A je to tady, pomyslel si Andrej, když uviděl na obloze první létající talíř. Chvíle, na kterou čekal tak dlouho a všem o ní vyprávěl. Nikdo mu nevěřil. Ale točící se kruhové věci nad jeho domem mu dávaly za pravdu. Přiletěli, aby si ho odnesli. To přesvědčení v jeho hlavě vydrželo pět vteřin, než se z nejbližšího talíře mihlo světlo a jeho dům zmizel v jediném záblesku z povrchu země.
Andrej se probudil o několik hodin později. K jeho uším doléhal zvuk rohovoru v lidském jazyce. Opatrně s napětím otevřel oči. Je mezi lidmi, v nemocnici. Nad protější postelí byla pověšená televize, na které běžel přímý zpravodajský přenos. Na něm bylo mnohem víc větších talířů, které obsazovali celou planetu. Už věděl, co se stalo. Útok začal.
Mezi vetřelci a zkázou planety stojí pouze jedna organizace. Vítejte v jejím čele. Rada pro obranu Země se skládá z několika největších mozků světa, kteří se pokusí ji ubránit za pomoci nově zkonstruovaných radarů a bojových jednotek. Útočníci z vesmíru při svém příletu zničili většinu obranného arzenálu Země během několika desítek minut. Nyní zbývá vybudovat vše od začátku na odlehlých a dobře zabezpečených místech.
Takový příběh vypráví nová kooperativní hra přicházející ze Španělska, od společnosti Gen-X Games, která stojí i za vydáním skvělého Mecanisburga (recenze). I tentokrát se jedná o sci-fi s oblíbeným tématem, které je v současné době hodně aktuální – na videoherní PC trh vyšla totiž právě v těchto dnech předělávka naprosté klasiky boje proti vesmírným vetřelcům. Hra UFO: Enemy Unknown z roku 1994 (Microprose) se dočkala reedice v podání X-COM: Enemy Unknown v roce 2012.
A stejnou hrou se inspirovali i autor Jacobo Cacigal, který vytvořil koncept této novinky s názvem Target Earth (Cíl Země), který dále rozvinul Daniel Val. Kompletní ilustrace všech pozemských a vesmírných strojů i příšer, které na nás útočí, zpracoval Sergi Marcet. A v této hře je opravdu země cílem útoku z vesmíru.
Krabice Target Earth vás ani na chvilku nenechá zapochybovat, že se zabývá invazí zelených mužíčků. Na jejím obalu totiž jsou oškliví vetřelci sklánějící se nad naší modrou planetou. Dolní část obrazu pak vyplňují hrdinní vojáci, kteří jim kladou odpor. Vy budete jejich velitelem.
Děj hry se odehrává v roce 2030, ale klidně by mohl i dnes. Základní a největší komponentu tvoří deska pro útok vetřelců, rozdělená na tři části – mapa planety Země, kde budou rozloženy žetony třicítky nejsilnějších zemí té doby. Vpravo od mapy je místo pro radar, kde se objeví přilétávající talíře UFO a pod nimi je bojová část, pokud dojde na pozemní bitvy.
Podobně velká deska je druhá, která je pro změnu plná čísel. Z toho už předem vyplývá, že zde budete sledovat vítězné body. Ale protože se jedná (alespoň v základní variantě) o kooperativní hru, bude zde pouze jeden žeton za Zemi a jeden za vetřelce. Vedle této stupnice najdete ještě čtyři trasy určené pro sledování technického vývoje lidstva. Zde budete modernizovat svoje vybavení. Ve spodní části je pak ještě informace o příjmech, které získávají každé kolo hráči od podporujících Zemí.
Velké jsou také desky pro jednotlivé hráče. Na nich si bude každý z účastníků sám stavět svoji základnu, ale jejich síly se pro všechny účely budou ve hře sčítat. Přesto každý má 36 čtverečků, ale na desce je popsaný také základní průběh hry, abyste se neztratili při svých prvních partiích. Nechybí zde ani portrét dané země, kterou hráč reprezentuje. Její síly se ale použijí pouze v případě semikooperativní pokročilé verze.
V krabici jsou také karty tří druhů – spojenecké karty, které si hráči budou dobírat v každém kole a budou jimi moci podporovat svoji snahu o obranu. Dále je zde vesmírná karta pro každou ze tří fází hry, která se postupně ztěžuje, jak přilétají stále silnější a obrněnější létající talíře. Poslední balíček karet obsahuje tajné úkoly a je znovu určený pouze pro pokročilou hru.
