Kostky jsou zdrojem zábavy. A nemusí jít zrovna o hazardní hry. Stačí si jimi párkrát hodit a jejich přátelské chrastění si vás získá. Náhoda, štěstí, pravděpodobnost, to všechno vás okouzlí a vy budete jen stále házet dál a dál těmito šestistěnnými magickými předměty. Tedy to všechno by se stalo, pokud jste domorodcem ze zapomenutého kmene, který nikdy kostky neviděl.
My ostatní je známe a víme, že mohou kromě radosti být také zdrojem frustrace a těžkých voleb. A něco podobného se nám opět potvrdí i ve hře Take It or Leave It. Tato hra od společnosti GameWright sází právě na kostky. Podle názvu si budete myslet, že před sebou máte hru z řady „push your luck“, jako je třeba Can’t Stop (recenze) nebo Mlsný kocour (recenze).
Původní verzi vydala v němčině společnost Schmidt Spiele s grafikou od Dennise Lohausena. Ale my před sebou máme moderní verzi pro rok 2012. Pod ní jsou stále podepsaní jako autoři Christoph Puhl a Arno Steinwender, ale grafiku pro Gamewright si vzal na starost Mike Mandolese a z Take It or Leave It udělal moc pěknou podívanou.
Krabice vás svým víkem nenechá ani chvilku na pochybách o tom, že se jedná o kostkovou hru. Ozdobný název, kostky a ruce dvou hráčů sklánějících se nad jejich výsledky. V levém dolním rohu najdete herní zařazení jako rodinnou hru od osmi let.
Jakmile se rozhodnete podívat pod víko, objevíte v krabici především velkou kulatou misku, do které budou hráči kostky házet. Nemusíte se tedy bát, že by vám ta spousta kostek putovala po stole a museli jste je zvedat ze země, když se zakutálí. Ale ačkoliv je tento žlábek příjemnou komponentou, sám o sobě by vám k ničemu nebyl.
Proto jsou ve dvou řadách po straně krabice rozloženy kostky. Je jeich dohromady dvacet a mají tři barvy – oranžovou, červenou a modrou. Červených kostek je nejméně a jsou to žolíci. Modrá a oranžová barva jsou vyrovnané, co do síly i počtu.
Ostatní komponenty se před vámi schovávají pod miskou. Když ji odložíte stranou, najdete pod ní prostor pro dva balíčky karet a také červené kulaté žetony, které zde ale nemají podobu vítězných bodů. Naopak budou označovat body trestné.
Karet je celkem příznivých 110 a můžete je rozdělit podle zadní strany na žluté a modré. Žluté na sobě mají kresby manipulace s kostkami, zatímco modré prostě jen nějaké kostky a čísla. Jejich smysl si vysvětlíme za chvilku, až dokončíme výčet komponent. Poslední potřebnou věcí, která v krabici leží, jsou anglická pravidla. Take It or Leave It je jednoduchá hra a tomu odpovídá také délka pravidel. Mají dostatek obrázků, takže pokud by vám nějaká situace nebyla jasná, najdete zde určitě její řešení.
Příprava partie znamená především postavení misky do středu mezi hráče. Má plyšový povrch, takže nemusíte mít strach, že by házení kostkami dělalo rámus. Podle počtu hráčů pak vyberete z krabice odpovídající množství kostek – sedm, osm nebo devět od každé ze dvou barev a vždy i dva červené žolíky.
Pak musíte zamíchat zvlášť každý balíček karet. Každému ze soupeřů rozdejte čtyři modré karty úkolů a jednu žlutou akční kartu. Hráči tak získají svoje tajná poslání. Modre úkoly mají v levém horním rohu napsaný počet vítězných bodů, které za ně hráči dostanou na konci partie.
Na kartách najdete naznačené kostky, barvy, hodnoty, nebo číslo. Ze společné zásoby uprostřed si budete brát kostky tak, abyste splnili co nejvíce těchto karet. Na začátku každého kola hry jeden z hráčů vezme všechny dostupné kostky a hodí jimi do zásobníku. To je nabídka pro aktuální kolo.
Hráči se pak střídají jeden po druhém a mohou si vzít vždy právě jednu kostku k sobě, nebo místo toho využít jednu akční kartu, kterou mají v ruce. S její pomocí mohou ukrást soupeři nějakou jeho kostku, změnit výsledek nebo zkusit některé z kostek přehodit znovu.
Kostky si vybírají podle toho, jak chtějí plnit úkoly na kartách, které mají v ruce. Některé karty jim říkají přesně jaké kostky jaké barvy mají získat. Jiné specifikují jen barvu nebo třeba součet několika kostek. Záleží na konkrétní kartě. Obtížnosti pak odpovídá bodová odměna – čím složitější kombinace k získání, tím je karta za více bodů.
