Jeruzalém je v jednom ohni. Svaté město otevřelo svoje brány všem odvážným rytířům, kteří toužili po slávě a štěstí. Dostali slíbené tituly, pozemky i nadpozemské štěstí. Jejich umění zacházení s mečem nakrmilo písek krví v okolních pouštích. Jenže kdo dostane moc, brzy začne chtít víc. A tak se jejich síly začínají obracet proti sobě navzájem. A do toho vstupujete vy..
Vítejte v království křižáků, karetní hře od ruského vydavatelství Right Games LLC z Moskvy. The Kingdoms of Crusaders je jednou z prvních her, které toto vydavatelství představilo na trhu. Mezi další patří již recenzované Zombie! Run for your Lives! (recenze) nebo Evolution: Origin of Species (recenze).
Dnes se ale dostala řada na hru z roku 2007. Jejími autory jsou Danila Gorunov (už zmiňovaní zombíci) a Sergey Machin (spoluautor Evolution: Origin of Species). Grafiku pro hru připravil Gustave Doré, francouzský ilustrátor žijící v letech 1832 až 1883. Kromě ruštiny vyšla hra také v angličtině a díky tomu jsme měli možnost si ji zahrát i v České republice a v naší redakci.
Hru najdete v krabici tradičního formátu, který je pro RightGames už tradiční. Téměř čtvercová krabička s vysouvacím šuplíkem. Na úvodním obrázku najdete stylovou kresbu a grafika pokračuje v nastolování atmosféry i ve chvíli, kdy z obalu vytáhnete obsah krabice. Jsou zde kratičká dvoustránková pravidla a 56 karet s nejrůznějšími znaky u horní hrany.
Seznam pak doplňují dva proužky s čísly od jedné do pěti a názvy městy, ve kterých se konflikt mezi vaší armádou a soupeři bude odehrávat. A také malé kartičky čekající na vylámání ze svého hnízda v malém archu vyrobeném z tenkého papíru. Proto při jejich vylamování musíte dát pozor, abyste je nepoškodili.
Partie samotná se odehrává kolem svolávání armády, která vám pomůže vyhrát bitvu za spravedlnost a co největší moc v okolních provinciích. Kdo shromáždí nejvíc síly, může se prohlásit za vládce a bude se klanět už jen Bohu.
Ve hře narazíte na pět druhů vojsk. Těm odpovídají symboly na zmiňovaných kartách. Kopí označuje řadové vojáky, modře podbarvený luk asi nepotřebuje další vysvětlování. Meče patří profesionálním vojákům. Teprve helma ale označuje samotné křižáky, které vojákům velí. No a úplně na závěr jsou zde ti nejslavnější vůdci křižáckých výprav, obávané a hrozivé muže, kteří kolem sebe rozsévají jen strach. Jejich symbolem je vlajka.
Příprava partie je naprosto jednoduchá. Každý ze soupeřů si vezme jednu lištu a položí si ji před sebe. Kingdoms of Crusaders je primárně určeno pro souboje ve dvou hráčích, kde vyniká nejvíc, ale můžete si to rozdat na bojovém poli až mezi čtyřmi armádami současně.
Ve dvou soupeřích hráči položí protáhlé destičky proti sobě tak, aby byly zrcadlově proti sobě. Jednička tedy leží proti jedničce, dvojka proti dvojce a tak dále. Díky tomu bude mít jeden z hráčů nejvyšší pětku ze svého pohledu nalevo a druhý napravo. Kvůli tomu je také chytře upravená druhá strana lišty, aby to bylo vůbec možné. Ve více protivnících ale všichni už mají lištu klasicky s jedničkou nalevo.
Bodovací karty položíte zatím stranou. Ty využijete až na úplném konci partie. Nyní zamícháte balíček karet a položíte jej do středu. Každý z protivníků dostane do ruky pět karet, které představují jeho bojovou jednotku na začátku.
V průběhu svého tahu si pak každý hráč dobere jednu kartu z balíčku a poté jednu z ruky zahraje před sebe. Na výběr má pět pozic před sebou. Nikam jinam zahrát armádu nejde a ani nemůže žádnou kartu zahodit. Musí využít všechny muže, kteří se mu přihlásí. A co nejefektivněji je rozdělit. To je ten nejdůležitější a základní úkol.
Karty totiž mají v horní části nakreslené některé z ikon. Každý jeden list představuje jednotku složenou z několika druhů vojáků. A ty právě označují ikony nahoře. Někdy jsou dvě, jindy tři, ale také se může jednat sólovou posilu jednoho zaměření.
