Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Rocard – staňte se bojovníkem Jedi

Trénoval vás Yoda? Ne? Pak asi nemáte v duši potřebný klid, abyste se mohli stát bojovníky Jedi ve skutečnosti a mohli vyrazit bojovat proti Storm Trooperům temného pána. Ale Síla je všude kolem nás, nasáváte ji s každým nádechem, jen ji pak prostě vydechnete pryč bez jakéhokoliv využití. Ale to se teď může změnit.

Je to jen několik dnů, co u nás vyšel Bluray disk s kompletními šesti díly Hvězdných válek s novými, přepracovanými efekty od samotného George Lucase. A v tu samou dobu na svět poprvé vykouknul ještě jeden artefakt ze světa Hvězdných válek. Karetní hra, která vychází z licence Star Wars, konkrétně na motivy seriálu Clone Wars.

Společnost Bonaparte, která vlastní licenci na Star Wars, připravila novinku především pro všechny její menší dětské fanoušky jednoduchou karetní hru ve stylu Rocard. Na jejích kartách se setkáte se zajímavými ilustracemi ze světa Hvězdných válek.

Karetní hra Star Wars Rocard se ukrývá v pěkné pevné krabičce, která má uvnitř příjemné polstrování. Karty jsou rozděleny do dvou hromádek v pěkných přihrádkách, odkud se dobře berou. Přes karty leží vícejazyčná brožurka (včetně třeba polštiny nebo ruštiny), která vám vysvětlí, jak se přesně tato hra hraje.

Podobně jako předchozí Avatar Rocard (recenze) ze světa filmového Avataru, i tento je založený principy na jednoduché karetní hře Uno (recenze). Ale naštěstí si firma Bonaparte jen nevzala hru a nedala jí barevný kabátek, ale připravila si pro ni svoje speciální typy karet.

Na začátku partie pochopitelně rozdáte každému hráči šest karet, kterých se mají všichni soupeři za úkol co nejrychleji zbavit. Pokud budete hrát variantu na pouze jednu partii, pak se právě tento hráč stává vítězem celé hry a ostatní se mohou utkat bez jeho účasti o další pozice.

Platí klasická pravidla, jako u Prší nebo Una, tedy hráči se střídají v tazích a každý má možnost vyhodit jednu kartu na odhazovací hromádku. Musí to být buď karta stejné hodnoty nebo stejné barvy, jako karta, kterou vyložil hráč před ním. Tyto požadavky samozřejmě nemůžete vždycky splnit, pokud tedy nemáte co zahrát, místo toho si vezmete novou kartu z dobírací hromádky.

Takto by se jednalo o naprosto jednoduchou a mírumilovnou hru, ve které prostě jen hráči navzájem pokládají karty. Ale to by nesměly do hry vstupovat nejrůznější akční karty. Z lidově známého Prší můžeme zmínit esa (= stojíš!) nebo sedmičky (= bereš dvě karty!). Jenže společnost Bonaparte jde, podobně jako Uno, svojí vlastní cestou a vytváří si svá vlastní pravidla. A díky tomu se Rocardy odlišují od těchto původních her.

Bohužel se ale neodlišují od sebe. Když se nám zcela nečekaně dostala do ruky kopie Rocardu ze světa Hvězdných válek, tak nějak jsme doufali, že autoři přinesli do světa karet nové nápady a nové vychytávky. Jenže Star Wars nás v tomhle ohledu zklamaly. Podíváme se tedy společně na akční karty, které mění vývoj celé hry, ale tentokrát bude chybět to nadšení ze změny herního stylu, které si pamatujete z recenze na avatarovský Rocard.

Základem všech karetních her typu Prší jsou útočné karty na souseda po vaší levici. Tím směrem se posouvá hra, a pokud vy zahrajete útočnou kartu, soused si musí vzít určitý počet karet z dobírací hromádky. Samozřejmě lze takovou kartu přebít další kartou svého typu, čímž se povinnost lízání karet posouvá na dalšího souseda. V hvězdném pojetí má tato karta podobu +3 s ikonkou zobrazující dobírané karty.

Další útočné karty představuje karta se symbolem kruhu s osmi výsečemi a také karta +1 s ikonkou ruky. Obě mají společnou jednu velmi důležitou věc – nemusíte je hrát na soupeře, který sedí vedle vás, ale na kohokoliv u stolu. Díky tomu lze snadno zabránit někomu ve vítězství a přitom není potřeba dělat takzvané kombo, jako v klasickém Unu.

