádná pokročilá pravidla. Jen pohyb, útok a obrana, které obohacuje několik speciálních akcí. To by ale nestačilo, protože nahánění ve velké aréně by bylo nezáživné, nebýt zařazení karet do hry.
Ty s sebou přináší překvapivé taktické možnosti a přitom udržují hru přístupnou i pro šestileté prcky. Výběr ze dvou karet zaručuje, že se hráč vždy může rozhodnout pro to, co je pro něj lepší. Navíc ale musí myslet i na obranu a příští kolo. Sám si připravuje svoji pozici tím, kterou kartu vrátí navrch dobíracího balíčku. Někdy je tak lepší obětovat špatný tah a mít lepší možnost obrany, pokud tušíte útok nepřítele.
Plánování tu je opravdu možné a posouvá hru pocitově nahoru. Dobrou zprávou ale také je, že jednotlivé balíčky jsou opravdu jiné a jednotlivé postavy se od sebe liší tak, jak byste očekávali. Jedna je rychlejší, druhá silnější, takže hráči musí umět využívat jejich přednosti. Přesto je všechno tak jednoduché, že dospělé bitvy v žhavé aréně rychle omrzí. To ale neplatí pro děti, zvlášť pokud jsou fanoušky Obi-Wana, Jar Jara a jejich dobrodružství.
Protože vždy hráči pohybují jen s jednou postavičkou, jejich tah je rychle u konce. Do hry se tak neustále dostávají všichni znovu a hra netrpí nějakými velkými prodlevami. Ty jsou nejdelší ve chvíli, kdy si každý ze soupeřů vybírá ze dvou karet, což není možné dělat v předstihu.
Herní plán je velký, což je nepříjemné ve chvíli, kdy na každé straně zůstane pouze jedna postava. Taková dvojice se může nahánět nepříjemně dlouho a zbytečně prodloužit herní dobu, která se jinak snadno udržuje kolem příjemné čtvrthodinky. Je dobře, že hráči mohou spolupracovat. Právě proto je hra lepší ve více hráčích, kdy je součástí partie i domluva.
Grafické zpracování hry je věrné samotnému titulu. Najdeme zde spoustu výstřižků ze samotných filmů a díky nim si můžete opravdu zavzpomínat. Potěší i šikovně vymyšlené destičky pro sledování zranění. Jediná větší výtka tak směřuje k hernímu plánu, kterému zcela zbytečně vévodí velký nápis STAR WARS a zastiňuje důležitá šestistranná pole na plánu. Tím je hra výrazně méně přehledná. Také o pravidlech se nedá říct, že by se zrovna povedly. Často jsou věty přeložené špatně a není z nich jasný význam (to je citelné například v odstavci věnovanému přípravě hry).
Star Wars: Geonosis Arena je dětská hra, ve které se mohou vžít do svých oblíbených postav z Hvězdných válek, nebo se jim naopak postavit v rozžhavené aréně na planetě Geonosis. Vyhrát může temná nebo světlá strana, ale děti se budou vždycky radovat. Geonosis Arena jim nabízí pěknou a taktickou zábavu ve známém populárním světě.
+ chytré použití karet umožňuje plánování
+ kruhový herní plán
+ taktické možnosti
+ postavy mají jiné schopnosti
+ obvykle rychlá herní doba
+ rychlé tahy zaručují, že jsou všichni neustále zapojení do partie
- zbytečný nápis ve středu arény
- pro dospělé jednoduché
- může se protáhnout v případě dvou zbývajících bojovníků
- chyby v překladu v pravidlech