A pak už na vás čeká nekonečné vycvakávání obrovského počtu žetonů. Člověk si chvilku připadá, jako u nějaké válečné hry od GMT Games – různé druhy létajících talířů, jednotek pro hráče, žetony všech třiceti zemí ve dvou provedeních (spojenci, neutrální, vetřelci), vítězné body, peníze a moduly pro hráčskou základnu. No a nechybí ani hromada dalších čtverečků se specifickou funkcí – označovat nějaký ten příjem, body nebo úroveň technologie. Ukazatelů je tu spousta.
Přes všechny tyto hromady různých dílků není ale Target Earth ve své podstatě nějak extrémně náročná na pochopení nebo hraní. Příprava je také poměrně jednoduchá – hráči si rozeberou desky základen a zbylé dvě dají do středu stolu. K desce dostane jednotky ve stejné barvě. Nyní rozdělíte skupinky talířů na tři hromádky pro tři fáze hry. V první se nachází nejvíc malých, ve druhé už začínají převládat větší a v poslední vás čekají létající pevnosti plné vetřelců.
Nyní po vás hra poprvé (a ne naposled) bude chtít nějakou misku nebo pytlík, ze kterého budete UFO tahat. Dovnitř však vhodíte zatím pouze žetony pro první fázi. Ostatní dvě hromádky dáte zatím stranou. Protože vetřelci se už mezi námi nějakou dobu pohybují, stihli si naklonit několik zemí. Vy náhodným losováním určíte, které jsou na jejich straně. Stejný počet pak přidělíte také sobě jako spojenecké. Zbytek zemí zůstává zatím v konfliktu neutrální a je pouze na vás, abyste je dostali na svoji stranu.
Jeden žeton od každé země, která není v moci mimozemšťanů, vhodíte do druhého pytlíku. K nim přidáte do sáčku (nebo misky) ještě jeden žeton za každou barevnou základnu hráče, která se účasní partie. Připomínáme, že ani jeden z nich není obsahem hry, což je snad jediný nedostatek celého zpracování.
Od všech těchto zemí zůstává ale na mapě planety současně druhý trojúhelníkový žeton, který na sobě má trojici čísel – ve špičce je počet vítězných bodů za kontrolu této země, který připadá vám nebo vetřelcům. V dolních rozích pak je příjem, který vám dodá do pokladny, pokud ji dostanete na svoji stranu a také diplomatickou hodnotu, kterou je třeba přehodit k jejímu přemluvení.
Hráči nyní nastaví počáteční majetek aliance na nulu, příjem na dvacet (odpovídá zemím, které jsou na začátku vašimi spojenci). Každému z hráčů rozdejte náhodně ze zamíchaného balíčku čtyři alianční karty. V každém kole bude moci hráč využít jednu z nich. Každá ze stran konfliktu dostane také označenu výchozí pozici 24 vítězných bodů.
Na závěr každý z účastníků dostane dvanáct kreditů na utracení za postavení budov na základně nebo na pořízení bojových jednotek. Tato rozhodnutí o vybavení jeho základny jsou čistě na hráči. Pak už stačí pouze určit začínajícího hráče a duel s mimozemskou civilizací může být zahájen.
Partie Target Earth je rozdělena na sedm velkých tahů. Každý z nich se skládá z devíti fází, které hráči plní společně, ačkoliv v některých se střídají – třeba útrata aliančních peněz. Ale vezmeme to pěkně popořádku. A první je právě inkasování peněz od všech zemí, které váš boj otevřeně podporují a jsou tedy na mapě světa otočené modrým rámečkem nahoru. O tyto finanční prostředky zvýšíte hodnotu svého účtu.
Peníze můžete nejdříve společně utratit za výzkum v druhé fázi tahu. Jenže k navýšení technologie nedochází okamžitě, musíte totiž splnit další podmínky, které jsou pro každou úroveň striktně dané a představují například počet laboratoří nebo vyzkoumaných vetřeleckých znalostí. Tyto požadavky se kontrolují až na konci kola, kdy teprve dojde k reálnému vylepšení, do té doby si musí hráči vystačit se starými schopnostmi.
Je pravděpodobné, že vám v pokladně zbyly nějaké peníze. Ty si hráči rozdělí mezi sebe rovným dílem. Přebytek, který nelze rozdělit, zůstane zatím v bance. Nyní může s těmito financemi nakládat každý podle svého uvážení, ale měli by se přesto domlouvat, aby měli dostatek všech staveb potřebných k likvidaci létajících talířů.
