Představte si, že máte strávit noc na hradě. O samotě. Sotva se setmí, začnou se odevšad ozývat podivné zvuky a fantazie se spustí naplno. Najednou se v každém stínu ukrývá upír a s každým závanem se prohání pokojem duch. Bojíte se zavřít oči, co kdyby se objevilo nějaké bezhlavé strašidlo? Kdo by se v takové situaci nebál? Možná vyšetřovatelé, kteří dorazí všechno to strašení prozkoumat.
Ale bát se budou i hráči v deskové hře Strašidelný hrad. Tuto vánoční novinku si připravila společnost Ooba Games a její výtvor s původním názvem Ghost Castle všem hravým zájemcům přináší v češtině firma Epee pod značkou Cool Games.
Na víku vidíme výjev plný duchů, kteří čekají uvnitř, až je vypustíte, aby se mohli rozeběhnout i po vašem domě. Hráče ale bude v rámci přípravy nejdříve zajímat, jak sestavit celý strašidelný dům, ve kterém se bude dobrodružství odehrávat. Ve stejné brožuře najdou také návod k uklizení hry, až bude po všem strašení a honičce s duchy.
K postavení domu potřebují samotnou krabici, která je otevírací a vytvoří tak velkou plochu. Složí jednotlivé zdi, schody, zábradlí, horní patro a spoustu pastí. Něco z kartonu, něco z plastu, ale dohromady vznikne velké sídlo. Pokud by hráčům nestačilo jedenáct obrázkových kroků, mohou se podívat i na názorné video.
Každý z hráčů si pak vybere dvě figurky, které budou tvořit jeho hrdiny. Ti už v rámci začátku příběhu do hradu vstoupili, vyšli nahoru po schodech a byli zcela bezstarostní. Jenže stačilo pár špatných kroků a duch hraběte se probudil. Teď nezbývá hrdinům, než vzít nohy na ramena a co nejrychleji utéct z celého panství.
Hráč na tahu hodí kostkou. Výsledky mohou představovat buď číslo nebo symbol ducha. V případně číselné hodnoty si lze vybrat jednoho nebo druhého hrdinu a toho po stopách uvnitř hradu posunout. Při tom se lze orientovat podle barev, jestli je hrdina v nebezpečí nebo ne. Pokud stojí v žluté, modré nebo zelené zóně, mohou být v klidu.
Pokud se ale zastaví figurka v pohybu po schodech nebo v červené zóně (a některá figurka je v nebezpečí), musí jménem rozmrzelého a rozzlobeného ducha vhodit do komína kuličku. Tu drží duch a její pád spustí jednu ze tří možných pastí nebo odhalí zkratku.
Všechny figurky, které se nechaly nachytat v červené zóně, z ní musí nyní rychle utéct. Někdo už to ale nestihne, protože jej může zasáhnout jedna z pastí. Taková figurka pak ztratí svoji pozici, ale i nadále se může snažit otřepat z toho šoku a dál utíkat. Když se už některý z hráčů přiblíží ke dveřím, musí je nejdříve odemknout tak, že na jejich políčko dojde přesným hodem. Ten, komu se podaří s oběma figurkami opustit hrad jako prvnímu, se stává vítězem.
Strašidelný hrad je návratem do dětství. Tedy, on je v první řadě určený pro děti, ale podobně jako Fireball Island se sopkou chrlící kuličky lávy, i tady hru nejspíš rodiče potomkům zabaví. Cílovým publikem ale zůstávají děti, a to už od šesti let. Stačí, aby uměly počítat pohyby podle výsledků na kostce.
Bohužel pravidla ohledně fungování pastí nejsou úplně doslovná. Není tedy jasné, jestli jsou dotčené figurky pouze ze zóny, kde past spustila nebo všechny. Logika by radila, že pouze v té jedné, ale pravidla naznačují pravý opak. Stejně tak v pravidlech není jasně řečeno, jaká penalizace čeká figurku, pokud ji past zasáhne.
Naštěstí tyto drobnosti lze poměrně lehce doplnit vlastními silami. Hra totiž je svojí konstrukcí velmi dobře otevřená takovýmto úpravám. Protože se jedná vlastně jen o základní chodičku s kostkou, nemůžete způsobit žádný problém s vyvážením. A kvalitou zpracování a celkovou atmosférou si hra vysluhuje i tak divokou kartu pro všechny, kdo mají rádi dobrodružství.
Ať už se rozhoupe nestabilní podlaha, kulička sjede po schodech nebo způsobí švihnutí sekerou, pokaždé to dokáže vykouzlit radost a úsměv na tváři všech zúčastněných. Napětí je velké především pro to, že všichni chtějí vědět, jestli kulička někoho zasáhne nebo ne.
Všechno řídí náhoda, ačkoliv samotní hráči mají se dvěma figurkami šanci se některým místům vyhnout a rozhodnout se pro druhou figurku. Tím mají do jisté míry nad svým úspěchem kontrolu, ačkoliv nakonec i ta kulička je jen o tom, kdo má smůlu a kdo ne.
Hra je až pro šest účastníků, přičemž v pěti nebo šesti hráčích má každý účastník už pouze jednu svoji postavičku místo dvou. Tím se trochu snižuje vyrovnanost a s dobrou dávkou štěstí lze mezi pastmi prokličkovat a vyhrát rychle. I tak ale partie budou trvat nějakých dvacet až třicet minut v tom nejoptimističtějším případu. Hrad je rozlehlý a není jednoduché se dobrat cíle. Jakmile past spustí, hráči ji znovu natáhnou a ducha znovu vyzbrojí kuličkou. Každý tah má tedy stejnou šanci, že se bude něco dít.
Zpracování se povedlo a využívá chytře kombinace krabice, velkých dílů a plastových pomůcek tak, aby vytvořilo funkční mechanismy, a především krásný prostorový hrad. Navíc jsme nezdůraznili, že hra obsahuje prvky svítící ve tmě, ve které ji lze pro lepší atmosféru také hrát.
Strašidelný hrad je zábava, která by nadchla i Indiana Jonese. Především tedy svým zpracováním a atmosférou, protože hráči svými figurkami pohybují neustále pod hrozbou nějakého nebezpečí, jako by se opravdu ve strašidelném domě dělo. Všichni se snaží jeden přes druhého utéct a být tím prvním, který dokáže utéct s oběma svými figurkami vstupními dveřmi ven, do bezpečí. Strašidelný hrad má sice rezervy v pravidlech, ale i tak nabízí skvělou podívanou a nezapomenutelná dobrodružství.
+ funkční pasti
+ velký 3D dům
+ už od šesti let
+ budou chtít hrát i dospělí
+ svítí ve tmě
= náhodné
= ve více hráčích ještě více náhody