Vždycky jsem si myslel, že kraj je klidné místo, kde se dá spokojeně žít. Jenže časy se mění a i do naší vesničky zavítala temnota. Jezdci zahalení celí v černém se prohnali kolem a za sebou zanechali jen spoušť. Rada starších se usnesla, že vyšleme ty nejodvážnější hobity na hranice. S malými meči proti koňům nemají šanci, ale mohou nás alespoň včas varovat. Havran přinesl zprávu, že se k nám blíží družina, která nese cosi cenného. Něco, co by stíny mohlo zahnat zpět tam, odkud přišly. Do Mordoru..
Desková hra The Lord of the Rings: Dice Building Game přichází přesně z tohoto temného světa, aby nám na svých kopytech přinesla zábavu. Jejími autory jsou Mike Elliott a Eric M. Lang. Těm, kdo čtou naše recenze pravidelně, jsou tato jména povědomá, protože stojí za vznikem kostkové hry Quarriors (recenze). No a The Lord of the Rings DBG je založena na podobném principu. Opět pochází z produkce společnosti WizKids a vyšla v roce 2013. A využívá obrázků z filmů Petera Jacksona.
The Lord of the Rings: Dice Building Game se spolu s celým Společenstvem prstenu schovává ve stejné krabičce jako Quarriors, tedy podlouhlé a nenápadné. Jejímu víku vévodí obrázek Aragorna a Gandalfa, přitom hobiti Frodo a Sam jsou pouze malými postavičkami ve spodní části. Ale to všechno není vůbec důležité, protože když odklopíme víko, čeká na nás přesně to, co máme všichni tak rádi.
Kostky. Záplava kostek. Přesněji řečeno 97 kusů kostek, které mají na sobě vyryté různé symboly, jsou nejrůzněji barevné a na hráče pomrkávají tak silně, že byste si s nimi nejraději hned začali házet. Ale než k tomu dojde, ještě musíme dát stranou pravidla a podívat se na ostatní herní prvky, které se ukrývají pod průhlednou zástěnou.
Jsou zde barevné pytlíky nezbytné pro losování kostek, ale také plato s malými žetony Sauronova oka. Balíček karet postav předmětů i nepřátel. Všichni spojenci mají kromě obrázku a jména ještě text popisující schopnost a spodní řádek popisující kostku, která ke kartě patří. Každá karta má svoji kostku a jejích šest stran je obtisknutých zde, aby hráči měli přehled o ikonách a možnostech, jež nabízí.
To karty nepřátel a lokalit vypadají jinak. Zatímco první z nich obsahují náhled na Sauronovy kostky, místa Středozemě na sobě mají číslici a událost, která nastane při jejím navštívení. Zbývá nám už zmínit pouze dřevěné kostky a především herní plány – nejen bodovací stupnici, ale i místa na kostky pro jednotlivé hráče.
Partie začne tím, že hráči rozloží na stůl základní karty, kterými jsou Frodo, Sam Křepelka a poník Vilík. K Samovi položí hráči dvě kostky a koníkovi rovnou čtyři. Každý z účastníků si pak vezme jeden pytlík a nasype do něj osm kostek Froda a dvě Sama. Před sebe si položí svůj herní plán, zatímco Sauronovu desku umístí stranou ke kartám. Všechny ostatní karty a kostky zůstanou zatím v zásobě. Je důležité také určit začínajícího hráče.
Právě ten, kdo drží na začátku žeton prstenu, začíná hru. Vytáhne pět kostek z pytlíku a hodí s nimi ve snaze získat co nejzajímavější sestavu symbolů. To ale není jednoduché, protože různé kostky nabízí různé možnosti a třeba jsou všechny. V první řadě se jedná o body společenstva, které hráči potřebují k aktivaci jednotek, ale i nákupu nových.
Právě body společenstva v podobě elfské spony hráč sečte. Může se pak rozhodnout, jakým poměrem je využije k nákupu kostek z nabídky (na začátku pouze Sam a Vilík) nebo k vyslání jednotek na boj se Sauronem. Ten ale na začátku také nemá žádné posluhovače ve hře. Zatímco cena za vyslání bojovníků se rovná úrovni jednotky (číslici) přímo v levém horním rohu kostky, při nákupu se hráči musí řídit hodnotou na kartě, která je samozřejmě vyšší.
