Kdesi v galaxii daleko předaleko se zrodila malá holčička. Nikoho nenapadlo, že by se právě ona mohla jednou stát nadějí celého vesmíru. Šancí na mír. Je jedno, jestli jste malý, velký, muž nebo žena. Všichni jsou si před vesmírem rovni. Buď máte odvahu nebo máte Sílu.
A pořádnou dávkou této vzácné schopnosti disponuje určitě také designér Eric M. Lang, který má kouzelný dotek. Spousta her, na kterých se podílel jsou dodnes velkými hity. No a podobnou šanci má před sebou také karetní hra Star Wars: The Card Game. Tuto hru si pro nás připravil už v roce 2012, ale ona postupně zrála, až se dostala konečně i na náš stůl. Kromě samotného autora je pod ní podepsaná také společnost Fantasy Flight Games.
Krabička nese všechny stopy vesmírné bitvy. Je celá černá jako naše galaxie, ale čím déle se díváte, tím více hvězd na ní rozeznáte. Na víku pak nechybí sestava hlavních a slavných postav. A podobně tomu je i uvnitř balení, kde na hráče čeká v první řadě 240 karet. Star Wars: The Card Game je duelovka, takže jsou zde pouze dvě strany – světlá a tmavá. Ale ty se dále dělí každá na tři příslušnosti (aliance, jediové a pašeráci versus imperiální loďstvo, verbež a sith). Zařazení karty lze snadno rozeznat podle její ikony.
Do začátku partie (minimálně té první, ale třeba i později) si musí hráči vytvořit své balíčky. Tomu ještě předchází volba strany mezi dobrem a zlem, jak nám prezentovala už dávno klasická filmová trilogie. A potom si hráči budou vybírat karty úkolů (objective). Ty vytváří samostatný balíček karet, ale ke každé patří jasně také pět klasických akčních karet. A jak si hráč svoji sadu vytvoří z deseti úkolů, získá tím rovnou také hlavní balíček padesáti karet. Do začátku v pravidlech najdou doporučené sady.
Právě z nich si do začátku dobere šest do ruky. Navíc si oba protivníci vyberou z desítky tři startovní úkoly, které pak současně odhalí. Stranou pak je třeba položit všechny žetony, ale také ukazatel hvězdy smrti (nastavený na číslici nula) a ukazatel váhy Síly.
Hráči se střídají na tahu, ve kterém projdou postupně šest fází, než dají šanci protistraně na odpověď. Na začátku každého takového kola je čeká přípravná fáze. Na její úvod hráč zla posune číselný ukazatel na hvězdě smrti o jedno číslo kupředu. V této balanční fázi může také získat světlá nebo temná strana výhodu, pokud je na tahu a mají Sílu na svojí straně (otočný žeton). A zatímco hráč hvězdy smrti může pootočit kruhový ukazatel o další pozici, hráč světlé strany využije náklonnost Síly k poškození jednoho z cílů vyložených na soupeřově straně.
V druhé části si konečně mohou oddychnout postavy, které hráč v minulém tahu využil. Z každé karty je odstraněn jeden žeton soustředění. Až ve chvíli, kdy je karta úplně volná, je možné ji znovu použít o chvilku později. Ještě předtím si ale hráč dobere do ruky karty tak, aby měl znovu svůj předepsaný počet. Současně má také možnost zahodit jednu nechtěnou kartu z ruky a nahradit ji novou.
Potom už konečně bude mít hráč možnost vyložit některé karty z ruky. Musí zaplatit jejich cenu, k čemuž mu pomohou nejen dříve vyložené karty, ale také cíle. Každá karta s balíčkem přispěje do pokladničky trochou, ale aby příjem mohl hráč utratit, musí na kartu položit jeden či více žetonů soustředění. Ta se tím stane vyčerpanou. Na začátku každého kola je možné odstranit pouze jeden žeton, takže některé mohou zůstat nepoužitelné i více kol.
Cílem všeho ale v budoucích kolech budou konflikty. Aktivní hráč může zapojit jednu nebo více svých postav (nevyčerpaných) do útoku a položit na ně žeton soustředění. Za to může zaútočit na jeden z cílů, který leží před protivníkem. Ještě úplně na začátku ale vždy je třeba zjistit, kdo bude mít v bitvě výhodu (takzvaný edge). Za tím účelem musí hráči obětovat několik karet z ruky. Na napadenou kartu pak hráči položí žeton poškození.
Na konci svého tahu může hráč některé ze svých hrdinů nechat, ať se věnují studiu Síly. Ten, kdo má vyšší součet v této aktivitě, získá pro sebe náklonnost žetonu Síly. Poté už následuje posun aktivity k soupeři, který před sebou má svých šest fází. Tak se hráči střídají, navzájem si napadají cíle, ale také ničí jednotky až do chvíle, než některá ze stran splní svůj cíl. A zatímco dobru stačí tři zničené plány (cíle) nepřítele, temná strana síly vždy pouze zdržuje a hraje o čas. Pokud totiž hráč na straně zla vydrží dostatečně dlouho a ukazatel dosáhne své maximální hodnoty dvanáct, on může slavit vítězství.
