Každá hrůza, kterou vidíte je menší. Pokud totiž dostane šanci fantazie, aby začala pracovat, může pobláznit vaši mysl daleko lépe. Z hlediska nebezpečí to je ale zase opačně. To, co vidíte je asi mnohem bezprostředním problémem. Co je tedy nakonec horší? Dokud sedíme doma v bezpečí svého dobře osvětleného obýváku, tak jsou obě možnosti stejné.
Na hráče ale hrůza zaútočí ze svojí nepozorovatelné pozice. Může za to rozšíření kostkové hry Temné znamení, která dostala podtitul Neviděné síly. Při tvorbě rozšíření zmizelo jedno ze dvojice designérů původní hry a zůstal pod ním podepsaný pouze Kevin Wilson. Vyšla už v roce 2016 zásluhou společnosti Fantasy Flight Games. Jedná se už o druhé obohacení, které vyšlo v češtině (po rozšíření Brány Arkhamu) zásluhou společnosti ADC Blackfire.
Celý dojem zahajuje malá krabička a její víko s vyděšenou vyšetřovatelkou. Za ní je hrozivá hlava příšery, kterou ale ona nevidí. Uvnitř je nahoře velký čtyřstránkový návod přeložený na čtyřikrát. A pod ním je spousta nových karet a žetonů. Ty mají za cíl obohatit všechny myslitelné komponenty základní hry, a také se jim to daří.
Podíváme se na ně detailněji, ale nejdřív si zopakujeme alespoň letmo, jak se Temné znamení hraje. Dobrodružství se odehrává v muzeu, které je tvořeno kartami. Po nich hráči postupují do nitra a na každé kartě plní několik řádků úkolů. Symboly překrývají výsledky svých kostek a mohou za to dostat i nějaké odměny v případě úspěchu. Čeká na ně ale také mnoho nástrah, ze kterých se mohou jít otřepat ven z muzea. Každé kolo ale tikají hodiny a do hry přichází nové karty mýtů. Pokud hráči společnými silami stihnou nasbírat dostatek temných znamení. V opačném případě se probudí Prastarý a následuje závěrečný souboj.
Do hry tak přichází nové karty vyšetřovatelů a k nim náležící žetony. Konkrétně se jedná o osm nových postav, každý s novou sadou speciálních vlastností, počátečním vybavením a úrovněmi příčetnosti a životů. Nové postavy jsou vždycky dobrou zprávou, protože tady výběr není nikdy dost široký, jak se liší vkus a taktika hráčů. V tomto okamžiku bychom současně neměli zapomenout zdůraznit, že Temné znamení je hra kooperativní.
Stejně tak známý typ jsou karty dobrodružství a jiných světů. Těch nových je čtyřicet. Mají samozřejmě svoje nové doprovodné texty a ilustrace, ale stále čekají, až je hráči zaplní svými kostkami. Úplně dole pak každá taková karta nabízí červené tresty i bílé odměny. Nabídku doplňují samozřejmě i tucet nových předmětů běžných a stejný počet těch vzácných. Na hráče čekají i nové posily v podobě spojenců a také karty mýtů (dvacet). Do cesty se pak hráčům postaví dvanáct nových nestvůr, které tu mají žetony.
Zásluhou všech těchto karet hráči by hráči už nyní měli pocit, že hrají trochu jinou hru. Stačí jen na sebe obléknout kůži nových hrdinů a párkrát narazit na nové karty a všechno je pocitově trochu jinak. Některé karty ze základní krabice jsou nahrazeny jejich jmenovci z rozšíření, které je ladí či jinak upravují.
Ale co by to bylo za rozšíření, kdyby kromě variability nepřinášelo také nějaké ty novinky. A těmi prvními jsou nové kostky. Jedna bílá požehnání a druhá černá prokletí. Hráči si je přidají jako důsledek efektů v průběhu partie a budou jim škodit nebo naopak pomáhat. Kostku požehnání je možné používat stejně jako ostatní kostky k plnění testů a výzev. To černá kostka negativních efektů funguje jinak – ruší totiž jeden totožný výsledek hodu na kostce. V jednom kole tak může mít efekt a v jiném nemusí, závisí to pouze na hozených symbolech.
