Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Super-Vampires – česnek kam se podíváš

super-vampires-01

Všichni jsme si o upírech mysleli, jak jsou strašní strašidelní a hrůzostrašní. Jenže oni nejsou tím pravým, koho bychom se měli bát. Na světě totiž existují ještě takzvaní superupíři, kteří pijí krev dokonce i samotným obyčejným upírům. Jde z nich strach, jen jsme o nich slyšeli. Naše naděje, že je snad nikdy nepotkáme, rychle vzaly za své. Už jsou tu!

Právě jejich příběh bude vyprávět krabice s titulním názvem Super-Vampires. K hraní je přemluvili Julien Gupta a Johannes Berger, kteří pak svoji představu předali firmě Queen Games. Ta bude nejspíš sídlem hlavního štábu boje proti upírům, protože se do toho opravdu pustili a vznikla tak nová hra pro rok 2016. V Evropě ji pak distribuuje Esdevium Games.

Ale nemusíme mít strach ze zubatých příšer. Ty jsou totiž omámené vůní česneku. My se ale odéru nezalekneme a pustíme se do objevování balení, na jehož víku vidíme jednoho překvapivě veselého superupíra, jak drží palici česneku. Uvnitř pak na nás čekají především kartonové díly – jedna deska a pak spousta menších dílů, ze kterých dohromady budeme moci postavit upírské sídlo.

super-vampires-09

A zatímco dole budou barevné místnosti, chodby mají místo překvapivě nahoře u stropu. To proto, že superupíři se bojí sestoupit dolů, dokud se na zemi povaluje česnek. Ty představují hned dva čtvercové kartonové archy, z nichž vycvakáme dílky a ty můžeme vyhodit. Hlavní je samotný rámeček s chodbičkami. Na hráče čeká ale také jedna stupnice Slunce, čtyři upíři (dřevěné žetony), kulaté žetony česneku a také sada kostek. Součástí balení je i plastový upíří dráp.

Na začátku partie hráči postaví upíří kryptu z desky místností, čtyř věží v rozích a vyberou jednu ze dvou map s cestami. Tu položí nahoru na podpůrné sloupy. Právě každá rohová budova má ve své horní části malý otvor jako pokladnička. Hráči si vyberou každý jeden barevné žeton upíra a položí jej do rohu na barvou odpovídající věž. Vedle stavby pak položí nejen žetony česneku a kostky, ale také upíří prst a především desku Slunce.

V honbě za likvidací česneku se budou hráči střídat na tazích. Pouze aktivní hráč na sebe vezme roli upíra, zatímco ostatní budou pro tu chvíli hrát za Slunce. Superupír si nasadí na ukazováček upíří prst a hodí kostkou s barevnými symboly česneku (před první partií je třeba kostku polepit).

super-vampires-03

Barva, která padne, určuje, na jaký bod krypty musí hráč se svým upírem dorazit, aby získal záškodnický česnek. To ale může dělat pouze tak, že strká svůj dřevěný žeton upíra kupředu s pomocí plastového nástavce na prstu a snaží se tam dostat co nejrychleji, ale současně nespadnout dolů na podlahu. V takovém případě začíná s pohybem znovu ze startovního políčka.

Mezitím všichni ostatní účastníci partie dostanou kostky. Rozdělí si je spravedlivě mezi sebe a první v pořadí dostane desku s pozicemi východu Slunce. Vezme jednu svoji kostku a hází s ní tak dlouho, dokud mu místo černé prázdné strany nepadne žlutý symbol Slunce. To okamžitě kostku přidá na stupnici od tmy a začne tak vyjasňovat nebe. Pokud má ve svém držení ještě další kostku, pokračuje v házení s ní, jinak předá stupnici dál.

Jak čas ubíhá a Slunce pomalu vykukuje nad obzor, upírovi se při sbírání jeho kořisti chýlí čas ke konci. Je pouze na jeho rozhodnutí, jestli po získání žetonu česneku (a položení na jeho figurku), bude pokračovat nebo se raději vrátí zpět do bezpečí svojí věže. V případě, že se rozhodne pokračovat, znovu hodí kostkou a se superupírem se snaží dojít na druhou pozici.

super-vampires-12

Tak může pokračovat, dokud mu nevyprší čas. Do té doby by ale chtěl asi být zpět ve věži, kde jedině je v bezpečí před slunečními paprsky. Pokud se mu to podařilo, může všechny získané žetony hodit do své pokladničky. V opačném případě o ně přišel ve zběsilém útěku, když vyšlo slunce (hráči dokázali naházet všech šest kostek). Partie pokračuje a hráči se střídají v roli upíra až do chvíle, kdy dojdou žetony česneku. Nyní všichni odkryjí obsahy svých věží a hráč s největším počtem žetonů vítězí.