Zatímco +1 prostě přidá někomu z hráčů jednu kartu do ruky, tak karta Terč, jak se jmenuje výsečové kolo, může přidat až osm karet! Stačí, když ji použijete v pravý čas – o počtu dobíraných karet totiž rozhoduje karta, na které Terč leží. Nezapomínejte ale, že akčními kartami nejen štvete soupeře, ale také si snižujete počet karet na ruce a blížíte se vítězství!

Právě mnohem blíže k vítězství vás může posunout karta žolíka s nápisem JOKER. Ta vám totiž umožní zahrát hned sérii karet. Můžete vykládat karty tak dlouho, dokud jste schopní dodržovat pravidla daná celou hrou – tedy číslo na stejné číslo nebo barvu na stejnou barvu.

Ve výčtu nám nyní chybí už jen dvě karty. Pokud chcete, aby třeba v příštím kole některý z hráčů nehrál, můžete na něj využít Vězení. To jej zamkne za mříže a než se zpoza nich dostane, uplyne jedno kolo. Tím ho zdržíte. Výhodou je, že i Vězení lze hrát na kteréhokoliv hráče u stolu. Je legrace, pokud si do hry zavedete pravidlo, že Vězení se po kole nezahodí, ale hráč jej místo toho může přesunout zase k dalšímu hráči. Nesmí to být však hráč, který mu kartu dal.

Poslední kartou je opak všech útočných vychytávek, se kterými jsme se zatím setkali. Jedná se totiž o obrannou kartu se symbolem křížku. Její pomocí se můžete před většinou vyjmenovaných útoků bránit, ale musíte ji zahodit jako cenu za obranu. Stejná karta lze využít také ke změně barvy na poslední vyložené kartě, abyste mohli pokračovat ve vykládání.

Pokud si chcete Rocard zahrát na sérii více her, pak určitě uvítáte pravidlo s trestnými body. Partie se pak hraje tak dlouho, dokud někdo nenasbírá 300 bodů. Hráč s nejnižším součtem vítězí. Trestné body každý zaznamená za součet hodnot karet, které jsou vypsané v pravidlech.

Nebo lze hrát opačnou variantu, kdy hráči dostávají bonusové body. V takovém případě se hráč, který dosáhne 300 bodů, se stává vítězem. Body získá tentokrát hráč od všech poražených v kole.

Jak sami vidíte, bohužel se na celém Rocardu nic nezměnilo. Nápady s vězením i hraním karet mimo pořadí jsou stále skvělé, ale již nejsou originální. Je škoda, že se autoři trochu nesnažili a nepřidali alespoň nějakou novinku, která by hráče (fanoušky) původního Avatar Rocardu donutila si tuto hru koupit.

Zatím jsme si stěžovali na věci, které se od minule nezměnily. Co se však změnilo k lepšímu, je rozhodně návod. Ten totiž zpřehlednil formulace a především autoři do pravidel zahrnuli tabulku, která přehledně ukazuje účinky karet a to, jestli se proti nim lze bránit.

Musíme pochválit grafické zpracování samotných karet, které se od minule výrazně zlepšilo. Zatímco u Avatara byly obrázky takové obyčejné, Hvězdné války vás překvapí zajímavými ilustracemi a celkově pěknou vizáží. Karty jsou samozřejmě stále rozděleny napůl, v horní části je ilustrace, ve spodní je pak její hodnota. Navíc jsou karty graficky rozdělené do obrázkových sekcí podle čísel. Například trojka představuje zkřížené světelné meče, nebo šestka skupinky hrdinů.

Star Wars Rocard je nástupcem půl roku staré karetní variace na Uno s názvem Avatar Rocard. Obě patří do stejné rodiny a mají stejné tvůrce, jenže nabízí naprosto stejný herní zážitek jen s jinými obrázky. Pokud tedy již máte Avatara, pak pro vás pořízení Star Wars Rocard nemá význam. Pokud však Avatara nemáte, máte rádi jednoduché hry ve stylu Prší a třeba jste navíc fanoušci Hvězdných válek, pak můžete Star Wars Rocard zkusit, obzvlášť díky příznivé ceně.

Recenze: Star Wars Rocard – staňte se bojovníkem Jedi
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ téma Clone Wars
+ strategické prvky v Prší
+ cena
+ pěkné balení
+ vylepšená pravidla
Zápory:

- stejné jako předchozí Rocard jen s jinými obrázky
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nidavellir Thingvellir – z taverny pro artefakty