Jenže kostky nejsou jediný způsob, jak hráče může potkat osvícení nebo pád. V nabídce jsou totiž také karty požehnání a prokletí. Obvykle je jejich příchod do ruky zásluhou odměny nebo postihu z karty dobrodružství či jiných světů.
Tyto nové efekty prohlubují způsoby, jak mohou být ovlivněny schopnosti hráčů v partii externími vlivy. Samozřejmě jsou tyto prvky často důsledkem náhody a hodu kostkou. Pokud hráčům někdy připadá partie Temného znamení příliš jednoduchá, jsou pro ně připraveny v této krabičce karty velkých mýtů, které doplní ty stávající. Přináší silnější efekty a dají hráčům pořádně zabrat.
Ale novinky začínají už v prvním tahu partie s rozšířením Neviděné síly. Do hry totiž přibyly zbrusu nové karty vstupu. Ty nahradí klasický vstup do muzea. Ve hře budou vždy čtyři představující různé budovy, které s sebou pro svého obyvatele přináší odlišné výhody. Hráči se mezi nimi svými hrdiny v tahu mohou přesouvat nebo se sem dokonce vrátit z muzea ven a to opět na místo dle svojí volby.
Celý tým dostane ale ještě jednu důležitou šanci, jak bojovat s mýty. Nebude příliš častá, protože se jedná o šanci na poodhalení mýtu. Tuto příležitost nabídnou hráčům některé karty, jejichž efekt znamená možnost vybrat si jeden z dostupných následků. Jedná se ale pouze o drobnou výhodu, protože se objeví pouze velmi sporadicky.
Některé lokace v muzeu zase mají vstupní efekty, které spustí, jakmile do nich dojde hrdina. Občas tak mohou v důsledku hrůzy ztratit nějaké body příčetnosti nebo zdraví. Tady už hráči ale mohou dobře ovlivňovat, koho se daný efekt dotkne. Opět se jedná o drobnost, která příjemně obohacuje celkový dojem a atmosféru hry.
Na závěr jsme si nechali nové Prastaré. Jsou čtyři. Strašlivý a odpudivý Tsathoggua a jeho velký vliv na schopnost hrdinů nabírat nové síly (ceny na vstupních kartách jsou dvojnásobné). Shudde M’ell, kterému jde o totální destrukci. Té dosahuje odhazováním karet dobrodružství, což je nová podmínka prohry (vyprázdnění balíčku). Glaakí s vlivem v záhrobí, kde smrt některého vyšetřovatele má fatální důsledky. A poslední je Abhoth s jeho zástupem dětí, které na hráčích využijí početní převahy a mají opět sílu ukončit partii.
Temné znamení: Neviděné síly je rozšíření, které přináší řadu drobných i větších novinek a jako celek je naprosto výborné. Na kompletní sadě novinek se těžko hledá nějaké negativum, protože všechny novinky nějak partii obohacují. Neviděné síly tentokrát jsou pořádně vidět!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Richard Launius, Kevin Wilson |
Ilustrace | Dallas Mehlhoff |
Vydavatel | Fantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Arclight Games, Edge Entertainment, Galakta, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 1 - 8 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (8 voters) |
Kategorie | Adventure, Card Game, Dice, Expansion for Base-game, Fantasy, Fighting, Horror, Novel-based |
Mechanismy | Cooperative Game, Dice Rolling, Modular Board, Player Elimination, Role Playing, Variable Player Powers |
Rozšíření | Elder Sign |
Rodina | Game: Elder Sign, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Arkham Horror Files (Fantasy Flight Games), Series: Fantasy Flight Silver Line, Theme: Cthulhu Mythos |
Alternativní názvy | Das Ältere Zeichen: Verborgene Mächte, Il Segno degli Antichi: Potenze Invisibili, Le Signe des Anciens: Forces Occultes, El Símbolo Arcano: Fuerzas Ocultas, Temné Znamení: Neviděné síly, Znak Starszych Bogów: Nieznane Siły, エルダーサイン拡張 見えざる軍団 |
Více o hře.
+ dost zajímavých novinek
+ drobná vylepšení
+ vyšší variabilita základních balíčků
+ varianta vyšší obtížnosti
- nic