Jakmile získají některé jednotky útočné poslání, přesune je hráč do příslušné pozice na svém plánu. Útok může vést sám nebo nabídnout kostky k využití některému spoluhráči. Aktivní hráč pak může vzít kostky a využít jejich útočnou sílu (v pravém horním rohu na kostce) k napadení Saurona. Přidat si může libovolný počet kostek, které nabídli jako pomoc jeho spoluhráči ve svých tazích. Napadený nepřítel se bude zajisté bránit a to tak dobře, jak je jeho obrana na kostce (číslice v pravém dolním rohu). Vyšší nebo alespoň stejně vysoká hodnota kostky znamená zničení soupeře.
Teprve pak může hráč nakupovat a poté předá slovo svým spolubojovníkům. Ti pokračují tak dlouho, dokud se nedostane na řadu opět držitel prstenu. Ten ale neprovede svůj tah. Místo toho se na chvíli stane Sauronem a bude se řídit jasně danými pravidly. V jeho roli pak postupně zaútočí na každého hráče kostkami připravenými z minulého kola.
Současně každá příšera, která zůstala po hráčských tazích pod Sauronovou kontrolou naživu, přidává jeden bod korupce. Tyto body pak musí aktivní hráč rozdělit mezi snížení svojí slávy a zablokování některé z veřejných karet. Na tu položí Sauronovo oko a všechny kostky tohoto typu se od té chvíle počítají jako prázdné. Hráč v roli pána zla hodí všemi dostupnými kostkami, jednotky připraví na válku a ostatní efekty vyhodnotí podle karet.
Pouze v případě, že Sauronovi žádné jednotky na hlídce nezbyly, může společenstvo postoupit vpřed a odhalit novou kartu. Právě ty přinesou do hry nové karty, kostky, ale i nepřátele. Poté následuje další kolo hráčů, ve kterém se znovu snaží zničit co největší podíl jednotek nepřítele. Slávu pak hráči získají pouze za ty jednotky, které jim zůstanou z minulého kola připravené na boj a přežijí Sauronův útok.
Partie pokračuje tak dlouho, dokud hráči nedosáhnou Hory osudu nebo se Sauronovi nepodaří zablokovat dostatečný počet karet (určený počtem hráčů). V takovém případě už Středozemě nebude nikdy taková, jako bývala a zůstane pod nadvládou Saurona. Nebo ne? Možná to zkusíte ještě jednou.
Finále trojdílné ságy Hobit se blíží do kin a tak není lepší chvíle, kdy se vrátit do Středozemě. Tentokrát si ale povíme ten starší příběh o cestě k Hoře osudu. Ale to fanouškům vůbec nevadí. Tou nejlepší zprávou na The Lord of the Rings: Dice Building Game je fakt, že všichni bojují spolu proti silám zla. Nikdo se nestane Sauronem.
Kooperativní kostková hra je velice lákavá kombinace. Hra navíc využívá oblíbený systém hry Quarriors. Jedná se v podstatě o deckbuilding (resp. dicebuilding), ve kterém si hráči optimalizují svůj pytlík s kostkami vhodným nákupem. Tentokrát ale nesledují jen svoje blaho. Jde jim o celou zemi a musí spolupracovat.
Každý nákup tak má ještě větší cenu. Mechanismus je nastaven chytře a partie jsou zajímavé, ačkoliv poražení temného pána není tak těžké. Proto pravidla obsahují i těžší variantu, kde je jednodušší získat trochu té korupce navíc.
Proti Quarriors se hra (s výjimou pochopitelné kooperace) liší především v nemožnosti zahazovat jakékoliv kostky a tak si optimalizovat balíček. Na to ve hře není čas a žádné kostky nejsou vyloženě přebytečné. Ono s časem je to obecně trochu relativní, protože samotná partie se rozhodně nevejde do anoncovaných 30 minut a ani šedesát jich nebude stačit. Často se spíš přiblížíte dvěma hodinám a v tu chvíli se hra už nepříjemně táhne. Na tom mají svůj velký podíl také fakt, že ve hře je pouze omezený počet kostek pro každou postavu. Hra samotná nepůsobí dostatečně plynule.
