Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Svět v kostce a s ním i vědomosti

Naše Země je velká a kulatá. To nás učí ve škole už od prvního stupně, vtloukají nám to do hlavy, ačkoliv nikde žádné zaoblení obzoru nevidíme. A pak přijde nějaká firma a řekne, že se celý náš svět vejde do jedné kostky. Je to možné? No tak trochu je..

Svět v kostce se jmenuje hra, kterou připravilo pro fanoušky vědomostních, postřehových a paměťových her vydavatelství deskových her Albi. Hra se v originále jmenuje BrainBox: The World, tedy spíše taková mozková krabice, díky které byste se měli možná i něco naučit. A nejspíš to bylo hlavním záměrem Garyho Wyatta, když tuto sérii her vymyslel.

Celá hra se nachází v elegantním balení ve tvaru kostky, jak už napovídá samotný název. Po odklopení horního víka se před vámi otevře kartonová vložka rozdělující vnitřek krabice na dvě části: Malou přihrádku, ve které jsou přesýpací hodiny a osmistěnná kostka, a především velký oddíl, kde se ukrývají herní karty. Pravidla jsou tak jednoduchá, že nepotřebují zvláštní list, ale jsou napsána na jedné straně krabice, takže si je zájemce může přečíst ještě než si hru pořídí.

I herní karty jsou čtvercového formátu a na jejich jedné straně naleznete grafické ztvárnění některého státu a pro něj důležitých symbolů, zatímco na druhé osm očíslovaných, různě barevných otázek.

Příprava na partii je více než jednoduchá – stačí z krabice vyjmout přesýpací hodiny a kostku a můžete začít hrát. Účastník, který je na řadě, si před sebe položí jednu z karet obrázkem nahoru a zároveň otočí přesýpací hodiny. Nyní má deset vteřin čas na to, aby si zapamatoval co nejvíce údajů, které se na kartě nacházejí.

Jakmile jeho čas uběhne, předá kartu některému ze svých protivníků, který ji před sebe položí obrázkem dolů. Hráč si nyní hodí osmistěnnou kostkou a ta mu spravedlivě určí, na kterou otázku z výběru má odpovídat.

Pokud je odpověď správná, může si hráč kartu za odměnu ponechat, v opačném případě ji musí vrátit do krabice. Na řadě je nyní další z účastníků a čeká jej stejná výzva, jen s jinou kartou a odlišným státem. Ten ze soupeřů, který za dohodnutý časový úsek (pravidla doporučují deset minut) nebo předem stanovený počet kol získá více karet se stává vítězem partie.

Hra Svět v kostce je postavená na jednoduchém paměťovém principu, se kterým jsme se už určitě všichni setkali. Zapamatování co nejvíce věcí za krátký časový úsek je mnohdy součástí tréninků paměti. A právě k tomu je asi zábava v kostce nejblíže.

Protože je tématem hry svět, najdete uvnitř celkem 71 karet s různými státy. Ty jsou obklopeny hromadou nejrůznějších obrázků, které zobrazují vzácné živočichy žijící na jejich území a v okolí, plodiny, nebo zábavné činnosti. Samozřejmostí jsou také známé produkty (například víno u Argentiny), osobnosti nebo památky.

Ale protože se jedná o geografickou hru, tak vás čekají i otázky, které se budou ptát na témata zeměpisná. Je tedy důležité si pamatovat hlavní město, vlajku a také sousední státy, které mohou být předmětem otázky.

Zajímavostí je, že u jména každého státu, které je umístěné uprostřed kartičky na fialovém podkladu, je uvedená navíc doména prvního řádu. Jedná se o koncovku adresy, která se rovná našemu „cz“. I tu si raději zapamatujte.

Témata otázek i jejich pořadí na odlišných kartičkách se však mění, takže hráči nevědí na co přesně se zaměřit. Otázky se totiž nemusí zeptat přímo na druh objektů nebo jejich název, ale třeba i takhle: „Má automobil na obrázku modrou nebo červenou barvu?“.

Při zapamatovávání obrázku je tedy třeba opravdu zvýšená pozornost a soustředění, protože informací je na něm tolik, že nelze všechny během deseti vteřin pochytit. Tím kromě paměti trénuje hra také vizuální druh paměti a lidé s fotografickou pamětí u ní budou mít velkou výhodu.

