Originálním českým cyklistickým simulátorem jsme se na našem serveru zabývali již několikrát. Kromě samotné recenze Téte de la Course jsme prozkoumali vliv rozšiřujících etap a v minulém článku také přínos rozšiřujících pravidel, která hru ještě více přibližují realitě.
Některým fanouškům cyklistiky to nemusí ani tak stačit a autoři Antonín Šrajer se synem jim umožní díky manažerskému rozšíření zajít ještě mnohem dál. Jak již název napovídá, další krabička s nadpisem zahrnujícím magické slůvko Téte vás přenese do prostředí mimo závody a umožní získat ještě větší kontrolu nad svým týmem.
Manažerské simulátory byly zatím doménou počítačových her. Zde získaly obrovskou popularitu nejrůznější fotbalové manažery, ke kterým se přidaly později i simulace hokejových a basketbalových trenérů. V těchto hrách je samozřejmě největší důraz kladen na přestupový trh, velkou databázi týmů a hráčů a také možnost volby taktiky jednotlivých zápasů. Samotná simulace zápasů a jejich ovlivňování v průběhu je spíše takovou třešničkou na dortu, se kterou poprvé přišla firma Electronic Arts a její divize vyrábějící každoročně novou hru s titulem FIFA.
Ovšem hra Téte de la Course má již základ – tedy samotnou hru hotovou a tak manažerské rozšíření je jakousi nadstavbou, která předpokládá, že kromě starání se o tým budete i jezdit jednotlivé závody a bavit se tak ještě více, než dosud.
Současná verze Téte de la Course je díky obřím rozměrům hracích plánů zabalena v netradičním tubusu. Oproti tomu Manažerské rozšíření je v jednoduché kartonové krabici, která má na víku nalepenu A4 s názvem a popiskem hry.
Uvnitř naleznete několik A4 archů s cyklisty a sponzory, které je nejdříve třeba vystříhat. Bohužel stříhání znesnadňují zaoblené rohy jednotlivých kartiček. Ačkoliv jsou stránky jen čtyři, strávíte u nich i tak poměrně dlouhou dobu.
Hlavní komponentou jsou pochopitelně manažerské plány pro jednotlivé hráče, na kterých si povedou evidenci svého týmu, sponzorů, cyklistů a zaměstnanců. Kromě těchto dvou základních součástí naleznete v balení kromě barevného návodu ještě žetony. Nemohou chybět samozřejmě ani bankovky, protože manažer je především o finančním vedení týmu.
Jak jsme již zmínili, manažer je doplňkem k základní hře Téte de la Course, takže jej poprvé rozehrajete pouze se startem Tour. V tu chvíli si kromě barvy cyklistů volíte především jejich národnost (a tím také tým) a můžete se rozhodnout i pro nějakého sponzora. Zaplatíte tedy před zahájením samotného závodu příslušné poplatky za sjednání smlouvy a dostanete k tomu také nějaké úkoly, které budete muset v průběhu tour splnit.
Před začátkem každého závodu musíte za své cyklisty zaplatit startovné v pevně dané výši. Nyní již stačí pouze postavit cyklisty na start a vyrazit. Následuje tradiční soupeření na silnicích, které je z větší části stejné jako jej znáte ze základní verze. Manažerské rozšíření přijde ke slovu až ve chvíli, kdy poslední ze závodníků protne cílovou pásku.
V tu chvíli se hráči střídají v tazích, v nichž se musí pečlivě starat o svůj tým a vést ho k úspěchu nejen na trati, ale také mimo ni. A nejen z hlediska sportovního, ale také z pohledu finančního, který je neméně důležitý.
Konkrétně se tah sestává ze tří fází: příjmy, výdaje a prodej. V první jmenované inkasujete odměny od pořadatelů za umístění v závodě, ale i od sponzorů a to nejen za umístění na konci, ale i na průběžných prémiích.
Ve výdajích vás čeká spousta nákladů spojených s údržbou týmu a kol. Zároveň zahrnuje také případný nákup dalších zaměstnanců, pokud se vám zdá, že máte přebytek peněz nebo potřebujete nového závodníka. Musíte opravit kola nejen v případě, že jste spadli (to je samozřejmě dražší), ale povinná je i pravidelná údržba.
Svým zaměstnancům i závodníkům musíte vyplatit jejich pravidelnou mzdu. Můžete uzavřít smlouvu také s některým dalším sponzorem, které lze mít zároveň až tři. Nesmíme zapomenout ani na nákup vybavení (helem, rámů a kol), které pak mají na svědomí vyšší rychlost závodníka v etapě.
Na závěr můžete prodat nějaké vybavení nebo propustit nějakého zaměstnance, abyste získali finance potřebné třeba pro startovné na další etapu. V případě, že vám to nebude stačit, můžete si dokonce vzít půjčku od banky.
Se závodníky můžete také obchodovat, prodávat je nebo vyměňovat se soupeři. Vybírat musíte pečlivě, protože každý je opravdová osobnost, s jedinečnými vlastnostmi i částkou. Stejně tak každý sponzor dává důraz na jiný aspekt závodění. Naštěstí každý z týmů může mít celkem tři sponzory.
Manažerské rozšíření dává závodění hlubší význam a především dokáže spojit i několik dosud nezávislých sérií závodů. Můžete (a autoři k tomu v pravidlech v podstatě nepřímo vybízejí) si totiž svůj tým rozvíjet nejen mezi jednotlivými etapami, ale také mezi celými závody.