Poslední klidná fáze je čtvrtá diplomacie. V té se hráči mohou pokusit získat jednu zemi na svoji stranu za pomoci hodu dvěma kostkami. Pokud hráči mají za sebou podporu více spojeneckých zemí než deseti, mají navíc k hodu ještě bonus. Přesto se vám nepodaří přesvědčit váhavé politiky pokaždé, jak už to tak bývá.
A teď se konečně objevují UFO. V páté fázi je vylosujete z pytlíku v předem daném počtu. Ten je stanovený úrovní hry, v jaké se momentálně nacházíte. S postupujícím časem jich přilétá víc – čtyři v první fázi, šest v druhé a osm ve třetí. Každá loď má svoje poslání. To vytáhnete k talíři z druhého pytlíku a tím určíte cíl. Právě sem plavidlo míří, aby přesvědčilo obyvatele dané země, že přidat se na jejich stranu je výhodnější. Asi vám nemusíme popisovat, jaké přesvědčovací prostředky použijí.
Nyní se můžete pokusit je sestřelit (šestá fáze), ale pouze takové talíře, které dokážete zachytit radary. Musíte mít na všech základnách dohromady dostatek radarů, abyste mohli vetřelce identifikovat na nebi.
Pokud se to povede, vyšlete za nimi svoje stíhače a pokusíte se je sestřelit. Hráči mohou vyslat více stíhačů a boj se odehrává házením kostkami. Zásahy jsou hozená pětka a šestka. Kdo prohraje souboj na počet zásahů, musí odstranit jednoho z účastníků souboje – v případě UFO se vám podařilo sestřelení, jinak jste přišli o jednu stíhačku. Každá jednotka má daný počet kostek, kterými za ni házíte.
Není ovšem ničím výjimečným, že vám nepřátelé uletí. V takovém případě dorazí do cíle, ale vy za nimi ještě můžete vyslat své jednotky, aby proti nim zakročili na zemi. Krom toho můžete zkusit vystrnadit nějakou vetřeleckou základnu z obsazené země (a učinit ji neutrální), nebo se také čas od času musíte bránit při útoku na vaší vlastní základnu, která byla vytažena z pytlíku.
Bitvy na zemi se odehrávají podobně, jen musíte podle stanovených hodnot na velké kartě vetřelců. Ta je pro každou fázi jiná, takže lodě povezou stále více a více jednotek, které se vás budou na pevnině snažit přestřílet. V případě úspěšného útoku na základnu hráče dokonce mohou vetřelci zničit některé budovy.
Závěr kola už se odehrává v poklidu. Přeživší jednotky se vrátí na základnu, hráči vyhodnotí, jestli se jim podařilo splnit požadavky vylepšení technologie. Zkontrolujete, jestli není konec sedmého kola nebo jestli některá ze stran konfliktu nesplnila vítězné podmínky a můžete pokračovat v partii.
Souboj končí na konci sedmého kola. Vítězství nebo prohru můžete uspíšit tak, že na konci některého z kol má jedna ze stran více než padesát vítězných bodů v hodnotě kontrolovaných zemí. Pokud hra dospěje až do rozhodnutí rozhodčích, pak hráči potřebují k vítězství především mít nejvyšší vědomosti o vetřelcích – na úrovni čtyři. Pak ale současně musí mít také více vítězných bodů než nájezdníci. Ve všech ostatních případech vítězí mimozemšťané.
Hře Target Earth se daří skvěle přenést atmosféru boje s vesmírnou invazí do deskové podoby. Fanoušci série UFO a X-COM poznají ve hře řadu postupů, které jsou inspirované počítačovou hrou. Mise jsou zde pochopitelně zjednodušené do formy jednorázového souboje, ale to příliš nevadí. Ve skutečnosti je Target Earth opravdu náročnou kooperativní hrou, kde se vám nepodaří pokaždé zvítězit. A pokud by vám hra připadala jednoduchá, najdete na konci pravidel také nastavení přilétajících UFO pro opravdu pokročilé hráče.
V čem je jiná semi-kooperativní verze? Každý z hráčů má tajný úkol, za který na konci hry dostane vítězné body. Kromě toho jeho země, za kterou hraje, má také speciální dovednosti, které může v průběhu hry používat. Přesto se nic nemění na tom, že hráči musí spolupracovat, ale současně myslí více na zadní vrátka a nejdou s takovou vervou do každého souboje. Obě varianty Target Earth jsou zajímavé a každý si mezi nimi najde tu svoji oblíbenou.