Super-Vampire opravdu prověří trpělivost, nervy i šikovnost všech dětí. Hlavní náplní celé hry je opatrné posouvání žetonu po úzkých uličkách. Jenže to se hezky řekne – opatrné – když současně hned vedle vás hází ostatní hráči kostkami a snaží se vám znemožnit bezpečný návrat s úlovkem. To s sebou přináší napětí do každého tahu, ale také dokáže zainteresovat všechny účastníky po celou dobu hry.

Sluneční hráči samozřejmě nemají nějak zábavnou roli. Místo toho se ale po většinu času baví nervozitou aktuálního superupíra. To stačí, protože pozorování je překvapivě zábava. Zvlášť, když víte, že na vás brzy zase přijde řada.

super-vampires-15

Hráči musí umět riskovat, ale současně také včas vycouvat z honu. Někdy je jeden jistý úlovek cennější než zbytečné riskování. I po vhození žetonu se hráč může ještě s upírem rozběhnout dál, jen při návratu ztratil nějaký ten čas. Pokaždé se tak musí superupír rozhodnout, co je pro něj výhodnější.

Tato celková jednoduchost předpokládá, že se u hry sejdou především děti. Jedná se vlastně o opravdu hloupou hru, ale to nemění nic na tom, že šestileté prcky dokáže opravdu pobavit. Navíc potřebnou šikovností často neoplývají ani rodiče, takže si mohou děti zahrát i s nimi a případě jim hru trochu ztížit (menší počet kostek Slunce). Tímto nastavením je možné výborně ladit i souboje silnějších (= starších) dětí s menšími.

Celá honba za česnekem je otázkou nějakých patnácti minut. Hráči rychle vypotřebují zásobu. V menším počtu hráčů se dostanou více k tahu, což dělá hru zábavnější. Větší počet naopak partii rozmělňuje. Mnohem větší nedostatek se ale váže k plnému počtu, kdy dobrání česneků může nastat uprostřed kola. To znamená, že všichni nebudou mít stejný počet tahů, což je nepříjemně nevyvážený prvek.

super-vampires-18

Celkově je pochopitelně Super-Vampire lehkovážnou hrou pro děti a jako takovou je potřeba ji brát. Neobsahuje žádnou taktiku a jen částečně náhodu (výběr barvy česneku). Ta sice umí ovlivnit obtížnost daného tahu, ale nakonec je to všechno jenom o šikovnosti hráče. A tady se ukazuje hlavní plus, protože hra naučí děti trpělivosti. A ta je v dnešním světě opravdu potřeba. Z předchozích řádků si asi dokážete už sami zhodnotit, jestli je Super-Vampire pro vás nebo ne.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohannes Berger, Julien Gupta
IlustracePatricia Limberger
VydavatelQueen Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Dice
MechanismyDice Rolling
Alternativní názvySuper-Vampires

Více o hře.

Recenze: Super-Vampires – česnek kam se podíváš
Super-Vampire je takovou tou hrou, ve které si najdou zálibu především děti. Budou k tomu ale potřebovat pevné nervy a musíte si dát pozor, abyste jim nepřivodili frustraci z neustále padajícího žetonu. Je tedy třeba, aby byly alespoň trochu šikovné. Pak se opravdu zasmějí, protože i mimo svůj tah budou házet kostkou a dělat tak soupeři časomíru. Ačkoliv je možné upravit obtížnost pro jednotlivé účastníky, konec partie vyvážení narušuje, protože každý nebude mít šanci odehrát stejný počet kol. Super-Vampire je bláznivá hra jen o šikovnosti a v rámci této kategorie ji můžeme pochválit.
Klady:

+ trénuje dovednosti dětí (hlavně trpělivost)
+ rychlé a napínavé
+ ostatní hráči dělají časomíru
+ možnost vyvážení mezi různě schopnými hráči
+ dvě rozestavení chodeb
Zápory:

- hra skončí uprostřed kola
- hodně lehkovážná zábava (nesedne každému)
- kostka zadání může být občas nespravedlivá (náhoda)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zajíc a želva – odveta za odvetou