Vy se hraním karet snažíte symboly rozmístit tak, abyste měli v každé bitvě co nejlepší zastoupení v některé oblasti boje. Snažíte se tedy sbírat lučištníky, křižáky nebo třeba řadové vojáky. U každého čísla může ležet maximálně čtveřice karet, poté je pozice zamčena. Odehrání dvaceti karet na obou stranách ukončuje partii a začíná samotná bitva. Tedy z vašeho pohledu vlastně její vyhodnocení.
Podle počtu jednotek se vám podařilo sestavit buď rotu (dva stejné symboly ve sloupci karet), prapor (trojice stejných znaků), nebo nejsilnější regiment. V bitvě o jednotlivá města triumfuje počet nad silou, takže důležité je množství regimentů. V případě rovnosti počtu porovnávají hráči teprve jejich bojové schopnosti. Může nastat i situace, kdy oba protivníci mají stejný počet stejných jednotek. Pak pokračuje vyhodnocení s počtem a silou praporů, případně rot.
Hráč, který vyhrál více z pěti bitev, se stává vítězem celé partie. Ve více protivnících pak využijete na konci partie bodování pořadí v každé z pětice bitev. Ty představují hodnocení římskými číslicemi I až III a jejich součet určuje na konci vítěze.
Kingdoms of Crusaders není vlastně ničím jiným, než pokročilým sbíráním symbolů. Hráči se snaží prostě a jednoduše vykládat karty tak, aby nastřádali co nejvíce regimentů v jednotlivých oblastech. To se snaží simulovat skutečné rozdělování vojsk do co nejsilnějších skupin při přípravě na bitvu.
V ruce vždy ale máte pouze pět (respektive při rozhodování šest, protože jste si ještě jednu kartu dobrali) karet. Musíte tedy i trochu riskovat a doufat, že vám přijdou správné symboly i v budoucnosti. Nebudete muset využít všechny karty, které držíte v ruce, a některé vám na konci partie zbudou v ruce.
Přesto se často dostanete do situace, kdy budete volit menší zlo. Karty totiž mají některé více a jiné zase méně symbolů. Tím se do partie poměrně nápadně vkrádá náhoda, se kterou se musíte prostě a jednoduše poprat. A volby a možnosti ovlivnění tu hráči rozhodně mají, toho se nemusíte bát. Jen jste tak trochu otroky náhody.
Hra o válce na první pohled nevypadá nijak konfliktně. Není zde žádné přímé škodění, nic takového. A přesto se zde můžete dočkat nepříjemných překvapení od hráčů, kteří si podrží důležitou a vítěznou kartu až do posledního momentu. Ostatně blafování s kartami v ruce je také důležitým prvkem Kingdoms of Crusaders.
Grafika je přehledná a všechny informace vidíte na první pohled na kartách, které jsou položené jedna přes druhou. Bojová linie, ke které je přikládáte, tu je vlastně tak trochu na ozdobu a aby přidala hře na trošce přehlednosti.
Na Kingdoms of Crusaders je skvělá jejich blesková herní doba. Všechno netrvá nikdy déle než čtvrthodinu a často se dostanete ještě na kratší čas. To z ní vytváří skvělou rychlovku třeba pro okamžiky, kdy někde čekáte a chcete, aby vám čas trochu lépe utíkal.
K partii ve více hráčích potřebujete dvě hry, což je trochu nepříjemné. Proto jsme dosud hovořili o hře ve většině částí pouze jako o zábavě pro dva. K tomu je určená a to jí sedí nejvíc. Tak proč se snažit z ní udělat něco, co není?
Zajímavé je, že přes svůj jednoduchý princip, je Kingdoms of Crusaders zábavná hra plná blafování a napětí do poslední zahrané karty. Nevydržíte ji hrát neustále dokola, ale jako příjemná oddychovka pro dva hráče, se opravdu podařila.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Danila Goryunov, Sergey Machin |
Ilustrace | Gustave Doré |
Vydavatel | Rightgames RBG SIA, Stolitsa Design Group |
Rok vydání | 2007 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (5 voters) |
Kategorie | Card Game |
Mechanismy | Hand Management |
Rozšíření | The Kingdom of Crusaders: Ordonnance |
Rodina | Players: Two-Player Only Games |
Alternativní názvy | Ордонанс |
Více o hře.
+ vyvážená hra pro dva
+ rychlá herní doba
+ originální grafické pojetí
+ blafování a napětí
+ s náhodou lze bojovat
- pro inzerované čtyři hráče potřebujete dvě krabice
- náhoda i tak může někomu vadit