Star Wars: The Card Game působí možná až trochu překombinovaným, ale především opravdu propracovaným dojmem. Hra jde na to trochu jinak, než jsme normálně zvyklí. A ty novinky začínají už u samotného deckbuildingu, kolem kterého je celý koncept LCG postavený. Hráči sice dostanou v krabici hodně karet, ale dřív nebo později zatouží po nových. A rozšiřující balíčky mají jasně dané složení, takže nekupují nic naslepo.
Ale zpět k tvorbě vlastního balíčku. Zatímco v konkurenčních hrách máte možnost sestavovat si balíček z libovolné sady karet, tady všechno určují karty cílů. K nim patří nerozlučně pět karet akce, které musí být součástí hráčova balíčku jen a pouze, pokud používá i odpovídající cíl. A když už se hráč snaží dobře poskládat karty, měly by spolu dobře spolupracovat. V partii si je totiž dobere náhodně a rozhodně ne pospolu.
Ale i samotné vyčerpání karet po jejich použití je tu řešeno velmi důmyslně a originálně. Karta totiž nemá jen dva stavy, tedy unavená a připravená, ale určité úrovně. To proto, že vyčerpání tu označují žetony soustředění, kterých může být na kartě víc. Ale vůbec není jednoduché se jich rychle zbavit, takže pak může hráč být snadno i několik kol bez svých karet. To je ale obvykle nutná oběť, pokud potřebujete zahrát nějakou hodnotnou kartu z ruky.
Samotné karty a jejich vlastní schopnosti jsou skvělé. Každá karta tak má svoje důležité místo v balíčku a nejsou tu žádné karty do počtu. Kromě zmíněných postav se v rukou hráčů mohou ocitnout také jednorázové události či vylepšení, které se přikládají k vyloženým postavám a s nimi také hru později opouští. Schopnosti často zahrnují také reakce na nějakou činnost protivníka, takže je třeba neustále sledovat průběh, i mimo svůj tah. To je při duelu ale vlastně tak trochu samozřejmé.
Oba soupeři mají jasně daný cíl. Partie tak netrvá nijak přehnaně dlouho, protože obě strany se řítí mílovými kroky ke splnění své podmínky. Partie tak zaplní něco přes třicet minut vašeho času, což je pro duelovku naprosto ideální.
Právě souboje o výhodu v bitvě jsou příležitostí, kdy využít karty, které se vám zrovna nehodí do taktiky a nemá význam jejich vyložení klasickým způsobem. Jejich puntíky v levém horním rohu vám určitě pomohou. A tento prvek dodává budování balíčku ještě další rozměr. Hra je díky všem těm možnostem skvěle taktická.
Co bychom tedy hře vytkli kromě finanční zátěže pro peněženku? Tady bohužel musíme zmínit vyváženost, která hraje jasně ve prospěch temné strany. Pro kladné hrdiny není tak jednoduché vyhrát, protože čas na stranu hvězdy smrti prostě přibývá strašným tempem. Pravidla jsou samozřejmě dost složitá a znovu tu je řada časovacích problémů, na které narazíte až později a musíte se s nimi vypořádat.
Je dobře, že designér zvolil pro svoji hru toto téma. Zpracování a pocit je fantastický. A to přesto, že ve výsledku by se na tomto mechanismu mohlo uživit prakticky jakékoliv jiné téma. Samotné provázání mezi mechanismy a světem hry neexistuje. To je trochu škoda u hry, kde byste podobný důraz tak nějak očekávali.
Star Wars: The Card Game je fantastickou karetní hrou pro dva. Všechno je zde promyšlené, hra je dynamická, zábavná a plná nekompromisních konfliktů mezi dvojicí soupeřů. Nabízí samozřejmě spoustu drobných pravidel, které musíte zvládnout, abyste v ní byli opravdu dobří. To se projeví hlavně při učení nových hráčů. Ale Star Wars: The Card Game se vám odvděčí skvělým sci-fi zážitkem z ohromně populárního a pro rozšíření vděčného světa.
Více o hře.
+ zajímavý zvrat v budování balíčku
+ asymetrické úkoly obou stran
+ taktické vyčerpávání karet
+ solidní herní doba
+ hromada možností (i v základním balíčku šest příslušností)
+ bitvy o výhodu umožňují využít i nepotřebné karty k dobré věci
- dokupování rozšíření
- vyváženost není dokonalá
- složitá pravidla (a tedy těžké učení nových hráčů)