Jenže hráči si mohou vzít pouze jednu kostku za tah. Takže se musí dobře rozhodnout, které úkoly se chtějí pokusit splnit. Soupeři jim totiž kostky mohou snadno vyfouknout. Když už nikdo kostku nechce, nebo jsou všechny rozebrané, celé kolo končí a hráče čeká vyhodnocení.
Každou kostku mohou použít pouze jednou. Nejlepší je tedy rozložit karty úkolů před sebe a přiložit k nim kostky. Tím je na první pohled jasné, který úkol jste splnili a který ne. Splněné karty si necháte a položíte si je stranou. Pokud vám zbyly nějaké nevyužité kostky, dostanete za ně trestné červené žetony, které vás budou na konci partie stát vítězné body.
Partie pak pokračuje dalším kolem. Jednu kartu nesplněného úkolu můžete zahodit a znovu si z hromádky doberete do čtyř úkolů a jedné akční karty. Po určitém počtu kol, závislém na počtu hráčů, partie končí a hráči si sečtou body. Od nich pak odečtou trestné žetony a vítězem se stává hráč s nejvyšším bodovým ziskem.
Take It or Leave It využívá kostky a chytře je spojuje s tajnými úkoly na kartách. A protože hráči vlastně nehází kostkami, ale mají všichni společnou zásobu, není vše tolik závislé na náhodě. Naopak je důležité opravdu pečlivě přemýšlet a nestačí mít pouze štěstí.
Samozřejmě se vám čas od času stane, že dostanete do ruky více těžkých karet, takže je v podstatě nemožné jich splnit víc. Ale stále se můžete snažit kazit hru soupeřům a splnit co nejvíce je ve vašich silách.
Tajné úkoly zaručují skvělou atmosféru. Karty mají několik druhů s různými obtížnostmi, přitom je ale dohromady úkolů hodně, aby udržely v partii variabilitu, i když budete Take It or Leave It hrát po dvacáté.
Akční karty zde mají velice důležitou úlohu, protože si můžete kostky uzpůsobit svým představám. Někdy se vyplatí nechat si kartu až do pozdější fáze tahu. Někdy se stane, že ostatní hráči už o kostky nemají zájem, protože by jim pouze přinesly trestné body. A v tu chvíli je pak dobré vytasit se s nějakou vhodnou akcí a vylepšit si kostky, které můžete získat jen a jen pro sebe.
Nejdůležitější na celé partii jsou ale správná rozhodnutí. Musíte si dobře prohlédnout výsledky kostek a vyhodnotit, které úkoly máte šanci splnit. Stále je třeba kalkulovat s šancí, že soupeři budou chtít stejné kostky, jako vy, takže je třeba mít v kapse nějaký záložní plán pro využití každé kostky, kterou si berete.
Take it or Leave It zdobí opravdu pěkné a poctivé zpracování. Kostky jsou barevné a průhledné, karty mají jasnou grafiku a miska na kostky nerachotí a drží na místě. Jediným problémem tak zůstává, že na velké množství kostek potřebujete velké dlaně. Děti tak musí třeba házet vícekrát.
A věřte nám, že právě děti budou o tuto hru mít velký zájem. Stejně tak budou chtít každé kolo právě ony házet kostky. Take It or Leave It vyžaduje základní strategické myšlení, ale neobsahuje žádný text. Děti tak mohou hrát snadno už od osmi let a hra je bude moc bavit, podobně jako spousta dalších her od Gamewright.
Take It or Leave It je pěkná lehká hra, která je skvělá do rodinného prostředí. Potěší také každého milovníka kostkových her, protože náhoda zde ovlivňuje pouze nabídku hodnot a především vaše karetní úkoly, které držíte v ruce. Musíte s nimi umět správně pracovat a prokousat se tak k vítězství. Tak neváhejte, protože kostky čekají!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Christoph Puhl, Arno Steinwender |
Ilustrace | Dennis Lohausen, Mike Mandolese |
Vydavatel | Gamewright, Schmidt Spiele |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Card Game, Dice |
Mechanismy | Dice Rolling |
Rodina | Components: Dice Cup / Dice Tower / Dice Tray, Mechanism: Dice Drafting |
Více o hře.
+ rychlá zábava
+ kostky s trochou strategie
+ miska na kostky
+ akční karty
+ hráči mají všichni stejnou zásobu kostek k výběru
- není v ČR k dostání
- odpůrce kostek nenadchne