Když jsem nastupoval k rozvědce, slibovali nám opravdový výcvik. Nikdy by mne ale nenapadlo, že to bude tak tvrdé. Všichni jsme ubytovaní dohromady v jedné buňce a posloucháme každé svoje slovo. A všechna do posledního si musíme pamatovat a sledovat chování našich spolukandidátů. Už tři týdny jsme nemluvili s nikým zvenku, ale úkol je jasný: najít špióna, kterého mezi nás nasadili!
A nová desková hra, která dorazila na český trh, je plná neuvěřitelných agentů. Jmenuje se Superšpión (v originále Spyfall) a připravil si ji pro nás autor Alexander Ushan. Vydavatelem pro světový trh je Hobby World LLC a právě u nich si hru jako další svoje dítko zvolili zástupci českého distributora REXhry a jako svoji novinku ji v roce 2015 také vydali v češtině s původními ilustracemi Uildrim a Sergeye Dulina.
Jedná se o hru karetní, ale krabička je mírně větší, než byste čekali. Je čtvercového tvaru, poměrně nízká a na jejím víku najdeme dva agenty s kufříkem i rychlým autem. Vlastně by to mohl být takový náborový letáček a jako takový zafunguje skvěle na nás, hráče.
Celá novinka se skládá z 248 karet, které se dohromady vážou k 31 různým prostředím a všechny mají stejnou zadní stranu, aby je od sebe nebylo možné rozeznat. Každé má právě osm karet, z nichž pouze jedna je karta špiona (ta vypadá vždy stejně). Ke hře bude potřeba vždy pouze několik hromádek a je dobře, že pro roztřídění nám vydavatelé dodávají 31 pytlíků.
Pravidla hry nám jasně naznačí, že pro každou partii její účastníci připraví nabídku balíčků prostředí obrázkem dolů. Každé kolo začíná výběrem jedné takové hromádky. Pokud hráči dodrželi instrukce pravidel, pak vždy jako horní karta každého prostředí leží karta špiona. Nyní je třeba odpočítat stejný počet karet, jako je hráčů. To znamená, že kromě tematických rolí pro agenty v přestrojení, se mezi hráči vždy bude nacházet právě jeden špión. Tyto karty je třeba zamíchat a rozdat, zbývající pak odložit stranou tak, aby nikdo neviděl jejich obsah.
V každém kole se hráči podle svých rolí dělí na dvě skupiny – většina představuje obyčejné agenty v terénu, kteří dostali tip a na schůzce se snaží odhalit mezi sebou podlého špiona. Ovšem zatímco agenti znají svoji roli a prostředí vytištěné na kartě, vetřelci mezi nimi nezbude než hádat a snažit se neprozradit.
Každý z hráčů se ve svém tahu může zeptat na jednu otázku libovolného protivníka. Měla by to být otázka směřující k odhalení špiona. Hráči se tedy snaží využít jeho neznalosti prostředí. Musí ale naznačovat, aby současně neprozradili zrádci, o jakou lokaci se jedná. Pokud by to tušil, může se jej pokusit uhodnout a tak kolo okamžitě vyhrát, aniž by ostatním dal šanci jej polapit.
Hráči se takto postupně střídají v pokládání všetečných dotazů a při tom se snaží být nenápadní, ale současně na sebe nenamířit nedůvěřivé pohledy ostatních. Kdykoliv v průběhu kola může libovolný hráč kolo zastavit. Pokud se jedná o poctivého agenta, může označit špiona a ostatní vyjádří hlasováním souhlas či nesouhlas s takovým obviněním. Naopak špion se může odhalit, ale musí současně uhodnout lokaci (ze seznamu v pravidlech), ve které se dané kolo odehrává.
Kolo ale může skončit také uplynutím osmiminutového časového limitu. I tady mají agenti možnost hlasovat pro špiona. Na základě svého přispění k dopadení špiona získají hráči body. Tým dohromady nějaké a ten, kdo jej odhalil jako první jeden bonusový. To zrádce dostane bodů více a to i bonusy za případné uhodnutí prostředí nebo obvinění nevinného. Po odehrání stanoveného počtu kol se stává vítězem ten, kdo nasbíral nejvyšší počet bodů.