Tím ale nechceme říct, že byste se při hraní nebavili. Nejvíc se nám líbí mechanismus, který přináší postavy a předměty do hry postupně. Každá karta lokality prostě hráčům řekne, co mají udělat, přidat nebo upravit. Tím se hra vyvíjí a zůstává zajímavá, ačkoliv stejná v každé partii. Právě tady mohla být šance ji udělat ještě trochu variabilnější.
Na hru má samozřejmě velký vliv náhoda, ale to u kostek nikoho nepřekvapí. Naopak tato nepředvídatelnost jednotlivých hodů zaručuje neustálé napětí a nejistotu. A tím si udržuje pozornost hráčů i v budoucích partiích. Zásluhu na tom má i dostatečná variabilita, protože v partiích budou vždy jiné karty. Například karty postav jsou oboustranné, takže dohromady jich je ve hře dvanáct, ale použijete jen tři. Stejný poměr platí i pro karty artefaktů. Pouze lokace a nepřátelé zůstávají stejní, ale prostředky jak je porazit se liší nezávisle na hráčských přáních.
V roli Saurona se hráči střídají, což je výborné. Nikdo tak nemá pocit, že musí neustále škodit svým spoluhráčům. Navíc vždy jednotliví hrdinové musí na sebe vzít i nějakou oběť. Sláva se ale na konci sčítá a podle její hodnoty hráči společně dosáhnou určité úrovně úspěchu. A to i přesto, že ten, kdo měl nejvyšší bodový zisk, může cítit určité zadostiučinění. Ve hře ale stále vítězí a prohrávají všichni jako jeden.
Největší prvek spolupráce pak je v přípravě kostek pro ostatní. Ale na výsledek hry má také velký vliv domluva. Hráči se musí dobře rozhodovat i sami za sebe ve chvíli, kdy na sebe vezmou Sauronovo roucho.
Co je ovšem opravdu strašné jsou přiložená pravidla. Jsou špatně zorganizovaná a velmi těžká na porozumění. Naštěstí firma WizKids vydala oficiální revizi, s níž se hra učí výrazně lépe. Navíc se jejím použitím vyvarujete spousty nejasností a nedořešených otázek. Oficiální revize pravidel
The Lord of the Rings: Dice Building Game je hra plná rozporů. Přináší jedinečnou kombinaci kostkového deckbuilding a spolupráce hráčů. Všechno se ale odehrává možná až na příliš dlouhém časovém úseku a především přiložená pravidla nejsou vůbec hodna čtení. Pouze vám zamotají hlavu. Pokud bychom neměli v ruce ta upravená z Internetu, museli bychom jít pouze na hodnocení průměrná. Ovšem s přihlédnutím k opraveným pravidlům je hra zábavná a nabízí zajímavou možnost pro všechny fanoušky Pána prstenů.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Mike Elliott, Eric M. Lang, Brett Myers, Jeph Stahl |
Vydavatel | WizKids (I) |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (3 voters) |
Kategorie | Dice, Fantasy, Movies / TV / Radio theme, Novel-based |
Mechanismy | Cooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building, Dice Rolling |
Rodina | Authors: J.R.R. Tolkien, Series: Madison Game Design Cabal, Series: Quarriors Pool Building system |
Více o hře.
+ rozšířený kostkový mechanismus z Quarriors
+ snad jediný fungující kooperativní deckbuilding
+ dostatek karet a hromada kostek
+ zajímavé přidávání karet
+ vyvážené
+ pokročilá varianta korupce
- opravdu špatná pravidla
- hra je příliš dlouhá
Ahoj, hodně by mě zajímalo srovnání s Marvel dice masters. Funguje to podobně dobře? Když jsem se na to posledně koukal, tak mi něco konkrétního hodně vadilo, jen si nevzpomínám co.
PS: Pomalu ale jistě se stáváte nejlepším nediskuzním webem o deskových hrách, gratuluji.
Ahoj, díky, tvrdě na tom pracujeme. Doufám, že zařazení častějších aktualit je dalším krokem 🙂 Uvažujeme i o dalších věcech, ale ty jsou hudbou budoucnosti a závisí čistě na času a zdrojích.
K Marvel Dice Masters – momentálně máme u WizKids požadavek na zaslání vzorku, takže bohužel jsme nehráli a nemohu porovnat. Jediné porovnání mám s Quarriors.. Osobně mi LotR DBG moc nesedl a hodnocení jsem si prosadil vůči ostatním testovačům podle toho..