U otázek jsme občas zaznamenali drobné chybky v překladu, respektive ve slovosledu, kde se otázka u Hondurasu ptá „Kterého národa chrám je na obrázku?“ nebo u Súdánu „Kolik antilop na obrázku leží?“ Podobně jsme našli u otázek u Saudské Arábie špatné skloňování: „Sousedí Saúdské Arábie s Irákem?“ a také „Které moře omývá Saúdské Arábii na západě?“ Možná se při lokalizaci mělo věnovat více času kontrole textů.

Je to škoda, protože slovosled bude děti, pro které je hra především určena, trochu mást. Zároveň bychom měli drobnou výtku i k použitému druhu písma, který není úplně ideálně čitelný a některá písmenka lze zaměnit nebo špatně identifikovat (velké H, y vypadá jako g). Problém je hlavně na straně s otázkami, kde je písmo menší než na té obrázkové. Samozřejmě dospělí problémy mít nebudou, pouze děti.

Přesto hra Svět v kostce obsahuje obrovskou hromadu informací a není to pouze těch 568, na které se ptají otázky na zadní straně. Dohromady se totiž na každé kartičce vyskytuje kolem dvaceti nejrůznějších údajů (včetně sousedních států), což dohromady dává celkem úctyhodných 1420 informací.

Ty si hráči časem zapamatují a kromě toho si dokonce vštípí i tvar země, která je na mapě na pozadí každé karty jasně zvýrazněná. Ale přesto je informací, karet a otázek dostatečné množství, aby si nezapamatovali všechno a nevěděli přesně formulaci odpovědí, které na kartách jsou uvedené. A to je dobře, protože díky tomu hra vydrží na hodně vyrovnaných partií.

Zpracování karet je poctivé, jsou vyrobené z kvalitního silného kartonu, který nelze snadno přelomit nebo ohnout tak, aby na něm zůstaly stopy. Přesýpací hodiny se přesýpají opravdu rychle, ale odpovídají udávaným deseti vteřinám.

Hra zaznamenala v zahraničí úspěch a vyšly další tematické varianty, které se zabývají zvířaty, dinosaury, uměním nebo třeba historií. Její velkou výhodou je také skutečnost, že si ji může zahrát dítě samo a pouze překonávat svoje rekordy nebo si jen tak prohlížet obrázky.

Současně se Světem v kostce, který je správně určen pro děti od osmi let, vyšla v češtině také krabička Moje první obrázky V kostce. Ta také na 71 kartičkách představuje nejrůznější veselé obrázky, které si zvládnou zapamatovat děti už od pěti let. Jen s přečtením otázek jim budou muset pomoct starší kamarádi nebo rodiče.

Malá a jednoduchá vědomostní hra Svět v kostce je povedenou vědomostní hrou, která opravdu skvěle zpracovává své zeměpisné téma. Objevíte v ní hromadu zajímavých a užitečných informací, které ani sami nevíte. Zážitek ze hry trochu kazí gramatické chyby v otázkách, ale i přes těch několik nepřesností je hra stále zábavná a jen tak se neomrzí.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGary Wyatt
VydavatelGreen Board Game Co., Albi, InterHit, Ludicus, moses. Verlag GmbH, Natural History Museum, Tactic, University Games
Rok vydání2008
Počet hráčů1 - 99
Herní doba10
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game, Children's Game, Memory, Trivia
MechanismyMemory, Roll / Spin and Move
RodinaGame: Brainbox
Alternativní názvyBrainBox: All Around the World Educational Card Game, Brainbox: De Wereld Rond, BrainBox: Die Erde, BrainBox: Il Giro Del Mondo, BrainBox: La Vuelta al Mundo, BrainBox: Lumea, BrainBox: Maailm, Brainbox: Maailma, BrainBox: Rund um die Erde, BrainBox: Rund um die Welt, BrainBox: Świat, BrainBox: Världen, Brainbox: Verden, BrainBox: Voyage autour du monde, Brainbox: Κόσμος, V kocke! Svet, V kostce! Svět, Сундучок Знаний: Вокруг Света

Více o hře.

Recenze: Svět v kostce a s ním i vědomosti
Klady:

+ pěkné zpracování
+ velké množství informací
+ lze hrát i v jednom
+ variabilita
+ kostka pro výběr otázky
+ hra vás naučí spoustu věcí
Zápory:

- chyby překladu otázek
- horší čitelnost otázek
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zaostřeno na zločin – Vražedný autor