Jediným problémem v takovémto dlouhodobém vedení týmu může být nastavený strop na třetí úrovni všech zaměstnanců. I nadále však budete stát před nutností výdělků, abyste měli na výplatu závodníků, trenérů, psychologů i sponzorů, takže pokud si navýšíte náklady, očekávají se od vás i lepší výsledky. Nesmíme zapomenout, že si musíte vydělat i na startovné.
Vše je sestaveno a vymyšleno jednoduše a intuitivně. Autoři se nesnažili o žádné složitosti a manažerský tah probíhá přesně tak, jak byste očekávali. Přesto má všechno překvapivou hloubku, o které svědčí, že zažijete třeba dopingovou kontrolu nebo se můžete pojistit proti úrazu závodníka.
Zpracování je na úrovni základní hry, tedy bezproblémové, ačkoliv není luxusní. Ke hře si doporučujeme pořídit pytlík kancelářských sponek, kterými připevníte k základnímu hráčskému plánu jednotlivé karty. Nemusíte se tak neustále starat o jejich posouvání a i mezi jednotlivými partiemi máte zajištěno, že zůstanou na svých místech. Nevyřešené pak zůstanou pouze žetony úrovně zaměstnanců a jednoho sponzora, které jsou uprostřed plánu.
Měnou využívanou ve hře je vcelku logicky euro, protože hra se odehrává převážně na silnicích Francie a Itálie – hlavními dvěma závody jsou Tour de France a Giro d’Italia. Autoři asi zjistili, že by se jim nevyplatilo tisknout peníze vlastní, proto využili již dostupnou nabídku firmy Pexi, která u nás napodobeninu eura distribuuje k herním účelům pro děti. Samotné papírové peníze jsou poměrně tenké a snadno se ohnou, ale pro těch několik finančních operací jsou naprosto dostačující.
Vloudil se i tiskařský šotek, protože jeden sponzor nemá na kartičce uvedený název. Pokud byste si chtěli cizí a neexistující jména nahradit, není problémem si uživatelsky vytvořit své kartičky, ačkoliv nebudou tak pěkně zpracované.
Samozřejmě manažer partii také zesložiťuje a prodlužuje. Mezi jednotlivými závody sice nemusí hráči provádět nějak moc úkonů, ale než je provede každý ze soupeřů, chvíli to trvá. Nárůstem komplexnosti pak trpí především přístupnost pro děti, které budou mít problém sledovat všechny potřebné vlivy na závodění.
Už se nejedná jen o bonusy za povrch a trikoty, ale k hodům přičítáte i další čísla za sponzora a různé zaměstnance týmů. Každý závodník se tak pohybuje velmi často jinou rychlostí a závodění je opravdu zajímavější. Cyklisté mají navíc svoje unikátní dovednosti, které můžete využívat a v každém tomto detailu je vidět, že autoři nad hrou přemýšleli.
Občas můžete s manažerem zažít méně vyrovnané závody, protože někdo bude mít lépe vylepšený tým a jeho závodníci se budou pohybovat rychleji, zatímco druhý utratil peníze jinde. To pak může pocit z velmi kvalitního rozšíření narušit, ale v podstatě i tato skutečnost simuluje opravdové rozdíly mezi týmy.
Manažerské rozšíření má na partii opravdu velký vliv a ještě více ovlivňuje samotný výsledek. Hráči totiž musí myslet nejen na celkové vítězství, ale musí plnit úkoly od sponzorů a ještě vydělávat potřebné peníze. Zvyšuje se také důraz na týmový pocit ze hry a už není vše jen o jednom hlavním závodníkovi, kterého ostatní podporují v jejich vítězství.
Téte de la Course je v současné verzi již vyprodané, takže v tuto chvíli bude zajímat manažerské rozšíření převážně ty, kteří již nějaké tratě s cyklisty vlastní. Ovšem vydání nové verze s finálním názvem Arrivée je již na spadnutí a máme přímo od autorů potvrzeno, že se počítá se zpětnou kompatibilitou manažeru. Nová krabicová verze hry navíc přinese v jednom balení možnost sestavit celou tour, což posune hru opět na zcela jinou kvalitativní a zábavnou úroveň.
Manažer je opravdu skvělým způsobem, jak ještě rozšířit již tak výborný zážitek z jednostopého závodění. V deskové branži nenajdete nic podobného a je nutno smeknout klobouk před pílí a odvahou autorů Šrajerových. Manažerské rozšíření je rozhodně skvělou investicí pro všechny, kteří mají rádi cyklistiku a Téte de la Course. A pokud máte rádi manažerování, pak byste měli začít uvažovat o kombinaci tohoto rozšíření s Téte nebo připravovanou hrou Arrivée.
Související odkazy:
Recenze: Téte de la Course – šlápněte do pedálů!
Recenze: Téte de la Course – rozšiřující tratě – zazávoďte si pořádně!
Rozhovor s Antonínem Šrajerem o nové verzi Téte de la Course
Recenze: Téte de la Course – oficiální rozšíření pravidel a nové mapy
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | (Uncredited) |
Vydavatel | Tonygames |
Rok vydání | 2008 |
Počet hráčů | 2 - 16 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 10 and up |
Kategorie | Racing |
Mechanismy | Dice Rolling, Simulation |
Rodina | Sports: Bicycling / Cycling |
Více o hře.
+ stolní manažer cyklistiky
+ rozšíření Téte de la Course
+ propojuje jednotlivé etapy a závody
+ výdělky ze závodů a správa financí
+ unikátní schopnosti cyklistů
+ úkoly od sponzorů
- krabice
- součásti padají z hracích plánů
- karty si musíte vystířhat
- vyšší složitost
- hůře se orientuje v bonusech