Při blížícím se útoku vidíte už rovnou cíle jednotlivých talířů. To je výhoda, protože se můžete pokusit sestřelit ty nejvíce nebezpečné. Pak na zemi můžete dorazit ostatní nebo je nechat v klidu dokončit jejich misi, protože zrovna o tuto zemi vám tolik nejde, tak ať se na ní chvilku mimozemšťané pohostí. Už zde je vidět strategická síla Target Earth.
A to není samozřejmě jediné místo. Hra je plná neustálého rozhodování a to přesto, že nakonec o vašich úspěších často rozhoduje v přímých bitvách náhoda. Ale to nevadí, protože vy jste tu od toho, abyste zachránili lidstvo a nějaká smůla vás přece nemůže zastrašit!
Díky rozdělování aliančních peněz mezi hráče je vlastně jedno, kolik se účastní partie hráčů. Méně hráčů dostane více peněz a rychleji rozvíjí svoji základnu. Dohromady jsou tedy hráči vždy stejně konkurenceschopní. Příprava se liší v jiném než plném počtu (4) pouze v několika drobnostech. Dojem ze hry se ale příliš neliší, zvlášť v kooperativní verzi. Soupeřivá varianta je pak samozřejmě zajímavější ve vyšších počtech, ale neztrácí na zajímavosti ani ve dvou.
Herní doba je naštěstí obvykle kolem hodiny až devadesáti minut. Ve hře záleží hodně na štěstí při losování žetonů vesmírných lodí, takže někdy prosvištíte hrou rychleji a podaří se vám zlikvidovat emzáky dřív. Ale většinou se dostanete spíš na tu hodinku a půl, zvlášť pokud hrajete ve vyšším počtu hráčů a kompetitivně. Kooperativní varianta je obecně kratší.
Navíc je dobrou zprávou pro všechny české hráče, že hra je kompletně jazykově nezávislá. Pokud se vám tedy podaří naučit a přelouskat pravidla, můžete ji pak hrát s kýmkoliv. Všechny karty na sobě mají pouze ikonky a čísla, takže vše probíhá bez problémů.
A ještě jedna věc – Target Earth lze hrát v jednom hráči! V takové situaci máte pod kontrolou dvě nebo čtyři základny (záleží na vás). Zážitek je tedy v podstatě stejný a dalo by se říct, že Target Earth je prostě hrou pro jednoho, která lze hrát i ve více. Super! Takže pokud jste hledali hru, kterou si můžete bez problémů zahrát sami a současně chcete výzvu, pak tohle je ona!
Zpracování jsme chválili už při popisu komponent. Je opravdu na úrovni kvality her od GMT Games a přitom obsahuje spoustu komponent navíc – karty, velké desky pro každého hráče i společné. A grafika je věrná sci-fi námětu. Všechno do sebe výborně zapadá.
Je velká škoda, že Target Earth není příliš známá hra. Nevíme, čím to je. Má atraktivní téma, opravdu vydařené zpracování a výborný herní systém hned ve dvou variantách. Navíc je založené na tak oblíbené sérii. Každá partie je napínavá a plná společných rozhodnutí. Samozřejmě trpí komplexem kooperativních her, kdy hráči mohou dojít ke společnému rozhodnutí tím, že jim ho jeden z hráčů vnutí a neustále jim radí. Tento problém ale výrazně mění semikooperativní varianta, kde částečně hraje každý za sebe. Doufáme, že naše recenze o této hře pomůže informovat i hráče, kteří vůbec nevědí o její existenci, a zaujme je. Věřte nám, že Target Earth stojí za to!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jacobo Cagigal |
Ilustrace | Sergi Marcet |
Vydavatel | Gen-X Games |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 1 - 4 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (8 voters) |
Kategorie | Science Fiction |
Mechanismy | Cooperative Game, Dice Rolling, Simulation |
Rodina | Creatures: Aliens / Extraterrestrials |
Alternativní názvy | Objetivo La Tierra |
Více o hře.
+ kooperativní hra
+ vetřelci získávají vítězné body
+ hráči sdílí všechny svoje prostředky
+ 30 zemí, které mohou mimozemšťané obsadit
+ souboje ve vzduchu i na zemi
+ různé velikosti talířů
+ vylepšování základy, kupování výzbroje
+ souboje jsou řešené kostkami
+ výborné zpracování
+ semi-kooperativní verze s tajnými úkoly
- náhoda v soubojích může někomu vadit
- některé žetony jsou opravdu příliš malé
- méně přehledná stupnice příjmu (desítky a jednotky zvlášť)