Superšpion je naprosto fascinující karetní hra plná podezření a obviňování. Hra nabízí opravdu poctivý sociální vývoj, kdy v každém kole se vytváří skupinky, jejichž důvěra se přelévá. Každý hráč může vyjadřovat svoje podezření a všichni do jednoho se musí navzájem hlídat. Nikdo kromě samotného špiona neví, kdo mluví pravdu a kdo lže.
Právě proto je celá partie opravdu napínavá. Každé kolo je úplně jiné, ale často na hráče čekají nečekané zvraty. Stačí, aby jeden hráč měl štěstí a byl zrádcem dvakrát nebo i třikrát po sobě. Tato pravděpodobnost je vyšší v menším počtu účastníků.
Není jednoduché odhalit zrádce ve svých řadách, ale ještě horší je se neprozradit při odpovídání na všetečné otázky. Ty se točí kolem prostředí, o němž samotný špion zpočátku neví vůbec nic. Potřebuje tedy několik vyhýbavých odpovědí na začátku kola, než začne jeho představa o lokaci nabírat nějaké konkrétní obrysy. Role špiona je těžší, ale je také výrazně lépe bodově ohodnocena.
Jednotlivé partie jsou opravdu rychlé. Kolo trvá často jen několik minut, a pokud si nastavíte rozumné podmínky vítězství (dobré jsou tři či pět partií), pak se budete pohybovat mezi patnácti a třiceti minutami času.
Hra okouzlí svojí neuvěřitelnou jednoduchostí. Vlastně všechno je ponecháno v rukou samotných hráčů, kteří se starají o napětí, ale i hromadu legrace. Často vznikne situace, u které se budou účastníci smíchy prohýbat. Hra umí vytvořit opravdu dobrou náladu. Všechno to je vlastně jen o tom užívat si dedukci a neustále konverzovat a snažit se získat dostatečné množství informací pro vyřčení ortelu.
Největším nedostatkem hry je partie v nejnižších počtech. Tři ani čtyři hráči nedokáží vytvořit tak hutnou atmosféru, jako skupinka šesti nebo dokonce osmi účastníků. Při tom je hra absolutně nenáročná na prostor a je ji možné hrát kdekoliv od stanu, vlaku, přes nádraží až po restaurace. Souboj ale vyžaduje, aby se hráči navzájem dobře rozuměli a dokázali se soustředit, takže alkohol tentokrát není úplně vhodný společník.
Díky prvku blafování a všudypřítomnému humoru se Superšpión snadno stal hitem našich testovacích herních večerů. Hry na uvítanou i na odpočinek často patřily právě této nenápadné hře, která nás dokázala přesvědčit, že i party hry mohou být rafinované. Nezbývá tedy než naše dnešní povídání ukončit prohlášením, že Superšpion je opravdu super a nic míň.
<br><br>
Více o hře.
+ výborné v obou rolích
+ vlastně jen otázky a odpovědi
+ blafování
+ hromada prostředí
+ výborné ve většině počtů
+ rychlá kola
+ neuvěřitelná legrace
+ nastavitelná herní doba
- ve třech slabší
- potřebujete hráče, kteří se vžijí do svých rolí
Skvělá hra! Mám jen jednu výtku – hodně by pomohly referenční karty se seznamem prostředí, hlavně hráčům, kteří hru ještě mnohokrát nehráli a neví, co vše ve hře je. To se dá samozřejmě vyřešit dotisknutou vyrobenou kartičkou, ale mohli na to výrobci myslet. Jinak fakt paráda – používám i speciální verzi se svými studenty na angličtině.
(to hodnocení a plusy a minusy vpravo jsou ke hře nebo k recenzi?)
Díky.. Souhlasím.
Ty plusy a mínusy jsou ke hře, aby mohli i ostatní vyjádřit svůj názor na hru a ne pouze recenzent.. Pro hodnocení článku jsou emotikony o kousek výše..
0
I always emailed this weblog post page to
all my associates, for the reason that if like to read it next my contacts will
too.